Domov Najnovšie Na dovoz Nové autá Predajcovia Vývoj cien Fórum Dokumenty Magazín Overenie vozidla
Novinka
Online overenie Kontrola nájazdu km, poškodení a pôvodu vozidla Novinka Komplexné preverenie vozidla Kontrola fyzického stavu, vykonanie diagnostiky, skúšobná jazda

Najvýkonnejšie Audi: 925 koní RS E-Tron GT Performance beštie

Najvýkonnejší model so 4 kruhmi v znaku v histórii značky sa nenechá zahanbiť. Rivalom odzvonilo. Čo ponúkne koňmi nabité delo s pikantnou cenou? 

rufus v Video sekcia
25.06.2024
Diskusia:
Sledujte nás na:
Zdroj: youtube.com/@RoCarsTV

Video: 2025 Audi RS E-Tron...

Video sekcia

Nové Audi e-tron GT 2025 je tu, aby dostalo nielen fanúšikov značky, ale aj fanatikov poctivého moderného dizajnu. 2025 Audi RS E-Tron GT Performance beštia dá zákazníkovi to, čo žiaden iný konkurenčný výrobca. 

2025 Audi RS e-tron GT PerformanceZdroj: audi.com

Audi e-tron GT 2025 

Za vznikom každého modelu stojí vízia výrobcu, ktorý chce daným modelom niečo povedať. Za narodením nového Audi e-tron GT stojí snaha o výrobu "ľudového" Porsche Taycan. Porsche Taycan aj Audi e-tron GT majú veľa spoločného. Vznikli z rovnakých základov. Odlišujú sa vzhľadom aj interiérom. V porovnaní s predchodcom sa Audi e-tron GT v modelovom roku 2025 príliš nezmenil. Vozidlo má iné sedadlá, sploštený volant a drevo dekory. Príjemným prvkom sú pôsobivé detaily v interiéri. 

Porsche Taycan vs Audi e-tron GT  

Nové Audi e-tron GT 2025 zabojuje o zákazníka s vyšším výkonom, lepším dojazdom. Pozeráme sa zároveň na najvýkonejšie Audi vôbec. Má byť lacnejší a pohodlnejší. Zmenou prešiel aj názov. Elektrické GT sa v základe už nevolá Audi e-tron GT, ale Audi S e-tron GT s viacerými verziami. Výkonnejší variant má prívlastok GT Performance.

Verzia RS Performance

Ďalšie zmeny nastali v pohone. Vpredu dostal priestor synchrónny agregát s permanentnými magnetmi s výkonom 239 koní. Na výber je verzia S a RS. Verzia RS Performance je upravenou verziou, okrem iného naviac s vylepšeným meničom. Vzadu "tróni" elektromotor s permanentnými magnetmi vyvinutý pre novšiu platformu PPE, ktorú dostalo Porsche Macan EV a Audi Q6 e-tron. Rozmery elektromotora sú nasledujúce. Dĺžka 19,2 cm a priemer 23,0 cm. Vďaka rozmerom váži o 10 kg menej ako doteraz používaný elektromotor. 

Výkon až 925 koní 

Všetky varianty Audi e-tron GT z roku 2025 štandardne ponúkajú 564 koní. Maximálny počet koní vo verzii S je stanovený na 679 koní. Verzia RS ponúka výkon 856 koní. Variant RS Performance kraľuje, čo sa týka výkonu v tabuĽke ako víťaz s výkonom až 925 koní. Audi S e-tron GT 2025 zrýchľuje z 0 na 100 km/h za 3,4 sekundy. Verzia RS na tú istú akceleráciu potrebuje 2,8 sekundy. RS Performance ponúka rovnaké zrýchlenie len 2,5 sekundy. Maximálna rýchlosť variantov S a RS je 245 km/h. 250 km/h limit pokorí najvýkonnejšie Audi v histórii vo vrcholnej špecifikácii.

2025 Audi RS e-tron GT PerformanceZdroj: audi.com

Audi e-tron GT zaujímavosti

Audi e-tron GT sa predstavil počas premiéry koncom roka 2020. To nie je tak dávno. Čo sa elektromobility týka, zmeny a vylepšenia dnes prichádzajú od renomovaných výrobcov pomerne rýchlo. Poidobne je tomu v príbehu Audi e-tron GT 2025. Poďme sa pozrieť na trakčnú batériu. Tá disponuje využiteľnou kapacitou 97 kWh (nominálna: 105 kWh) a je o 9 kg ľahšia ako batéria používaná predtým (84 kWh). Celkovo váži 625 kg a skladá sa z 3 modulov. O vylepšené vlastnosti sa postaral aj vylepšený systém chladenia. 

Zvýšený rekuperačný brzdný výkon + dojazd 609 km

Audi prekvapilo zvýšeným rekuperačným brzdným výkonom. O koľko sa zvýšil? Z 290 kW stúpol na 400 kW. Vodič si vyberá hneď z 3 úrovní rekuperácie alebo môže použiť automatický systém. Ako je na tom tento automobil, čo sa týka dojazdu? Skvele. Za optimálnych podmienok je dojazd Audi e-tron GT 2025 stanovený na 609 km (predtým 492 km). V prípade využitia trakčnej batérie, je možné využiť viac nabíjacieho výkonu ako predtým.

2025 Audi RS e-tron GT PerformanceZdroj: audi.com

800-voltový elektrický systém - nabíjanie

Po starom dokázal 800-voltový elektrický systém nabiť batériu špičkovým výkonom 270 kW. Dnes je to viac, približne 320 kW. Výsledkom je, že pri dostatočne rýchlom nabíjaní sa dá zvýšiť dojazd z 10 na 80 % len za 18 minút. Na druhej strane, 10 minút stačí na získanie dojazdu ďalších 280 km. Čo to znamená, že má systém rýchlejšíe okno rýchleho nabíjania? ako predtým. Palubná nabíjačka má podľa potreby výkon až 22 kW.

Zvýšenie dojazdu z 10 na 80 % len za 18 minút

Poďme na ďalšie špeciality. Vozidlo dostalo aj upravený systém podvozku. Audi e-tron GT 2025 dostalo aj upravený brzdový systém. Model S bol známy tým, že mal oceľové brzdové kotúče. Verzie RS a RS Performance mali kotúče s karbidom volfrámu (na želanie pre model S). Keramické kotúče nie sú v základe, vodič ich dostane za príplatok. Upravené vzduchové odpruženíe zvyšuje komfort jazdy. teraz využíva 2-komorovú a 2-ventilovú technológiu. Inovatívne aktívne odpruženie sa stará o veľmi presnú odozvu riadenia.

2025 Audi RS e-tron GT PerformanceZdroj: audi.com

Panoramatická sklenená strecha s tekutými kryštálmi

Panoramatická sklenená strecha s technológiou PDLC je dostupná za príplatok ako odpoveď na potreby náročných zákazníkov. Využíva tekuté kryštály. Vďaka ich použitiu ponúka výnimočnú vlastnosť. Majiteľovi umožňuje meniť priehľadnosť panoramatickej strechy.Bonusové vlastnosti výrobca vyšperkoval tak, aby uspokojil aj potrebu originálnych, u iných výrobcov nedostupných úprav.

Špecialita na záver

Špecialitou na záver sú digitálne hodiny s väčším počtom informácií. Zaujímavým prvkom je aj ukazovateľ teploty trakčnej batérie alebo ukazovateľ aktuálne dostupného maximálneho nabíjacieho výkonu. 

2025 Audi RS e-tron GT PerformanceZdroj: audi.com

Cena od 126 000 eur 

Ako každá "zábava" ani tieto radosti nebudú zadarmo. V Nemecku sa základný model predáva v cene od 126 000 eur. Verzia RS si vypýta 147 500 eur. Ak sa jedná o skutočne výnimočné potreby, tie je pripravená splniť špeciálna RS Performance verzia s cenovkou 160 500 eur. Populárnymi voľbami za príplatok, ktoré nemôžu chýbať, je riadenie štyroch kolies z predfaceliftovaného modelu. 

Zdroj: motor1.com, youtube.com/@RoCarsTV

Video: 2025 Audi RS E-Tron GT Performance

Späť na magazín

Diskusia k článku

Pridajte si nás do svojho informačného kanála Google News. SLEDUJ NÁS NA

Podobné zaujímavosti

01Revolučný materiál na výrobu áut: Nezničiteľná zliatinaVedci vytvorili novú, takmer nezničiteľnú zliatinu, ktorá môže úplne zmeniť svet...20. Jún, 2024
02Alkozámok aj čierna skrinka: Monitovanie únavy + zmeny platné od 1. 7. 2024Záznamové zariadenie, ktoré má anonymne zbierať údaje o jazde kvôli prípadnej dopravnej...22. Jún, 2024
03Dacia Duster 3: Dobrodružná úprava do terénu za 5 000 €Novinka predstavila dobrodružnú úpravu Dacie Duster určený výlučne pre modelový rok 2024....24. Jún, 2024