Domov Najnovšie Na dovoz Nové autá Predajcovia Vývoj cien Fórum Dokumenty Magazín Overenie vozidla
Novinka
Online overenie Kontrola nájazdu km, poškodení a pôvodu vozidla Novinka Komplexné preverenie vozidla Kontrola fyzického stavu, vykonanie diagnostiky, skúšobná jazda

Nový zákon v Poľsku: Zabavenie automobilu v prospech štátu za alkohol za volantom!

V Poľsku schválili novinku, ktorá by dala do pozoru aj slovenských vodičov. Konfiškácia automobilu v prospech štátu je najsilelnejšou motiváciou v snahe, aby opití vodiči nesadali za volant. V prípade prítomnosti alkoholu v krvi u vodiča, auto prepadne štátu! 

rufus v Legislatíva
26.11.2022
Diskusia:
Sledujte nás na:
Zdroj: notesfrompoland.com

Zabavenie automobilu pre...

Legislatíva

Ak si za volantom vypiješ, môžeš na to doplatiť hneď niekoľkými spôsobmi. Najväčší strach však majú vodiči zo zabavenia automobilu a jeho prepadnutia v prospech štátu. Tento návrh teraz rezonuje u susedov v Poľsku.

Poľsko - Nový zákon - Prepadnutie automobilu v prospech štátu kvôli alkoholu za volantom.Zdroj: policja.pl

Poľsko vs. opití vodiči

Zlepšenie bezpečnosti v Poľsku je viac ako nutné. Poľsko má 1 z najvyšších mier úmrtí na cestách v EÚ.  O život pri nehodách pod vplyvom alkoholu prišlo minulý rok v Poľsku 331 osôb. Návrh, ktorý predložilo ministerstvo spravodlivosti, kritizuje opozícia, ktorá tvrdí, že sa zameriava výlučne na represívne opatrenia a nie na iné formy trestu.

Alkohol za volantomZdroj: wikipedia.org

Konfiškácia auta v prospech štátu

Vo viacerých štátoch sa vedie diskusia, že jediný spôsob ako skutočne pohroziť opitým vodičom je urobiť tak formou prijatia zákonu, ktorý v prípade potvrdenia alkoholu za volantom, zabaví majiteľovi jeho vozidlo. Vodič tak bude nielen postavený pred zákon, ale príde o auto.

Podobný zákon na Slovensku

Možnosť konfiškácie vozidiel opitých vodičov na Slovensku sa už zvažuje aj u nás. Viackrát túto možnosť priamo naznačil Igor Matovič. Urobil tak v rámci celospoločenskej diskusie po vážnej dopravnej nehode, pri ktorej v októbri zabil Dušan Dědeček na zastávke MHD v Bratislave 5 ľudí.

Možnosť konfiškácie vozidiel opitých vodičov na Slovensku sa už zvažuje aj u nás. Viackrát túto možnosť priamo naznačil Igor Matovič. Urobil tak v rámci celospoločenskej diskusie po vážnej dopravnej nehode, pri ktorej v októbri zabil Dušan Dědeček na zastávke MHD v Bratislave 5 ľudí.Zdroj: Polícia Slovenskej Republiky

Koniec opitým šoférom

Odvtedy zbytočné nehody spôsobené alkoholom za volantom stále pribúdajú. Ako každá krajina, aj Poľsko sa snaží týmto spôsobom vyriešiť problém s nezodpovednými vodičmi, ktorí si sadajú za volant aj po požití alkoholu a ohrozujú tak ostatných účastníkov premávky.

Alkohol za volantom

Zákon ešte čaká na podpis prezidenta Andrzeja Dudu. Potom bude toto riešenie veľmi pravdepodobne účinným bičom na opitých za volantom. Parlament tak rozhodol, že v tomto prípade bude možné vodičom zabaviť ich autá. Zákon tak ešte čaká podpis prezidenta Andrzeja Dudu. V prípade, že prezident zákon podpíše, konfiškácia bude oficiálne platná a možná do 3 mesiacov.

Alkohol za volantomZdroj: shutterstock.com

Limit alkoholu v Poľsku + pravidlá

Podľa poľských zákonov je limit na jazdu pod vplyvom alkoholu 0,2 promile alkoholu v krvi.Za akých pravidiel bude konfiškácia možná? V prospech štátu prepadne auto každého vodiča, ktorý pri kontrole nafúka 1,5 promile alkoholu a každého vodiča, ktorý spôsobí nehodu a nafúka aspoň 0,5 promile.

Počet dopravných nehôd v Poľsku spôsobených vodičmi pod vplyvom alkoholu.(zdroj: poľská polícia)Zdroj: policja.pl

Profesionálni vodiči

Špeciálne pravidlo bude platiť pre profesionálnych vodičov riadiacich vozidlo zamestnávateľa. Tí, dostanú výnimku. V ich prípade súd nariadi pokutu vo výške najmenej 5 000 zlotých, v prepočte asi 1 050 eur.

V Poľsku schválili novinku, ktorá by dala do pozoru aj slovenských vodičov. Konfiškácia automobilu v prospech štátu je najsilelnejšou motiváciou v snahe, aby opití vodiči nesadali za volant. V prípade prítomnosti alkoholu v krvi u vodiča, auto prepadne štátu! Zdroj: iptc.org

Strata automobilu

Kto riskuje a ohrozuje ostatných, bude musieť myslieť na všetky dôsledky svojho konania. Svoj automobil už zrejme nikdy neuvidí. Poputuje do rúk štátu, ktorý sa stane jeho oficiálnym majiteľom. Je toto dostatočná motivácia nesadať si za volantom po požití alkoholu? Podeľ sa s nami o svoj názor v komentároch.

Zdroj: notesfrompoland.com, policja.pl

Zabavenie automobilu pre alkohol za volantom

Späť na magazín

Diskusia k článku

Pridajte si nás do svojho informačného kanála Google News. SLEDUJ NÁS NA

Podobné zaujímavosti

01Mercedes-AMG ONE: Najrýchlejšia sériovka Nürburgringu!Nový rekord na populárnom Nürburgring-Nordschleife okruhu! Mercedes-AMG ONE je oficiálne...14. November, 2022
02530-koňové delo: Čo dokáže traktor za 639 630 eur?Nádrž na naftu s objemom 930 litrov. Váha 16,3 tony. Operuje pri prevádzkovej rýchlosti len...18. November, 2022
03Karavan na solárny pohon: Dojazd 600 km!Prvý obytný automobil na solárny pohon na svete, ktorý dokáže prejsť neuveriteľných 600 km...24. November, 2022