Domov Najnovšie Na dovoz Nové autá Predajcovia Vývoj cien Fórum Dokumenty Magazín Overenie vozidla
Novinka
Online overenie Kontrola nájazdu km, poškodení a pôvodu vozidla Novinka Komplexné preverenie vozidla Kontrola fyzického stavu, vykonanie diagnostiky, skúšobná jazda

Prehlásenie auta je jednoduchšie. Ale naozaj?

Každý teraz počúva zo všetkých strán o zvýšených poplatkoch na prehlásenie pre výkonné vozidlá staršieho roku výroby platných od 1.4.2023. Ale celkom potichu sa prejavila zmena s novými evidenčnými číslami a možnosťami ako prehlásiť už prihlásené vozidlo. Aj tu máme nový systém, ktorý už aktuálne funguje a je trochu iný od toho predtým. Pozrime sa teda, čo sa zmenilo a ako jednotlivé úkony fungujú. Zmena poplatkov je stále hudba budúcnosti, preto treba vedieť aj o týchto nových procesoch.

JozefM v Rady a tipy
24.01.2023
Diskusia:
Sledujte nás na:
Zdroj: Autobazar.EU

Prehlásenie auta je...

Rady a tipy

Čo sa zmenilo?

Doteraz sme mali situáciu, že sa prepis vykonával dvojfázovo. V realite to znamenalo, že jeden človek odhlásil vozidlo, druhý ho prihlásil. Nič viac, nič menej a všetko fungovalo klasickým zabehnutým systémom, ktorý sa nemenil roky. Všetko sa vykonávalo v miestach bydliska jednotlivých účastníkov tohto byrokratického úkonu. Tu nezostal kameň na kameni.

Nový systém hovorí, že je možné vozidlo prepísať na akomkoľvek dopravnom inšpektoráte, čiže ak sú obaja účastníci z Bratislavy, môžu si zbehnúť do Senca, do Pezinka, vlastne kamkoľvek, kde si myslia, že sú v ponuke lepšie služby. To je prvý a základný bod. Od neho sa odvíja aj ten druhý. Už netreba prepis vozidla riešiť dvomi krokmi. Už to nie je odhlásenie a prihlásenie. Už je to len jeden úkon, prehlásenie vozidla a ten dokáže vykonať aj jeden človek samostatne. Toto vyzerá ako výrazné zjednodušenie situácie s evidenciou motorových vozidiel. Veď centralizovaný informačný systém, ktorý ponúka informácie policajnému zboru a dopravným inšpektorátom už máme roky.

Ako je to s evidenčnými číslami?

Ďalšia výrazná zmena od januára je, že sú evidenčné čísla prenosné a nové evidenčné čísla majú úplne nový tvar. Čo toto všetko znamená?

V prvom rade treba pomenovať prenos evidenčného čísla. Už nie je nutné odovzdať evidenčné číslo, ale môžete ho na automobile nechať. Takto príde anonymita v cestnej premávke. Už nebudete môcť nadávať na svoju obľúbenú skupinu šoférov podľa geografickej lokácie. Evidenčné čísla túto diskrimináciu po prelome rokov odstraňujú. Ak teda uvidíte bratislavské značky v Košiciach, už to nemusí byť ozajstný Bratislavčan, ani služobné vozidlo, ale môže to byť niekto, kto si evidenčné čísla nechal pôvodné. Ponechanie pôvodných evidenčných čísel znamená aj úsporu, lebo netreba platiť poplatok 33 € za vydanie nových tabuliek. Ak však stále chcete v Košiciach na bratislavskom aute košické evidenčné čísla, tak ešte máte možnosť, lebo niektoré dopravné inšpektoráty vydávajú značky zo zásob.

A tým sa dostávame ku ďalšej novinke. Nové evidenčné čísla majú síce rovnakú sekvenciu znakov a číslic, ale už idú postupne. V preklade to znamená, že prvé vydané evidenčné číslo je s tvarom AA001AA. K novému štrukturálnemu rozmiestneniu však prichádza aj nový font. Práve nové tvary písmen sú o niečo menšie a nie sú tak obrovské ako doposiaľ. Na vozidlách s rámikom tak evidenčné číslo pôsobí o niečo lepšie. Samotný tvár písmen bol navrhnutý v spolupráci s Vysokou školou výtvarných umení tak, aby bol lepšie čitateľný aj pre strojové procesy. To znamená, že font bude lepšie rozoznateľný pre kamery merajúce rýchlosť autonómne a autonómne rozposielajúce pokuty, ale aj pre kamery na parkoviskách. Nové evidenčné čísla budú mať aj väčšiu variabilitu znakov. V podstate bude možné zvoliť špeciálne evidenčné číslo so všetkými vlastnými znakmi. Dôvodom na prenos značky a na takéto počínanie je, že sa tým ušetrí nemálo prostriedkov na nové evidenčné čísla, ale aj nemálo suroviny vo forme hliníka a ostatných prvkov prichádzajúcich do výroby.

Prenos evidenčného čísla bude možný tak na aute, ako na samotnom majiteľovi. Ak evidenčné číslo ostane na aute, tak je situácia jasná, ale inak je to pri majiteľovi. Ak si teda niekto kúpi špeciálne evidenčné čísla, alebo mu sa tie jeho veľmi páčia, tak ich môže opätovne použiť v horizonte jedného roka a na predávané auto dopravný inšpektorát vystaví nové tabuľky.

Prehlásenie auta je jednoduchšie. Ale naozaj?Zdroj: Autobazar.EU

Ako prebieha prepis? (3 scenáre)

Scenár č.1: Na DI idú obaja účastníci prepisu

Prvý a najjednoduchší scenár v prepise je, že obaja účastníci tohto zmluvného vzťahu prídu na dopravný inšpektorát a vyriešia veci spoločne. Treba mať však na mysli, že okrem súčasných dokladov od vozidla a kúpnej zmluvy potrebujú aj poistku písanú na nové majiteľa. Myslíme PZP. Takto to bolo aj doteraz, avšak poistenie nezanikalo priamo prepisom, ale zanikalo o polnoci príslušného dňa. Aktuálne sa to mení. O prepis teda požiada predávajúci a tým pádom je, podľa ministerstva vnútra, na ňom aj ťarcha prihlasovacieho poplatku. Tento krok je celkom nelogický a uvidíme ako obstojí do budúcna, ale vždy je namieste dohodu s kupujúcim o platení prepisovacích poplatkov zakotviť aj do zmlúv.

Zvyšok už prebieha veľmi jednoducho. Na príslušnom dopravnom inšpektoráte, prípadne v klientskom centre, vyplní príslušný úradník žiadosť, prípadne člen policajného zboru, a následne rovno vystaví nový papier nesúci titul Osvedčenie o evidencii. Takisto na danom dopravnom inšpektoráte vyriešia obe strany aj následný osud evidenčných čísel, ktoré boli na vozidle pôvodne. Realita je taká, že sa dá všetko stihnúť za pár minút priamo pri predaji vozidla a netreba čakať na druhú stranu, všetci majú všetko okamžite k dispozícii. Kupujúci si teda musí vziať kópiu nového osvedčenia o evidencii a tu predložiť poisťovni na zrušenie PZP, prípadne aj havarijných a iných poistení.

Scenár č.2: Predávajúci prehlási auto sám

Táto možnosť, ktorú ministerstvo vnútra uvádza na svojich stránkach ako možnú alternatívu, je úplne šialená. Predávajúci auto predá dostane peniaze, auto je u kupujúceho, ale prepis zariadi predávajúci. V praxi to znamená, že predávajúci potrebuje od kupujúceho splnomocnenie. A nielen to. Potrebuje aj novú poistku a potrebuje ísť sám na zvolený dopravný inšpektorát.

Úplne šialene vyzerá tento postup z pohľadu kupujúceho. Má síce vozidlo, za ktoré zaplatil, ale nemá k nemu žiadne doklady. Ani len svoju vlastnú poistku. Tento prístup je výrazne o dôvere medzi jednotlivými zmluvnými stranami. Dôležitým bodom v takomto scenári je, že kupujúci by mal mať v splnomocnení aj splnomocnenie na prevzatie nových dokladov. Ak ho nemá, tak mu ich dopravný inšpektorát nedá do rúk a posiela ich poštou novému majiteľovi. Poštové doručovanie môže samotné jazdenie na vozidle trochu oneskoriť. Aj keď je tento postup naznačený na stránke Ministerstva vnútra, my ho rozhodne neodporúčame využívať aj kvôli bezpečnosti, aj kvôli rýchlosti všetkých úkonov.

V tomto prípade však platí fakt, že predávajúci ako jediný na dopravnom inšpektoráte, musí zaplatiť prihlasovací poplatok. Aj tu je teda nutné dohodnúť sa s kupujúcim ako je možné vyriešiť platby a kto ich bude mať na starosti.

Scenár č.3: Kupujúci má splnomocnenie

Úplne najjednoduchšia a jednoosobová možnosť riešenia prepisu je, keď predávajúci dá splnomocnenie kupujúcemu. V takomto prípade mu taktiež odovzdáva všetky doklady a aj kupujúci si musí so sebou zobrať dokumenty, ktoré k úkonu treba. Znova pripomíname kartičku od PZP, kúpnu zmluvu/faktúru, veľký, malý techničák, či skôr obe časti osvedčenia o evidencii a tiež peniaze na prepis samotný. Aj tu je to vo veľkom o dôvere, ale reálne má kupujúci zmluvy a vozidlo, predávajúci má zmluvy a peniaze.

Kupujúci teda príde na dopravný inšpektorát, vypíše žiadosti s príslušníkom Policajného zboru, dokonči platby za prepis a dostane do rúk priamo evidenčné čísla a Osvedčenie o evidencii. Toto je úplne najjednoduchšia časť a je dôležité, aby kupujúci následne poslal predávajúcemu kópiu osvedčenia o evidencii, tú novú, aby si predávajúci vedel zrušiť poistku. Ak sa toto nepodarí, má predávajúci niekoľko možností. Môže samozrejme riešiť situáciu s kupujúcim, ale dá sa to vyriešiť aj štýlom, že prebehne na dopravný inšpektorát, prípadne do klientského centra a nechá si spraviť výpis zo systému, ktorý hovorí o prihlásení vozidla.

Aj keď to tak nevyzerá, nový systém má situáciu s prihlasovaním výrazne zjednodušiť a má prispieť k prehľadnosti prepisov celkovo. Takisto nový systém prináša nové evidenčné čísla, ktoré sú svojou prenosnosťou omnoho ekologickejšie ako boli doteraz. Niekedy sa totiž stávalo, že na vozidle ostali evidenčné čísla kľudne len pár týždňov, možno iba dní a auto bolo po predaji nutné prehlásiť znova.

Ako teda reálne postupovať pri prepise? Zo všetkých uvedených scenárov by sme odporučili buď ísť na úrad vo dvojici, v prípade ak nie je medzi účastníkmi zmluvného styku dôvera, alebo dať splnomocnenie kupujúcemu. To sa aktuálne javí ako úplne najjednoduchšia alternatíva.

Prehlásenie auta je jednoduchšie. Ale naozaj?Zdroj: Autobazar.EU

Späť na magazín

Diskusia k článku

Pridajte si nás do svojho informačného kanála Google News. SLEDUJ NÁS NA

Podobné zaujímavosti

01Novinky na trhu: Ceny stanovil Hyundai Ioniq 6 a aj Renault AustralAutomobilky Hyundai a Renault uvádzajú svoje najnovšie modely na trh v rovnakom časovom...18. November, 2022
02Mazda CX-5 žne úspechy, čím to je?Automobilka Mazda má v ponuke hneď niekoľko možností volieb vozidiel SUV. Aktuálne sa model...24. Január, 2023
03Obytná úprava Suzuki Jimny so stanom za 5 500 €!Japonský výrobca splnil sen vodičov, ktorí hľadajú ešte praktickejšie využitie. Stan,...8. Január, 2023