Domov Najnovšie Na dovoz Nové autá Predajcovia Vývoj cien Fórum Dokumenty Magazín Overenie vozidla
Novinka
Online overenie Kontrola nájazdu km, poškodení a pôvodu vozidla Novinka Komplexné preverenie vozidla Kontrola fyzického stavu, vykonanie diagnostiky, skúšobná jazda

Mercedes EQS SUV: Luxus, elektrika a sedem miest

Mercedes elektrickým systémom verí a preto znova rozširuje svoju ponuku elektromobilov. Svoju paletu, ktorá bude postupne kompletná, rozširuje o veľké SUV s veľmi jednoduchým názvom EQS SUV. Bude teda stáť úplne na vrchole ponuky elektrických vozidiel s čiastočne terénnymi schopnosťami.

JozefM v Auto-moto zaujímavosti
20.04.2022
Diskusia:
Sledujte nás na:
Zdroj: Mercedes-Benz

Mercedes EQS SUV: Luxus,...

Auto-moto zaujímavosti

Sekcia EQ dala autu výraznú tvár, ktorá sa prelína celým spektrom elektromobilov automobilky. Predná maska tak pripomína, že toto auto je z rodiny. Taktiež predná časť ponúka adaptívne LEDkové digitálne svetlá. Digitálne sú preto, lebo dokážu vytvoriť rozlíšenie vhodné aj na premietanie filmov. Reálne však toto vo funkčnej výbave auta nie je. Predná kapota je potiahnutá až ku kolesám aj na boku a eliminuje tak potrebu veľkých blatníkov. Pri bočnom pohľade tak vidíme narazník, kapotu a minimálny blatník s otvorom, vyskakujúcim, na dolievanie kvapaliny do ostrekovačov. O veľkosti auta nemôže pochybovať naozaj nikto, aj keď tvary skresľujú. Zadná časť je znova stvárnená prísne v intenciách toho, čo prináša aj liftback EQS.

Mercedes EQS SUV: Luxus, elektrika a sedem miestZdroj: Mercedes-Benz

Interiér nového veľkého SUV prináša prekvapenie, lebo ponúka možnosť priplatiť za sedem sedadiel. Podľa fotiek to vyzerá, že aj tie dve sedadlá v poslednom rade sú naozaj použiteľné a je na nich približne toľko miesta ako v modeli GLS na rovnakých pozíciách. Predná časť naplno využíva obrovský displej Hyperscreen, ktorý pozostáva z jednej veľkej sklenej plochy, pod ktorou sú 3 samostatne displeje. Centrálny je naozaj masívny a po bokoch sú dva menšie displeje pre vodiča a spolujazdca. Sklo displeja sa tvaruje pri 650 stupňoch Celzia a na povrchu je vrstva z hliníkového silikátu na lepšiu údržbu.

Tak ako pri ostatných automobiloch aj tu Mercedes ponúkne 3D audiosystém so značkou Burmester. Štandardom je tiež Apple CarPlay a Android Auto. Hyperscreen však nie je nutný a pre slabší z modelov bude  dostupný za príplatok. Rovnako to je predsa aj pri veľkom liftbacku.

Mercedes EQS SUV: Luxus, elektrika a sedem miestZdroj: Mercedes-Benz

Tak ako pri nízkom EQS, aj tu ponúkne automobilka viacero možností pohonu. Základom bude EQS450+ SUV, ktoré bude mať pohon výlučne zadnej nápravy. Maximálny výkon dosiahne hodnotu 265 kW (360 k) a krútiaci moment sa dostane na 568 Nm. Základné SUV s dĺžkou 5,1 metra a rázvorom 3,2 metra tak budem mať najväčší dojazd zo všetkých. Podľa režimu WLTP je stanovený na 536 až 660 km v závislosti od dodatočnej výbavy a celkovej hmotnosti.

O stupienok vyššie bude EQS450 4Matic. Bude mať rovnaký výkon, avšak krútiaci moment, vďaka dvom elektromotorom, bude až 800 Nm. Dva elektromotory poháňajú obe nápravy, čo napovedá samotné označenie, ale si aj zoberú viac energie a maximálny dojazd sa skráti na 613 km. Rovnaký dojazd bude mať aj vrcholná verzia EQS580 4Matic. Pri nej je však výkon už naozaj masívnych 400 kW (544 k) a krútiaci moment 858 Nm.

Mercedes EQS SUV: Luxus, elektrika a sedem miestZdroj: Mercedes-Benz

Všetky verzie prídu s maximálnym výkonom nabíjania 200 kW. To pri základnej verzii znamená, že za 15 minút sa dá doplniť 250 km dojazdu vozidla.

Manévrovanie s naozaj veľkým SUV zľahčí natáčanie zadnej nápravy, ktoré je v štandardnej výbave a dostane sa až na 4,5 stupňa. V doplnkovej výbave bude možnosť príplatku za 10-stupňové natočenie zadnej nápravy. Aj pre tento model bude dostupná karta Mercedes me Charge, ktorá sprístupní približne 300 000 nabíjacích bodov len v Európe, až 700 000 celosvetovo. A aj keď EQS SUV vyzerá trochu ako koncept, je to už plne produkčná verzia, ktorá sa na trhu objaví už onedlho a doplní tak elektrickú ofenzívu značky.

Mercedes EQS SUV: Luxus, elektrika a sedem miestZdroj: Mercedes-Benz

Keď SUV EQS pride na trh, tak bude mať už troche zabehnutú konkurenciu. Dá sa povedať, že najväčším konkurentom, aj čo sa týka počtu miest, bude Tesla Model X, čo však nie je úplne prémiový model. Kvalitou spracovania bude mať Mercedes určite poriadne navrch. A druhým zásadným konkurentom bude BMW iX, ktoré ale nemôže mať sedem miest a je o niečo kompaktnejšie, konkrétne takmer o 20 centimetrov dĺžky vozidla. Ponúka však verziu, pre ktorú musí Mercedes ešte pripraviť súpera. BMW iX má v ponuke verziu M60, ktorá sa teší na určite plánovanú AMG alternatívu EQS SUV.

Mercedes EQS SUV: Luxus, elektrika a sedem miestZdroj: Mercedes-Benz

Späť na magazín

Diskusia k článku

Pridajte si nás do svojho informačného kanála Google News. SLEDUJ NÁS NA

Podobné zaujímavosti

01Test: Mercedes-Benz C220d All-Terrain – Do každej situácie?Po predstavení novej generácie Triedy C ukázal Mercedes aj praktickejšiu verziu, ktorej...16. Február, 2022
02Obytný Mercedes s garážou: Rarita s miestom pre auto!Morelo Palace Liner 99 GSB rarita - najdrahšie obytné auto na svete ponúka nevídané...4. Apríl, 2022
03Citroën ë-Spacetourer: Aký je rozdiel oproti ë-Jumpy?Citroën má aktuálne v ponuke viacero elektrických dodávkových vozidiel. Niektoré však nie...20. Apríl, 2022