Domov Najnovšie Na dovoz Nové autá Predajcovia Vývoj cien Fórum Dokumenty Magazín Overenie vozidla
Novinka
Online overenie Kontrola nájazdu km, poškodení a pôvodu vozidla Novinka Komplexné preverenie vozidla Kontrola fyzického stavu, vykonanie diagnostiky, skúšobná jazda

Strata vodičáku: Bez lekárskej prehliadky raz za 5 rokov nad 70 rokov!

Spôsobilosť viesť motorové vozidlo je pravidlo, ktoré je nutné preukazovať v súvislosti s vyšším vekom. Overenie schopností riadenia vozidla bude nutné dodržiavať z dôvodu udržania vodičského oprávnenia. Bez lekárskeho vyšetrenia hrozí strata vodičáku!

rufus v Legislatíva
24.05.2023
Diskusia:
Sledujte nás na:
Zdroj: shutterstock.com

Strata vodičáku: Bez...

Legislatíva

Vodiči starší ako 70 rokov budú v EÚ preukazovať spôsobilosť viesť motorové vozidlo prostredníctvom lekárskej prehliadky. Nie je to u nás novinka. Sú to u nás už opatrenia v platnosti. Ďalšie zmeny však môžu znamenať sprísnenie požiadaviek. 

Strata vodičáku: Bez lekárskej prehliadky raz za 5 rokov nad 70 rokov!Zdroj: greensleeves.org.uk

Lekárska kontrola každých 5 rokov

Ak budú chcieť vodiči nad 70 rokov ďalej šoférovať, budú musieť absolvovať pravidelnú lekársku prehliadku. Ako často je potrebné podstupovať lekárske vyšetrenie a posúdenie schopnosti viesť motorové vozidlo? Raz za 5 rokov!

Strata vodičáku bez lekárskeho vyšetrenia

V inom prípade tak starší vodiči bez lekárskej prehliadky nebudú môcť naďalej šoférovať a prídu o vodičský preukaz. Bez lekárskeho vyšetrenia nedostanú „štempel“ a stratia povolenie viezť motorové vozidlo. Prečo táto zmena má nadobudnúť účinnosť? Dôvodom je snaha bojovať proti nebezpečenstvám na cestách. Starší vodiči podľa zákona môžu predstavovať z hľadiska bezpečnosti na cestách zvýšené riziko. 

Lekárske vyšetrenie potrebné pre zachovanie vodičského oprávnenia u vodičov nad 70 rokov.Zdroj: rac.co.uk

Vodiči nad 70  rokov – bezpečnostné riziko?

Na základe týchto skutočností majú starší vodiči v krajinách EÚ dokázať, že ich vodičské schopnosti a reakcie nie sú znížené s vekom. Tento spôsob riešenia sa má pozitívne prejaviť na zvýšení miery bezpečnosti cestnej premávky.

Diskriminácia, či oprávnené obavy

Práca európskych úradníkov pohoršila susedné krajiny. Motoristický klub v Rakúsku ARBÖ hovorí o diskriminácii starších. Zvláštnosťou je, že hoci motoristický klub ARBÖ schvaľuje opatrenia, ktoré majú pozitívny dopad na zvýšenie bezpečnosti na cestách, túto úpravu neprijíma. Hovorí o nespravodlivej diskriminácii voči starším vodičom. Rovnako môžu byť nebezpeční mladí vodiči s nízkymi skúsenosťami za volantom.

Ani rodný list nie je dôkazom dobrého vodiča

Generálny sekretár ARBÖ Gerald Kumnig konkrétne hovorí: „Podľa rodného listu nespoznáte, či človek jazdí zle alebo nebezpečne. Starší vodiči sú často na cestách opatrnejší, a teda jazdia bezpečnejšie ako mladí účastníci cestnej premávky, a to kvôli svojim skúsenostiam. Toto dokazuje aj celkový počet nehôd. Čím je vodič starší, tým menej nehôd spôsobí.“ Štatistiky nepustia. Je na mieste diskusia. Je podľa teba správne siahať vodičom na vodičáky z dôvodu vyššieho veku?

Nervózny mladý vodič s nedostatkom skúseností vs. starší vodič a nehody.Zdroj: shutterstock.com

Osobná zodpovednosť

Motoristický klub ARBÖ navrhuje, aby posúdenie schopností nechala na vodičovi samotnom. Ten by sa v prípade pochybností o vlastných schopnostiach, mal ísť sám kvôli posúdeniu reakcii dať vyšetriť. Na základe osobnej zodpovednosti každého vodiča táto úprava dáva zmysel. „Každý má možnosť nechať si vyšetriť svoju spôsobilosť na šoférovanie buď očným, alebo všeobecným lekárom,“ povedal pre médiá Kumnig.

Čo hovorí platná legislatíva?

Tento návrh nie je žiadnou novinkou. V zákone už je prítomná časť, ktorá hovorí o možnom riešení. Legislatíva krajín EÚ jasne hovorí, že vodiči môžu riadiť motorové vozidlo len vtedy, ak to dovoľuje ich fyzický a psychický stav. Netreba tiež zabúdať, že s rozvojom asistenčných systémov sa jazdenie starších vodičov roky zlepšuje. Rozšírené možnosti používania pokročilých asistenčných systémov sa ukazujú ako kľúčové pre zachovanie promptných a rýchlych reakcií a uvažovania potrebného k šoférovaniu.

Vodiči starší ako 70 rokov budú preukazovať spôsobilosť viesť motorové vozidlo prostredníctvom lekárskej prehliadky. Zdroj: shutterstock.com

Už existujúce pravidlá

Ako pravidlo funguje v praxi? „Vodiči, ktorí sú držiteľmi vodičského preukazu Slovenskej republiky a ktorí dovŕšili vek 65 rokov, sú povinní podrobiť sa pravidelným lekárskym prehliadkam každých 5 rokov“. Koho sa zákon týka? Vodičov s vydaným vodičákom skupiny„B“ pri riadení auta do 3,5 tony. Návrh zákona Európskej komisie stanovuje, že budúce vodičské preukazy by mali platiť 15 rokov v celej EÚ namiesto predchádzajúcich 10 rokov. Okrem toho sa plánuje zavedenie digitálnych vodičských preukazov, ktoré umožnia obnovu online. Všetkým starším ako 70 rokov sa však vydávajú len vodičské preukazy s platnosťou na 5 rokov, ktoré umožňujú pravidelné vodičské skúšky. Aký je tvoj názor na túto problematiku? Je potrebné kontrolovať úroveň schopností a reakcií vodičov podľa veku?

Zdroj: transport.ec.europa.eunewsrnd.com, arnoldclark.com, minv.sk

Vodiči nad 70 rokov – Kedy hrozí strata vodičského oprávnenia?

Strata vodičáku: Bez lekárskej prehliadky raz za 5 rokov nad 70 rokov!

Späť na magazín

Diskusia k článku

Pridajte si nás do svojho informačného kanála Google News. SLEDUJ NÁS NA

Podobné zaujímavosti

01Clarkson, May a Hammond v SR: Premiéra „slovenského“ Grand Tour je tu! Jeremy Clarkson, James May a Richard Hammond zavítali k nám do srdca Európy a je sa na čo...18. Máj, 2023
0213 950 € za 29-ročné auto: Ako nové, nájazd len 8 739 km!Z času na čas sa na internete objaví ponuka, akú na inzertných portáloch nenájdeš. Takmer...14. Máj, 2023
03Nový Superb a Kodiaq v teste: Funkčný aj pri -30 stupňoch Celzia!Unikli prvé zábery nových vlajkových lodí z Mladej Boleslavy. Náročné testovanie si vzalo...20. Máj, 2023