Domov Najnovšie Na dovoz Nové autá Predajcovia Vývoj cien Fórum Dokumenty Magazín Overenie vozidla
Novinka
Online overenie Kontrola nájazdu km, poškodení a pôvodu vozidla Novinka Komplexné preverenie vozidla Kontrola fyzického stavu, vykonanie diagnostiky, skúšobná jazda

Prvá jazda: Nové BMW X1 je tak veľké ako X3 kedysi

Automobilka BMW nedávno ukázala na obrázku v prvé náhľady na nový model X1 a nám sa podarilo dostať za volant tohto kompletne nového auta. Toto vozidlo prináša základnú alternatívu crossoverov s logom BMW na kapote a tiež prináša zväčšenia v každom smere. Pri prvých jazdách sme sa posadili za volant troch alternatív.

JozefM v Auto-moto zaujímavosti
25.09.2022
Diskusia:
Sledujte nás na:
Zdroj: Autobazar.EU

Prvá jazda: Nové BMW X1 je...

Auto-moto zaujímavosti

X1 všeobecne

Nová generácia BMW X1 narástla, o tom nemôže byť žiadnych pochýb. Veď len na dĺžke pribudlo 53 milimetrov, z čoho 22 pripadá práve na rázvor. To naznačuje aj väčší vnútorný priestor. Samozrejme sa zväčšila aj šírka o 31 milimetrov a výška o 44 milimetrov. Nové tvary karosérie sú adekvátne tomu, čo automobilka prezentuje aktuálne. Predné svetlá sú už od štandardu LEDkové, majú aj nový svetelný podpis v tvare písmena L, ale trochu obrátene. Predná maska chladiča, pre BMW tradičné ľadvinky, ostala menších rozmerov, ale je stále dostatočne výrazná. Obrovské proporcie mať nemôže, lebo aj toto vozidlo je zamerané na čo najväčšie predaje a tu treba rátať s trochou konzervatívneho prístupu.

Prvá jazda: Nové BMW X1 je tak veľké ako X3 kedysiZdroj: Autobazar.EU

Interiér nového modelu predvádza dva displeje pod jedným krycím sklom, konkrétne s natočením na vodiča. Aj BMW X1 využíva systém iDrive 8, ktorý má trochu iné základy ako predchádzajúca alternatíva. Má trochu viac orientáciu na smartfónové rozloženie a zároveň dokáže prostredníctvom widgetov a skratiek uľahčiť manipuláciu a prístup ku základným položkám. Veľkou zmenou je však absencia kolieska. To, čo sme si všimli už pri BMW 2 Active Tourer sa udialo aj v tomto prípade. Tradičné ovládacie koliesko je jednoducho preč. Automobilka ho však nahradila veľmi rýchlo reagujúcim dotykovým displejom. Stále existuje aj možnosť ovládania hlasom, ale tá určite nebude šálkou kávy na každý deň.

Prvá jazda: Nové BMW X1 je tak veľké ako X3 kedysiZdroj: Autobazar.EU

V interiéri je dostatok priestoru nielen na predných sedadlách, ale aj na zadných. Tie je možné posúvať a naklápať. Takéto vymoženosti pomáhajú X1 získať úžasnú variabilitou. Podporuje ju aj rozdelenie zadných sedadiel v pomere 40:20:40. Týmto sa dá naozaj veľmi dobre variovať veľkosť batožinového priestoru. Oproti predchodcovi má nová generácia X1 objem zväčšený až o 30 litrov, ktoré sa určite budú hodiť, celkovo má predsa až 500 litrov. Tu je vidno tú paralelu s X3 pri zväčšovaní vnútorného priestoru. Každému je jasné, že prvá generácia väčšieho modelu bola menšia ako je táto X1 a druhá bola približne rovnaká. No a teraz sa poďme pozrieť na to, čo automobilka ponúka pod kapotou a mohli sme vyskúšať v rámci prvých jázd.

Prvá jazda: Nové BMW X1 je tak veľké ako X3 kedysiZdroj: Autobazar.EU

X1 sDrive18d

BMW X1 má základný diesel zatiaľ s označením sDrive18d. To znamená, že vozidlo má pod kapotou dvojlitrový naftový motor dosahujúci výkon 110 kW (150 k). Označenie dDrive zase hovorí o pohone prednej nápravy. Áno, BMW X1 využíva predokolkovú platformu, ktorá bude použitá aj pri iných modeloch značky. X1 s touto kombináciou pohonu je naozaj príjemným vozidlom a ani mi nevadí, že vo výbave nie je adaptívny tempomat. Nie je vo výbave tohto kusu, samozrejme v ponuke príplatkovej výbavy je. Základný naftový motor prináša adekvátnu, ale nie dychberúcu dynamiku. Výkon 110 kW (150 k) sa javí ako optimálny začiatok ponuky. S osemstupňovou dvojspojkovou prevodovkou je auto najmä plynulé a veľmi komfortné. Nielen jazdou, ale aj podvozkom. Veľkú službu vozidlu robí použitie pneumatík Michelin Pilot Sport 4S, ktoré sa bravúrne vysporadúvajú aj s mokrou cestou. V extrémne rýchlych prejazdoch má však auto tendenciu ísť po predku trochu von zo zákruty. stačí však jemné znížiť tempo a problém ustane.

Pri tomto modeli je však najzaujímavejším atribútom spotreba. Kvôli nemu si ho ľudia budú vyberať. V reálnom svete sa pri naozaj ostrej jazde dá dostať bez problému a s prehľadom do hodnoty 6,5 litra. Pri uvážlivejšom využívaní akcelerátora a plynulejšej jazde sa však bez problému viete pohybovať aj do 5 litrov na 100 km v kombinovanej prevádzke. Tu sa ako ideálna prejavuje ôsma rýchlosť automatickej prevodovky s dvomi spojkami. 

Prvá jazda: Nové BMW X1 je tak veľké ako X3 kedysiZdroj: Autobazar.EU

X1 xDrive23i

Po najslabšej naftovej monžosti zatiaľ sme presadli do najvýkonnejšej benzínovej alternatívy. Tá má dvojliter a výkon 160 kW (218 k). Najmä na dynamike je to okamžite poznať a hovorí o tom aj samotné zrýchlenie na stovku, ktoré je v tabuľkách za 7,1 sekundy. Toto vozidlo je tak povediac trochu hot oproti ostatným alternatívam. Výkon sa, v tomto prípade, prenáša na všetky štyri kolesá cez systém xDrive. Toto je okamžite cítiť v zákrutách, kedy 19-palcové disky obuté do rovnakých pneumatík Michelin Pilot Sport 4S predvádzajú lepší kontakt s vozovkou a menej nedotáčavosti aj v extrémnych rýchlostiach ako tomu bolo v prípade predokolky. Znova je to ale iba o nastavení hlavy a o tom, že my sme potrebovali vyskúšať čo auto dokáže.

Táto verzia X1 dostala pri konfigurácii aj balík M Sport Package, ktorý alternuje nielen vzhľad, ale aj podvozok auta, v tomto prípade adaptívny. V normálnom nastavení je našťastie stále dostatočne komfortný a stuhne až v režime Sport. Rozdiel režimov je celkom veľký. A odráža sa aj na ďalších nastaveniach auta. Koniec-koncov, vidno to aj na spotrebe.

Športový režim automaticky znamená aj dynamickejšiu jazdu. Pri takej sa mi podarilo hýbať počas prvej polovice testovacej trasy, ktorá mala 100 km, v rozmedzí 8 až 9 litrov. V druhej časti som si ale na akceleračný pedál dal trochu viac pozor. To sa pretavilo do kombinovaného údaju na hodnote 6,3 litra. A to už vonkoncom nie je zlé. Na takto výkonné SUV s pohonom všetkých štyroch kolies je to priam vynikajúca hodnota.

Prvá jazda: Nové BMW X1 je tak veľké ako X3 kedysiZdroj: Autobazar.EU

iX1 xDrive30

Veľkou novinkou tejto generácie modelu, ktorý má novú platformu je elektrifikácia. Už predchodca síce mohol mať plug-in hybrid, ale teraz BMW prichádza s kompletne elektrickým vozidlom, ktoré ponesie označenie iX1. Toto vozidlo bude mať batériu s kapacitou 64,7 kWh a ponúkne dojazd až 440 kilometrov. Pri skúškach modelu však prišla nutnosť ostať v kolóne, čiže práca s akcelerátorom bola o niečo intenzívnejšia, čo by v intenciách bežného sveta znamenalo kľudne označenie dynamická a výrazná. A aj napriek tomu nám priemerná spotreba vychádzala tesne nad 20 kWh na sto kilometrov. To by na celú batériu znamenalo dojazd viac ako 300 kilometrov. Avšak máme aj predpoklad, že pri obozretnejšom zachádzaní s akceleračným pedálom a plynulejšej jazde by mohla padnúť na približne 15 kWh na sto kilometrov. To ale zistíme pri ďalšom stretnutí s autom. BMW X1 a aj iX1 sa už teraz dajú objednať. Akurát sa vyvarujte diskov s priemerom 21 palcov. To už je na X1 asi príliš.

Prvá jazda: Nové BMW X1 je tak veľké ako X3 kedysi

Späť na magazín

Diskusia k článku

Pridajte si nás do svojho informačného kanála Google News. SLEDUJ NÁS NA

Podobné zaujímavosti

01BMW už vyrába vodíkové iX5 HydrogenBMW je automobilka, ktorá má naozaj výborný prístup k pohonom. Dopredu nevylučuje žiadnu z...7. September, 2022
02BMW inovovalo Trojku, skúsili sme 320d Touring xDriveBMW ukázalo na fotkách facelift nového modelu radu 3 už dávnejšie. Toto obľúbené vozidlo...21. September, 2022
03BMW končí s i3, vyrobilo posledných 18 kusovBMW začalo s ponukou modelu i3 už v roku 2013, čo znamená, že aktuálne je na trhu deviaty...10. August, 2022