Domov Najnovšie Na dovoz Nové autá Predajcovia Vývoj cien Fórum Dokumenty Magazín Overenie vozidla
Novinka
Online overenie Kontrola nájazdu km, poškodení a pôvodu vozidla Novinka Komplexné preverenie vozidla Kontrola fyzického stavu, vykonanie diagnostiky, skúšobná jazda

Test: Volkswagen ID.5 Pro Performance - Štýl a aerodynamika v jednom

Automobilka Volkswagen predstavila svoju platformu MEB už relatívne dávno a vzniklo na nej hneď niekoľko produktov rôznych značiek. Zaujímavé je sledovať, v materskej značke, ako sa pasuje s rôznymi sekciami trhu. Prvý prišiel model ID.3, ktorý by mal byť vnútornou veľkosťou niečo ako Golf. Následne sme dostali ID.4, ktoré má praktickú karosériu SUV. No a ID.5 je vlastne ID.4 s náznakmi kupé.

JozefM v Testy
18.01.2023
Diskusia:
Sledujte nás na:
Zdroj: Autobazar.EU

Volkswagen ID.5 Pro...

Testy

Na vrchole výkonového rebríčka modelu je alternatíva s označením GTX, ktorá prináša aj pohon všetkých 4 kolies. Ale nemá najväčší dojazd, ktorý vozidlo môže mať. Ten má alternatíva označená spojením písmen a slov ID.5 Pro Performance. Má väčšiu batériu, výkonnejší motor, ale pritom je to stále iba verzia s pohonom zadnej nápravy, ktorá dokáže na nabitie prejsť, podľa tabuliek, až 533 kilometrov (WLTP).

Nie je to len o línii strechy

Prvá a tá najzásadnejšie vec, ktorá sa mení na karosérii je línia zadnej časti strechy. Tá odlišuje ID.4 a ID.5 úplne najviac a predstavuje niečo, čo by sa mohlo dať označiť ako SUV kupé. Toto auto však prináša aj iný predný nárazník. Pri verzii GTX to nie je vidno, ale štandardná alternatíva má predsa trochu iné tvarovanie tohto prvku. Celkovo pôsobí ID.5 veľmi vyvážene a karoséria kupé sa tomuto vozidlu nesmierne hodí. Dovolíme si tvrdiť, že je ešte vizuálne lahodnejšou alternatívou elektrického vozidla z osobnej sekcie Volkswagenu.

To, čo je na ID-päťke ešte veľmi zaujímavé sú zadné svetlá. Majú rozsvecovaciu sekvenciu so svetelnou hrou. To isté platí aj pre predné svetlá IQ.Light, ale to až tak neprekvapí a nie je úplne výrazné. VW teda spravil svoj model naozaj pekne a ďalšie prekvapenie prichádza pri pohľade na kombinácie.

Test: Volkswagen ID.5 Pro Performance - Štýl a aerodynamika v jednomZdroj: Autobazar.EU

Pohľad na auto, ktoré vidíte na fotkách odhaľuje štandardnú bielu farbu s čiernou strechou a striebornými líniami mostov nad oknami. Nie je však úplne štandardná, má perleťové čiastočky a hádže trochu odlesky na slnku. To dôležitejšie je však, že ID.5 nevyzerá zle ani s menšími 19-palcovými diskami. Len pre pripomenutie, maximum, ktoré toto auto môže mať, je až 21 palcov. Také veľké disky sú však trochu nepraktické, lebo výrazne viac trčia, sú náchylnejšie na poškriabanie a majú nielen drahšie pneumatiky, ale aj zhoršujú komfort v interiéri. Taký zdravý priemer je asi 20 palcov.

Priestor nechýba, tunel nie je

O priestorových pomeroch ID.5 hovorí niekoľko základných faktov. Prvým je, že je to stále niečo ako SUV, ktoré sa ale, v tomto prípade, musí popasovať s umiestnením batérie v podlahe. Preto sa nastupuje ešte vyššie, ako by sa mohlo zdať a auto aj napriek tomu pôsobí priestranne. Batéria spôsobila, že netreba dozadu ťahať žiadne kardany a hlavne to spôsobuje umiestnenie motora na zadnej náprave. Volkswagen ID.5 má teda úplne rovnú podlahu.

Batožinový priestor je menší ako v prípade klasického SUV, ale to nevadí, stále ma veľmi obstojný objem  549 litrov. Rovnako je to aj v priestore pre zadných pasažierov. Nie je ho na rozdávanie, ale sťažovať sa nebude rozhodne nikto, dokonca ani vyšší jedinci na priestor na hlavu. Dokonca by sa dalo povedať, že na zadné sedadlá je možné umiestniť aj troch pasažierov. Ale toto tvrdenie by určite strednému pasažierovi príliš nevoňalo. Tvar samotného sedáku totiž favorizuje práve dvojicu.

Pre modely ID je však charakteristická predná časť interiéru. Pôsobí vzdušne a pomáha tomu aj presklená strecha. Ale hlavným dôvodom je tvar prístrojovej dosky. V tomto prípade ten, kto auto konfiguroval, zvolil veľmi peknú kombináciu čiernej alcantary na sedadlách s hnedými koženými bočnicami. Čierny je aj volant, čo nie je úplne štandardom, lebo aj pre túto farebnú kombináciu môže byť aj s prístrojovým panelom biely.

Test: Volkswagen ID.5 Pro Performance - Štýl a aerodynamika v jednomZdroj: Autobazar.EU

ID.5 má klasické ID ovládanie a to znamená aj klasický setup displejov. Pred vodičom je jeden malý, nad ním je head-up displej a v strede je obrovský dotykový panel, ktorým sa ovládajú všetky funkcie vrátane klimatizácie. Fyzických tlačidiel je naozaj málo a nie sú ani na volante. Volant má už dotykové ovládacie plochy, čo rozhodne nemusí vyhovovať každému. Dá sa však na ne zvyknúť, ale ešte by asi potrebovali nejaké ladenie, keďže sa nám občas podarilo nechtiac niečo postláčať pri zatáčaní. Interiér je teda veľmi príjemné miesto na život a aj farebná kombinácia toto tvrdenie podporuje. Je jasné, že v prípade úplného základu s čierno-čiernymi prvkami by pocit až tak dobrý nebol.

Presne tá verzia, ktorú chcete

Ponuka modelu ID.5 je trochu oklieštená, veď ani obsahuje základnú verziu, či skôr základnú veľkosť batérie. Je dostupná iba tá väčšia. V praxi to znamená 82 kWh brutto, čiže 77 kWh netto. Automobilka tvrdí, že s touto batériou dokáže vozidlo prejsť až 533 kilometrov, ale samotný výsledok v realite môže byť trochu iný. Na dojazd vplýva hneď niekoľko vážnych atribútov, ktoré ho znižujú. Keby dojazd predlžovali, bolo by to určite lepšie, ale to je proti fyzikálnym zákonom.

Aký je teda reálny dojazd? V zime, kedy teplota nevystúpila nad 5 stupňov Celzia a bolo nutné kúriť nielen posádke, ale aj batérii a pri použití diaľnic, dokážete zajazdiť na plné nabitie viac ako tristo kilometrov. Ak sa trochu obmedzíte a po diaľnici nepôjdete predpísaným limitom, tak viete, samozrejme, dojazd aj predĺžiť. Reálny výsledok jarného jazdenia s prehodenými letnými pneumatikami a minimom diaľnic sa ľahko môže dostať až ku 450 km. To sú celkom schopné údaje a stavajú tak auto do najlepšieho možného svetla.

Test: Volkswagen ID.5 Pro Performance - Štýl a aerodynamika v jednomZdroj: Autobazar.EU

Veľmi pozitívne vyzerá aj výkon. Najskôr však treba skonštatovať, že ID.5 v tejto konfigurácii nenúti ísť rýchlo. Je skôr zameraná na komfort posádky a tým pádom aj 150 kW (204 k) absolútne stačí. Je to výkon, ktorý dokáže auto rozhýbať, má aj perfektný nástup, ale netreba od neho čakať pretekárske záležitosti. Určite treba pri konfigurácii zabudnúť na úplný základ, ktorý má iba 128 kW (174 k). Výkon verzie GTX, ktorý je až 220 kW (299 k) je zase trochu príliš. Alternatíva s názvom Pro Performance je preto najlepšou voľbou.

Odporúčaná verzia

Na otázku, ktorá ID.5 je asi najvhodnejšia sme už teda odpovedali. Najvhodnejšia, z pohľadu dlhého dojazdu, je určite alternatíva Pro Performance. Má totiž dostatok výkonu a najväčší dojazd zo všetkých verzií ID.5. Avšak skrátenie celkovej vzdialenosti, ktorú je možné prejsť vzhľadom ku dvojmotorovej štvorkolke ID.5 GTX nie je až také razantné. Pre niekoho bude možno práve športová alternatíva tou vhodnou, avšak treba povedať, že v takom prípade má nárazník uniformný s modelom ID.4 GTX. ID.5 jednoducho viac vyčnieva z davu s touto obyčajnejšou alternatívou.

Test: Volkswagen ID.5 Pro Performance - Štýl a aerodynamika v jednomZdroj: Autobazar.EU

Konkurencia

Elektrické vozidlá sú teraz v kurze a má ich takmer každá jedna automobilka. Ak však budete hľadať SUV kupé, tak ich až tak veľa nebude. Musíte sa zamerať na klasické SUV a tú najviac konkuruje vlastný brat. Konkuruje však, priamo na tomto poli hlavne koncernová sekcia, teda Škoda Enyaq Coupe a tiež Audi Q4 e-ron Sportback. Z ostatných mimokoncernových vozidiel je s trochu menším priestorom a tiež siluetou kupé, aj keď nie SUV model BMW i4. Ten je trochu menší vnútorným priestorom, ale má podobne veľkú batériu a vďaka nižšej výške a menšej čelnej ploche dokáže jazdiť s nižšími prísunmi energie. Je teda len na vás akú máte preferenciu. ID.5 je však reálne veľké auto.

Cena je relatívna

Takto vybavený model ID.5 stojí necelých 66 000 €. Vzhľadom na batériu a použité materiály a samotnú kvalitu, ktorá z auta celkom srší je to úplne opodstatnená suma. Za ňu dostanete auto, ktoré je nielen denne použiteľné v meste, ale dokáže, bez problému, prejsť aj mimomestské jazdy s dostatočnou prestávkou od tankovaní. V lete pri pustenej klimatizácii sa určite dostanete cez 400 km a spotreba bude menej ako 19 kWh na 100 km.

Test: Volkswagen ID.5 Pro Performance - Štýl a aerodynamika v jednomZdroj: Autobazar.EU

Plusy a mínusy

+veľký dojazd v reálnom svete
+krajší ako ID.4
+Pro Performance je najlepšia verzia

-stojí 66-tisíc eur
-dotykové prvky na volante
-výkon je skôr adekvátny hmotnosti

Tabuľka s technickými údajmi

Volkswagen ID.5 Pro Performance

Motor

Elektormotor, pohon zadnej nápravy

Objem

- cm3

Výkon

150 kW (204 k)

Krútiaci moment

310 Nm

Prevodovka

Automatická jednostupňová

Dynamické parametre

 

Maximálna rýchlosť

160 km/h

Zrýchlenie 0-100 km/h

8,4 s

Spotreba (WLTP)

16,2 kWh/100km

Dojazd na nabitie (WLTP)

533 km

Rozmery a hmotnosti

 

Dĺžka

4599 mm

Šírka

1852 mm

Výška

1607 mm

Rázvor osí kolies

2771 mm

Objem batožinového priestoru

549/1561 l

Kapacita batérie

82 kWh brutto/77 kWh netto

Pohotovostná/užitočná hmotnosť

2129/521 kg

Zdroj: Autobazar.EU
Zdroj foto: Autobazar.EU

Späť na magazín

Diskusia k článku

Pridajte si nás do svojho informačného kanála Google News. SLEDUJ NÁS NA

Podobné zaujímavosti

01Test: Ford Grand Tourneo Connect Active – Rodina a biznis v jednomFord predstavil svoj koncept spolupráce s Volkswagenom na poli úžitkových vozidiel už...7. December, 2022
02Test: Citroën C5 X PHEV - Hlavne nezvykle a komfortneAutomobilka Citroën spravila jeden zásadný krok a do Európy, čiže aj na náš trh, priviezla...4. Január, 2023
03Test: Volkswagen Passat Alltrack - Ale tento je inýObľúbené manažérske auta na Slovensku sú v zásade najmä dve. Je to Škoda Superb a...23. November, 2022