Domov Najnovšie Na dovoz Nové autá Predajcovia Vývoj cien Fórum Dokumenty Magazín Overenie vozidla
Novinka
Online overenie Kontrola nájazdu km, poškodení a pôvodu vozidla Novinka Komplexné preverenie vozidla Kontrola fyzického stavu, vykonanie diagnostiky, skúšobná jazda

Koniec neodborných opráv: Po nehode opravy už len v servise!

Koniec neodborných opráv bŕzd, riadenia. Okrem spomenutých častí už nebude možné bez servisu vstupovať do odstránenia nedostatkov poškodených airbagov, zavesenia kolies a deformačných zón. Čo sa mení? Aké sú sankcie?

rufus v Legislatíva
20.01.2022
Diskusia:
Sledujte nás na:
Zdroj: pixabay.com

Video: Opravy áut po...

Legislatíva

Od 1. januára si vodiči nebudú môcť opravovať autá svojpomocne ani u kamaráta v garáži. Nový zákon upraví možnosti výberu osoby, ktorá je oprávnená zasahovať do techniky vozidla. Do servisu. Tam budú po novom nasledovať tvoje kroky v prípade opráv hlavných bezpečnostných častí auta po nehode.

Koniec neodborným opravám: Po nehode opravy už len v servise! Zdroj: pixabay.com

Chýba kontrola vykonaných opráv

Opravy po nehodách sú často opravované u „garážových majstrov“ a rôznych kutilov, ktorí nemajú často potrebné zručnosti, skúsenosti ani vybavenie. Taktiež nevykonávajú žiadnu kontrolu vykonanej práce, čo môže mať následky na bezpečnosti takto „opraveného“ vozidla.

Koniec opravám mimo servisu

Nikto z nás nechce v nebezpečnej situácii na ceste stretnúť oproti sebe vozidlo, ktorého brzdný a riadiaci systém, airbagy, zavesenie kolies a deformačné zóny spravoval sám majiteľ alebo jeho sused. Neodborné opravy dokážu napáchať v kritickej situácii rovnaké škody ako samotná havária. A možno aj horšie, pretože môžu zabíjať, aj keď k žiadnej kolízii nedôjde.

Koniec neodborných opráv bŕzd, riadenia. Okrem spomenutých častí už nebude možné bez servisu vstupovať do odstránenia nedostatkov poškodených airbagov, zavesenia kolies a deformačných zón. Zdroj: pixabay.com

Bezpečnosť nadovšetko + dôležitá pre všetkých

Ak si z času na čas „vyspravíš“ puknuté svetlo alebo niektoré vedľajšie časti, do ktorých zásah nie je kľúčový ako v prípade opravy motora a ďalších dôležitých častí, toto berie zákon na vedomie ako rozumné riešenie. Otázka, či je podobný zásah do rozhodovania vodičov nutný, je bezpredmetná. Každému vodičovi môže ísť na ceste o život, preto je na mieste snaha o zvyšovanie bezpečnosti vozidiel spôsobilých na jazdu v premávke.

Párne dôvody Ministerstva dopravy

Prečo zákon obmedzuje konkrétne časti auta, ktoré vyžadujú nutnú opravu v servise? Všetky časti auta, ktorých sa zákonné opravy týkajú, sú zložité systémy zásahy do nich má vykonávať len osoba, ktorá spĺňa predpoklady pre prácu v servise. Nový zákon Ministerstva dopravy nechce obmedzovať právomoci vodičov, snaží sa zabezpečiť plnú funkčnosť a s tým spojenú bezpečnosť vozidla. Nový zákon chce zastaviť po domácky vykonané neodborné opravy.

Oprava áut po nehode - Čo mení nový zákon?Zdroj: pixabay.com

Len v prípade opráv po nehode?

Naopak, na druhú stranu mnohých prekvapuje fakt, že zákon vstupuje do výberu vodiča len v prípade dopravnej nehody. Čo z toho vyplýva? Ak sa niektorá z týchto častí nepoškodí pri kolízií, je stále možné opravu vykonať „na kolene“ doma alebo u suseda Mira, čo sa tomu venuje. Názory na tento krok sú protichodné. Servis treba navštíviť napríklad aj v prípade, keď vodič zrazí divú zver. Keď však „zranenie“ utrpia rovnaké časti, zákon opravu v servise neprikazuje.

Modelová situácia

Tak si to poďme zrekapitulovať v podobe modelovej situácie. Po nehode auto nie je spôsobilé na ďalšiu jazdu. "Pozastavenie vyplýva automaticky zo zákona. Nevydá sa žiadny doklad, vodič nikde nepodpisuje k poškodeniu ktorých častí pri nehode došlo. Ako sa dá táto „diagnostika samotného vodiča“ odsledovať?

Brzdové kotúče - Nový zákon platí pre hlavné bezpečnostné časti vozidla po nehode.Zdroj: pixabay.com

Je možné odkontrolovať postup vodiča?

Nie. Poisťovňa nie je povinná hlásiť škodové udalosti, ktoré viedli k poškodeniu hlavných bezpečnostných častí. Tieto skutočnosti sa nenahlasujú okresnému úradu ani polícii. Polícia dokonca pri ich poškodení pri dopravnej nehode nemusí odobrať technický preukaz. Pri zadržaní osvedčenia o evidencii alebo technického osvedčenia vozidla Policajný zbor postupuje v zmysle § 72 Zákona 8/2009 Z.z. o cestnej premávke. pričom v ods. 1 predmetného ustanovenia je uvedené oprávnenie zadržať osvedčenie o evidencii, nie však povinnosť.

Odobratie technického preukazu vozidla + povinnosti vodiča po nehode

Dokončime príbeh. Vodičovi je v našom prípade odobratý technický preukaz vozidla a zakázaná ďalšia jazda až do vykonania opravy, ktorá odstráni vzniknuté poškodenie a defekty dôležitých bezpečnostných častí. Ministerstvo dopravy stanovuje: "Ak prevádzkovateľ vozidla nestihne vykonať opravu do 180 dní, teda neopraví automobil do pol roka, musí splniť povinnosť prevádzkovateľa vozidla a požiadať o dočasné vyradenie vozidla.“ Vodič až po vykonaní opravy servisom získa potrebné potvrdenie a je povinný absolvovať STK, ktoré preverí, či je vozidlo spôsobilé na ďalšiu jazdu a môže vstúpiť do premávky. Celá otázka nie je jasná a jednoznačná, čo je veľkým nedostatkom zákona.

Deformačné zóny - opravy po nehode už len v servise.Zdroj: pixabay.com

Sankcie až do výšky 30 000 eur

Aké sankcie, hrozia vodičovi za nedodržanie nariadenia? Ak si auto jeho majiteľ opraví doma sám alebo mu ho opraví sused, kamarát, riskuje pokutu 1 000 až 30 000 eur. Problémom bude reálna miera možnosti kontroly. Chýbajú pravidlá, ktoré by umožnili zaviesť opatrenia, ktoré sa nedajú obísť. Je to škoda, nový zákon má správny cieľ. Zastaviť po domácky vykonané neodborné opravy. Dobrý zámer má však viacero negatív.

Nízka miera kontroly

Tým najväčším je možné obchádzanie zákona a malá právna podpora a kompetencie orgánov v kontrole opráv vykonávaných po nehodových udalostiach. Nemáme na to vytvorený systém nahlasovania poistných udalostí, ktoré vyžadujú odborne vykonanú opravu riadenia a dôležitých častí. Takéto poškodené vozidlá sa nikde nenahlasujú. Táto skutočnosť je ďalším otáznikom zákona. Kvôli nemu sa dobrý zámer nemusí stretnúť s vyriešením problému. Podeľ sa s nami o tvoj názor na tieto nariadenia. Vyjadri svoj pohľad v komentároch pod článkom.

Dôležité informácie - čo robiť v prípade nehody? Opravy vozidiel po vážnej dopravnej nehode

Zdroj: mindop.sk, noviny.sk

Video: Opravy áut po nehodách (Správy)

Späť na magazín

Diskusia k článku

Pridajte si nás do svojho informačného kanála Google News. SLEDUJ NÁS NA

Podobné zaujímavosti

01Rekord: Milionár z ČR prevetral Bugatti Chiron pri rýchlosti 414 km/h! Jazda na diaľnici rýchlosťou viac ako 400 km/h, to znamená každú sekundu prejsť 11 metrov....16. Január, 2022
02Lacná Dacia z Japonska: Rodinná Toyota s automatom za 10 680 eurPriestorná Toyota Probox ponúka automat, hybrid aj 4x4. Škaredý, ale praktický automobil...12. Január, 2022
03Škoda Rapid ako nová po 32 rokoch: Cena 8 500 €! Aké pohnútky má zákazník, ktorý si kúpi legendárny model a nejazdí s ním? Nech sú...14. Január, 2022