Domov Najnovšie Na dovoz Nové autá Predajcovia Vývoj cien Fórum Dokumenty Magazín Overenie vozidla
Novinka
Online overenie Kontrola nájazdu km, poškodení a pôvodu vozidla Novinka Komplexné preverenie vozidla Kontrola fyzického stavu, vykonanie diagnostiky, skúšobná jazda

Ford Ranger Raptor je na Slovensku, pozreli sme si ho

Ford predstaví už aj na Slovensku svoj nový model Ranger Raptor. Je prekvapivo prvým z Rangerov, ktoré na náš trh prídu a je rovno tou najdrsnejšou verziou. Raptor má niekoľko špecifických prvkov, ktoré bežne Rangery nemajú. Zaujímavý je okamžite, do očí bijúci, nový exteriér vozidla. Ale zmeny sa dajú nájsť aj v interiéri.

JozefM v Auto-moto zaujímavosti
03.03.2023
Diskusia:
Sledujte nás na:
Zdroj: Autobazar.EU

Ford Ranger Raptor je na...

Auto-moto zaujímavosti

Veľká zmena je rozšírenie karosérie, ktoré prekrýva mohutné disky s terénnymi ambíciami. Disky samotné majú priemer 17 palcov a majú sivý odtieň Precision Grey, obúvajú pneumatiky s rozmerom 285/70 R17 a majú špecifikáciu pre všetky terény. Dodáva ich BFGoodrich. Nová je aj predná maska s masívnym nápisom Ford, ktorá má okolo seba svetlomety v tvare písmena C a zrkadlového obrazu. Takto aj svieti denné svietenie, ale dôležitejšie je, že Full LED predné svetlá disponujú maticovým systémom. Fungujú s vykrajovaním jednotlivých lúčov tak, aby neboli oslepení žiadni ďalší účastníci cestnej premávky.

Ford Ranger Raptor je na Slovensku, pozreli sme si hoZdroj: Autobazar.EU

Oproti štandardným verziám bude mať Ranger Raptor aj iné zavesenie. Využije najnovšiu generáciu tlmičov Fox Live Valve, s nastavením a možnosťou monitorovania a zmeny charakteru pre každé koleso až 500-krát za sekundu, ale hlavne sa samotný podvozok zmení vo svojej podstate. Bude mať niekoľko výstuží špecifických práve pre tento vrcholný model z radu. Vystužený bude zadný stĺpik, korba, oblasť rezervného kolesa, dorazy prepruženia, veža tlmičov, či zadné držiaky tlmičov. Nikto nehovorí, že s Rangerom Raptor bude treba skákať, ale nebude to úplne nereálna požiadavka.

Ford myslel aj na potenciálny problém pri zapadnutí. Okrem strešného panelu, na ktorý je možné napojiť externé spotrebiče je možné auto ťahať aj pomocou dvoch ťažných hákov v prednom spevnenom nárazníku. Predný spevnený nárazník pokračuje do spodného krytu motora, ktorý je vyrobený z vysoko pevnej ocele s hrúbkou 2,3 mm. Ďalší kryt chráni aj rozdeľovaciu prevodovku a iné dôležité komponenty ako chladič, olejovú vaňu a diferenciál.

Ford Ranger Raptor je na Slovensku, pozreli sme si hoZdroj: Autobazar.EU

Veľkou novinkou pre Ranger Raptor je aj samotný agregát. Trojlitrový benzínový motor V6 EcoBoost s dvomi turbodúchadlami dosahuje výkon až 215 kW (292 k) a krútiaci moment 491 Nm. Na výrobu bloku automobilka použila oceľ výstuženú grafitom, ktorá má až o 75 % väčšiu pevnosť. Podobný materiál používa Ford pre súťaže Nascar a výrobu naozaj namáhaných agregátov. To však nebude všetko, od tohto roka bude možné Ranger Raptor objednať aj s dvojlitrovým naftovým motorom. Ale kto by ho chcel, keď môže mať trojlitrový šesťvalec? Troliter so šiestimi valcami bude mať aj funkciu Anti Lag, ktorá bude fungovať v režime Baja. V tomto režime budú turbá stále roztočené ešte 3 sekundy po ubráti plynu a to znamená, že je možné s autom rýchlejšie vystreliť zo zákruty, prípadne po prejazde terénnej nerovnosti.

Ford Ranger Raptor je na Slovensku, pozreli sme si hoZdroj: Autobazar.EU

Interiér využíva výrazne horizontálnu stavbu prístrojovej dosky, pričom v strede je veľký vertikálny displej so systémom Sync 4. Druhý displej je pred vodičom a zobrazuje všetky informácie potrebné na jazdu. Pre model Raptor automobilka využije oranžové detaily v odtieni Code Orange nielen na prístrojovej doske, ale aj na kompletnom prešívaní a aj nepriame osvetlenie získa veľmi podobný odtieň. Volant bude mať, oproti ostatným modelom, tiež výrazné zmeny. Veľké pádla pod ním na radenie 10-stupňovej prevodovky sú jedna vec, ale tvar samotný s priestormi na palce a tiež oranžový pásik ako nulový bod sú vec druhá. Na stropnej časti Ranger ponúkne 6 doplnkových spínačov, ktoré môže majiteľ osadiť buď prídavnými svetlami, alebo ovládaním navijaku, prípadne inými doplnkovými systémami. Do interiéru Rangeru Raptor sa nasťahovali nové sedadlá, ktoré majú inšpiráciu v stíhačke F-22 Raptor a majú skĺbiť komfort a držanie tela nielen na cestných prejazdoch, ale aj v zákrutách. Sú ovládané elektricky a majú až 10 atribútov nastavenia.

Ford Ranger Raptor je na Slovensku, pozreli sme si hoZdroj: Autobazar.EU

Ford Ranger Raptor ponúkne až 7 jazdných režimov, z čoho 3 sú cestné a 4 teréne. Najextrémnejší bude určite režim Baja. Ale automobilka ponúkne aj systém Trail Control, ktorý má slúžiť ako tempomat v teréne. Rýchlosť je maximálne do 32 km/h a vozidlo samo ovláda prísuny paliva a škrtiacu klapku. Výrazným bonusom nového Raptora, oproti tomu predchádzajúcemu je, že ku zadnej uzávierke pridáva ešte aj prednú.

Ford Ranger Raptor je na Slovensku, pozreli sme si hoZdroj: Autobazar.EU

Ford už aktuálne eviduje viac ako 100 objednávok na tento model. Pritom cena základnej verzie spaľujúcej benzín je 71 388 € s daňou. Slabšia alternatíva vo forme dvojlitrového bi-turbo dízla s výkonom 151 kW (205 k), ale tiež 10- stupňovou automatickou prevodovkou je len o 4 200 € nižšia. Medzi motormi je pritom výrazný rozdiel. Kým naftový agregát má kombinovanú spotrebu paliva 10,5 l na 100 km, benzínový potrebuje v priemere 13,8 l. Je však omnoho živší, čo dokazuje aj zrýchlenie na stovku za 7,9 s, oproti naftovým 10,5 s. Prekvapivo je 6-valec na benzín ľahší z dvojice, keďže prevádzková hmotnosť, vrátane vodiča, je stanovená na 2 474 kg, čiže o 53 kg menej ako váži dvojlitrový naftiak. Už teraz je však jasné, že Ford Ranger Raptor bude celkom unikátom na našom trhu. Najmä to platí pre verziu s benzínovým motorom, keďže konkurenta tej naftovej vraj pripravuje Toyota so svojím pick-upom Hilux vo verzii GR.

Ford Ranger Raptor je na Slovensku, pozreli sme si hoZdroj: Autobazar.EU

Späť na magazín

Diskusia k článku

Pridajte si nás do svojho informačného kanála Google News. SLEDUJ NÁS NA

Podobné zaujímavosti

01Test: Ford Grand Tourneo Connect Active – Rodina a biznis v jednomFord predstavil svoj koncept spolupráce s Volkswagenom na poli úžitkových vozidiel už...7. December, 2022
02Peugeot ukázal modernizovaný model 508, u nás hlavne hybridnýFrancúzska automobilka Peugeot kompletne prestavala svoj model 508 pri príchode tejto...2. Marec, 2023
03Ford Mustang Mach-E: Môže používať meno Mustang?Ako dosiahnete, že budete na v titulkách všetkých motoristických časopisov a vzbudíte...6. December, 2022