Domov Najnovšie Na dovoz Nové autá Predajcovia Vývoj cien Fórum Dokumenty Magazín Overenie vozidla
Novinka
Online overenie Kontrola nájazdu km, poškodení a pôvodu vozidla Novinka Komplexné preverenie vozidla Kontrola fyzického stavu, vykonanie diagnostiky, skúšobná jazda

Alkozámok a iné asistenty: Toto sú povinné novinky od júla 2024

Každé nové auto bude musieť podľa nariadení EÚ od júla 2024 disponovať novými prvkami - napríklad alkoholovým "fúkačom" či asistentom pri prechádzaní z pruhu do pruhu. Kompletný zoznam povinných prvkov v článku. 

rufus v Legislatíva
08.05.2024
Diskusia:
Sledujte nás na:
Zdroj: volvo.com

Video: Ako používať...

Legislatíva

Od júla 2024 začne platiť nový bezpečnostný predpis GSR2. Za definíciou stojí Európska únia. Píše sa v ňom, čo všetko musia mať vo výbave nové autá.

Od júla 2024 začne platiť nový bezpečnostný predpis GSR2. Za definíciou stojí Európska únia. Píše sa v ňom, čo všetko musia mať vo výbave nové autá.Zdroj: European Union-EP/noviny.sk

Pravidlá pre nové autá 

Už dlhšiu dobu európski odborníci pracujú na právnom rámci pre schvaľovanie automatizovaných, plne autonómnych, ale aj štandardných vozidiel v EÚ. Čoskoro budú v platnosti nové nariadenia o všeobecnej bezpečnosti vozidiel. Zavádza sa celý rad povinných pokročilých pomocných systémov, ktoré majú slúžiť na zlepšenie bezpečnosti cestnej premávky. Autá vyrobené od roku 2024 čakajú nové bezpečnostné požiadavky.  

Čo je to bezpečnostný predpis GSR2?

EÚ chce prostredníctvom regulácie GSR2 (General Safety Regulations 2), výrazne sprísniť pravidlá pre nové a postupne pre všetky predávané vozidlá. Nový predpis začne platiť už v júli 2024 a pozostáva z približne 100 rôznych požiadaviek týkajúcich sa rôznych kategórií vozidiel. Toto je 10 najzásadnejších zmien. 

GSR2 nariadenia robia autá bezpečnejšími, ale drahšími.Zdroj: horiba-mira.com

Nové prvky GSR2 požiadavky platné k júlu 2024:

  • Alkoholový imobilizér s predispozíciou
  • Systém varovanie pred opustením jazdného pruhu
  • Záznamové zariadenie o udalostiach – nehodách
  • Rozpoznávanie dopravných značiek s upozornením na rýchlosť
  • Signál núdzového zastavenia
  • Upozornenie na únavu vodiča
  • Asistent pre jazdu v jazdnom pruhu
  • Dažďový a svetelný senzor
  • Zadné parkovacie senzory
  • Pokročilý systém núdzového brzdenia 

Výzva pre výrobcov áut

Ako sa s výzvou popasujú automobiloví výrobcovia? Niektoré automobilky už majú väčšinu príprav za sebou, iné kvôli tomu budú musieť stiahnuť svoje modely áut z trhu. Automobilky musia inovovať výrobu alebo konkrétny model jednoducho prestať vyrábať. Niektoré značky, ktoré nebudú schopné prispôsobiť výrobné linky novým predpisom, tak možno zmiznú z trhu úplne. Pre tieto automobilky nebude už rentabilné modernizovať výrobný proces a rozhodnú sa ukončiť výrobu. 

Renault Zoe sa už nepredáva, pretože zabezpečiť, aby vyhovoval predpisom GSR2, je príliš drahéZdroj: renault.com

Alkoholový imobilizér s predispozíciou

O bezpečnostnom predpise GSR2 sa zatiaľ príliš nehovorí, no má potenciál výrazne zmeniť celý automobilový priemysel. Poďme si povedať viac o najzásadnejšom zo všetkých bodov. S alkoholom v krvi v nových automobiloch už vodiči nenaštartujú. Po krokoch v predchádzajúcich rokoch EÚ schválila tento povinný prvok ako povinnú výbavu nových áut. 

 S alkoholom v krvi v nových automobiloch už vodiči nenaštartujú. Po krokoch v predchádzajúcich rokoch EÚ schválila tento povinný prvok ako povinnú výbavu nových áut. Zdroj: markiza.sk

Reakcie na nové opatrenia

Z komentárov na sociálnych sieťach vyberáme: "Dychové analyzery sú nespoľahlivé, sú viaceré ochorenia pri ktorých indikujú nesprávny výsledok. Navyše ľudia s tažkou astmou a CHOCHP ani nebudú schopní zakaždým fúkať do analyzera s potrebnou silou. Pre invalidov tak zostanú staršie autá bez tých nezmyslov. Samozrejme, že alkoholici nepatria za volant, musí byť iná cesta ako im v tom zabrániť." Iný respondent: "Alkoholový "fúkač" je fajn vec ..... ale tak aby aj fungoval .... otec sa pred jazdou najedol (tento fúkač majú v autobuse a on je vodič už 50 rokov) a nechcelo ho pustiť nikam. Takže ak to má fungovať tak, že si pred jazdou budete mať strach dať si dobošku, obed alebo žuvačku, tak sa naučíte pekne krásne chodiť MHD alebo vlakom lebo vás to nepustí nikam." Na Slovensku toto vsetko treba, lebo veľa ľudí jazdí na "hulváta" a ten alkoholový imobilizér je super vec, proste nepôjdeš a hotovo keď si pil." Ďalší komentár: "Od 1.7.2024 budú vedieť všetky ženy parkovať." Iný vodič vyjadril svoju nespokojnosť: "Pre 90% obyčajných ľudí na Slovensku sa tieto nové pravidlá EÚ vsťahovať nebudú, pretože si nové auto nemôžu žiaľ dovoliť kúpiť... Takže žiadne obavy, vodiči. Iný komentujúci sa v debate vyjadril: "Okrem testu na alkohol je už teraz všetko z toho skoro v každom novšom aute. Tak nechápem pohoršenie ľudí." Toto sú niektoré z komentárov, ktoré sa objavujú v článkoch oznamujúcich nové povinnosti v cestnej premávke." 

Nulové úmrtia do roku 2050

Európska únia čelí kvôli nariadeniam ostrej kritike. Nariadenia nemajú vodičom škodiť, práve naopak, majú zvyšovať bezpečnosť na cestných komunikáciách. Je v záujme bezpečnosti nás všetkých, čo najviac znížiť počet zranení na cestách a hlavne počet smrteľných nehôd. Neplatí to len pre cestujúcich v autách, ale aj pre motorkárov, cyklistov či chodcov. Do roku 2050 by EÚ chcela dosiahnuť takmer nulové úmrtia z dopravných nehôd.  

Alkozámok a iné asistenty: Toto sú povinné novinky od júla 2024Zdroj: tvnoviny.sk

Bezpečnejšie cesty

Toto je však hudbou budúcnosti a jednotlivé kroky sa budú zavádzať postupne. Aj keď nové automobily budú na cestách pribúdať pomaly, postupne nahradia staršie modely, tak ako tomu bolo v minulosti. Cieľom bezpečnostných opatrení je lepšie chrániť cestujúcich, chodcov a cyklistov v celej EÚ. Očakáva sa, že vďaka postupnému zavádzaniu zmien sa do roku 2038 zachráni viac ako 25 000 životov a predíde sa najmenej 140 000 vážnym zraneniam na cestách. Ako hodnotíte tieto nariadenia platné pre nové automobily? Prinesú zvýšenie bezpečnosti na cestách?   

Povinné novinky pre autá od júla 2024 - Alkozámok a iné asistenty

Video: Ako používať originálne príslušenstvo BMW na blokovanie alkoholu?

Späť na magazín

Diskusia k článku

Pridajte si nás do svojho informačného kanála Google News. SLEDUJ NÁS NA

Podobné zaujímavosti

01Jazda cez vodu za 2 000 € : Čo sa stane, ak motor nasaje vodu? Ak ste si mysleli, že prejazd autom cez vodu je len nevinná zábava, mýlite sa. Zábavná...6. Máj, 2024
02850 l kufor za 22 000 €: Berlingo - nafta aj benzínNový Citroën Berlingo ponúka vlastnosti, ktoré málokto dokáže prekonať. Praktické možnosti...4. Máj, 2024
03Lepšia Škoda Roomster: VW Caddy jazdenkaVšestranný a Spoľahlivý. Taký má byť automobil bez ohľadu na to, či je to jazdenka alebo...26. Apríl, 2024