Domov Najnovšie Na dovoz Nové autá Predajcovia Vývoj cien Fórum Dokumenty Magazín Overenie vozidla
Novinka
Online overenie Kontrola nájazdu km, poškodení a pôvodu vozidla Novinka Komplexné preverenie vozidla Kontrola fyzického stavu, vykonanie diagnostiky, skúšobná jazda

Test: Škoda Fabia – Bestseller v najlepšej forme

Škoda Fabia sa na trhu objavila už vo svojej štvrtej generácii. A má za úlohu nadviazať na úspechy každého jedného predchodcu. Aj keď je jasné, že najväčší úspech dosahovala prvá generácia, ani ďalšie nezostali veľmi pozadu. To, čo sa však postupne deje je eliminácia jednotlivých druhov karosérie. Kým prvá Fabia mala tri druhy, druhá a tretia už len dva a štvrtá už prichádza iba s jedným druhom karosérie.

JozefM v Testy
02.03.2022
Diskusia:
Sledujte nás na:
Zdroj: Autobazar.EU

Test: Škoda Fabia –...

Testy

My sme si skúsili jednoznačne hatchback, lebo žiadna iná verzia v ponuke nie je. A rovno jeden z tých najlepších. Netreba hovoriť len o vizuálnej stránke, ale aj o tom, že pod kapotou pracuje veľmi podarený litrový trojvalec a je spojený so sedemstupňovým automatom.

Najkrajší zo všetkých?

Škoda Fabia sa postupne mení, čo musí byť každému jasné už pri pohľade na tvár tejto novej generácie. Je možné povedať, že štvrtá generácia je najkrajšia zo všetkých. Za týmto tvrdením stojí napríklad fakt, že kto chce tak ten si ju dokáže prispôsobiť dokonale tvojím požiadavkám. Veď doteraz bola čierna strecha ojedinelá a nebola vôbec tak často používaná ako bude určite v prípade najnovšej Fabie.

Práve tento kus má naozaj výbornú kombináciu, pričom čierna strecha dokonale ladí so zlatou farbou karosérie a čiernymi diskami. Vlastne dizajnovo sa nedá Fabii nič vytknúť. A veľkostne je stále taká ako by mala byť, ostáva malým mestským autom. Mesto je presne to kam sa Fabia naozaj hodí. Avšak treba uznať, že s touto farebnou kombináciou bude neprehliadnuteľná aj mimo mesta a na diaľnici.

Test: Škoda Fabia – Bestseller v najlepšej formeZdroj: Autobazar.EU

To, čo na novej Fabii naozaj žiari. sú detaily. Decentný nápis na predných svetlách, zadné svetlá so štruktúrou kryštálu a aj široký napíš Škoda na veku batožinového priestoru prispievajú k ľahkej identifikácii modelu. Jedine tie kolesa vyzerajú malé. Jeden palec naviac by spravil naozaj veľkú vizuálnu zmenu.

Smart a clever

Aké je to heslo Škodovky? Simply Clever? Presne. Veľa prvkov s touto charakteristikou je aj v interiéri. Teda je hlavne v interiéri. Či už vezmeme rozdeľovače kufra, alebo škrabku na okná skrytú vo veku nádrže, či odpadkový kôš, alebo charakteristický dáždnik vo dverách, konštruktéri vymysleli veľa zaujímavých vylepšení.

Ešte zaujímavejšie je to však s priestorou ponukou. Na takto malé auto má Fabia až prekvapivo miesta na zadných sedadlách. Tieto hodnoty by sa dali porovnať napríklad s Volkswagenom Taigo. Ten má len o kúsok miesta viac. Veľa je toho aj batožinovom priestore, teda môže byť veľa v batožinovom priestore, pretože má objem veľmi slušných 380 litrov. Ak by to bolo málo, tak sa stále dá využiť sklápanie zadných operadiel.

Test: Škoda Fabia – Bestseller v najlepšej formeZdroj: Autobazar.EU

O modernosti auta napovedá aj priestor pre vodiče. Pred očami má digitálny displej miesto klasických ručičkových ukazovateľov. Takisto moderný je aj druhý displej v strede na vyvýšenom mieste. Čiže presne tak ako je aktuálne takmer všade. Samotný systém schovaný za dotykovým displejom je už celkom slušne odladený a ponúka bezdrôtové pripojenie mobilného telefónu aj so zrkadlením Apple CarPlay a aj Android Auto. Tými hlavnými mínusovými bodmi tak zostáva len horší zvuk reproduktorov a lakťová opierka, ktorá je príliš vzadu a niektoré postavy ju proste nedokážu využiť.

Liter, tri valce, sedem stupňov

Fabia aktuálne ponúka veľmi zaujímavú paletu motorov. Teda zaujímavú, litrovy trojvalec a liter a polka štvorvalec. V tomto oranžovom kuse sa o pohon stará práve ten menší z motorov. Avšak má tú najvýkonnejšiu verzii, ktorá sa do neho vôbec kedy montovala. Má výkon 81 kW (110 k). Poháňa predné kolesá skrz sedemstupňovú automatickú prevodovku s dvomi spojkami. Táto kombinácia malému autu bezvýhradne sedí. Trojvalec má  možno trochu horší chod ako väčší štvorvalec, ale inak nemá auto vôbec žiadne problémy.

Fabia s litrovým trojvalcom dosahuje nielen prijateľné zrýchlenie, ale dokáže si niektorých jedincov získať aj svojím prejavom. Stále sme pritom, že niekedy môže trojvalec znieť ako polovičný šesťvalec. Trocha nepravidelností dáva agregátu veľmi charakteristický zvuk. Na zrýchlenie sa sťažovať nebude nikto, takisto ako na spotrebu. S litrovou Fabiou sa bez problému dá jazdiť do 6 litrov benzínu na 100 km. Ale pri použití diaľnic toto číslo, logicky, vzrastie. V takom prípade treba rátať so 6,5 litrami. Toto, v kombinácii s 50-litrovou nádržou, vytvára naozaj zaujímavý akčný rádius vozidla.

Test: Škoda Fabia – Bestseller v najlepšej formeZdroj: Autobazar.EU

Aj keď sme písali trochu vyššie o tom, že Fabia si zaslúži 17-palcové zliatinové disky, tak kvôli komfortu by bolo na mieste nechať 16-palcové. Už takto sa na niektorých hrboloch zdá trošku tvrdšia. Nie je to stále nič extrémne, ale od malého mestského auta sme čakali trošku jemnejšie pruženie. Možno to ale nie je samotný, nastavením auta, ale stavom ciest v našich mestách, ktorý nie je vždy úplne optimálny.

Odporúčaná verzia

To aký motor zvoliť je asi jasné, vždy treba ísť za najväčším výkonom, kvôli predbiehaniu. Ale, na druhú stranu, nie každý je stavaný na najväčší 1,5-litrový štvorvalec. Takému určite bude stačiť aj 81 kW litrového trojvalca. V malom aute sa prejavuje naozaj výborne. Prichádza však otázka akú výbavu si nájsť. Aktuálny najnovší prírastok je Monte Carlo. Táto výbava chce čiastočne nahradiť aj verziu RS. Ale znova nie je pre každého. Väčšine bude stačiť niečo základnejšie s krajšou farbou a s peknými kolesami. Čiže presne takáto konfigurácia, ako je na fotkách.

Test: Škoda Fabia – Bestseller v najlepšej formeZdroj: Autobazar.EU

Konkurencia

V segmente malých áut, čiže segmente B, je konkurentov neúrekom. Takmer každý výrobca má svoje želiezko v ohni. Ak nebudeme chodiť mimo materského koncernu Volskwagen, tak musíme brať do úvahy Polo a tiež Seat Ibiza. Ale to vôbec nie je všetko Hyundai má svoju i20, Kia má Rio, Ford bojuje s Fiestou, Renault má veľmi úspešné Clio a nesmieme zabudnúť ani na ostatných Francúzov. Citroën C3, Peugeot 208 a tiež odvodený Nemec, Opel Corsa. Oproti nim má však Fabia na našom trhu neotrasiteľnú pozíciu. To, že je celkovo najpredávanejším autom je už teraz asi každému jasné. A práve tento fakt nikto len tak neprekročí.

Za akú cenu vážení?

Aj tu si treba dobre vyberať. Lebo nie všetky Fabie sú s ľudovou cenou. Tento kus, ktorý vidíte na fotkách, má cenníkovú cenu 23 000 €, teda 23 000 a nejaké drobné k tomu. To, že ponúka naozaj všetku potrebnú výbavu je druhá vec, má predsa aj adaptívny tempomat, udržiavanie v pruhu a mnoho iných strážcov, vrátane parkovacích senzorov okolo celého auta. Vo výbave je aj kamera, čiže tejto Fabii naozaj nič nemôže chýbať. Je nad slnko jasné, že väčšina Fabii bude v cene niekde medzi 16 a 17 000 €. Za tieto peniaze dostanete celkom príjemné mestské auto, ktoré sa nebojí ani výletu mimo obce. Tomu pomáha  najvýkonnejší litrový motor, ktorý je v ponuke modelu.

S Fabiou rozhodne nespravíte chybu, ale musíte si uvedomiť akú vlastne výbavu potrebujete a koľko chcete do takéhoto auta investovať. Kupovať auto holé a bosé vôbec nie je vhodné, lebo cena od je naozaj len lákadlom. Základná výbava neobsahuje totiž ani klimatizáciu, preto si vždy treba pozrieť, pri preberaní cenníkov, že čo vlastne auto ponúka. Fabia ponúka veľa, ale až od vyšších stupňov výbavy. Preto konfigurujete rozumne.

Test: Škoda Fabia – Bestseller v najlepšej formeZdroj: Autobazar.EU

Plusy a mínusy

+pekná kombinácia
+použiteľný vnútorný priestor
+slušná spotreba a adekvátne veľká nádrž

-trochu tvrdší podvozok
-niekedy si plasty vrznú (asi sa uvoľnili pri menení čelného skla)
-vyššia cena

Tabuľka s technickými parametrami

Škoda Fabia TSI 110 DSG

Motor

R3 benzín

Objem

999 cm3

Výkon

81 kW (110 k) pri 5500 ot/min

Krútiaci moment

200 Nm pri 2000-3000 ot/min

Prevodovka

Automatická 7-stupňová, dve spojky

Dynamické parametre

 

Maximálna rýchlosť

205 km/h

Zrýchlenie 0-100 km/h

9,7 s

Spotreba (WLTP)

5,0-5,7 l/100km

Emisie

113-129 g CO2/km

Rozmery a hmotnosti

 

Dĺžka

4108 mm

Šírka

1780 mm

Výška

1449 mm

Rázvor osí kolies

2564 mm

Objem batožinového priestoru

380/1190 l

Objem palivovej nádrže

50 l

Pohotovostná/užitočná hmotnosť

1170/528 kg

Zdroj: Autobazar.EU
Zdroj foto: Autobazar.EU

Späť na magazín

Diskusia k článku

Pridajte si nás do svojho informačného kanála Google News. SLEDUJ NÁS NA

Podobné zaujímavosti

01Test: Volkswagen Golf GTI Clubsport – Pán hothatchRok 1976 znamenal zmenu v tom, čo vlastne je športové auto. K tradičným rýchlym vozidlám...22. December, 2021
02Test: Mercedes-Benz C220d All-Terrain – Do každej situácie?Po predstavení novej generácie Triedy C ukázal Mercedes aj praktickejšiu verziu, ktorej...16. Február, 2022
03Test: Peugeot 5008 GT – rodinno-úžitkový ideálPeugeot 5008 len nedávno prešiel faceliftom. To vie každý, už sa predsa začína objavovať na...2. Február, 2022