Našiel spôsob, ako kamerám znemožniť čítanie EČV. Polícia ho zrušila a prípad medializovala
Problémom je, že akákoľvek manipulácia s tabuľkou s evidenčným číslom, ktorá ovplyvní čitateľnosť, je nelegálna.

Našiel spôsob, ako kamerám...
Video sekcia
Záujem držiteľov vozidiel o manipuláciu s EČV rastie spoločne so zvyšujúcim sa množstvom zariadení, ktoré tieto evidenčné čísla čítajú. Sú skoro všade a nejde už len o zariadenie, ktoré spravuje polícia alebo obec - nájdete ich na akomkoľvek parkovisku nákupného centra, na diaľniciach a schopnosť čítať EČV majú aj obyčajné lacné bezpečnostné kamery z Číny. Na marenie podvodných praktík sa špecializujú celé tímy špecialistov a preto je čoraz ťažšie nájsť spôsob, ako systém rozpoznávania EČV oklamať. A zrazu sa opäť objaví ďalší špekulujúci vodič, ktorému sa podarí vymyslieť nové funkčné riešenie. Použitá technológia môže prekvapiť princípom, ale medializácia upozorňuje na riziká a následky takéhoto konania.
Čo sa dozviete v článku?
- Technológia skrytých EČV: Popis systému, ktorý vyvinul český vodič na Audi RS4 na skrytie evidenčnej značky jediným stlačením tlačidla.
- Princíp miznúcej značky: Vysvetlíme si, ako tento mechanizmus funguje a aké riziká môže mať pre vodičov, ktorí sa chcú vyhnúť identifikácii.
- Objasňujeme dôvody, prečo sa vodiči snažia skryť EČV vozidla
- Čo robiť v prípade odhalenia nelegálnej manipulácie s EČV
- O následkoch manipulácie s EČV, vrátane legislatívnych a technických hrozieb.
Vodič Audi RS4 vymyslel spôsob, ako skryť EČV
Šofér Audi RS4 vymyslel vychytávku, ktorá má zmiasť policajtov a umožniť mu nepozorovaný prejazd s autom v štýle Jamesa Bonda. Na „zmiznutie z očí“ použil zariadenie, ktoré dokázalo za pár sekúnd skryť registračnú značku jeho vozidla. Prekvapivo jednoduchá aktivácia robí nápad ešte zaujímavejším. Stlačením tlačidla vodič aktivoval systém, ktorý vysúva zatmavovaciu clonu.
Metód, ktoré na získanie anonymity na cestách vodiči už vyskúšali a neosvedčili sa, sú desiatky, možno aj stovky. Prípad Memphisa Depaya a jeho skrytej poznávacej značky sa stal nedávno hitom internetu. Depay je známy holandský futbalista, ktorý sa dostal do problémov po tom, čo polícia zistila, že na jeho vozidle je nainštalované zariadenie, ktoré umožňuje skryť registračnú značku.
Polícia v Holandsku v spolupráci s daňovými úradmi začala podozrivého podrobnejšie sledovať. Po odhalení zariadenia u Depaya polícia apelovala na vodičov, aby pochopili, že akákoľvek manipulácia s registračnými značkami je nelegálna a porušujú nielen daňové zákony, ale aj pravidlá bezpečnosti cestnej premávky a nevyhnú sa pokutám a trestom. Motívom k protizákonnému konaniu bola v prípade holandského futbalistu práve snaha vyhnúť sa daňovým povinnostiam, ktoré vyplývali z používania vozidla.
Zariadenie fungovalo podobne ako vynález vodiča Audi - stlačením tlačidla bolo možné skryť evidenčné číslo vozidla. Princíp je vskutku jednoduchý, TEČ prekryl priehľadným LCD panelom, ktorý sa bezdrôtovým prepínačom prepínal do nepriehľadného režimu.

Prečo vodiči hľadajú zariadenie schopné skryť EČV?
Zariadenie, ktoré vodič použil, fungovalo tak, že v určitých situáciách dokázalo efektívne skryť evidenčné číslo vozidla. Prečo by to niekto potreboval urobiť? Je to technológia, ktorá môže byť atraktívna pre ľudí s nelegálnymi úmyslami, pretože umožňuje vyhnúť sa identifikácii, či už pri porušovaní dopravných predpisov alebo pri pokuse o únik pred zákonom.
Na prvý pohľad vyzerá táto vychytávka ako technicky nenáročné riešenie, ktoré môže len minimálne ohroziť bezpečnosť cestnej premávky. Opak je pravdou. Len málo vodičov si uvedomuje vážnosť svojho rozhodnutia.
Ak zariadenie použijú, majú na svedomí porušenie zákona, ktoré môže mať vážne následky.
Aké tresty hrozia za manipulácie a špekulácie s TEČ/EČV?
Využitím týchto „vychytávok" sa dopúšťate podvodu. Manipulácia alebo znemožnenie čitateľnosti evidenčného čísla vozidla (v minulosti ŠPZ, dnes EČV) je v mnohých krajinách považované za vážne porušenie zákona. V prípade Holandska, ako aj v mnohých iných štátoch, je za takéto činy možné uložiť rôzne tresty, ktoré sa môžu líšiť v závislosti od závažnosti priestupku, okolností a krajiny. Tresty sú preto prísne - cieľom je odradiť ľudí od pokusov o podvody a nelegálnu manipuláciu s ŠPZ.
V Slovenskej republike manipulácia so štátnymi evidenčnými číslami vozidla je považovaná za vážne porušenie zákona, a môže byť trestne stíhaná podľa viacerých právnych predpisov. Tresty, ktoré môžu byť uložené za manipuláciu s EČV v SR, zahŕňajú:
- Pokuta – Za manipuláciu so EČV je najčastejším trestom pokuta. Podľa zákona o cestnej premávke je možné uložiť pokutu až do výšky 300 € za nelegálnu manipuláciu so ŠPZ alebo za iné nezákonné zmeny na evidenčnom čísle vozidla.
- Zadržanie vozidla – Ak sa zistí, že vozidlo používa nelegálne manipulované alebo falošné evidenčné číslo, polícia môže vozidlo zadržať a môže byť následne nariadená jeho technická kontrola alebo odtiahnutie.
- Zákaz prevádzky vozidla – V prípade, že je manipulácia so ŠPZ zistená, polícia môže nariadiť zákaz prevádzky vozidla, čo znamená, že vozidlo nemôže byť používané na verejných komunikáciách, kým sa nezabezpečí náprava.
- Zadržanie vodičského preukazu – V prípade, že manipulácia s EČV je spojená s iným závažnejším prečinom (napríklad podvod alebo útek pred kontrolou), môže byť vodičovi dočasne zadržaný vodičský preukaz.
- Trestné stíhanie – Ak ide o závažný prípad manipulácie so ŠPZ, najmä ak je spojený s podvodmi, daňovými únikmi alebo inými trestnými činmi, môže byť vodič trestne stíhaný. V takom prípade hrozí trest odňatia slobody až na 3 roky, v prípade organizovanej činnosti, resp. opakovaného porušovania zákonov, aj dlhšie.
- Záznam v trestnom registri – Ak dôjde k odsúdeniu za manipuláciu s EČV, môže byť prípad zaznamenaný v trestnom registri, čo môže mať dlhodobé následky na ďalšie právne a profesijné životy obvinených osôb.
Čo robiť v prípade odhalenia nelegálnej manipulácie s EČV?
Polícia v ČR a SR už dlhodobo monitoruje prípady, ktoré sa týkajú nelegálnych manipulácií so štátnymi evidenčnými číslami. Zariadenia na skrytie registračných značiek predstavujú vážny problém pre verejnú bezpečnosť, pretože ak sa používajú na obchádzanie zákona, môžu ohroziť ďalších účastníkov cestnej premávky. V prípade zistenia manipulácie s EČV sa odporúča kontaktovať miestnu policajnú stanicu alebo využiť bezplatnú linku 158. Polícia prijme opatrenia na odstránenie nelegálnych zariadení a potrestanie páchateľov v súlade s platnou legislatívou, ktorá stanovuje pokuty, zákaz prevádzky vozidla, alebo aj trestné stíhanie, ak ide o závažný prečin.
Podvody s evidenčnými číslami, falošné značky a nečitateľné EČV
Nevieme presne, aké to malo následky pre vodiča Audi, pretože správa na sieti X sa o tom nezmieňuje. Používanie falošnej poznávacej značky môže mať za následok pokutu najmenej 4 500 eur, ale v pravom zmysle slova nešlo o falošnú poznávaciu značku.
A pokuta za nečitateľnú EČV (180 €) sa môže zdať ako trest príliš nízka vzhľadom na fakt, že majiteľ úmyselne podvádzal.
Aký je Váš názor a návrh adekvátneho trestu pre českého vodiča, ktorý sa pokúsil "prekabátiť" holanské policajné hliadky? Je to dôležitá lekcia pre tých, ktorí sa pokúšajú vyhnúť spravodlivosti a zákonnej odpovednosti. Podeľ sa o svoj návrh trestu v komentároch pod článkom.
Zdroj: x.com, autoblog.nl, KMar Politiedienst Schiphol - Policajná služba Kráľovskej vojenskej polície na letisku Schiphol v Holandsku
Aktualizácia pôvodného príspevku z februára 2025
Najčítanejšie tento týždeň




