Kto má prednosť pri zmene pruhu a kto pri vchádzaní na diaľnicu? Pozor, zvykové právo už neplatí (dopravná poradňa)
V dnešnej Dopravnej poradni Autobazar.EU sa venujeme téme prednosti pri jazde v pruhoch. Vodiči neraz uplatňujú zvykové právo, teda to, že kto je rýchlejší alebo agresívnejší, má prednosť. Lenže zákon je exaktný a keď sa stane dopravná nehoda, zodpovednosť bude vyvodená práve voči vodičovi, ktorý svoje povinnosti porušil.
Kto má prednosť pri zmene...
Rady a tipy
Kto má prednosť, keď obe vozidlá prechádzajú do rovnakého pruhu?
Ilustrujeme celkom bežnú situáciu z praxe. Idete po diaľnici v ľavom pruhu a vozidlo idúce v pravom pruhu sa chce preradiť do stredného presne v rovnakom čase, keď aj vy. Kto teraz dáva prednosť komu? Našťastie, zákon má na túto častú otázku veľmi jednoznačné odpovede a zohľadňuje aj rôzne okolnosti.
Dopravné predpisy platné pri jazde na diaľniciach a rýchlostných cestách na Slovensku definuje § 35 Zákona o cestnej premávke č. 8/2009, ale odpoveď na našu otázku nachádzame v § 10, ktorý sa venuje jazde v pruhoch.
V zmysle § 10 ods. 7 platí, že ak má cesta tri pruhy, tak vodič prechádzajúci z ľavého jazdného pruhu do stredného jazdného pruhu povinný dať prednosť v jazde vodičovi prechádzajúcemu do stredného jazdného pruhu z pravého jazdného pruhu. Na našej vizualizácii to znamená, že vodič idúci po zelenej trase dáva prednosť tomu, ktorý ide o po žltej trase.
Toto jednoduché riešenie má svoje opodstatnenie, pretože je iba interpretáciou pravidla pravej ruky, teda prednosti sprava. Naviac, nachádzame tu ešte jeden význam - keď sa pohybujete v ľavom jazdnom pruhu, ste tam preto, lebo predchádzate. Ľavý jazdný pruh na diaľnici a rýchlostnej ceste je spravidla určený práve na predchádzanie a nie na priebežnú jazdu, ako to majú niekedy motoristi vo zvyku. To znamená, že ak sa nachádzate v ľavom jazdnom pruhu, máte povinnosť dať prednosť vodičovi idúcemu sprava, ale aj v rámci rýchlostných limitov zrýchliť natoľko, že ho predbehnete.
Vec sa však komplikuje vtedy, keď vodič idúci v pravom pruhu začal manéver zmeny jazdného pruhu až po vás. V takomto prípade, neprekvapivo, musí dať prednosť vám. Prikazuje to § 10 ods. 6) Zákona o cestnej premávke, ktorý dáva vodičovi povinnosť dať prednosť v jazde vozidlu, ktoré sa už v cieľovom pruhu nachádza. V praxi to môže znamenať aj to, že prednosť má v konečnom dôsledku ten, kto začal manéver zmeny jazdného pruhu prvý.
Zdroj: Autobazar.EU | Motoristi často jazdia intuitívne, lenže keď nastane dopravná nehoda, zodpovednosť bude niesť práve ten, kto dopravné predpisy porušil.
Kto má prednosť pri vjazde na diaľnicu?
Druhou situáciou, ktorá sa pri jazde diaľnicou a rýchlostnou cestou vyskytuje neustále, je potreba pripojenia sa na cestu pri výjazde z odpočívadla či iného napojenia sa na diaľnicu.
Niektorí vodiči veria, že poznajú odpoveď a pritom sa mýlia. Myslia si, že vodič vozidla pripájajúci sa na diaľnicu má nutne dávať prednosť vozidlám idúcim po diaľnici, avšak za určitých okolností to tak nie je.
Rovnako ako všetky ďalšie dopravné predpisy, aj o týchto záležitostiach pojednáva Zákon o cestnej premávke a dokonca rovnaké paragrafy a odseky, ktoré sme už v tomto príspevku zmieňovali. Ako uvádza § 35 ods. 2), pred vjazdom do priebežných jazdných pruhov na diaľnici je vodič povinný použiť pripájací jazdný pruh. Tam, kde pripájací jazdný pruh nie je, vodič je povinný dať prednosť v jazde vozidlám idúcim v priebežných jazdných pruhoch. Paragraf 25 síce zmieňuje, že v tomto pruhu nemôže vodič zastaviť a stáť, dodajme však, že v slovenskej legislatíve sa pod pojmom „zastaviť a stáť“ nerozumie krátkodobé zastavenie na to, aby vodič využil bezpečnú príležitosť pre zaradenie sa do pribežného pruhu - teda na niekoľko sekúnd v ňom zastaviť môže, ak si vyžaduje bezpečnosť cestnej premávky.
Ak vodič v tomto pripájacom pruhu začal vykonávať manéver zmeny jazdného pruhu, teda zapol smerové svetlo doľava, v takomto prípade sa opäť uplatňujú predpisy z paragrafu 10. Tento vodič musí dať prednosť v jazde vozidlám, ktoré už sú v pruhu, do ktorého sa pripája.
Zároveň mu musia dať prednosť vozidlá idúce v ľavom pruhu, ktorých vodiči sa chcú zaradiť do rovnakého jazdného pruhu. Ide totiž o cestu s troma jazdnými pruhmi a zákon nedefinuje, či ide o pripájacie alebo priebežné pruhy.
Zhrnutie
- Keď sa preraďujete z pruhu do pruhu, dávate prednosť vozidlám, ktoré sa v ňom už nachádzajú.
- Ak sa dve vozidlá z krajných pruhov preraďujú do rovnakého stredového pruhu, vozidlo vľavo dáva prednosť vozidlu idúcemu sprava.
- Keď sa vodič pripája na diaľnicu, dáva prednosť vozidlám idúcim v priebežnom pruhu.
- Keď sa vodič pripája na diaľnicu a už začal manéver zmeny pruhu doľava, vodič idúci v inom jazdnom pruhu mu musí dať prednosť a na vlastné preradenie sa doprava počkať.
Dopravná poradňa Autobazar.EU je rubrika portálu Magazin.Autobazar.EU, ktorá sa venuje riešeniu dopravných problémov a situácií z pohľadu platnej legislatívy. Zaoberá sa bežnými situáciami z praxe, ale aj menej zvyčajnými až veľmi špecifickými problémami. Ak máte tip na zaujímavú tému, napíšte o nej do správy na našej stránke Autobazar.EU na Facebooku alebo na e-mail tip@dopravnaporadna.sk.