Domov Najnovšie Na dovoz Nové autá Predajcovia Vývoj cien Fórum Dokumenty Magazín Overenie vozidla
Novinka
Online overenie Kontrola nájazdu km, poškodení a pôvodu vozidla Novinka Komplexné preverenie vozidla Kontrola fyzického stavu, vykonanie diagnostiky, skúšobná jazda

Odborníci radia: Ako zlepšiť stav motora a pripraviť auto na letnú sezónu

Aby vaše auto fungovalo čo najlepšie, potrebuje pravidelnú starostlivosť a údržbu. Ak ju podceníte, problémy spôsobené nedostatočnou prevenciou sa môžu časom sčítať či dokonca násobiť. Na čo dbať v najbližších týždňoch?


PR článok v Reklamné články
14.05.2024
Diskusia:
Sledujte nás na:
Zdroj: iStockphoto.com

Odborníci radia: Ako...

Reklamné články

S príchodom teplejších dní sa menia aj podmienky na cestách, a preto je potrebné zabezpečiť auto tak, aby bolo pripravené na letné jazdy. Toto obdobie býva náročné predovšetkým pre motor. Dôvodom je striedanie nižších a vyšších teplôt v krátkom čase. Počas chladnejšieho rána je motor podchladený, následne sa rýchlo zohreje a potom znova vychladne. To isté platí pre palivo, ktorého nízka teplota po naštartovaní veľmi rýchlo vystúpi.

Starostlivosť o motor pred letom aj počas neho

Na kľúčových častiach motora, ako sú vstrekovače paliva a sacie ventily, sa kvôli tepelným výkyvom vytvára ešte viac karbónových usadenín. Tie znižujú účinnosť spaľovania paliva, znižujú výkon motora a taktiež zvyšujú spotrebu paliva. Usadeniny sa však tvoria vo všetkých ročných obdobiach, a preto je vhodné celoročne čistiť motor pomocou kvalitného aditivovaného paliva.

Aditivované palivo čistí motor od usadenínZdroj: Shell

Aditivované palivo čistí motor od usadenín a zabraňuje vzniku nových. „Karbónové usadeniny môžu vznikať v dôsledku nedokonalého spaľovania motorovej nafty alebo benzínu počas celého roka. Usadeniny môžu z dlhodobého hľadiska znižovať výkon motora a zvyšovať spotrebu paliva. Preto by sme motoru mali dopriať kvalitné aditivované palivo, ktoré spustí proces čistenia od týchto usadenín. Ideálnym riešením je napríklad nová generácia palív Shell V-Power, ktorá 100 % čistí kľúčové časti motora od usadenín, znižuje spotrebu paliva a plne omladzuje výkon motora. Alternatívou pre udržanie čistého motora je aj palivo Shell FuelSave," uviedla Markéta Jakoubková, manažérka kvality palív zo spoločnosti Shell. Túto starostlivosť zvládne úplne každý, keďže tankovať musia všetci majitelia spaľovacích motorov.

Pozor na presnú hladinu oleja

Či už vaše vozidlo má alebo nemá snímač množstva oleja, je vhodné kontrolovať ho z času na čas aj ručne. Platí to najmä ak plánujete dlhú cestu, akou môže byť letný výlet či dovolenka. Majte pritom na pamäti, že optimálna hladina motorového oleja je v rozmedzí dvoch rysiek na odmerke. Ak sa chystáte doliať olej do motora, je potrebné dbať na to, aby ste ho do motora nenaliali viac, ako je potrebné. Aj veľké množstvo oleja môže spôsobovať „pridretie" motora.


Kontrola hladiny olejaZdroj: iStockphoto.com
 

Pneumatiky kontrolujte a meňte včas

Pneumatiky sú jedným z najzásadnejších prvkov bezpečnosti automobilu. Ak nie sú v dobrom stave, hrozí riziko šmyku, aquaplaningu či nedobrzdenia pred prekážkou. Hlavné je načasovanie výmeny zimných pneumatík za letné, no vodiči majú na výber tiež pneumatiky celoročné. "Celoročné pneumatiky sú dobrá voľba pre južnejšie regióny, kratšie trasy a menšie kilometrové nájazdy. Pri prezúvaní sezónnych pneumatík je kľúčová teplota 7 stupňov. Keď je priemerná teplota vyššia ako 7 stupňov, tak zimné pneumatiky strácajú účinnosť a letné práve vtedy účinnosť nadobúdajú,“ uviedla Lucia Solomon, inštruktorka bezpečnej jazdy SuperDRIVE.

Kontrola pneumatíkZdroj: iStockphoto.com

Pred letnou sezónou je potrebná aj kontrola stavu pneumatík. „Jednou z najčastejších chýb je nedostatočná kontrola tlaku v pneumatikách, obzvlášť pri výkyvoch teplôt, čo môže výrazne ovplyvniť jazdné vlastnosti a zvyšovať riziko nehôd. Okrem tlaku je ďalším kľúčovým prvkom hĺbka dezénu pneumatiky. Všeobecne sa dá povedať, čím hlbší dezén, tým viac vody dokáže odvádzať a znižuje tak riziko aquaplaningu.” Okrem mechanického opotrebovania je v neposlednom rade dôležité sledovať aj vek pneumatiky. S pribúdajúcimi rokmi pneumatika stráca elasticitu a priľnavosť k povrchu,” dodáva Lucia Solomon. 

Pri údržbe pneumatík myslite aj na štýl jazdy. Agresívne brzdenie, nájazd na obrubníky a prechádzanie dier skracuje pneumatikám život. Z hľadiska opotrebovanosti je najvhodnejší čas na výmenu letných pneumatík po 8., maximálne 10. roku bez ohľadu na to, ako často sú používané alebo akú hĺbku dezénu majú.

Výmena pneumatíkZdroj: iStockphoto.com

Vymeňte zmes v ostrekovačoch

Pred letom nezabudnite ani na výmenu zimnej zmesi v ostrekovačoch za  letnú zmes, ktorá pomôže odstrániť zvyšky hmyzu z čelného skla a svetiel. Čisté čelné sklo vám zaistí nielen dobrý výhľad na cestu, ale aj správnu funkciu vašich jazdných asistentov.

Nezabúdajte na podvozok

Najdôležitejšie je hneď po zime, no v ideálnom prípade treba podvozok umývať pravidelne počas celého roka. Aj v lete totiž prichádza do kontaktu s množstvom nečistôt – od zvyškov prevádzkových kvapalín až po blato či prach. Pri výbere voľte autoumyvárku, ktorej súčasťou je tlakové predumytie (strojové alebo ručné) a umývanie podvozka ako súčasť väčšiny umývacích programov. Tak je to napríklad v autoumyvárkach na čerpacích staniciach Shell. 

Nezabúdajte na podvozokZdroj: Shell

Ak sa podvozok pravidelne neumýva, materiály začínajú postupne korodovať, gumové časti viac tvrdnúť, čím sa oslabujú a stávajú menej odolnými. Časom sa tak môže stať, že pri zanedbaní čistenia podvozka nebudú plne funkčné. To, že nebol podvozok pravidelne umývaný vidíme v servise najmä pri nastavovaní geometrie kolies. S pohyblivými súčiastkami sa nedá hýbať a je potrebná ich výmena, čím sa celý úkon predražuje," dopĺňa Jozef Hušek z Group M. Pravidelná starostlivosť a umývanie podvozka tak zabráni ďalším násobne vyšším nákladom.

Článok vznikol v spolupráci so spoločnosťou SHELL Slovakia, s.r.o.

Späť na magazín

Diskusia k článku

Pridajte si nás do svojho informačného kanála Google News. SLEDUJ NÁS NA