Domov Najnovšie Na dovoz Nové autá Predajcovia Vývoj cien Fórum Dokumenty Magazín Overenie vozidla
Novinka
Online overenie Kontrola nájazdu km, poškodení a pôvodu vozidla Novinka Komplexné preverenie vozidla Kontrola fyzického stavu, vykonanie diagnostiky, skúšobná jazda

Test: Toyota Hilux – Stále sa drží svojej povesti

Koľko je už na trhu Toyota Hilux? Neskutočne dlho, asi je naozaj nezničiteľná. Začínala v roku 1968, ale najväčší úspech, alebo skôr najčastejšie používaným modelom z tých starých je štvrtá generácia, ktorá začala v roku 1988. Tie vidno v správach z východných krajín. A ak chcete vedieť čo všetko vydrží, tak si pozrite video, ktoré natočil Top Gear.

JozefM v Testy
15.09.2021
Diskusia:
Sledujte nás na:
Zdroj: Autobazar.EU

Toyota Hilux Invincible Sport

Testy

Vtedy skúšali naozaj všetko, pád s budovou, utopenie, všetko to auto prežilo. Viac, či menej. Ale vždy sa rozbehlo aj napriek skrútenému rámu, napríklad. Teraz je na trhu ôsma generácia, ktorá prešla nedávno faceliftom, pričom dostala konečne výkonnejší naftový motor.

Pôsobí naozaj nezničiteľne

Vizáž inovovanej verzie Hiluxu je naozaj drsná. A to najmä s výbavou Invincible Sport. Vlastne je rovnaká ako pri Invincible, ale má naviac elektricky posuvnú roletu nad batožinovým priestorom. Tradičné proporcie pick-upu sú nezameniteľné a netreba na nich nič meniť. Nad zadným priestorom je naviac čiastočné prekrytie.

Predná časť s výraznými svetlami je doplnená zaujímavým integrovaným rámom. Teda je integrovaný len vizuálne, reálne tam nie je. Ale to nič nemení na majestátnosti tohto modelu a hlavne to vytvára efekt buldozéra. Na diaľnici pohľad do zrkadla, v ktorom je Hilux, okamžite vytvára nutkanie vrátiť sa do pomalšieho pruhu.

Test: Toyota Hilux – Stále sa drží svojej povestiZdroj: Autobazar.EU

Výzor modelu podčiarkuje aj fakt, že tento Hilux je lakovaný prezentačnou zelenou farbou. K nej sa naozaj hodia sivé obklady spodnej časti karosérie a blatníkov z plastu. Jediné, čo by sa ešte tomuto autu hodilo je svetelná rampa, prípadne menšie svetlá na ráme za kabínou. Určite by prišli vhod v momente ako nastane zombie apokalypsa, na ktorú nás pripravuje nejeden film.

Aj priestor, aj tech

Vnútri kabíny pick-upov panuje zaujímavá atmosféra. Na výber je hneď niekoľko verzií a veľkostí. Tradičný single cab a predĺžená kabína nie sú u nás ani potrebné. Pick-upy na Slovensku sú zväčša double cab, čo znamená štvoricu dverí ku piatim vnútorným sedadlám. Vlastne v interiéri dvojitej kabíny nájde priestor dospelý človek aj na zadných sedadlách.

Ale v prednej časti budete márne hľadať priestor na batožinu. Ten jednoducho neexistuje, pokiaľ tak nezačnete využívať ložnú plochu s roletou. To je najzásadnejší problém väčšiny pick-upov. Pod sedadlami má miesto máloktorý a za operadlom tiež máloktorý. Hilux nemá ani jeden. Preto ak ho chcete používať ako plnohodnotné päťmiestne auto, tak odporúčame do priestoru ložnej plochy umiestniť uzamykateľný box, ktorý by bol aj poveternostne chránený, lebo samotná ložná plocha je stavaná tak, že do nej môže voda preniknúť a následne aj vytečie.

Test: Toyota Hilux – Stále sa drží svojej povestiZdroj: Autobazar.EU

Predná časť s faceliftom prináša jedno zásadné prekvapenie. Tým je informačno-zábavný systém. Nie, nie je kompletne nový, ale reaguje omnoho lepšie a rýchlejšie, ale tiež podporuje káblové zrkadlenie mobilného telefónu cez Apple CarPlay a Android Auto. To je veľký pokrok. A treba tiež skonštatovať, že cestovanie na predných miestach je príjemné, sedadlá sú fajn a majú možnosť normálneho sklonu. Operadlá zadných sedadiel sú predsalen trochu príliš kolmé.

Konečne výkon

Štvorvalec s objemom 2,4 litra má stále výkon 110 kW (150 k). A je celkom slabý. Lepší je nový motor. Má rovnaký počet valcov, ale motor má väčší objem, narástol na 2,8 a omnoho viac narástol výkon. Ten má toľko kilowattov koľko slabší kus koní. Koľko to je? 150 kW (204 k). A ako bonus, pri automatickej prevodovke so šiestimi stupňami nie je krútiaci moment obmedzený na 420 Nm, ale má plnohodnotných 500 Nm.

Reálne sa s takýmto arzenálom dá jazdiť za 9 až 10 litrov na sto kilometrov. Toto auto však nie je stavané na diaľnice, toto zvláda naozaj zaujímavé terénne prejazdy. Nie všetky sme vyskúšali, ale zamknutie diferenciálu určite pomôže aj v tých horších situáciách. Nevýhodou pick-upu v teréne je príliš dlhý rázvor, ktorý zhoršuje prejazdový uhol. A tiež fakt, že zadná časť je ľahká. Musí predsa odviezť tonu hmotnosti.

Test: Toyota Hilux – Stále sa drží svojej povestiZdroj: Autobazar.EU

Povedzme si to na rovinu, toto auto je na ceste trochu neohrabané, ale dobieha to schopnosťami mimo ciest. Ak s ním zapadnete, tak vás vytiahne najskôr traktor, nič iné si v takom prípade ani nevolajte. Možno ešte niektoré expedičné off-roady, alebo špeciály by dokázali Hilux vytiahnuť. Ale jedna vec je dôležitá, ak budete jazdiť v teréne, tak nezabudnite na navijak.

Odporúčaná verzia

Pri výbere konkrétnej verzie veľmi záleží na použití. Niekto nakoniec naozaj využije single cab. Ale pre double cab, ktorý má pracovať aj s plným zaťažením je naozaj optimálne siahnuť po výkonnejšom motore. Pri manuálnej prevodovke je príplatok len 1000 eur. A vlastne rovnaký je aj pri automate.

Test: Toyota Hilux – Stále sa drží svojej povestiZdroj: Autobazar.EU

Konkurencia

Najzásadnejším konkurentom Hiluxu je Ford Ranger. To sa nebudeme hádať. Ale netreba zabudnúť ani na Mitsubishi L200 a Nissan Navara. Lenže veľké miešanie kariet príde onedlho, keď Ford predstaví novú generáciu Rangeru spoločne s Volkswagenom Amarok. A ešte tu máme obrovské americké pick-upy, ktoré majú omnoho viac rešpektu na cestách ešte ako tieto, ale každodenný život s nimi je o veľmi veľkých kompromisoch. Napríklad s parkovaním v Bratislave a každom inom väčšom meste kompatibilné nie sú.

Hilux naozaj pôsobí nezničiteľne

Tento konkrétny kus stojí necelých 55-tisíc eur. Nie je to veľa, auto stojí za každý cent. Ale druhá vec je, že možno by stačila aj nižšia úroveň výbavy. Možno by dokonca stačila aj Executive. Treba však uvážiť, či pick-up využijete. Ak nie, tak spokojne môžete siahnuť po Land Cruiseri a dostanete ešte viac luxusu a omnoho viac komfortu na vzduchovom podvozku. Nezničiteľnosť bude podobná, motor a prevodovka rovnaké.

Test: Toyota Hilux – Stále sa drží svojej povestiZdroj: Autobazar.EU

Plusy a mínusy

+rešpekt na ceste
+dojem nezničiteľnosti
+konečne Apple CarPlay a Android Auto
+záruka 5 rokov/250-tisíc km

-Ranger má lepšiu prevodovku a ešte výkonnejší motor
-nie je pre každého

Tabuľka s technickými údajmi

Toyota Hilux Invincible Sport 2,8 D4-D

Motor

R4 nafta

Objem

2755 cm3

Výkon

150 kW (204 k) pri 3000-3400 ot/min

Krútiaci moment

500 Nm pri 1600-2800 ot/min

Prevodovka

Automatická šesťstupňová

Dynamické parametre

 

Maximálna rýchlosť

175 km/h

Zrýchlenie 0-100 km/h

10,7 s

Spotreba (WLTP)

8,8-10,1 l/100km

Emisie

233-266 g CO2/km

Rozmery a hmotnosti

 

Dĺžka

5325 mm

Šírka

1900 mm

Výška

1815 mm

Rázvor osí kolies

3085 mm

Objem batožinového priestoru

- l

Objem palivovej nádrže

80 l

Pohotovostná/užitočná hmotnosť

2355/1010 kg

Zdroj: Autobazar.EU
Zdroj foto: Autobazar.EU

Späť na magazín

Diskusia k článku

Pridajte si nás do svojho informačného kanála Google News. SLEDUJ NÁS NA

Podobné zaujímavosti

01Test: Hyundai Santa Fe Hybrid – Schovaný veľký pokrokHyundai Santa Fe, ktorý je na trhu v súčasnosti je vlastne piata generácia tohto modelu....2. September, 2021
02Posledné spaľovacie auto od Lotusu, Emira, bude mať motor od AMG, alebo ToyotyAutomobilka Lotus vidí budúcnosť elektricky. Avšak tá budúcnosť príde o trošku neskôr,...15. Júl, 2021
03Dacia Sandero II (B52): Aké je a na čo si dať pozor pri kúpe?Cenový paradox, tak sa dá najlepšie označiť Dacia Sandero druhej generácie. Pritom väčšina...10. September, 2021