Uvalenie absurdného dovozného cla má dohru. BMW, Mercedes aj VW sa postavili zásadne proti
To, čo mala byť ochrana európskych výrobcov pred neférovými praktikami Číny, sa im napokon má vypomstiť. Varujú pred tým nemecké automobilky VW, BMW aj Mercedes-Benz.

Uvalenie absurdného...
Legislatíva
Automobiloví výrobcovia BMW, Mercedes-Benz a Volkswagen krátko po rozhodnutí členských štátov EÚ o uvalení dovozných ciel na čínske elektromobily vydali svoje stanoviská. Kritizujú tieto nové rozhodnutia s tým, že sa obývajú negatívnych dôsledkov vyplývajúcich pre európsky automobilový priemysel.
Generálny riaditeľ BMW Oliver Zipse uviedol, že hlasovanie Európskej únie zo 4. októbra za uvalenie ciel až do výšky 45 percent na elektrické vozidlá z Číny je „smrteľným signálom pre európsky automobilový priemysel“ a vyzval na rýchle vyjednanie riešenia.
Generálny riaditeľ Volkswagen Group Oliver Blume povedal, že Európska únia by mala zvážiť úpravu svojich vysokých ciel na elektrické vozidlá vyrobené v Číne, aby zohľadnila investície uskutočnené v Európe. Prípadné odvetné clá zo strany Číny na nemecké autá by mohli ovplyvniť vozidlá Volkswagen vyrábané v Číne, ako aj nemecký export vrátane značiek ako Audi, Porsche alebo Lamborghini, uviedol Blume.
Zdroj: Dr. Oliver Blume, predseda predstavenstva Volkswagen AG a Porsche AG (foto: VW Group)
Výrobca Mercedes-Benz uviedol, že hlasovanie by mohlo mať „ďalekosiahle negatívne dôsledky“ a vyzýva na vyjednávanie, ako aj na odloženie presadzovania opatrení.
Kritika zavádzania nadštandardných colných sadzieb na čínske elektromobily nie je od nemeckých automobiliek nová. Majú za to, že takéto konanie poškodzuje vzťahy Bruselu s Pekingom, naviac sa neraz týka aj európskych automobiliek, ktoré si v Číne nechávajú vyrábať svoje vozidlá.
Dovozné clá na čínske elektromobily až do 45 percent
Návrh Európskej komisie uvaliť clá na elektrické vozidlá vyrobené v Číne získal potrebnú podporu od členských štátov v hlasovaní zo 4. októbra. Komisia o tom informovala vo svojom vyhlásení a téme sa venovali prakticky všetky štandardné slovenské i európske médiá.
Dovozné clá na elektrické automobily vyrobené v Číne boli platné aj doteraz, uplatňujú sa v rozsahu menej ako 10 až do 35 percent. Ide o clá nad rámec štandardných 10-percentných ciel.
Najnovším hlasovaním sa stanovuje výška colných sadzieb na nasledujúcich päť rokov a vzrastá až na 45 percent. Zámerom EÚ bolo reagovať na zistenia vlastného vyšetrovania, že čínska vláda cielene a priamymi finančnými dotáciami podporuje dodávateľský reťazec v Číne. Cieľom tamojšej vlády je vytvoriť pre domáce firmy silné konkurenčné výhody, vďaka ktorým môžu ich produkty vyhrávať trhovú súťaž na starom kontinente.
Komisia a ako sa ukázalo, aj členské štáty, považujú toto konanie za neférové a poškodzujúce otvorený trh. Elektrické komponenty vyrobené v Číne tak majú v porovnaní s americkými a európskymi výrobcami umelo vytvorené výhody.
Desať členských štátov hlasovalo za opatrenie zvýšiť dovozné clá, zatiaľ čo Slovensko a štyri ďalšie hlasovali proti a dvanásť sa hlasovania zdržalo.
Ešte je čas
Konečné nariadenie musí byť zapísané do úradného záznamu do 30. októbra, uviedla komisia, pričom až do 31. októbra 2024 je otvorená rokovať o alternatívnych možnostiach. EÚ a Čína skúmajú, či je možné dosiahnuť dohodu o mechanizme kontroly cien a objemov vývozu namiesto ciel. Zároveň sa európska strana rozhodla neprijať návrhy čínskych predstaviteľov o zavedení minimálnej ceny nových vozidiel.
Najčítanejšie tento týždeň




