Domov Najnovšie Na dovoz Nové autá Predajcovia Vývoj cien Fórum Dokumenty Magazín Overenie vozidla
Novinka
Online overenie Kontrola nájazdu km, poškodení a pôvodu vozidla Novinka Komplexné preverenie vozidla Kontrola fyzického stavu, vykonanie diagnostiky, skúšobná jazda

Načo sú nám emisné normy a aké sú?

Autá, ktoré spaľujú fosílne palivá, medzi ktoré patrí nielen benzín a nafta, ale aj zemný plyn, vytvárajú pri svojej činnosti vedľajšie produkty, ktoré voláme emisie. Toto vie každý. A aby ich nebolo príliš, tak máme regulačné zákony na to, aby boli v udržateľných medziach.

JozefM v Technika
13.05.2021
Diskusia:
Sledujte nás na:
Zdroj: Autobazar.EU

Načo sú nám emisné normy a...

Technika

Emisné normy nie sú len záležitosťou Európskej únie, ale obdoby má veľa krajín sveta. Prvé sa objavili už v roku 1963 v USA. Bola to reakcia na prílišné zamorenie Los Angeles smogom. O tri roky na to si prvé emisné normy pripravilo Japonsko a v rokoch 1970 až 1972 Kanada, Austrália a niektoré európske krajiny. Dôvody boli vždy rovnaké.

Tieto zákony o emisiách upravujú v cestnej premávke aké sú limity vypúšťaných plynov. Bežne sa uvádza údaj o gramoch na kilometer. Len v Európskej únii je až 6 kategórii, podľa ktorých sú stanovené povolené emisie. Pritom nejde len o oxid uhličitý, ktorý je skloňovaný vo všetkých technických špecifikáciach áut.

Aktuálne platí emisná norma označená ako Euro 6D, ktorá nahradila dočasnú s prídavkom Temp (temporary) v názve. Aktuálna šestka teda začala platiť už v roku 2014, ale už je v obehu jej štvrtá aktualizácia, pričom Euro 7 je naplánované na rok 2025. Podľa jej limitov by mali všetky autá mať nejakú formu elektrickej pomoci.

V praxi každé nové auto, ktoré je uvádzané na trh v ktorejkoľvek európskej krajine musí spĺňať aktuálne emisné limity. Takže s novým autom nebudú problémy. Niektoré krajiny dokonca podľa tejto emisnej normy stanovujú poplatky. Slovensko je na tom tiež tak a pre právnické osoby sa cestná daň odvíja od emisnej normy, ktorú auto spĺňa.

Veľká zmena nastala aj pri meraní týchto parametrov. Kým nedávno ešte Európa fungovala na NEDC (New European Driving Cycle), ktorý už bol prísnejší ako jeho predchodca, stále nebol optimálny. A bolo to vidno nielen na emisiách, ale aj na udávanej spotrebe vozidiel. Aj preto prišiel nový testovací cyklus WLTP (Worldwide Harmonised Light Vehicle Test Procedure), ktorý ešte lepšie odzrkadľuje realitu.

Hlavnými rozdielmi WLTP a NEDC sú vyššie priemerné a maximálne rýchlosti, má viac prostredí, kde sa auto pohybuje, simuluje dlhšiu trasu a využíva ostrejšiu akceleráciu a razantnejšie spomaľovanie. Pritom testuje autá s prídavnými prvkami výbavy samostatne, aby bol zreteľný rozdiel medzi jednotlivými výbavovými verziami. Zmena z NEDC na WLTP sa udiala medzi rokmi 2017 a septembrom 2019, čo znamená, že meranie podľa WLTP muselo byť funkčné vo všetkých vozidlách v čase, kedy prišla do platnosti emisná norma Euro 6D Temp. Ak by ste chceli vedieť odkedy norma Euro 6D Temp platí u nás, tak je to presne rovnaký termín ako ten európsky, čiže september 2019.

Načo sú nám emisné normy a aké sú?Zdroj: Autobazar.EU

Zaujímavý posun nastal pri zmene používania cestovacích cyklov. Pri prechode z NEDC na WLTP sa začali trochu menej efektívne tváriť úplne malé motory a niektoré automobilky prestúpili na trend zvyšovania objemu. Takto podladený motor s nižším výkonom je často v cykle WLTP efektívnejší ako najmenší možný agregát, ktorý autá používali.

Emisné normy majú teda za cieľ znížiť environmentálne zaťaženie spôsobené autami. A to sa dlhodobo darí. Otázna je už teda len únosnosť neustáleho znižovania emisií. Reálne hrozí, že každé auto bude mať v sebe elektromotor, ktorý bude čerpať z malej batérie, ktorá má v sebe lítium, najrozšírenejší prvok takýchto batérií. A ten treba tiež perpravovať, treba ho recyklovať a je to zložitejšie ako riešiť podobné veci pri štandardnejších prvkoch, lenže to už je na inú diskusiu.

Veľmi drsným presadzovaním týchto limitov sa bránia automobilky. Minulý rok sa totiž do platnosti dostala európska legislatíva s pokutami za nadmerné emisie. Tie sú stanovené na základe udávaných emisií oxidu uhličitého za všetky autá. Automobilkám sa zrátavajú emisie za všetky autá, násobia sa hmotnostnými koeficientami a po zložitom výpočte z toho vychádza, že,veľmi zjednodušenie musia zaplatiť stovku eur za každý gram CO2 nad stanovený limit. A to sa vždy, chtiac-nechtiac, premietne do finálnej ceny.

Takže emisné normy sú dvojsečná zbraň. Na jednu stranu posúvajú automobilový priemysel vpred, ale ns druhú stranu už niekedy výrazne zasahujú do konštrukcie a nie všetky takéto úpravy sú logické z dlhodobého a širšieho hľadiska. Automobily však zďaleka nie sú jedinými mašinami s emisnými limitmi. Už sú legislatívne upravené aj emisie obrovských lodí, aj keď to je stále beh na dlhé trate. Znižovanie emisií je však možné aj na lokálnej úrovni. V praxi je určitá priama úmera medzi spotrebou a emisiami. Emisie auta sa dajú teda znížiť veľmi jednoducho, ekonomickejším jazdením. To je naozaj najjednoduchší spôsob ako znížiť emisie auta bez jeho výmeny.

Načo sú nám emisné normy a aké sú?Zdroj: Autobazar.EU

Späť na magazín

Diskusia k článku

Pridajte si nás do svojho informačného kanála Google News. SLEDUJ NÁS NA

Podobné zaujímavosti

01Mooncity predvádza elektromobily a podáva informácie priamo v AuparkuV Auparku je nové miesto, ktoré nie je predajňou a má tajomný názov Mooncity. Celým názvom...10. Máj, 2021
02Test: BMW 740Ld – Takto sa cíti prezidentNemecké prémiové trio má zástupcov aj v luxusnej triede, to vie každý, okrem tradičnej...11. Máj, 2021
03Škoda Superb Sporline môže nahradiť aj verziu RS, ktorá nebudeTretia generácia Škody Superb má po facelifte niekoľko zaujímavých noviniek, ale o tom už...11. Máj, 2021