Domov Najnovšie Na dovoz Nové autá Predajcovia Vývoj cien Fórum Dokumenty Magazín Overenie vozidla
Novinka
Online overenie Kontrola nájazdu km, poškodení a pôvodu vozidla Novinka Komplexné preverenie vozidla Kontrola fyzického stavu, vykonanie diagnostiky, skúšobná jazda

Revolučné: Betónová cesta so schopnosťou vypĺňať praskliny!

Keď Hendrik Jonkers hľadal spôsob ako zlepšiť silu a životnosť betónu, narozdiel od ostatných inžinierov, neštudoval techniky oceľových alebo kamenných prímesí. Vybral si veľmi netradičný zdroj inšpirácie, ľudské telo! Nové vlastnosti betónu sú revolučné! Ide o druh betónu obohatený baktériami, ktoré vylučujú vápenec. Týmto spôsobom je umožnené zacelenie a vyplnenie prasklín, ktoré v betóne časom vznikajú. Viac sa o tejto prevratnej metóde dozvieš v článku!

rufus v Auto-moto zaujímavosti
25.05.2015
Diskusia:
Sledujte nás na:

Revolučné: Betónová cesta...

Auto-moto zaujímavosti

Prevratný objav!

Vynález mikrobiológa delftskej university Hendrika Jonkersa ponúka inovatívny prístup k vytvoreniu stabilnejšieho betónu. Nové vlastnosti betónu sú revolučné! Ide o špeciálny druh betónu obohatený baktériami, ktoré vylučujú vápenec. Týmto spôsobom je umožnené zacelenie a vyplnenie prasklín, ktoré v betóne časom vznikajú.

Vynález získal viaceré oceneniaZdroj: epo.org

Druh betónu, ktorý si sám vypĺňa praskliny! Je to možné?

Keď Hendrik Jonkers hľadal spôsob ako zlepšiť silu a životnosť betónu, narozdiel od ostatných inžinierov, neštudoval techniky oceľových alebo kamenných prímesí. Vybral si veľmi netradičný zdroj inšpirácie. Aký? Predsa ľudské telo. 

Vynálezca betónu so samorekonštrukčnou schopnosťou- Henrik JonkersZdroj: epo.org

Zdroj inšpirácie: Ľudské telo

Premýšľali ste niekedy o tom, ako sa kosti v ľudskom tele dokážu prirodzene regenerovať prostredníctvom mineralizácie? Je to možné vďaka bunkám o ktorých sa hovorí málo. Nazývajú sa osteoblasty. Jonkers sa rozhodol, že "nastaví" podobné podmienky aj v prípade najpoužívanejšieho materiálu v stavebníctve. Ako to dopadlo? Na základe tejto inšpirácie sa mu podarilo vytvoriť podobný samoregeneračný systém aký funguje v ľudskom tele. Pred jeho objavom však rečiam o vytvorení podobného systému nikto neveril.

Predpokladom betónovej cesty je bezpečnosť a trvanlivosť. Kvalitná betónová cesta s použitím samoobnovujúceho betónu by mohla ušetriť palivo. Problémom je vysoká cena.  Zdroj: epo.org

Jedinečné baktérie vylučujúce vápenec 

Robustné, prirodzene sa vyskytujúce baktérie Bacillus pseudofirmus alebo tiež Sporosarcina pasteurii už existujú vo vysoko alkalických jazerách v okolí sopiek a zdá sa, že sú šité na mieru pre túto prácu. Sú schopné "ležať ladom" až 200 rokov. Aj po tomto neuveriteľnom čase nečinnosti sú stále schopné začať potrebnú opravu. Činnosti sú schopné krátko potom, čo sa v betóne objavia praskliny a dostanú sa do styku s vodou.

Špecifický kmeň baktérií produkujúci vápenecZdroj: epo.org

Metóda zlepší životnosť mostov a ciest 

Táto samorekonštrukčná vlastnosť betónu chce poskytnúť lacné a udržateľné riešenie dlhotrvácnej výstavby. Hendrik Jonkers svojím vynálezom dokáže výrazne zlepšiť životnosť budov, mostov a ciest. Na Slovensku nenájdete veľa ciest, ktoré by mali povrch pokrytý namiesto asfaltu betónom. Mnohí si pri predstave betónovej cesty predstavia českú diaľnicu D1. Jazda po nej nie je veľmi príjemná. Stavebný materiál – betón sa používa na veľmi zaťažené dopravné plochy ako napríklad diaľnice, prevádzkové plochy letísk, pevné dráhy železníc a na veľmi zaťažené priemyselné plochy.

Podkladový a vrchný betón sa pri stavebnej technológii „exposed-concrete“ ukladá, zhutňuje a vyrovná. Výstavba betónových ciest je obľúbená najmä v Nemecku. Pri výstavbe ciest a mostov je dôležitá najmä životnosť.Zdroj: epo.org

Nevýhodou sú vysoké náklady

Tieto plochy musia vyhovovať náročným požiadavkám na životnosť. Tento druh betónu by sa dal využiť aj na výstavbu samotných betónových ciest. Predĺžila by sa ich životnosť. Ako to už pri vynálezoch býva, aj táto metóda má svoje negativum. Tým je vysoká cena a s ňou spojená nevýhodná pozícia v prípade príchodu na trh. Čo sa týka výroby, tento projekt vyžaduje istú investíciu, ktorá môže odrádzať investorov a záujemcov o výrobu. 

Betón so samorekonštrukčnou schopnosťouZdroj: epo.org

Ak ťa tento vynález zaujal a máš aspoň základnú znalosť angličtiny, určite si pozri video približujúce príncípy fungovania betónu so samorekonštrukčnou schopnosťou! 

Video: Na akom princípe funguje betón so samorekonštrukčnou schopnosťou?

Táto metóda prináša úplne nový rozmer trvanlivosti výstaby. Budú sa v budúcnosti vyrábať cesty a mosty z tohoto materiálu? Až čas ukáže o koľko sa predĺži životnosť použitím tejto technológie.

zdroj: epo.org

Späť na magazín

Diskusia k článku

Pridajte si nás do svojho informačného kanála Google News. SLEDUJ NÁS NA

Podobné zaujímavosti

01Moodfilm: Nové video Škody Superb!Škoda pred niekoľkými dňami zverejnila nové video Škody Superb s názvom Moodfilm. Cieľom...22. Máj, 2015
02Golf GTE Sport Concept: Vyklápacie dvere a prístrojovka ako zo stíhačky!Predstavte si nový Golf, ktorý sa v skutočnosti na ten pôvodný vôbec nepodobá. Dajte mu...23. Máj, 2015
03Nové Bugatti Chiron: Najrýchlejší automobil sveta s 1500 koňmi je na ceste!Nový Chiron chystá poriadnu smršť! Hovorí sa o šialenom výkone, extrémnej "maximálke" až...21. Máj, 2015