Domov Najnovšie Na dovoz Nové autá Predajcovia Vývoj cien Fórum Dokumenty Magazín Overenie vozidla
Novinka
Online overenie Kontrola nájazdu km, poškodení a pôvodu vozidla Novinka Komplexné preverenie vozidla Kontrola fyzického stavu, vykonanie diagnostiky, skúšobná jazda

Predhrievanie vášmu autu nepomôže

Všetci sme to veľakrát počuli: v zime treba auto pred jazdou predhriať. Ľudia, ktorí žijú v oblastiach, ktoré patria do podnebného pásma so štyrmi ročnými obdobiami a tuhými zimami, naštartujú motor dlho predtým, ako vyrazia na cestu. Tento zvyk môžu pestovať najmä tí, ktorí majú autá s diaľkovým štartérom. Sú aj takí šoféri, ktorí auto naštartujú ráno z kuchyne už počas toho, ako postavia vodu na čaj.

admin v Auto-moto zaujímavosti
22.12.2015
Diskusia:
Sledujte nás na:

Predhrievanie vášmu autu...

Auto-moto zaujímavosti

Predhrievanie vášmu autu nepomôže

Všetci sme to veľakrát počuli: v zime treba auto pred jazdou predhriať. Ľudia, ktorí žijú v oblastiach, ktoré patria do podnebného pásma so štyrmi ročnými obdobiami a tuhými zimami, naštartujú motor dlho predtým, ako vyrazia na cestu. Tento zvyk môžu pestovať najmä tí, ktorí majú autá s diaľkovým štartérom. Sú aj takí šoféri, ktorí auto naštartujú ráno z kuchyne už počas toho, ako postavia vodu na čaj.

Ukázalo sa však, že všeobecne známa rada o predhrievaní auta v zimných mesiacoch je veľký omyl

Všetci ľudia, ktorí roky štartujú svoje autá v zime v predstihu, bohužiaľ, nevedomky pestujú zvyk, ktorý je založený na neaktuálnych a nesprávnych faktoch.

Tak, ako v prípade mnohých ďalších nedorozumení, aj rozšírená myšlienka štartovania auta a jeho zahrievania na voľnobehu je založená na kúsku pravdy. Pri počasí pod nulou majú autá naozaj vyššiu spotrebu paliva, a to až približne o 12 % (údaj nameraný Agentúrou pre ochranu životného prostredia).

Ďalšou pravdou je, že motoru naozaj trvá dlhšie kým dosiahne svoju optimálnu teplotu.

Autá so starším ročníkom, ktoré sa spoliehali na karburátor ako zásadnú časť motora, skutočne potrebovali zahriatie motora, aby spaľovali správne. Tento fakt bol známy od niekoľkých expertov z automobilového priemyslu. Ak by sa motor nezahrial, karburátor by nemusel byť schopný dostať ten správny pomer vzduchu a paliva do motora a auto by mohlo ostať stáť.

V priebehu 80. rokov a na začiatku 90. rokov však v automobilovom priemysle vymenili karburátor za elektronicky riadený systém vstrekovanie paliva, ktorý využíva senzory, ktoré do motora dostávajú palivo v správnom pomere.

Elektronicky riadený systém vstrekovania paliva tak vytvára z potreby predhrievania motora pred jazdou v chladnom období irelevantnú činnosť, pretože senzory podmienky monitorujú a prispôsobujú sa okolitej teplote.

Naštartovanie auta a zahrievanie motora na voľnobehu nemá pre vaše (moderné) auto žiaden význam. Odborníci na automobily v súčasnosti tvrdia, že stačí, aby sa auto zahrievalo maximálne 30 sekúnd predtým, ako v zime vyjde na cestu. Motor sa navyše rýchlejšie zahreje počas jazdy.

Jednoducho povedané, je omnoho lepšie motor vypnúť a znova naštartovať, ako ho nechať spaľovať na voľnobehu. Predhrievanie auta, preto nie je nijak potrebné a čo je vážnejšie, spôsobuje niekoľko negatívnych vplyvov - plytvanie palivom a vypúšťanie škodlivých výfukových plynov.

Kanadská agentúra pre energiu a prírodné zdroje má vážny problém s nadmerným predhrievaním vozidiel, keďže patrí medzi rozsiahle krajiny s výnimočne chladnými zimami. Podstúpili preto experiment, v ktorom znížili teplotu testovaných áut na vonkajších -18 °C. Následne autami najazdili rovnaký počet kilometrov po identickej trase. Jedno testované auto bolo naštartované a nechané spaľovať na voľnobehu 5 minút a druhé 10 minút.

Jediným výsledkom bola vyššia spotreba paliva pri aute, ktoré bolo na voľnobehu dlhšie. Agentúra namerala, že auto, ktoré 5 minút predhrievalo motor, zvýšilo celkovú spotrebu o 7 až 14 % a auto, ktoré pred jazdou predhrievalo motor 10 minút, spálilo až o 12 až 19 % viac.

Záver merania bol jasný

Spotreba paliva na voľnobehu je priamo úmerná s časom a zvyšuje sa s objemom motora.

Ak by sme to mali krátko zhrnúť, tak pri vývoji nových áut sa automobilky neustále snažia zlepšiť spotrebu a počet kilometrov, ktoré dokážu najazdiť za liter paliva. Predhrievanie motora na voľnobehu tak nie je nič iné, ako míňanie paliva na nula prejazdených kilometrov.

Navyše, bohužiaľ, nejde iba o plytvanie palivom. Nezmyselné a nepotrebné spaľovanie motora na voľnobehu produkuje emisie. Predstavte si počet áut v Európe a každého druhého majiteľa automobilu, ako motor v zime naštartuje a nechá ho pár minút bežať, každý deň pred cestou do práce zhruba tri mesiace v roku.

Celkové výfukové emisie tak vytvárajú nie malé množstvo. Do tohto čísla neprispieva iba predhrievanie auta v zime, ale aj čakanie na niekoho (alebo niečo), a to dlhšie ako 30 sekúnd, počas ktorých auto stojí a motor beží na voľnobehu.

Netvrdíme však, že je okamžite nutné zamedziť tomu, aby vodiči na celom svete prestali nechávať naštartované motory na voľnobehu. Samozrejme, v praktickom svete to ani nie je vždy možné. Predhrievanie motora v zime a naštartovaný motor počas čakania, ale môžeme obmedziť.

Každých 10 minút predhrievania motora šoférov stojí 0,1 litra paliva (0,4 litra v prípade 8 cylindrického motora). Je potrebné si uvedomiť, že každý spálený liter benzínu vyprodukuje 2,4 kilogramu CO2 (pri dieselových motoroch dokonca 2,7 kg CO2/l). (Zdroj: http://www.nrcan.gc.ca/energy/efficiency/communities-infrastructure/transportation/cars-light-trucks/idling/4415 )

Príliš dlhý voľnobeh môže vášmu motoru navyše škodiť. Motor na voľnobehu totiž nepracuje počas svojej najvhodnejšej prevádzkovej teploty, pretože spaľovanie paliva je neúplné, a to zanecháva zvyšky paliva, ktoré kontaminujú olej v motore a zanášajú sviečky.

Ak hovoríme o naftovom motore, voľnobeh v skutočnosti teplotu chladiacej kvapaliny zníži rýchlejšie, ako keby bol motor medzičasom vypnutý. Inými slovami, vypnutím motora šoféri dlhšie zachovajú motor teplým.

V poslednej dobe boli v automobilovom priemysle na trh uvedené nové technológie, ktoré sa snažia zabrániť nepotrebnému spaľovaniu paliva na voľnobehu. Sú to tzv. start-stop systémy, ktoré vypínajú motor pri zastavení auta a automaticky ho štartujú, keď sa znova pohne. Táto technológia bola prvýkrát predstavená v hybridných autách a až neskôr našla uplatnenie aj v dieselových a benzínových modeloch.

Zhrnutie je teda veľmi jednoduché, ale o to dôležitejšie: svoje auto v zime zbytočne nepredhrievajte! Po naštartovaní zaraďte rýchlosť a nechajte, aby sa motor zahrial sám počas jazdy. Keď v aute čakáte pred školou, potravinami, kamarátovým domom, motor vypnite a znova naštartujte, až keď vyrazíte na cestu.

Tieto malé, ale významné kroky prispejú k redukovaniu výfukových plynov. Začať je však potrebné pri jednotlivcoch a pokorení zastaraného mýtu o potrebe predhrievania áut v zime.

Zdroj:

www.chicagotribune.com

www.midlothian.gov.uk

www.nrcan.gc.ca

Späť na magazín

Diskusia k článku

Pridajte si nás do svojho informačného kanála Google News. SLEDUJ NÁS NA