Domov Najnovšie Na dovoz Nové autá Predajcovia Vývoj cien Fórum Dokumenty Magazín Overenie vozidla
Novinka
Online overenie Kontrola nájazdu km, poškodení a pôvodu vozidla Novinka Komplexné preverenie vozidla Kontrola fyzického stavu, vykonanie diagnostiky, skúšobná jazda

Test: Ford Grand Tourneo Connect Active – Rodina a biznis v jednom

Ford predstavil svoj koncept spolupráce s Volkswagenom na poli úžitkových vozidiel už dávnejšie. Prvou lastovičkou, ktorá prišla z tejto spolupráce na náš trh nie je Ranger. Je ním nový Ford Tourneo Connect. Tu prichádza trochu zaujímavá situácia, keď Transit Connect a Tourneo Connect budú vlastne dve rozličné auta. Kým úžitková verzia bude stále vytvorená výhradne pod taktovkou Fordu, osobná pricestuje zo spoločnej spolupráce.

JozefM v Testy
07.12.2022
Diskusia:
Sledujte nás na:
Zdroj: Autobazar.EU

Ford Tourneo Connect

Testy

Automobilky naozaj tvrdo pracovali a dá sa povedať, že sa vozidlá na seba až tak nepodobajú a vytvorili dve samostatné verzie jednej alternatívy so spoločným základom. My sme sa pozreli na predĺženú verziu Grand Tourneo Connect vo verzii Active, čiže s veľmi jemnými terénnymi génmi.

Tento je najkrajší

Nezriedka sa stáva, že predĺžená verzia krátkeho modelu býva trochu kontroverzne tvarovaná a vyzerá jednoducho zvláštne, ako taký jazvečík, alebo ako auto, ktoré bolo len umelo natiahnuté v grafickom programe. Tu je to inak. Predĺžená karoséria znamená aj predĺžený rázvor a nárast približne 25 cm na dĺžku a 20 cm na rázvore je pekne schovaný v adekvátnych líniách.

Grand Tourneo má teda zmysel a jeho predná časť je najväčšou odlišnosťou od Volkswagenu Caddy, s ktorým zdieľa konštrukčné riešenia. Predná časť auto zaraďuje do rodiny Fordu a má vlastne len jednu nevýhodu. Nemôže mať adaptívne maticové svetlá, ktoré brat mať môže. Aj napriek tomu svietia svetlomety osadené LEDkami naozaj schopné a dobrú funkciu majú aj vo forme automatického prepínania diaľkových.

Test: Ford Grand Tourneo Connect Active – Rodina a biznis v jednomZdroj: Autobazar.EU

V ponuke bude hneď viacero verzií, ale rozhodne sa oplatí siahnuť rovno po alternatíve Active. Tá pridáva plastové lemy karosérie a vozidlo tým pádom vyzerá drsnejšie a odhodlanejšie. Vyzerá tak, že sa nezľakne akéhokoľvek terénu, aj napriek absencií pohonom všetkých 4 kolies. Toto je totiž iba predokolka. Active rovnako dobre vyzerá aj na krátkej verzii. Treba však rátať s tým, že potrebujete kontrastnú farbu karosérie. Bledomodrá ňou rozhodne je a ako celok pôsobí takýto model veľmi moderne.

Priestoru na rozdávanie, aj pri siedmich

Automobilka Ford ponúka pre obe dĺžky karosérie možnosť 7 sedadiel. Tie sú však rozhodne rozumnejšie v predĺženej karosérii. Trochu nepríjemné je, že v strede, teda v strednom rade sedadiel, nie sú 3 samostatné kresla, ale je tam lavica rozdelená na jedno a dve sedadlá. To trochu obmedzuje nastupovanie do tretieho radu iba na pravú stranu vozidla. Do interiéru sa teda viete dostať klasickými prednými dverami, ale aj dvojicou posuvných po stranách.

Dá sa povedať, že vnútorný priestor modelu Grand Tourneo Connect Active je naozaj megalomanský. Na svoje si prídu aj tí, čo sedia v treťom rade sedadiel. Tí budú možno trochu kritizovať nižšiu vzdialenosť sedáku od podlahy. Ale to je tak všetko. Na dĺžku budú mať miesta dosť, na hlavu ho budú mať tiež habadej. Celkovo sú sedadlá skôr vhodné pre menšie osoby, alebo pre deti, ale to neznamená, že dospelí na nich budú vyslovene trpieť. Jednoducho im bude lepšie v niektorom z dvoch radov viac vpredu. Ak je však v aute 7 sedadiel, tak zostáva, vďaka dĺžke takmer 4,9 m, celkom rozumný priestor na batožinu. Má objem 446 litrov pod deliacou priečkou.

Test: Ford Grand Tourneo Connect Active – Rodina a biznis v jednomZdroj: Autobazar.EU

Ale najlepšie miesto je stále vpredu. Vodič môže takmer vystrieť ruku nad svoju hlavu, taký priestor nad ňou má. Sedadlá majú príjemné komfortné naladenie a ešte lepšou správou je, že je všetko po ruke a celkom prehľadné. Áno, väčšina funkcii je schovaná za displejom, ale napríklad pred vodičom sú štandardné kruhové prístroje. Tu vôbec netreba digitálny kokpit a vôbec netreba ďalšie zobrazovacie zariadenia. Oproti bratovi pribudla aj lišta pod výduchmi v strede, ktorá prináša fyzické tlačidlá.

Dvojliter

Pod prednú kapotu si Ford už svoje motory nenasťahuje. Tie v Tourneu Connect pochádzajú výlučne z koncernu Volkswagen. Preto je pod prednou kapotou väčší naftový motor. Doteraz sme mali 1,5-litrový agregát, teraz je to z naftového poľa, výhradne dvojlitrový štvorvalec. Má však celkom striedmy výkon 90 kW (122 k). Vyvažuje to však krútiacim momentom 320 Nm, ktorý cez sedemstupňovú automatickú prevodovku smeruje na predné kolesá. Verzia s pohonom všetkých 4 kolies príde časom, bude mať medzinápravovú spojku Haldex a očakávajú sa aj výkonnejšie verzie naftového dvojlitra. To je to, čo chýbalo konkurencii od Stellantisu. Ale tí to už hru so spaľovákmi zabalili.

Očakáva sa teda, že väčší motor bude mať aj väčšiu životnosť ako menší. To je celkom logické. Nemožno však očakávať zásadné dynamické parametre. Veď na stovku toto auto zrýchli za 11,8 sekundy. Nie je to žiadny extrémny športovec, ale ani sa nedá nazvať lenivcom. Je to taký stredný priemer, pričom zatiaľ nič reálne výkonnejšie v tejto triede nefiguruje. A celkom prekvapuje spotreba, ktorá sa dá bez okolkov držať do 6 litrov. Na diaľnici možno 6,3, ale inak aj hlbšie pod šestkou. Keď budete chcieť, viete jazdiť za 5 litrov na sto kilometrov. Ale chce to plynulú jazdu a sebazaprenie pri predbiehaní.

Test: Ford Grand Tourneo Connect Active – Rodina a biznis v jednomZdroj: Autobazar.EU

Od pôvodne úžitkového vozidlá by sa dala čakať tvrdšia nátura, najmä zadnej časti. Ale prekvapivo sa konštruktérom podarilo vysporiadať s kombináciou prepravných požiadaviek a komfortu celkom obstojne. Vlastne sa dá bez akýchkoľvek výčitiek prehlásiť, že Grand Tourneo Connect Active je vozidlo schopné jazdy každý deň bez akýchkoľvek kompromisov z pohľadu pohodlia. Možno sa trochu viac nakláňa, ale od vyššej karosérie s vyšším ťažiskom to musí čakať každý.

Odporúčaná verzia

Ak by ste si mali vyberať medzi pôvodným Transitom Connect vo verzii kombi a s sedadlami pre pasažierov a novým Tourneom Connect na báze Volkswagenu, tak rozhodne choďte do nového vozidla, ktoré ponúkne omnoho lepšie jazdné a hlavne komfortné vlastnosti. Ponúka však toľko verzii, že si musíte rozumne vybrať. Za nás by to určite bola alternatíva Active, pričom celkovú dĺžku by sme riešili už podľa konkrétnych požiadaviek. Vlastne aj tá kratšia s dĺžkou 4,6 metra by asi stačila, ale mať možnosť 7 sedadiel, aj keď na úkor batožinového priestoru, by bola určite vhodná. Veď sedadlá sa dajú bez problému vyhodiť von.

Test: Ford Grand Tourneo Connect Active – Rodina a biznis v jednomZdroj: Autobazar.EU

Konkurencia

Na tomto poli je hneď niekoľko zásadných konkurentov. Niektorí však stratili svoju komparatívnu výhodu v cene za spaľovací motor, lebo ho prestali ponúkať a ponúkajú iba elektrickú alternatívu. Najväčším konkurentom tak bude Volskwagen Caddy, ktorý zdieľa niektoré, či skôr väčšinu komponentov. Omnoho väčšiu konkurenciu ako napríklad aj Mercedes triedy T, či Renault Kangoo, alebo ešte stále prežívajúca Toyota Proace City Verso, bude predstavovať ponúka Fordu S-Max a Galaxy. Tá síce končí, ale stále existujú skladové vozidlá, ktoré sú zruba o 15% drahšie a boli stavané v prvom rade ako osobné.

Najväčšie prekvapenie bude cena

Už sú preč doby, kedy modely Fordu stali relatívne veľa. A s radosťou môžeme povedať, že tento model je podobne nacenený ako predchodca. Kým predchodca atakoval sumou 35 000 eur, tento kúsok, ktorý vidíte na fotkách, a o ktorom ste čítali, stojí len 36 a niečo. A to znamená, že za svoje peniaze dostávate najväčšiu úžitkovú hodnotu, ktorá aktuálne na trhu je. Dostanete veľké auto s spoľahlivým motorom, vhodnou prevodovkou a peknými tvarmi. Ak máte väčšiu rodinu, tak nemusíte okamžite zháňať veľké SUV, či loviť vo vodách vymierajúcich MPV a prípadne dodávok.

Test: Ford Grand Tourneo Connect Active – Rodina a biznis v jednomZdroj: Autobazar.EU

Plusy a mínusy

+pekné tvary
+veľa miesta vnútri
+použiteľný batožinový priestor pri 7 miestach

-stále má úžitkové gény
-zaslúžil by si väčší výkon
-bezdrôtové zrkadlenie občas vypadne

Tabuľka s technickými údajmi

Ford Grand Tourneo Connect Active

Motor

R4 nafta

Objem

1968 cm3

Výkon

90 kW (122 k) pri 2750-4500 ot/min

Krútiaci moment

320 Nm pri 1600-2500 ot/min

Prevodovka

Automatická sedemstupňová-dve spojky

Dynamické parametre

 

Maximálna rýchlosť

185 km/h

Zrýchlenie 0-100 km/h

11,8 s

Spotreba (WLTP)

4,7-5,4 l/100km

Emisie

128 g CO2/km

Rozmery a hmotnosti

 

Dĺžka

4868 mm

Šírka

1836 mm

Výška

1855 mm

Rázvor osí kolies

2970 mm

Objem batožinového priestoru

446//1720/3105 l

Objem palivovej nádrže

50 l

Pohotovostná/užitočná hmotnosť

1827/523 kg

Zdroj: Autobazar.EU
Zdroj foto: Autobazar.EU

Späť na magazín

Diskusia k článku

Pridajte si nás do svojho informačného kanála Google News. SLEDUJ NÁS NA

Podobné zaujímavosti

01Test: Volkswagen Passat Alltrack - Ale tento je inýObľúbené manažérske auta na Slovensku sú v zásade najmä dve. Je to Škoda Superb a...23. November, 2022
02Test: Lexus NX450h+ - Nová generácia s novými technológiamiJe to len nedávno, čo Lexus uviedol novú generáciu svojho modelu NX. Druhá v poradí...26. Október, 2022
03Test: Renault Megane E-tech Electric - Elektromobilita pre každéhoPostupnej elektrifikácii automobilov, aspoň čiastočnej, sa určite nevyhneme. Už prebieha a...28. September, 2022