Domov Najnovšie Na dovoz Nové autá Predajcovia Vývoj cien Fórum Dokumenty Magazín Overenie vozidla
Novinka
Online overenie Kontrola nájazdu km, poškodení a pôvodu vozidla Novinka Komplexné preverenie vozidla Kontrola fyzického stavu, vykonanie diagnostiky, skúšobná jazda

1. lietajúci motocykel na svete s prúdovým pohonom!

JetPack Aviation Speeder. Čo dokáže svetový unikát - prvý lietajúci motocykel na svete s prúdovým pohonom? Nenechaj si ujsť pôsobivý dopravný prostriedok budúcnosti alebo zajtrajška! Drž si klobúk, testovanie má za sebou!

rufus v Auto-moto zaujímavosti
02.09.2021
Diskusia:
Sledujte nás na:
Zdroj: jetpackaviation.com

Video: Prvý lietajúci...

Auto-moto zaujímavosti

Tím dizajnérov úspešnej spoločnosti, ktorá stojí za vývojom motocykla, informoval, že sci-fi motocykel úspešne zvládol letové testy. Spoločnosť krátko po prvom úspešnom testovacom lete lietajúceho prototypu poháňaného prúdovým motorom potešila nadšencov motocyklov a lietania skvelou správou. Kalifornská spoločnosť plánuje vyrobiť hneď 2 spotrebiteľské verzie pre bežných používateľov. Na čo sa môžeme tešiť? Minimálne na obrovské množstvo zábavy. Nádej splneného sna o lietaní už je cítiť vo vetre.

Prvý lietajúci motocykel s prúdovým pohonom - Jetpack Aviation SpeederZdroj: jetpackaviation.com

Motocykel s krídlami

Teraz, keď už je oficiálne potvrdené, že všetko funguje ako má, spoločnosť začala pracovať na pokročilejšom prototype. Nahradí veľký hliníkový podvozok pôvodného modelu menším rámom pozostávajúcim z panelov karosérie z uhlíkových vlákien. A Jetpack Aviation už má v pláne dať tretiemu prototypu plne tvarované telo spolu s kompaktnými krídlami. K tomu ako bonus dvojnásobný počet motorov.

Prvý lietajúci motocykel s prúdovým pohonom - Jetpack Aviation SpeederZdroj: dlmag.com

Ako funguje letový režim?

Speeder dostal vlastný softvérový program na riadenie a monitorovanie letu. Softvér má kontrolu aj nad úpravou ťahu. Vývoj softvéru trval rok a pol. Čo všetko vďaka nemu lietajúci motocykel dokáže? Speeder dokáže vertikálne vzlietnuť a pristáť takmer z miesta, z priestoru veľkého ako osobný automobil. Prekvapením je aj možnosť využitia autonómneho letového režimu.

Jetpack Aviation Speeder

Jetpack Aviation Speeder je skutočne prvý splnený sci-fi sen, ktorý bude čoskoro realitou a môžeme sa na neho tešiť aj v skutočnosti. Niečo, čo vyzerá ako kríženec sci-fi dopravného prostriedku s vodným skútrom a helikoptérou, je tu, aby napísalo novú budúcnosť. Niekto hovorí, že najväčšou výhodou motocykla je to, že dokáže obísť kolónu a dostať sa pomedzi natlačené autá. Čo v prípade, ak ten stroj lieta? Otvárajú sa úplne nové možnosti!

Jetpack Aviation Speeder - futuristický motocykel budúcnosti a zajtrajškaZdroj: jetpackaviation.com

Pohon a palivo

Aktualizovaná verzia prototypu Speeder 2.0 podstúpi ešte náročnejšie testovanie už túto jeseň. Jetpack Aviation Speeder poháňajú 4 prúdové motory, neskôr k nim pribudnú ďalšie 4 tieto motory, ktoré môžu všetky využívať petrolej alebo naftu. Čo sa týka paliva, Jetpack uzavrel dohodu so spoločnosťou Prometheus Fuels, Inc. o použití 100 percentného paliva s nulovým čistým uhlíkom výlučne tejto spoločnosti.

Lietajúci motocykel už v roku 2023

Tento vynález je plne funkčný a pohybuje sa vďaka funkcii fly-by-wire. Je len krôčik od príchodu na trh. Môžeme očakávať, že bude komerčne dostupný už v roku 2023. Čo sa týka testovania, nešlo o pár testovacích letov. Všetky náročné testy trvali spolu 5 mesiacov. Prototyp P1 dokázal vzlietnuť, vznášať sa vo vzduchu, krútiť sa a otáčať a pohybovať sa dopredu.

Prvý lietajúci motocykel s prúdovým pohonom - Jetpack Aviation SpeederZdroj: jetpackaviation.com

Rýchlosť až 100 km/h

Aké oprávnenie treba na riadenie nezvyčajného motocykla? Pri odľahčenej verzii pilotný preukaz nepotrebuješ. Na tejto budú prví zákazníci lietať už do 2 rokov. Model experimentálnej kategórie privítame v prevádzke o pol roka neskôr. Plán výroby potvrdil pre médiá generálny riaditeľ spoločnosti Jetpack Aviation, David Mayman. Čo sa týka rýchlosti a parametrov, aj tie sú známe. Rýchlosť je obmedzená na necelých 100 km/h, presne 96,6 km/h.

Letový režim zapneš na 15 minút

Doba letu a doby možnosti využitia letového režimu je obmedzená na 15 minút. Aj tebe to napadlo? Áno, ideálny stroj na obchádzanie kolón, nehodových úsekov a dopravnej špičky. Pokročilá experimentálna verzia by na lietanie už vyžadovala základný pilotný preukaz. Rýchlosť tejto verzie by bola približne 402 km/h s letovým časom asi 35 minút. Podvozok, potrebný k lietaniu, sa aktivuje automaticky pri priblížení k zemi. Speeder je nový prúdový motocykel, o ktorom ešte určite budeme počuť.

Jetpack Aviation Speeder - vojenská verzia pre armádne využitieZdroj: jetpackaviation.com

Cena

Ilustrácia osoby s prilbou na modrom lietajúcom motocykli, ktorá vyzerá ako Jet Ski lietadlo, je neprehliadnuteľná. Jetpack Aviation bude ako 1. lietajúci motocykel na svete k dispozícii v rekreačných aj vojenských/komerčných službách. Každé využitie dostane viacero typov modelov. Cena ťa zaskočí. Počiatočná cenovka prvých kusov je stanovená na sumu 380 000 dolárov. Tá klesne v súvislosti so zvýšenou výrobou, ak bude mať lietajúci motocykel úspech na trhu. Spoločnosť JetPack už oficiálne prijíma predobjednávky na stránke jetpackaviation.com. Na druhú stranu, koľko konkurenčných modelov skutočne lieta? Adekvátna cena za Ikarove krídla, čo povieš?

Zdroj: jetpackaviation.commaxim.com, dlmag.com

Jetpack Aviation Speeder - 1. lietajúci motocykel s prúdovým pohonom

Video: Prvý lietajúci motocykel s prúdovým pohonom

Späť na magazín

Diskusia k článku

Pridajte si nás do svojho informačného kanála Google News. SLEDUJ NÁS NA

Podobné zaujímavosti

01Nový trest pre vodičov: Za nadávky pred policajtom pokuta 500 €!Verbálna agresivita bude po novom trestaná. Ministerstvo vnútra sa rozhodlo chrániť...24. August, 2021
02Most Valy: Najvyšší most v Strednej Európe je na Slovensku!Most Valy je diaľničný most na diaľnici D3 v okrese Čadca. Svojou výškou 84...20. August, 2021
03Luxusná Lamborghini jachta: Vrchol luxusu za 3,6 milióna dolárov!Úchvatné elegantné telo, ukrývajúce parametre, aké neponúka žiaden iný stroj na zemskom...30. August, 2021