Domov Najnovšie Na dovoz Nové autá Predajcovia Vývoj cien Fórum Dokumenty Magazín Overenie vozidla
Novinka
Online overenie Kontrola nájazdu km, poškodení a pôvodu vozidla Novinka Komplexné preverenie vozidla Kontrola fyzického stavu, vykonanie diagnostiky, skúšobná jazda

Dacia Jogger Extreme: Viac rodiny s nízkym rozpočtom

Dacia Jogger prešla nedávno zmenou identity a priniesla nové logo a novú masku chladiča bez chrómových doplnkov. Hrá to na viac eko a viac adventure vozidlo, ktorým vlastne bola už od začiatku, len zvýrazňuje niektoré zásadné detaily. My sme sa pozreli na to ako dokáže zaujať Jogger pri potrebe rodinného vozidla. Má na to, samozrejme, hneď niekoľko výrazných plusových bodov. Ktoré to sú?

JozefM v Auto-moto zaujímavosti
13.06.2023
Diskusia:
Sledujte nás na:
Zdroj: Autobazar.EU

Dacia Jogger Extreme: Viac...

Auto-moto zaujímavosti

Veľkosť interiéru

Nie je tajomstvo, že Dacia vo veľkom využíva platformu CMF-B, na ktorej stojí hneď niekoľko vozidiel v ponuke koncernu Renault, vrátane väčšieho modelu Arkana, či obľúbeného Capturu. Je pokročilá a využíva všetky moderné technológie, čoho dôkazom bude onedlho aj príchod alternatívy s označením Hybrid. K tej ale neskôr. Platforma využíva motor umiestnený naprieč vpredu a všetky ponúkané agregáty sú relatívne malé. Veď majú iba jediný objem a to konkrétne 1 liter, zatiaľ.

To necháva na celkovej dĺžke 4 547 milimetrov dostatok priestoru na využitie pre potreby pasažierov. V reálnej reči to znamená, že do vozidla sa bez námahy pôjdu 3 rady sedadiel a zostane ešte batožinový priestor s objemom 212 litrov. Toto je výborná správa a zadné sedadlá sa dajú dokonca všemožne sklápať, tie kufrové dokonca aj vyberať. Dacia teda dokáže ponúknuť extrémne priestorové pomery na relatívne malom pôdoryse. Veď toto je naozaj rodinné vozenie.

Dacia Jogger Extreme: Viac rodiny s nízkym rozpočtomZdroj: Autobazar.EU

Tvary prezrádzajú dobrodružstvo

Dacia Jogger je postavená v rovnakom dizajnovom štýle ako aj nová generácia modelu Sandero, ale prináša predĺženú karosériu a hlavne si berie ako základ verziu Stepway s terénnejšie stvárnenými detailami. Tu bežnú verziu bez plastových lemov nenájdete. Je to z dôvodu transformácie automobilky na viac udržateľnú nôtu a tiež na dobrodružnejšie zameraných klientov. Čo poviete? Darí sa to? Podľa nás áno.

Dôvodov na to je hneď niekoľko. Napríklad nová zeleno-šedá farba, ktorá sa ku vozidlu hodí úplne perfektne a necháva vyniknúť biele nápisy a bielu masku chladiča. Tu vidno ekologický prístup, lebo obmedzenie použitia pochrómovaných častí znižuje ekologickú záťaž o viac ako 30 % len pri výrobe týchto malých prvkov. Preto je miesto pochrómovaných detailov použitá ekologickejšia biela farba.

Dacia Jogger Extreme: Viac rodiny s nízkym rozpočtomZdroj: Autobazar.EU

Spotreba neruinuje, výkon stačí

Pod kapotou Joggeru toho môže byť viac. Okrem základného motora na benzín aj LPG s výkonom 74 kW (100 k) a nepriamym vstrekovaním je to rovnaký litrový trojvalec, ale už s priamym vstrekovaním a výkonom až 81 kW (110 k). Ten má krútiaci moment 200 Nm a spolupracuje so šesťstupňovou manuálnou prevodovkou. My sme vyskúšali práve túto druhú alternatívu, ktorá ale ešte nebude stále vrcholom. Ten príde vo forme hybridu s automatom. Ako si teda litrový trojvalec poradí s relatívne veľkou karosériou kombinujúcou prvky SUV a dokonca aj MPV?

Poďme na to zostra, na žiadne pretekanie tento motor nebude, to ale nebude žiadny z ponuky. Výrazne pri ponímaní výkonu záleží, z akého auta do Joggeru presadáte. Ak presadáte z niečoho výkonnejšieho, tak sa vám logicky bude zdať podanie zrýchlenia a dynamiky celkom vlažné. Ale s prázdnym autom dokáže motor celkom príjemne fungovať. V prípade plného naloženia to bude, samozrejme úplne iné, lebo pribudne prinajmenšom 300 kg živej hmotnosti, prípadne nákladu. To ale neznamená, že je Jogger pomalé auto. Je adekvátne výkonný nákupnej cene, použitiu a tiež požiadavkám väčšiny zákazníkov.

Je to stále relatívne veľké auto, ktoré má malý motor. To znamená, že spotreba sa môže hýbať aj vyššie. Vyššie v tomto prípade znamená hodnoty okolo 6,5 litra benzínu na 100 km. Ale cez túto hranicu sa tak často dostávať nebudete. Motor nie nič dlžný svojmu objemu a pýta relatívne malé prísuny paliva. Keď sa budete veľmi, ale naozaj veľmi snažiť, tak sa viete pozerať na cifry aj okolo 5 litra. Väčšinou z hornej časti, nie zo spodnej, ale stále je to príjemný pohľad na displej palubného počítača.

Dacia Jogger Extreme: Viac rodiny s nízkym rozpočtomZdroj: Autobazar.EU

Vypočítajte si cenu za pasažiera

Základná cena modelu Jogger je 16 200 eur, ale za rovnaké vozidlo, ktoré už má 7 miest zaplatíte 17 100 €. Je to stále bezkonkurenčný prepočet na jedného pasažiera, ktorý hovorí, že za jedno miesto v aute zaplatíte 2 443 €. Je to viac ako bývalo kedysi v prípade Lodgy, ale technológie šli dopredu a v základnej výbave Dacie Jogger máte pohon na LPG. Ak by ste chceli sedemmiestny kus s výbavou ako vidíte na obrázkuoch, tak musíte vytiahnuť o 3 300 € viac za základ verzie Extreme. Tým sa vám cena na pasažiera zvýši o 472 €.

Vo výbave Extreme, ktorú sme prezreli, nechýbajú komfortné prvky výbavy ako bezkľúčové štartovanie, či skrátená anténa, alebo odnímateľný držiak telefónu. To najzásadnejšie je však, že ma už v tejto cene aj automatickú klimatizáciu. Priplácate vlastne iba za pár detailov, za navigáciu, či elektronickú parkovaciu brzdu v balíku so senzorom mŕtveho uhla a prednými parkovacími senzormi. Ďalej priplácate za metalízu, alebo za špeciálnu farbu. Ak by ste chceli Jogger, bez hybridného systému, s naozaj plnou výbavou, tak sa dostanete na 22 030 €. V takom prípade už máte naozaj všetko a doplácať už môžete len za príslušenstvo. Z fabriky toho viac objednať už nepôjde.

Dacia Jogger Extreme: Viac rodiny s nízkym rozpočtomZdroj: Autobazar.EU

Má vôbec konkurentov?

Ak berieme do úvahy sedemmiestne vozidlá za priaznivú cenu, tak Jogger absolútne vyhráva na celej čiare, lebo konkurentov vlastne nemá. Najlacnejšie 7-miestne SUV sú minimálne o polovicu, ak nie o ďalšiu celú časť (o 100 percent) drahšie a MPV postupne miznú z ponúk. Už ich ponúka naozaj málokto. Najbližším porovnateľným súperom tak zostáva, so 7 miestami, najmä Volkswagen Touran za takmer 30-tisíc. Ďalším konkurentom by mohli byť adaptované dodávkové vozidlá na štýl Toyota Proace City Verso.

Ale ak by sme brali čisto 5-miestny kus, tak by sme sa mohli s Joggerom do očí pozrieť aj Dustru, ktorý môže mať aj väčší 1,3-litrový benzínový motor s výkonom až 110 kW (150 k). Má ho nielen s pohonom všetkých 4 kolies, ale aj s pohonom výlučne prednej nápravy. Takáto alternatíva so zníženým výkonom na 96 kW (130 k) stojí 19 430 €, ale nie s výbavou Extreme, kde je plný výkon. S ňou sa dá kúpiť iba ako štvorkolka. Táto bratovražedná vojna je hlavne o sympatiách a preferenciách. Jogger aj s 5 miestami bude stále o niečo modernejší a hlavne omnoho väčší z pohľadu interiéru ako je Duster.

Dacia Jogger Extreme: Viac rodiny s nízkym rozpočtomZdroj: Autobazar.EU

Späť na magazín

Diskusia k článku

Pridajte si nás do svojho informačného kanála Google News. SLEDUJ NÁS NA

Podobné zaujímavosti

01Zoznam áut na LPG na Slovensku: Dacia vedieRumunská automobilka Dacia, ktorá patrí do koncernu Renault je lídrom európskeho trhu z...7. Apríl, 2023
02Dacia exceluje: 50L nádrže na LPG aj benzín!2 rovnako veľké nádrže na LPG a benzín! Ešte lepšia využiteľnosť! Existuje lepší recept na...6. Máj, 2023
03MG eHS: Je bezkonkurenčným PHEV, či má súperov?Ako začať s klasickým označením, kam patrí automobilka? MG je totiž stále vnímaná ako...30. Máj, 2023