Domov Najnovšie Na dovoz Nové autá Predajcovia Vývoj cien Fórum Dokumenty Magazín Overenie vozidla
Novinka
Online overenie Kontrola nájazdu km, poškodení a pôvodu vozidla Novinka Komplexné preverenie vozidla Kontrola fyzického stavu, vykonanie diagnostiky, skúšobná jazda

Koniec platnosti: Výmena vodičáku čaká v roku 2023 viac ako 400 000 Slovákov!

Nutná výmena vodičského preukazu sa týka viac ako 400 000 vodičov. Výmena sa nevzťahuje len na staré "ružové" vodičáky bez dátumu platnosti. Ktoré vodičské preukazy stratia v roku 2023 platnosť? 5 aktuálne platných typov v článku!

rufus v Legislatíva
16.12.2022
Diskusia:
Sledujte nás na:
Zdroj: minv.sk

Koniec platnosti: Výmena...

Legislatíva

Vyznať sa vo všetkých nariadeniach, vyhláškach a zákonoch, ktoré platia pre vodičov, je náročné. Výmena vodičských preukazov je na spadnutie. Tento krok je v súlade so zjednotením dokladov na základe európskeho štandardu. V roku 2023 sa dotkne nutnosť výmeny viac ako 400 000 vodičov. Po novom bude platný už len jeden vzor.

Platnosť skončí nielen starým vodičským preukazom bez uvedeného dátumu platnosti. Zdroj: minv.sk

Koniec starých vodičských preukazov bez dátumu platnosti

Kto je povinný vymeniť starý vodičský preukaz za nový? Odkedy sú zmeny platné a kedy je najlepší čas na výmenu? Celkovo sa ráta s asi 650 000 vodičmi, ktorým skončí platnosť najstaršieho vodičského preukazu. Tento typ dokladu sa vydával bez dátumu platnosti a oficiálne zanikne spôsobilosť vodiča s týmto typom preukazu do roka a pol. Zorientovať sa v nariadeniach ti jednoducho pomôže nasledujúci článok.

R. I. P. ružový vodičák – v platnosti už len 1 a pol roka

Výmena sa netýka len starých „ružových“ vodičákov bez dátumu platnosti, u ktorých je ich koniec platnosti ohlásený o 1 a pol roka. Výmena za novší typ bude povinná u veľkej časti vodičov aj s novšie vydanými vodičskými preukazmi.

Platnosť skončí nielen starým vodičským preukazom bez uvedeného dátumu platnosti. Zdroj: minv.sk

Končí aj platnosť „novších“ preukazov

Ktoré roky vydania dostanú stopku a budú neplatné? Riadenie motorového vozidla si vyžiada nový vodičský preukaz nielen v prípade, že tvoj vodičák nemá uvedenú časovú platnosť. Staré vodičské preukazy, ktoré boli vydané v období medzi 1. januárom 1993 a 30. aprílom 2004, budú v platnosti do 31. decembra 2023. Na ich zmenu máte teda približne rok a pol.

Neplatné aj vodičáky vydané medzi  1. májom 2004 a 18. januárom 2013.

Ďalšia vlna konca platnosti už je ohlásená. Okrem ružových vodičských preukazov skončia aj tie, ktoré sú vydané medzi 1. májom 2004 a 18. januárom 2013. Čo to znamená v praxi? Aj tieto „nové“ vodičské preukazy bude nutné vymeniť do 10 rokov, pretože ich platnosť končí 31. decembra 2032.

Nutná výmena vodičského preukazu sa týka viac ako 400 000 vodičov. Výmena sa nevzťahuje len na staré Zdroj: minv.sk

Odporúčanie – výmena čím skôr kvôli náporu žiadateľov

Výmena najstaršieho typu vodičského preukazu sa môže týkať približne 650-tisíc vodičov, ktorý vo vyššie uvedenom období získali tento typ dokladu. Niektorí z nich majú už dnes nové typy vodičských preukazov, no niektorí sa stále spoliehajú na ich neobmedzenú platnosť. Je preto potreba brať do úvahy, že ku koncu ich platnosti môžu mať klientské centrá zvýšený nápor. Odporúčaním je preto výmena za novší typ dokladu skôr, než sa bude blížiť koniec budúceho roka.

5 aktuálne platných typov vodičských preukazov

Je toto zhrnutie zrozumiteľné? Zazdieľaj ho s ostatnými vodičmi. Informácie sú na nezaplatenie. Neznalosť zákona neospravedlňuje. Konkrétne vzory aktuálne platných dokladov s podrobným popisom nájdeš na webe Ministerstva vnútra SR. Toto je 5 druhov kartových vodičských preukazov, ktoré sú aktuálne v platnosti.

Konkrétne vzory aktuálne platných dokladov s podrobným popisom nájdeš na webe Ministerstva vnútra SR. Toto je 5 druhov kartových vodičských preukazov, ktoré sú aktuálne v platnosti.Zdroj: minv.sk

Zdroj: Ministertvo vnútra SR

Späť na magazín

Diskusia k článku

Pridajte si nás do svojho informačného kanála Google News. SLEDUJ NÁS NA

Podobné zaujímavosti

01Brutálna úprava Géčka: Mercedes Delta 4×4 ako stvorený na zimu!Nový Mercedes G-500 sa predviedol s extrémnou úpravou ako stvorenou pre zimné obdobie....10. December, 2022
02Najľahší superšport na svete: 750 kg neopozeranej krásy v modrom!Najľahší superšport na svete je automobilom, ktorý sa nepodobá na žiaden konkurenčný model....12. December, 2022
03Iphone zachránil v ČR život vodiča : Po nehode sám zavolal 112!U susedov v ČR sa stal kuriózny prípad. iPhone zachránil mužovi život. Po autonehode sám...14. December, 2022