Domov Najnovšie Na dovoz Nové autá Predajcovia Vývoj cien Fórum Dokumenty Magazín Overenie vozidla
Novinka
Online overenie Kontrola nájazdu km, poškodení a pôvodu vozidla Novinka Komplexné preverenie vozidla Kontrola fyzického stavu, vykonanie diagnostiky, skúšobná jazda

Nové Ferrari Roma Spider otvorí strechu za 13 sekúnd

Talianska výhradne športová automobilka Ferrari ukázala otvorenú alternatívu ku svojmu elegantnému modelu Roma. Kupé sa objavilo už pred pár rokmi a spôsobilo rozbeh novým štýlom, ktorý si aj otvorená verzia s názvom Spider zachováva. Nový model tak stíha letnú sezónu úplne s prehľadom, ale prví zákazníci budú musieť byť naozaj rýchli. Lebo môžu svoje letné radovánky pri pomalom rozhodovaní odložiť o rok, ak sa naplnia objednávkové rady.

JozefM v Auto-moto zaujímavosti
21.03.2023
Diskusia:
Sledujte nás na:
Zdroj: Ferrari

Nové Ferrari Roma Spider...

Auto-moto zaujímavosti

Ferrari teda ako základ svojho najnovšieho kabrioletu zobralo model Roma a z neho si použilo kompletnú prednú časť až po stĺpiky okna. Bočné okná, ako aj zadné okno, museli prejsť zmenami, lebo nová látková strecha potrebovala iné tvarovanie práve týchto komponentov. Áno, Ferrari sa po skladacích pevných strechách v F8, či 812 vracia naspäť ku látkovému materiálu. Rozloženie a zloženie strechy je záležitosťou 13,5 sekundy a je možné ho spustiť až do rýchlosti 60 kilometrov za hodinu. Práve toto je výrazne plusová stránka modelu, lebo netreba pri transformácii vozidla stáť na mieste. Ak teda začnete skladať strechu na semaforoch, tak môžete transformáciu dokončiť aj za jazdy. Nemusíte čakať na ďalšiu zelenú a nikto na vás nebude trúbiť, keďže by ste sa nemohli ešte pár sekúnd hýbať, ak by ste mali takto nastavenú strechu.

Nové Ferrari Roma Spider otvorí strechu za 13 sekúndZdroj: Ferrari

Interiér vozidla je viac-menej rovnaký ako je v prípade kupé, ale určité zmeny sa nájdu aj tu. Tou najzásadnejšou je, že vozidlo nemusí mať strechu, celkom logicky. Roma Spider je predsa kabriolet a to čaká každý. Tou druhou, rovnako očakávanou vecou je použitie iných sedadiel s možnosťou priplatenia za zohrievanie krku. Táto príplatková výbava je vynikajúca v prípade jazdy počas chladnejšieho počasia a pre kabriolety je úplnou nevyhnutnosťou. Rovnakou nevyhnutnosťou je aj štandardne dodávaný elektrický výsuvný deflektor, ktorý Roma Spider taktiež má a viete ho vysunúť stlačením tlačidla.

Nové Ferrari Roma Spider otvorí strechu za 13 sekúndZdroj: Ferrari

Pohon modelu zabezpečuje úplne rovnaký osemvalec, ktorý má aj klasická verzia modelu. Dosahuje výkon až 456 kW (620 k), ktorý je dostupný od 5 750 do 7 500 otáčok. Maximálny krútiaci moment 760 Nm je dostupný od 3 000 do 5 750 otáčok. Zaujímavá je aj maximálna hodnota, ktorú uvidíte na otáčkomeri. Motor sa môže roztočiť až na 7 500 otáčok za minútu. Vozidlo v tomto prípade spolupracuje s automatickou sedemstupňovou prevodovku s dvomi spojkami, ktorá posiela výkon výlučne na zadnú nápravu, čo je tiež očakávateľné.

Nové Ferrari Roma Spider otvorí strechu za 13 sekúndZdroj: Ferrari

Zaujímavé sú aj dynamické parametre modelu. Stovku má Roma Spider na rýchlomeri za 3,4 sekundy a dvojstovka z nuly je za 9,7 sekundy. Ferrari hovorí o maximálnej rýchlosti 320 km/h. Táto maximálka je spoločná pre obe karosárske verzie. Takisto je spoločné aj zrýchlenie na stokilometrovú rýchlosť, ale dvojstovku zvládne kupé o 0,4 sekundy rýchlejšie.

Nové Ferrari Roma Spider otvorí strechu za 13 sekúndZdroj: Ferrari

Dôvodom na zlomkové zhoršenie zrýchlenia na dvestokilometrovú rýchlosť je možno aj väčšia hmotnosť kabrioletu. Iná strecha a vynútená iná konštrukcia výstuží pridáva vozidlu naviac 84 kg. Okrem výstuží je predsa ťažký aj samotný sklápací mechanizmus a elektricky výsuvný deflektor. To však nevadí, lebo práve karoséria kabrio poskytuje úplne iný zážitok a bezprostrednejší pocit z jazdy vďaka zníženej izolácii pri otvorenej streche. V takom prípade je viac počuť výfuk, motor, ale aj zvuky z okolia a vodič má pocit ešte väčšieho spojenia s okolím ako v kupé.

Nové Ferrari Roma Spider otvorí strechu za 13 sekúndZdroj: Ferrari

Späť na magazín

Diskusia k článku

Pridajte si nás do svojho informačného kanála Google News. SLEDUJ NÁS NA

Podobné zaujímavosti

01Modernizácia zasiahla Mercedes GLA aj GLB, zmien je relatívne máloZákladná trieda vozidiel s crossoverovou charakteristikou v automobilke Mercedes patrí...17. Marec, 2023
02Čo vylepšil Volkswagen na elektrickom ID.3?Volkswagen ID.3 je ten elektrický automobil, ktorý spôsobil malú revolúciu v prípade...3. Marec, 2023
03Rolls-Royce Ghost ukazuje špeciálnu sériu Amber RoadsRolls-Royce pred pár dňami predstavil novú sériu svojho základného modelu Ghost. Je...7. Marec, 2023