Domov Najnovšie Na dovoz Nové autá Predajcovia Vývoj cien Fórum Dokumenty Magazín Overenie vozidla
Novinka
Online overenie Kontrola nájazdu km, poškodení a pôvodu vozidla Novinka Komplexné preverenie vozidla Kontrola fyzického stavu, vykonanie diagnostiky, skúšobná jazda

Čakal 15 rokov na facelift: Elf od Isuzu

Bežná prax v automobilovom priemysle je, že osobné autá dostávajú facelift vždy v polke životného cyklu modelu, čiže asi po 3 a pol roku a úžitkové vozidlá si musia vystačiť s cyklom 5 až 6 rokov. Tie sú však na tom inak a teraz Isuzu ukázalo modernizáciu svojho modelu Elf, ktorá príde neskôr v tomto roku. Na tom by nebolo nič zvláštne, keby nevieme v akom roku ho pôvodne predstavila.

JozefM v Auto-moto zaujímavosti
08.03.2023
Diskusia:
Sledujte nás na:
Zdroj: Isuzu

Čakal 15 rokov na...

Auto-moto zaujímavosti

Isuzu Elf je vozidlo zo série N, ktoré vzniklo už v roku 2007 ako šiesta generácia modelu. Dokonca sa dá povedať, že facelift je pre automobilku tak zásadný, že ho Isuzu nazýva siedmou generáciu. Je to niečo podobné ako keď Volkswagen prešiel s Passatom z B6 na B7. Bol to stále facelift, ale celkom vážny a hĺbkový, preto prišlo aj k zmene interného označenia. Vlastne je to ekvivalent toho, čo sa stalo s Elfom. A je to aj v rovnakých generáciách.

Čakal 15 rokov na facelift: Elf od IsuzuZdroj: Isuzu

Zvonka sa Elf priblížil viac svojmu pick-upovému bratovi s názvom D-Max, ktorý má prednú masku s vertikálnymi svetlometmi a logom na líniách prepájajúcich celú masku chladiča. A kvôli tomu je toto nový model? Asi áno. Isuzu vlastne prestavalo hlavne prednú časť modelu. Jasné, teraz vyzerá modernejšie a je ťažšie spracovateľný do šialených úprav, ktoré sa v Japonsku kamiónom dejú.

Zvonka však modernizácia nie je až tak nutná. Tým hlavným dôvodom vylepšenia je zmena interiéru, ktorý prináša viac komfortu a lepšie rozloženie prvkov ako doposiaľ. Nový displej v klasickom prístrojom štíte, ale aj vzhľad prístrojovej dosky trochu pokročil.

Čakal 15 rokov na facelift: Elf od IsuzuZdroj: Isuzu

Isuzu predstavilo, pre celú sériu N, novú prevodovku, ktorú hrdú nazýva ISIM, čiže Isuzu Smooth Intelligent Transmission. Ak vám to nevychádza a tá skratka vám naznačuje úplne iné písmenká, tak aj my sme trochu v šoku, že na konci je M a nie T. Reálne je to deväťstupňová a dvojspojková prevodovka, ktorá má hlavne zlepšiť spotrebu, najmä ak je spojená s motorom označeným ako 4JZ1. Spaľuje naftu, podľa predpokladu. Prevodovka drží otáčky nízko a tým redukuje nielen spotrebu, ale aj hluk a únavu vodiča. Dvojspojková architektúra zase ukazuje rýchle preradenia a zníženú stratu krútiaceho momentu pri prechode z jedného stupňa do druhého a tak ďalej.

Čakal 15 rokov na facelift: Elf od IsuzuZdroj: Isuzu

Veľkou novinkou modelu budú pokročilé asistenčné systémy, ktoré obsahujú predné kamery, radar na krátke vzdialenosti a monitorovanie stavu vodiča. Niektoré z vylepšení sú dokonca v segmente ľahkých nákladných vozidiel prvýkrát použité v krajine vychádzajúceho slnka. Takými prvkami sú napríklad protikolízna brzda, monitorovanie slepého uhla a napríklad aj použitie adaptívneho tempomatu v celom rozpätí rýchlostí.

Novinkou pre model v, teda pre celú sériu N bude použitie alternatívy vo forme elektrického pohonu. Isuzu tvrdí, že to bude práve Elf ako plne elektrickej vozidlo, ktorý pomôže rozbehnúť implementáciu elektrických úžitkových vozidiel v globálnom meradle. Vyzerá to, že Elf BEV bude mať až 5 baterkových balíkov s kapacitou 20 kWh pre každý z nich. Automobilka však nespomína žiadne možnosti dojazdu vozidla.

Čakal 15 rokov na facelift: Elf od IsuzuZdroj: Isuzu

V domácom Japonsku sa tento model rozbehne už v priebehu tohoto roka a jeho cena začína na 6 481 200 japonských jenoch. To je približne 46 až 47 000 €. Elf sa teda môže radovať, po dlhých rokoch sa aj on dočkal výraznej modernizácie. Stále to však nie je nová generácia.

Späť na magazín

Diskusia k článku

Pridajte si nás do svojho informačného kanála Google News. SLEDUJ NÁS NA

Podobné zaujímavosti

01Elektrický Hyundai Kona dá na nabitie až 490 kilometrovHyundai predstavil model Kona už dávnejšie, ale vtedy ešte nebolo jasné aké parametre bude...8. Marec, 2023
02Čo vylepšil Volkswagen na elektrickom ID.3?Volkswagen ID.3 je ten elektrický automobil, ktorý spôsobil malú revolúciu v prípade...3. Marec, 2023
0310 áut do 2000 eur, ktoré by mohli byť pre čerstvých vodičovPrvé auto. To je vec, na ktorú málokto zabudne. Preto je fajn vybrať si niečo, čoho človeku...24. Február, 2023