Domov Najnovšie Na dovoz Nové autá Predajcovia Vývoj cien Fórum Dokumenty Magazín Overenie vozidla
Novinka
Online overenie Kontrola nájazdu km, poškodení a pôvodu vozidla Novinka Komplexné preverenie vozidla Kontrola fyzického stavu, vykonanie diagnostiky, skúšobná jazda

Test: Citroën C5 X PHEV - Hlavne nezvykle a komfortne

Automobilka Citroën spravila jeden zásadný krok a do Európy, čiže aj na náš trh, priviezla model C5 X. Patrí do strednej triedy, ktorá je nazývaná aj segmentom D a tróni veľkostne na jej vrchole. Síce sa má porovnávať s Mercedesom triedy C, ale veľkostne je ďaleko nad ním a skôr vnútorným priestorom konkuruje triede E. Ale to aj Superb, ktorý je priamym a konvenčnejším konkurentom.

JozefM v Testy
04.01.2023
Diskusia:
Sledujte nás na:
Zdroj: Autobazar.EU

Citroen C5 X PHEV

Testy

V ponuke modelu je niekoľko alternatív pohonu, výlučne na benzín a hybridné alternatívy. Benzínové motory môžu mať už vlastne v objednávkových formulároch iba trojvalce a objem 1,2 litra, lebo 1,6-litrový motor samostatne je už v dopredajovej fáze. My sme sa pozreli na to ako funguje plug-in hybrid v zime.

Avantgarda IRL

Už prvé porovnanie dizajnu s ostatnými modelmi na trhu je veľmi šokujúce. Citroën C5 X je obrovským liftbackom, ktorý má dĺžku 4,8 metra a pôsobí majestátne, pričom využíva niektoré prvky dizajnu crossoverov. Dá sa povedať, že zvýšená svetlá výška a plastové lemovanie mu dávajú ešte inakší charakter, ako keby bol model bez nich. Je to práve crossoverové tvarovanie, ktoré má pomôcť ku lepším predajom ako mal predchádzajúci model C5 bez doplnkových označení. Je však jasné, že primárny trh tohoto modelu nie je úplne Európa, ktorá ide do naozaj vysokých áut a reálnych SUV. Primárny trh je čínsky, pričom autá sa v Číne aj vyrábajú.

Predná časť s LED svetlami je veľmi podobná tej, ktorú prezentuje najnovšia generácia modelu C4. Korporátna identita je teda zachovaná a na druhú stranu pri C5 X vidno, že ide o omnoho väčší model s širšou maskou a mohutnejšími blatníkmi a aj dlhšou kapotou. Z bočného pohľadu vynikne práve crossoverová vízia vozidla.

Test: Citroën C5 X PHEV - Hlavne nezvykle a komfortneZdroj: Autobazar.EU

Pokračovanie do zadnej časti odhalí dva spojlery. Určite majú aj aerodynamický zmysel, ale majú aj jednu výraznú nevýhodu. Od spodným spojlerom sa usádza špina a ak ju poriadne neutriete, tak vám ju umyvárka neumyje. Je to z dôvodu, že je schovaná pod strieškou. Zadné svetlá sú rovnako avantgardné a majú základné línie svetiel evokujúci tie predné, čo znamená, že dizajn je naozaj konzistentný. Tu však treba znova rátať aj s potenciálom farieb. Ponuka nie je široká, na výber je ich iba 6 a iba jedna z toho je vlastne farba, konkrétne modrá Magnetic, ostatné sú odtiene v monochromatickom spektre, teda až na sivú Amazonite s náznakom hnedej. Červená, ktorá by sa autu hodila absentuje úplne. A taktiež modrá Island. Avšak biela s perleťovými čiastočkami pôsobí honosne, najmä ak je spojená s čiernou strechou, čo je pre model Shine priam nevyhnutné a iba za 400 eur. Takisto je dôležité mať aj pekné disky. Znova sme pritom, že práve Shine má pekné 19-palcové zliatinové disky. Auto je síce avantgardné, ale v tom dobrom zmysle slova, lebo stále pôsobí pekne a príjemne, dokonca tak, že by mohlo byť ozdobou každej garáže.

Veľa, veľa miesta

V interiéri druhého auta s malým, či skôr relatívne malým, motorom vpredu je kráľovský priestor aj na zadných sedadlách. Na nohy je miesta extrémne veľa, dokonca ani tvar strechy nedevalvuje priestor nad hlavou. Zadné sedadlá sú možno ešte priestrannejšie ako v niekdajšom modeli C6. A o veľkosti sa dá hovoriť aj v prípade batožinového priestoru. Ten má síce menší objem pre plig-in hybrid ako pre obyčajné výlučne spaľovacie verzie, ale 60 litrov stále nie je až taký problém, lebo aj v tomto prípade je objem celkom štedrých 485 litrov. Je to z dôvodu umiestnenia batérií a komponentov plug-in hybridného systému.

Keď hovoríme o zadných sedadlách ako kráľovských, tak presun dopredu bude znamenať ešte väčší extrém. Predné sedadlá sú skôr kreslami a sú relatívne mäkké, s dvomi druhmi peny. Toto síce nefavorizuje vyhrievanie sedadiel s dlhším nábehom, ale komfort na dlhých trasách je garantovaný. Je to ako keby ste cestovali vo svojej vlastnej obývačke na 1 000 km. Teda za predpokladu, že nemáte pohovku s tvrdosťou dosky. Tento aspekt, aspekt komfortu, Citroenu vyšiel úplne dokonale a C5 X je aj z pohľadu sedadiel priamo na vrchole ponuky nielen značky, ale určite aj celého segmentu.

Test: Citroën C5 X PHEV - Hlavne nezvykle a komfortneZdroj: Autobazar.EU

A výrazným pokrokom bude aj informačno-zábavný systém. Nová generácia môže spočiatku pôsobiť trochu rozhádzanie, ale ak pochopíte logiku, tak bude ovládanie veľmi príjemné a zobrazenie bude konečne lepšie. To, čo sme sa sťažovali pri C4, že niekedy vidno rozpixelované časti je preč a ďalším bodom, ktorý si C5 X píše ako pozitívum je možnosť bezdrôtového zrkadlenia mobilných telefónov. Tá doteraz absentovala. Bez akéhokoľvek nadnesenia sa dá povedať, že aj z pohľadu interiéru je C5 X aktuálne najlepším Citroënom. Je to nielen z hľadiska technologického a priestorového, ale aj z hľadiska spracovania. To je fantastické. Nič nevŕzga, všetko má punc pevnosti a trvácnosti. Takto sa majú robiť interiéry! Dokonca má aj samostatnú klimatizáciu a taktiež má klasické tlačidlá na volante.

Plug-in vs. zima

Verzie s plug-in hybridným pohonom majú možnosť prejsť na elektrickú energiu určitú vzdialenosť. To vie asi každý. Tento plug-in má v tabuľkách, podľa WLTP, dojazd až 55 kilometrov, ale realita je trochu iná. Veríme, že v lete by to mohlo byť až 45 km, prípadne minimálne 40, ale v zime je to trošku menej. Reálne sa dá s C5 X na plné nabitie batérie s kapacitou 12,4 kWh prejsť  približne 30 až 35 km. Je to z dôvodu nutnosti zohrievania interiéru a batérie samotnej. Stále to nie je zlý výsledok, ale tabuľkové údaje sú omnoho optimistickejšie.

Bez ohľadu na optimizmus tabuliek je spaľovacia časť plug-in hybridného pohonu vynikajúca. Reálne máte motor s objemom 1,6 litra a prepĺňaním, ktorý mé sám o sebe výkon 132 kW (180 k) a dokáže auto rozhýbať aj samostatne. Pritom, ak nenabíjate, tak máte spotrebu v okolí 8 litrov. Vzhľadom na prevádzkovú hmotnosť auta, ktorá je viac ako 1,8 tony je to naozaj rozumný výsledok. Lenže pri plug-in hybride musíte jazdiť primárne na baterku, lebo tak je samotný systém stavaný. V letných mesiacoch a keď je teplejšie ako – 10 stupňov Celzia, čo bolo počas testu, dokážete priemer posunúť aj o 0,5 litra nižšie pri výlučne benzínovej jazde. Stále platí predpoklad, že máte auto ako služobné a nenabíjate.

Test: Citroën C5 X PHEV - Hlavne nezvykle a komfortneZdroj: Autobazar.EU

Pohon je však jedna vec, ale tá správna charakteristika C5 X prichádza v prípade pohľadu na podvozok. Ten využíva hydraulické dorazy a spôsobuje, že je jazda plavná a maximálne komfortná. Toto auto nechce žiadne rýchlostné rally skúšky, toto auto chce peknú pohodlnú jazdu za akýchkoľvek podmienok. K tomu svedčí aj 8-stupňová automatická prevodovka, ktorú ešte stále dodáva japonská firma Aisin. Pri hodntení pohonu je iba jedna výraznejšia nevýhoda. Tou je malá nádrž s objemom iba 40 litrov, o 13 litrov menej ako majú výhradne spaľovacie verzie.

Odporúčaná verzia

Z ponuky je celkom ľahké vybrať. Buď ešte stihnete klasický samostatný 1,6-litrový turbomotor so 4 valcami, alebo siahnite po alternatíve vo forme plug-in hybridu. Z motorov je pre takto veľké auto predsalen štvorvalec vhodnejší ako trojvalec. Nebudeme si klamať, optimálna motorizácia by bola vo forme dvojlitrového naftového motora s výkonom 130 kW (177 k), ktorý mali ešte donedávna niektoré modely, ale ten v ponuke jednoducho nie je. Z výbav je situácia tiež veľmi jednoduchá. Najlepšie C5 X vyzerá s 19-palcovými diskami, ktoré sú súčasťou výbavy Shine. Ideálne je siahnuť po najvyššom stupni Shine Pack a nestarať sa o nič. Aj v takom prípade je cena stále veľmi priaznivá.

Test: Citroën C5 X PHEV - Hlavne nezvykle a komfortneZdroj: Autobazar.EU

Konkurencia

Konkurovať C5 X môže vlastne všetko v segmente D, čiže strednej triede. Od Passatov, cez Insignie až po Mondeo. Ale zásadný problém je, že Insignia onedlho skončí, Passat je dostupný vlastne už iba ako kombi, Mondeo skončilo a prémiové vozidla sú interiérovo o niečo menšie, lebo nezriedka využívajú pozdĺžne umiestnený motor, ktorý si na berie daň vo forme menšieho interiéru. Takže zostávajú konkurenti len niektorí. Základným bude určite Škoda Superb, ktorá má tiež formu liftbacku a takisto Volkswagen Arteon. Tie však nemôžu mať terénnejšiu alternatívu pre túto karosériu, vlastne ju môžu mať len vozidla kombi a iba od Superbu. Takže, ak budeme brať všetko do detailu, Citroën C5 X je znova bezkonkurenčným vozidlom. Ale druhá strana mince ukazuje, že sa nájdu kupujúci, ktorý radšej zvolia SUV kľudne vo forme C5 Aircross.

A čo vlastne potrebujete?

Ak jazdíte dlhé trasy, tak rozhodne uprednostníte komfort pred športovými vlastnosťami podvozku. Ale to je v rozpore s objemom palivovej nádrže a dojazdom na elektrickú časť. Tu je najlepšia voľba výlučne spaľovacieho motora a aj ak by to bol základný trojvalec, tak ma väčšiu nádrž, väčší batožinový priestor a o 300 kg menej. Plug-in hybrid má zmysel ak denne spravíte do 100 km a máte kde nabíjať. V takom prípade dokážete minimalizovať spotrebu a využijete toto vozidlo naplno. Jediný prínos malej nádrže je v tom, že aj ak tankujete plnú, tak máte stále relatívne nízky finálny účet. To čo však bude ozajstným lákadlom je nielen spomenutý komfort, ale aj obrovský priestor, veľký nakladací otvor a avantgarda. Nie, C5 X nebude auto pre každého, ale pre toho, kto má rád trochu extrovertného štýlu. A naviac, plne vybavený C5 X je vždy do 50 000 €. Je to jedna z najlepších ponúk na trhu, vrátane plug-in hybridu.

Test: Citroën C5 X PHEV - Hlavne nezvykle a komfortneZdroj: Autobazar.EU

Plusy a mínusy

+neokukaný vzhľad
+reálna veľkosť interiéru
+cena

-malá nádrž
-občasný výpadok bluetooth prepojenia
-nižšia nosnosť

Tabuľka s technickými údajmi

Citroën C5 X Plug-in Hybrid Shine Pack

Motor

R4 benzín+elektro (PHEV)

Objem

1598 cm3

Výkon

165 kW (225 k) pri - ot/min

Krútiaci moment

360 Nm pri - ot/min

Prevodovka

Automatická osemstupňová

Dynamické parametre

 

Maximálna rýchlosť

233 km/h (EV 135 km/h)

Zrýchlenie 0-100 km/h

7,8 s

Spotreba (WLTP)

1,3 l/100km

Emisie

29-30 g CO2/km

Rozmery a hmotnosti

 

Dĺžka

4805 mm

Šírka

1865 mm

Výška

1485 mm

Rázvor osí kolies

2785 mm

Objem batožinového priestoru

485/1580 l

Objem palivovej nádrže

40 l

Pohotovostná/užitočná hmotnosť

1826/359 kg

Zdroj: Autobazar.EU
Zdroj foto: Autobazar.EU

Späť na magazín

Diskusia k článku

Pridajte si nás do svojho informačného kanála Google News. SLEDUJ NÁS NA

Podobné zaujímavosti

01Test: Peugeot e-2008 - Elektrický chillPeugeot má už pekne širokú ponuku elektrických vozidiel. Začína predsa malým e-208, ktorý...9. November, 2022
02Test: Ford Grand Tourneo Connect Active – Rodina a biznis v jednomFord predstavil svoj koncept spolupráce s Volkswagenom na poli úžitkových vozidiel už...7. December, 2022
03Test: Volkswagen Passat Alltrack - Ale tento je inýObľúbené manažérske auta na Slovensku sú v zásade najmä dve. Je to Škoda Superb a...23. November, 2022