Domov Najnovšie Na dovoz Nové autá Predajcovia Vývoj cien Fórum Dokumenty Magazín Overenie vozidla
Novinka
Online overenie Kontrola nájazdu km, poškodení a pôvodu vozidla Novinka Komplexné preverenie vozidla Kontrola fyzického stavu, vykonanie diagnostiky, skúšobná jazda

Prvá jazda: BMW XM je nekompromisný hybrid

Automobilka BMW ma sekciu M už pod svojimi krídlami pekne dlho a už nie je samostatnou značkou, avšak aj to je záležitosť niekoľkých desaťročí. Aktuálne však prichádza s druhým úplne samostatným modelom v celej histórii. Po niekdajšom superšportovom kupé s nízkym profilom karosérie prichádza absolútny protipól hovoriaci o využiteľnosti a jemných terénnych ambíciách vďaka svetlej výške 22 cm. Tou novinkou je BMW XM a my sme sa pozreli na to, čo vlastne dokáže a ako sa s ním jazdí.

JozefM v Auto-moto zaujímavosti
02.05.2023
Diskusia:
Sledujte nás na:
Zdroj: Autobazar.EU

Prvá jazda: BMW XM je...

Auto-moto zaujímavosti

V prvom rade sa ale pozrime na to, ako toto auto vyzerá. Je to vozidlo, ktoré neprejde bez povšimnutia okolia. Je to auto, ktorého dizajn bude námetom nejednej krčmovej hádky o tvarovaní moderných vozidiel. Je to auto, ktoré akoby prišlo z budúcnosti a ľudia naň ešte neboli pripravení. Tvary sú natoľko extrémne, že aj medzi silnými fanúšikmi automobilky vyvolajú rozpory.

Veď si zoberme len prednú časť. Rozdelené svetlomety sú jedna vec, ktorá už ale trocha zaniká po prevedení na BMW radu 7 a BMW X7. Tým zaujímavejším a šialenejším je tvar masky chladiča. Nie, nemá vysoké ľadvinky, sú skôr stavané horizontálne. Ale aj tu sa dá spraviť niečo, čo je brutálne. Hranaté zjavenie a zlatý lem, v tomto prípade, akoby vypadli z hiphopového klipu. Ak k tomu prirátame, že v noci sú podsvietené a vytvárajú rôzne svetelné efekty, tak to môže znamenať len jediné, toto auto bude potrebovať, pre niektorých jedincov, čas na dozretie a rozhodne toho času nebude málo. Veď si spomeňme ako v roku 2004 prišla generácia BMW radu 5 označená ako E60. Bol to šok, ale autá vyzerajú celkom aktuálne stále. Dizajn zostarol veľmi dobre.

Prvá jazda: BMW XM je nekompromisný hybridZdroj: Autobazar.EU

Bočný pohľad s ostrými líniami vôbec nehovorí o umiernenosti ostatných partií. Ďalším extrémom môžu byť kolesá s priemerom až 23 palcov. Ale reálne, ak chcete na aute naozaj jazdiť a nie sa ním iba chváliť, tak verte o palec menšie dvadsaťdvojky. Auto na nich funguje tiež dokonale, lepšie ako s 23-kami a zároveň nie je príliš tvrdé ako na najväčších diskoch v ponuke. Avšak v prípade kombinácie zelenej Cape York so zlatými doplnkami sú zlaté konce čiernych masívnych diskov absolútnou povinnosťou, ktorá hovorí o exkluzivite vozidla. Exkluzivite takej, že aj Lamborghini Urus zrazu vyzerá celkom všedne. Ak by chcelo byť toto Lamborghini porovnateľné, muselo by mať napríklad kompletnú kúru od Mansory.

Umiernenosť nie je témou ani v zadnej časti auta. Svetlá sú možno podobné tomu, čo už niektoré vozidla v produkcii majú, ale sú až komiksovo prikrášlené a pridáva sa k nim aj štvorica šialených koncoviek výfuku. Sú umiestnené po bokoch a dvojice nie sú vedľa seba, ale nad sebou v jemnom uhle smerom ku stredu auta. Kedysi bol tento druh usporiadania šokom pri Lexuse IS-F, teraz už je takéto rozdelenie celkom normálne. Zvonka sa teda pozeráte na auto budúcnosti, ale ako je to z vnútorného pohľadu?

Prvá jazda: BMW XM je nekompromisný hybridZdroj: Autobazar.EU

Interiér BMW XM rozhodne nie je tak šialený ako exteriér. Ba priam naopak, z pohľadu súčasnej modelovej ponuky BMW je možno tým štandardnejším prevedením. Veď nemá ani len prepínač miesto páky prevodovky. V XM má páka svoje opodstatnenie. Sú na nej totiž vitálne prepínače radenia, ktoré nastavujú prevodovku. Ovládanie páky je ale znova zvláštne. Také, ako je štandardom pre BMW M. Spiatočný chod radíte posunutím páky doľava a dopredu, chod dopredu zase posunutím páčky vpravo. Akonáhle si na to zvyknete, tak už nebudete mať žiaden problém. Páka je umiestnená v štandardnom ostrovčeku s ostatnými tlačidlami a úplne štandardný je aj volant. Sú na ňom maximálne dva pridané prepínače s nastaviteľnými režimami. Pred vodičom už znova očakávateľne trčí do priestoru displej so širokým zobrazením. Vlastne sú to displeje dva, ktoré sú umiestnené pod spoločným krycím sklom. Stredový je dotykový, ale dá sa ovládať aj štandardne kolieskom. Nech sa to zdá akokoľvek zvláštne, aj predné sedadlá sú celkom bežné. Majú podsvietené logo v opierkach hlavy, ale to je jediný výkrik a výstrel do tmy. Doslovne.

Prvá jazda: BMW XM je nekompromisný hybridZdroj: Autobazar.EU

Zaujímavejšia je zadná časť interiéru. To, čo koncept prezentoval ako BMW M Lounge sa podarilo dostať až do sériovej produkcie a vzadu nie je klasické sedadlo, ale niečo, čo pripomína minimálne pohodlnú pohovku. Sedadlá sú tu bez výraznejších predelov a výraznejších rozdelení kontúr jednotlivých sedákov. Tu sa budete cítiť pohodlne, ale musíte mať aj adekvátne nastaveného vodiča. Ak s vami niekto pôjde tak ako Ott Tänak na rýchlostnej skúške rally, tak budete mať problém nielen držať sa na jednom mieste, ale aj držať v sebe obed, raňajky, či kapra spred dvoch rokov. A batožinový priestor? Takmer 500 litrov, po sklopení zadných sedadiel až 1 810 litrov. Viac k nemu naozaj netreba dodávať. Nie je príliš veľký, nie je malý, je tak akurát, aj vzhľadom na použitie masívnej baterky s 25,4 kWh, ktorá umožňuje dojazd na nabitie až 80 km. Ale máme pocit, že tu budú dôležitejšie iné údaje ako sú práve dojazdy na nabitie.

Prvá jazda: BMW XM je nekompromisný hybridZdroj: Autobazar.EU

Kombinácia nového motora V8 s objemom 4,4 litra a elektromotora ponúka maximálny výkon 480 kW, čo je 653 koní a krútiaci moment 800 Nm. Vozidlo má pritom niekoľko režimov a v tom športovejšom, zameranom na cesty posúva viac krútiaceho momentu v prospech zadnej nápravy. BMW XM má teda taký klasický pretáčavý charakter, ktorý majú všetky modely BMW vrodený. Dôležitý je aj údaj o zrýchlení na stovku. Auto s hmotnosťou viac ako 2,7 tony zrýchli na 100-kilometrovú rýchlosť za 4,3 sekundy. Nie, nemáme preklep, naozaj je to tak málo. Toto auto je jednoducho šialené a po zošliapnutí akcelerátora v akomkoľvek prevode a akejkoľvek situácii dokáže vystreliť s neuveriteľnou razanciou. Neuveriteľnou najmä s ohľadom na hmotnosť.

Tak si to nejako zosumarizujme. BMW XM je obrovské auto, ktoré má obrovskú hmotnosť, ale zároveň dokáže ukázať svoju druhú stránku a predviesť, že v zákrutách drží tak, že to neberie hlava. Ako sa hovorí, dekel na Marse, toto auto je niečim, čo bude síce polarizovať spoločnosť, ale majiteľovi ponúkne tradičné hodnoty. Nie, nemyslíme tým návrat do stredoveku v myslení, ale interiér s klasickými ovládacími prvkami, na ktoré sme už pri BMW zvyknutí. Cena za túto jedinečnosť je tiež celkom jedinečná. Keď budete trošku lepšie špecifikovať vozidlo, tak sa viete dostať z pôvodnej ceny ľahko presahujúcej 170 000 € na cenu ľahko podliezajúcu 200 000 €. No a teraz si to porovnajte s tým Urusom. Výkonu má skoro toľko isto, ale stojí minimálne o polovicu viac.

Prvá jazda: BMW XM je nekompromisný hybridZdroj: Autobazar.EU

Späť na magazín

Diskusia k článku

Pridajte si nás do svojho informačného kanála Google News. SLEDUJ NÁS NA

Podobné zaujímavosti

01BMW vylepšilo aj X5 M Competition a X6 M Competition, sú elektrifikovanéBMW len nedávno ukázalo ako bude vyzerať modernizovaná verzia modelov X5 a X6 a už teraz...23. Február, 2023
02Nový Mercedes triedy E: Áno, má aj selfie kameruMercedes triedy E dozrel do predstavenia ďalšie generácie. Je úplne nová a s predchodcom...27. Apríl, 2023
03BMW i7 M70: Vlajková loď s extrémnym výkonomBMW predstavilo novú verziu svojej najväčšej limuzíny s označením BMW radu 7. Je to však...18. Apríl, 2023