Domov Najnovšie Na dovoz Nové autá Predajcovia Vývoj cien Fórum Dokumenty Magazín Overenie vozidla
Novinka
Online overenie Kontrola nájazdu km, poškodení a pôvodu vozidla Novinka Komplexné preverenie vozidla Kontrola fyzického stavu, vykonanie diagnostiky, skúšobná jazda

Prvá jazda: BMW iX1 - Silný hráč v elektrosvete

Automobilka BMW na Slovensku ukázala svoj model iX1, ktorý je najmenším elektrickým SUV. Dokáže ponúknuť priestor, dojazd, ale aj moderné technológie na úrovni a to všetko za celkom adekvátnu sumu. Toto auto rozhodne nie je lacné, ale ktorý elektromobil s podobnou veľkosťou a výbavou lacný je? No predsa žiadny. Veď najbližším konkurentom je Mercedes EQA, ale zopár zákazníkov môže iX1 prevziať aj od Škody zo sekcie Enyaq RS.

JozefM v Auto-moto zaujímavosti
25.04.2023
Diskusia:
Sledujte nás na:
Zdroj: Autobazar.EU

Prvá jazda: BMW iX1 -...

Auto-moto zaujímavosti

BMW iX1 od klasickej X1 až tak ľahko nespoznáte. Teda pokiaľ nemáte detektívne schopnosti a nezbadáte malé písmenká i na viacerých miestach, prípadne pred sebou nemáte štandardné modré doplnky týchto vozidiel. Aj tu však platí zlaté pravidlo, že iX1 jednoducho lepšie vyzerá odetá do šatu s názvom M paket. Vtedy zmiznú všetky modré detaily a auto ostane takmer na nerozoznanie od spaľovacích verzií. Veď samotný dizajn sa podaril.

Dá sa povedať, že aktuálna X1 a teda aj iX1 je takmer rovnako veľká ako kedysi X3. Zvonka možno úplne nie, ale vnútri určite. Nové auto však prezentuje svoju veľkosť viac ako hovorí realita. Môžu za to línie prednej časti, ale aj tej zadnej a jediné, čo trochu deklasuje vzhľad a veľkosť po vizuálnej stránke je použitie relatívne malých diskov. Možno ani nie sú také malé ako malé vyzerajú.

Prvá jazda: BMW iX1 - Silný hráč v elektrosveteZdroj: Autobazar.EU

Teraz si to povedzme úplne bez príkras, BMW iX1 má určite aj lepšie konfigurácie vizáže vonkajších partií ako je táto. Biela s modrou sú však charakteristickými farbami pre modely tejto sekcie, sekcie BMW i. Tá má predsa rovnakú dôležitosť ako BMW M.

Zvonka sa teda zopár rozdielov oproti klasickým spaľovacím verziám nájsť dá. Plné predné ľadvinky sú jedným z príkladov. Ale vnútri, nebyť modrého prešívania, tak ani neviete, že sedíte v elektrickom aute, až do momentu, kedy spustíte agregát. Elektrický motor sa spúšťa tlačidlom na stredovej konzole, hneď pred prepínaním prevodovky. Koliesko budete hľadať márne, ostalo tu iba nastavenie hlasitosti a zopár tlačidiel. Všetko ostatné musíte ovládať dotykom, vrátane klimatizácie. Treba však uznať, že nový systém BMW iDrive 8 predvádza jedno z najpoužiteľnejších dotykových rozhraní. Dokonca stále môžete využiť na ovládanie gestá a hlas, ale tým dotykom zvládnete úkony rýchlejšie.

Prvá jazda: BMW iX1 - Silný hráč v elektrosveteZdroj: Autobazar.EU

Po naštartovaní sa ozve zvučka od Hansa Zimmera, ktorý zložil kompletne všetky tony pre sústavu pohonu. Tieto už však priniesli modely i4 a iX, takže to nie je úplná novinka.

Veľkým prekvapením sú práve elektromotory. Každý z nich má 140 kW (190 k) a sú umiestnené po jednom na každej náprave. Celkový výkon je 230 kW (313 k) a auto je teda štvorkolka. V podstate je to extrémne rýchla štvorkolka, lebo na rýchlosti 100 km/h je už za 5,6 sekundy a prísun výkonu je znamenitý. Prichádza vo veľkej vlne, v ktorej hodnú chvíľu nepoľavuje. Automobilka nehovorí o tom, že by mal maximálny výkon nejaké špecifické obmedzenia vzhľadom na teploty okolia a nabitie batérie. No a tak by to malo aj byť. Kupujete si auto s určitým výkonom, platíte za ten konkrétny maximálny výkon prihlasovací poplatok, tak by ste ho mali mať po ruke dlhšie ako pár sekúnd pri extrémnom zrýchlení v nie príliš extrémnom počasí.

Prvá jazda: BMW iX1 - Silný hráč v elektrosveteZdroj: Autobazar.EU

No a teraz poďme na to, čo určite všetkých zaujíma. Spotreba tohto auta je na úrovni výrazne menších vozidiel. Reálne po diaľnici s protivetrom a hore miernym kopcom si auto pýtalo necelých 22 kWh na 100 km. V prípade bezvetria a rovinky by to kľudne mohlo byť aj 18 až 19 kWh na 100 km. Mimo diaľnic bude táto hodnota omnoho nižšia a po meste budete zvládať jazdiť so spotrebou do 14 kWh na 100 km. To sú, vzhľadom na čelnú plochu a výkon auta, či použitie dvoch elektromotorov naozaj zaujímavé a obstojné hodnoty.

Batéria má pritom kapacitu 68 kWh brutto a 64,7 kWh netto, čo stačí na prejdenie až 440 kilometrov na jedno nabitie (WLTP). Ak sa vám auto vybije, tak viete nabíjať výkonom 11 kW striedavého prúdu a až 130 kW jednosmerného prúdu. Znova hodnoty, ktoré minimálne potešia, ale reálne ich využijete menej, kvôli súčasnej sieti verejných nabíjacích staníc.

Dôležité je tu však aj nastavenie podvozku. Je až prekvapivé ako dobre iX1 sedí. Samozrejme, ak sa k nemu dostaneme na dlhší text, tak to možno nebude vyzerať až tak fantasticky, ale po tých pár 100 km v rámci prvých jázd je ľahké povedať, že toto auto je reálne veľmi schopné nielen v meste, ale aj mimo neho a kľudne aj na trati s výrazne zaobleným povrchom. Zaobleným a skáčucim nielen v horizontálnom smere, ale aj vo vertikálnej línii.

Prvá jazda: BMW iX1 - Silný hráč v elektrosveteZdroj: Autobazar.EU

Veľká kauza bude cena. Majme však na pamäti, že toto auto má len o 80 litrov menší batožinový priestor ako Enyaq a ponuka stále dostatok priestoru aj na zadných sedadlách. Možno je ho o trochu menej, ale je ho toľko, koľko by ste si potrebovali predstaviť na vlastné sedenie aj pri výške 2 metre. Toto auto stojí 62 000 €, pričom mu na krk šľape Enyaq RS, ktorý bude mať vždy nižší výkon a niektoré možnosti trochu obmedzené. BMW iX1 je aktuálne kráľom všetkých podobe veľkých SUV v súčasnej ponuke. Za danú cenu prináša reálny vysoký výkon, a hlavne dostatočný dojazd. Verzia xDrive30 so svojou cenou 62 647 € môže pôsobiť ako vynikajúca hodnota za dané peniaze.

Pri tomto vozidle naozaj dobre vidno, že BMW stavilo všetky svoje karty na súčasnú generáciu elektrického pohonu. Onedlho nás však čaká generácia systému, ktorá by mala byť ešte efektívnejšia. Už takto je BMW iX1 veľmi efektívne použiteľné a má zároveň rozumné prevádzkové vlastnosti. A má aj dobré vlastnosti jazdné a dynamické. Tomuto autu hrá všetko optimálne do rozohranej bitky a dokáže na elektromobilitu presvedčiť aj zarytých fanúšikov spaľovacích motorov. Aspoň niektorých. Veď z 10 percent na 80 percent sa dokáže vďaka rýchlemu nabíjaniu dostať za 29 minút. Za 10 minút dokážete, teoreticky, pridať dojazd až 120 kilometrov.

Kto je teda najväčším konkurentom iX1? Kľudne by to mohla byť napríklad alternatíva vo forme BMW i4, ak len chcete elektromobil, ale nepotrebujete konkrétne tvary. BMW i4 s prevedením eDrive40 dosahuje výkon 210 kW (286 k) a poháňa zadné kolesá. Jasné, výkonu je menej, ale štýlu je azda ešte o kúsok viac. Pri iX1 by asi nebolo zlé naozaj zvážiť tú ponuku balíka športových doplnkov M.

Prvá jazda: BMW iX1 - Silný hráč v elektrosveteZdroj: Autobazar.EU

Späť na magazín

Diskusia k článku

Pridajte si nás do svojho informačného kanála Google News. SLEDUJ NÁS NA

Podobné zaujímavosti

01BMW i7 M70: Vlajková loď s extrémnym výkonomBMW predstavilo novú verziu svojej najväčšej limuzíny s označením BMW radu 7. Je to však...18. Apríl, 2023
02Nový Lexus LM je luxusné MPV, ktoré bude možno aj u nás, v Európe bude určiteLexus v našich končinách ponúka hlavne sedany, SUV a športové vozidlá. Nie je tomu tak na...21. Apríl, 2023
03BMW vylepšilo aj X5 M Competition a X6 M Competition, sú elektrifikovanéBMW len nedávno ukázalo ako bude vyzerať modernizovaná verzia modelov X5 a X6 a už teraz...23. Február, 2023