Domov Najnovšie Na dovoz Nové autá Predajcovia Vývoj cien Fórum Dokumenty Magazín Overenie vozidla
Novinka
Online overenie Kontrola nájazdu km, poškodení a pôvodu vozidla Novinka Komplexné preverenie vozidla Kontrola fyzického stavu, vykonanie diagnostiky, skúšobná jazda

Test 27-tonového Mercedes-Benz kamiónu na Slovensku!

Spoločnosť C.S.CARGO Slovakia oznámila v spolupráci s Tesco Stores SR spustenie komerčného testovania elektrického kamiónu. Nenechaj si ujsť test 27-tonového kamiónu Mercedesu-Benz na Slovenských cestách! 

rufus v Testy
06.04.2023
Diskusia:
Sledujte nás na:
Zdroj: AMI Communications Slovakia/flickr.com

27-tonový elektrický...

Testy

Kamión z testovania zaujme hmotnosťou. Elektrický kamión Mercedes-Benz eActros 400 s chladiarenskou nadstavbou značky Lamberet a agregátom Frigoblock FKi25 váži až 27 ton. Disponuje s dojazdom 350 kilometrov. To je dosť na to, aby dostal šancu a uspel v tvrdej konkurencii. Okrem toho mu nič nestojí v ceste, aby začal testovanie v reálnej premávke.

Dojazd 350 kilometrov

TESCO testuje toto plne elektrické vozidlo v prevádzke ako najlepšie vie. Testovaný Mercedes-Benz eActros 400 rozváža po Slovensku tovar v období od 3. do 14. apríla 2023. Tovar preváža v segmente FMCG z centrálneho skladu Tesco v Beckove do vybraných obchodov.

Testovaný Mercedes-Benz eActros 400 rozváža po Slovensku tovar v období od 3. do 14. apríla 2023.Zdroj: AMI Communications Slovakia

Znižovanie emisií vs. elektrické kamióny u nás

Čo stojí za týmto krokom? Súčasný tlak na znižovanie emisií sa nevyhol ani kľúčovému segmentu kamiónovej dopravy. Je súčasťou dlhodobého plánu firmy na znižovanie emisií a zvyšovanie ekologickej účinnosti svojich vozidiel.

Mercedes-Benz eActros 400

C.S.CARGO Slovakia nasadila v spolupráci s vedením Tesco Stores SR do komerčného testu plne elektrické nákladné vozidlo. Jedná sa o Mercedes-Benz eActros 400 s chladiarenskou nadstavbou značky Lamberet a agregátom Frigoblock FKi25.

AMI Communications SlovakiaZdroj: AMI Communications Slovakia

Váha 27 ton

Kamión bude rozvážať tovar v segmente FMCG do vybraných obcí a mestečiek. Súčasný trend komerčne využiteľnej elektromobility v oblasti nákladnej dopravy sa postaral o výhodné nasadenie nákladných elektromobilov v oblasti mestskej distribúcie. Test je pokračovaním spolupráce, ktorú obe firmy započali v Českej republike.

Alternatívny pohon

Táto spolupráca nie je jediným pokusom a alternatívne pohony. „Skupina C.S.CARGO má dlhoročné skúsenosti z využitia elektrického pohonu. Nejedná sa o žiadnu pohnútku alebo snahu zapáčiť sa. Tento model reflektuje potreby vodiča, ktorý vyžaduje schopné vozidlo s odolným telom a dobrými parametrami.

Využiteľnosť elektrického kamiónu na slovenských cestách

Aby sa kamióny dostali do reálnej premávky je potrebné testovanie. To v súčasnosti prebieha.  Objednávatelia chcú zistiť ako využiteľné sú vlastnosti vozidla na aktuálnych rozvozových trasách v slovenských podmienkach. Samozrejme najdôležitejším parametrom sú náklady vozidla na prevádzku.

Náklady vs. alternatívny pohon

Variabilné náklady sú pri vozidlách s elektrickým pohonom nižšie. Nevýhodou sú vysoké obstarávacie náklady. Obstarávacia cena je v porovnaní s bežným kamiónom mnohonásobne vyššia. V Českej republike napriek tomu premáva už spoločnosť využíva okolo 10 elektrických kamiónov. Jeden z nich disponuje plne elektrickým pohonom a podľa vyjadrenia generálneho riaditeľa C.S.CARGO Slovakia, Igora Káčera, je využívaný aj v segmente FMCG.  

TESCO test plne elektrického kamiónu

„V Tescu sme si stanovili ambiciózny cieľ dosiahnuť uhlíkovú neutralitu do roku 2035 v našich prevádzkach a zároveň sme sa zaviazali dosiahnuť klimatickú neutralitu do roku 2050 v rámci našich produktov a dodávateľského reťazca. Vďaka technologickému pokroku v posledných rokoch sa nám podarilo minimalizovať počet najazdených kilometrov našich vozidiel, čím sme znížili spotrebu paliva a emisií. Vďaka elektrickému nákladnému autu, ktoré sme nasadili do testovacej prevádzky, sme urobili ďalší dôležitý krok smerom k ekologickejšej doprave,“ hovorí Marcel Škoda, manažér oddelenia distribúcie pre Tesco v strednej Európe.

Využitie elektrických kamiónov v preprave tovaru

Aký účel má testovanie? Okrem zistenia reálnych nákladov, spotreby, budú výsledky testov využité na plánovanie ďalšieho využitia elektrických kamiónov pri preprave tovaru. Konkurencia taktiež hľadá možnosti, ako sa vysporiadať s rastúcimi cenami a situáciou na trhu s palivami. Toto môže byť schodné riešenie.

Tesco testuje plne elektrický kamión.Zdroj: AMI Communications Slovakia

Ekologická alternatíva pohonu

Okrem nižšej spotrebe a cene je táto cesta ekologickejším riešením dopravy. „Cesta k udržateľnej logistike sa už začala, a preto nás teší, že sa spoločnosť C.S.CARGO rozhodla otestovať výkon nášho vozidla v reálnej prevádzke. Viackrát ocenený eActros je vďaka svojmu dojazdu až 350 km ideálnym nákladným vozidlom na krátke a stredné vzdialenosti. Ako obvykle, spolu s našimi partnermi v oblasti infraštruktúry ponúkneme našim zákazníkom to najspoľahlivejšie riešenie,” povedal Ibrahim Demir, generálny riaditeľ Daimler Truck & Bus Slovakia, s. r. o. (DTBSK). Ako dopadlo testovanie plne elektrického vozidla v reálnej prevádzke sa dozvieme neskôr. Podľa všetkého je to výnimočné vozidlo a budeme o ňom ešte počuť.

Základné technické údaje vozidla

Vozidlo eActros 400 s izotermickou nadstavbou Lamberet
Chladiarenský agregát Frigoblock FKi25
Zdvižné čelo DHollandia
Výkon pohonnej jednotky 330/400 kW
Typ batérií lítium-iónové
Kapacita batérií cca 400 kW
Počet batériových blokov 4
Nabíjací výkon 160 kW
Čas nabíjania z 20 do 80 % 1 h 40 min
Konfigurácia náprav 6 x 2
Rozmery d x s x v 10,3 x 2,6 x 3,8 m
Celková hmotnosť vozidla 27 t
Užitočná nosnosť pre náklad 13 t

Zdroj: AMI Communications Slovakia

27-tonový elektrický kamión Mercedes-Benz eActros 400 s chladiarenskou nadstavbou Lamberet a agregátom Frigoblock FKi25

Späť na magazín

Diskusia k článku

Pridajte si nás do svojho informačného kanála Google News. SLEDUJ NÁS NA

Podobné zaujímavosti

01Do Chorvátska s 1 nabitím: Najvyšší dojazd v Európe, až 707 km!Fisker Ocean SUV. Fascinujúci dizajn. Elektrický pohon. Čo ďalšie možno čakať od...30. Marec, 2023
02Škoda Enyaq iV: Špeciálna verzia s obytnou kanceláriou!Práca na cestách? S týmto konceptom žiaden problém. Nielen digitálni nomádi ocenia kvality...4. Apríl, 2023
03Mansory delo zo základu za 200 000 €: Mercedes-AMG GT63 S 4-door E-Performance!Mercedes-AMG GT63 S E Performance je brutálna mašina s extrémnou cenovkou. Pozeráš sa na 1...2. Apríl, 2023