Domov Najnovšie Na dovoz Nové autá Predajcovia Vývoj cien Fórum Dokumenty Magazín Overenie vozidla
Novinka
Online overenie Kontrola nájazdu km, poškodení a pôvodu vozidla Novinka Komplexné preverenie vozidla Kontrola fyzického stavu, vykonanie diagnostiky, skúšobná jazda

Novinky na trhu: Ceny stanovil Hyundai Ioniq 6 a aj Renault Austral

Automobilky Hyundai a Renault uvádzajú svoje najnovšie modely na trh v rovnakom časovom harmonograme. Je to z dôvodu, že na jeseň prichádzajú nové modelové roky. Novinkami sú, v tomto prípade, úplne elektrický Hyundai Ioniq 6 a elektrifikovaný Renault Austral. Sú síce z rôznych tried, ale elektrifikáciu portfólia majú spoločnú.

JozefM v Auto-moto zaujímavosti
18.11.2022
Diskusia:
Sledujte nás na:
Zdroj: Renault

Novinky na trhu: Ceny...

Auto-moto zaujímavosti

Hyundai Ioniq 6

Kórejská automobilka ukázala svoj nový výtvor s výrazne aerodynamickými tvarmi už dávnejšie, ale až teraz sa dostáva na náš trh za základnú cenu 46 490 € už so zahrnutým 1 500 € bonusom. Táto alternatíva v ponuke má výbavu Family, ktorá už má dostatok prvkov v základe. Má však batériu s kapacitou 53 kWh a výkon motora je 111 kW (152 k). Ak chcete batériu s väčšou kapacitou 77,4 kWh tak musíte siahnuť po síce rovnakej výbave, ale cene vyššej o 5 000 €. V ponuke modelu bude aj výkonnejšia alternatíva zadokolky, ktorá je spätá práve s väčšou batériou. Väčšia batéria je aj v prípade pohonu jednej nápravy spojená s výkonnejším motorom, ktorý dosahuje až 168 kW (230 k).

Na vrchole výkonovej ponuky bude alternatíva s pohonom všetkých 4 kolies, ktorá je prepojená výhradne s väčšou batériou, ale aj s vyšším stupňom výbavy Style. Táto dosahuje výkon 239 kW (325 k). Rozdiel oproti výkonnejšej zadokolke je 4 000 €, ale treba prirátať aj niečo cez dvetisíc eur za výbavu Style. Pri Hyundai na vrchole tradične tróni výbava Premium. V základnej výbave všetkých modelov však je 5-ročná záruka na celé auto a 8-ročná záruka na baterku. Kým štandardná záruka je bez akýchkoľvek obmedzení kilometrov, záruka na batériu je obmedzená na 160 000 km. Odkiaľ takáto cifra? Je to presne 100 000 míľ.

Novinky na trhu: Ceny stanovil Hyundai Ioniq 6 a aj Renault AustralZdroj: Hyundai

Zaujímavosťou novej verzie elektromobilu v ponuke Hyundaiu je, že sa dostáva cenou pod model Hyundai Ioniq 5, ktorý má cenu vyššiu o 1 000 €. Ten je na trhu už pár rokov a aj v testoch predvádza, že je celkom rozumnou voľbou v prípade elektrických vozidiel.

Pri tomto novom modeli Hyundaiu je však trošku zložitejšie určenie jeho konkurentov. Patrí totiž do segmentu D, čo znamená do vozidiel veľkosti VW Passat. V takom prípade je konkurentov, okrem Tesly, naozaj málo. Najväčším z nich by mohol byť model BMW i4, ktorý má ale trochu menej miesta najmä na zadných sedadlách. Ten ponúka štandardne 80 kWh batériu a jeho základná cena s touto batériou je 57 000 €. V prípade Mercedesu konkurent ani neexistuje, pokiaľ automobilka nepredstaví menší Sedan EQC a Audi sa pri elektrických autách zameriava takmer výhradne na modely SUV. Svojím spôsobom by tejto verzii ale mohol konkurovať Volkswagen ID.5 a Škoda Enyaq Coupe, ktoré majú tiež aerodynamickejšie tvary, ale nemajú nízku karosériu. Je všeobecne známe, že práve nízka karoséria dáva, pri elektrických vozidlách, najväčší zmysel, lebo dokáže dosiahnuť najmenší odpor vzduchu a tým aj najväčší dojazd spojený s najnižšou spotrebou.

Novinky na trhu: Ceny stanovil Hyundai Ioniq 6 a aj Renault AustralZdroj: Hyundai

Renault Austral

Francúzska automobilka Renault predviedla svoj model Austral ako odpoveď na všetky otázky a všetky doterajšie modely. Má nahradiť nielen Talisman, ale aj Kadjar a v budúcnosti aj Koleos. Nový crossover vyzerá naozaj výborne a do ponuky sa dostane už onedlho. Na výber bude zatiaľ niekoľko mild hybridov, kým sa na náš trh dostanú aj plug-in hybridy a full hybridy. Základom ponuky bude 1,3-litrový štvorvalec, ktorý má výkon 103 kW (140 k), manuálnu prevodovku a poznáme ho už z modelu Arkana, či Captur. Tento má uvádzaciu cenníkovú cenu 30 400 €. Už v základnej výbave sú však adaptívne LEDkové svetlá, parkovacie senzory vpredu aj vzadu, Handsfree karta, či dvojzónová automatická klimatizácia. Zadná lavica je posuvná až o 16 cm a rozdelená na jednu tretinu a dve tretiny. Multimediálny systém je zobrazovaný na 12-palcovom displeji s navigáciou službami Google a lepším audio systémom Arkamys. Už v štandarde má Austral digitálny prístrojový štít a tiež 19-palcové zliatinové disky. Vyzerá to, že Renault do základnej výbavy natlačil naozaj všetko. Je tu však jeden háčik. To, čo sa u nás prezentuje ako základná výbava je napríklad vo Francúzsku až vyšší stupeň výbavy. Čiže môžeme očakávať, že základná cena Australu pôjde ešte nižšie, lebo bude mať v budúcnosti výbavu Zen aj u nás.

Ponuka sa bude teda postupne rozširovať a zatiaľ je vrcholom výbava Iconic Esprit Alpine, ktorá už má výkon motora 118 kW (160 k) a automatickú prevodovku. Stojí 37 600 €.

Novinky na trhu: Ceny stanovil Hyundai Ioniq 6 a aj Renault AustralZdroj: Renault

Slovenská ponuka Renaultu Austral je spočiatku naozaj veľmi okresaná a do ponuky prídu ďalšie verzie až postupne. Takýto princíp využíva nielen Renault, ale aj iné automobilky, ktoré najprv dokážu produkovať určité druhy a verzie jednotlivých vozidiel.

Renault Austral je novinkou na poli crossoverov segmentu C, ktoré sa aktuálne tešia najväčšej popularite. Môžeme sa v budúcnosti ešte tešiť aj na alternatívu s full hybridom, ktorá bude mať výkon 147 kW (200 k) a bude taktiež spolupracovať s automatickou prevodovkou, podobne ako výkonnejšia možnosť teraz. Renault svoj nový Austral postavil na vrchol ponuky a práve tento model má pre automobilku vysokú úroveň dôležitosti, lebo má nahradiť hneď niekoľko modelov a má udržať obľubu vozidiel tejto značky. O tom ako je nastavená cena je ťažké hovoriť, ale ak si na rovnakú úroveň výbavy nakonfigurujte napríklad podobne veľký Seat Ateca, či Volkswagen Tiguan, tak je možné, že sa dostanete ešte do vyšších sfér cien.

Novinky na trhu: Ceny stanovil Hyundai Ioniq 6 a aj Renault AustralZdroj: Renault

Späť na magazín

Diskusia k článku

Pridajte si nás do svojho informačného kanála Google News. SLEDUJ NÁS NA

Podobné zaujímavosti

01Test: Renault Megane E-tech Electric - Elektromobilita pre každéhoPostupnej elektrifikácii automobilov, aspoň čiastočnej, sa určite nevyhneme. Už prebieha a...28. September, 2022
02Starý Renault Clio za 68 000 €! Prečo taká suma?Renault Clio je francúzskym autíčkom, ktoré dlhé roky zastávalo rolu populárneho mestského...25. Október, 2022
03Renault 4 sa vráti, predzvesťou je koncept 4ever TrophyRenault predstavil na aktuálne prebiehajúcom autosalóne v Paríži nový koncept vozidla...20. Október, 2022