Domov Najnovšie Na dovoz Nové autá Predajcovia Vývoj cien Fórum Dokumenty Magazín Overenie vozidla
Novinka
Online overenie Kontrola nájazdu km, poškodení a pôvodu vozidla Novinka Komplexné preverenie vozidla Kontrola fyzického stavu, vykonanie diagnostiky, skúšobná jazda

Video špeciál: Test pneumatík- Zimné pneumatiky takmer dostali na frak od celoročných

V spolupráci s redakciou Autožurnál sme pre vás pripravili prvé slovenské porovnanie zimných a celoročných pneumatík v jednom teste. Na troch rôznych povrchoch (snehu, suchom asfalte a mokrom asfalte) sme proti sebe postavili až 15 rôznych zimných a celoročných plášťov rozdielnej cenovej kategórie. Od vyslovene prémiových značiek až po tzv. budgetové. Až traja prémioví výrobcovia majú v teste po dva plášte (zimný aj celoročný). Budú lepšie zimné alebo celoročné pneumatiky? Dokáže ešte zvíťaziť učiteľ nad žiakom?

Pipo v Auto-moto zaujímavosti
09.10.2020
Diskusia:
Sledujte nás na:

Galéria test pneumatík

Auto-moto zaujímavosti

Skôr ako sa dostaneme k celkovým výsledkom, poďme sa najprv pozrieť ako zvlášť dopadli zimné a zvlášť celoročné pneumatiky. Obe skupiny potom na záver pomiešame dokopy, keďže oba testy prepája referenčná pneumatika GoodYear Ultra Grip 9, s ktorou sme porovnávali všetkých účastníkov testu.

Test už tradične odštartoval zimnými disciplínami na snehu, ktoré sa odohrávajú vo vysokohorskom údolí so stabilnými teplotami. Zimné disciplíny pozostávajú z brzdenia na snehu z rýchlosti 50 km/h, previerky trakčných a záberovýchvlastnosti pneumatík a nechýba ani jazdná dynamika po uzatvorenom okruhu alebo výjazd po uzatvorenej rýchlostnej skúške do kopca.

Video špeciál: Test pneumatík- Zimné pneumatiky takmer dostali na frak od celoročných Zdroj: Autobazar.eu


Tradičné zimné disciplíny najlepšie sadli pneumatike Goodyear Ultra Grip 9, ktorá výborne zvládla brzdenie z rýchlosti 50 km/h aj akceleráciu z miesta. Záberové vlastnosti má teda evidentne veľmi dobré. O druhé miesto sa podelili Michelin Alpin 6 a Debica Frigo. Zatiaľ čo Michelin vyhral trakciu na snehu, Debica si pripísala prvenstvo v ovládateľnosti a jazde na čas po zasneženom okruhu. Ďalšie miesta obsadili Bridgestone Blizzak, Dunlop Winter Sport 5 a špecialista na zimu Nokian WR Snowproof, ktorý na snehu skončil prekvapivo až tretí od konca. Horší boli už len čínski zástupcovia Maxxis Premitra Snow a Imperial Snowdragon.


Úplne iná situácia nastala v disciplínach na suchom povrchu, keď do popredia vyskočila zimná pneumatika Bridgestone Blizzak, ktorá zahviezdila najmä v brzdách. Z rýchlosti 100 km/h zastavila o 2,5 metra skôr než druhý v poradí čínsky Imperial Snowdragon a o 6 metrov pred poslednou pneumatikou Debica Frigo. Už 2,5 metra viac je na triedu kompaktov dosť a 6 metrov celkom problém. To máte viac ako jednu dĺžku auta. 


Bridgestone dosiahol tiež najnižší koeficient valivého odporu, takže mali by ste na ňom najazdiť najviac kilometrov, ale zase patril medzi nahlučnejších zástupcov testu a v subjektívnom komforte jazdy dokonca len medzi priemer. Aj druhé miesto Nokianu prekvapilo, keď dosahoval vyrovnané výkony okolo tretieho miesta, až na subjektívny komfort a handling. Od špecialistu na sneh boli výsledky na suchom povrchu príjemným prekvapením. Na tretej priečke sa umiestnil Goodyear a ďalšie prekvapenie je štvrté miesto čínskeho plášťu Imperial s najtuhším dezénom spomedzi účastníkov testu, ktorý najrýchlejšie prešiel testovací handlingový okruh. 

Video špeciál: Test pneumatík- Zimné pneumatiky takmer dostali na frak od celoročných


Všetko sa potom rozhodlo v disciplínach na mokrom povrchu, kde potvrdil svoju dominanciu Bridgestone Blizzak, keď suverénne vyhral štyri z piatich disciplín – okrem brzdenia na mokrom povrchu aj pozdĺžny aquaplaning a hadling, čím si definitívne poistil aj celkové víťazstvo medzi zimnými plášťami. Druhé miesto na vode a zároveň aj celkovo obsadil GoodYear Ultra Grip 9. Aj tretie miesto na vode sa rovná bronz celkovo a získal ho Michelin Alpin 6.


Nie menej zaujímavý súboj sa odohral aj v druhej skupine celoročného obutia pre kompakty, pričom opäť sa začínalo najskôr na snehu. Na vyslovene zimné podmienky bola najlepšie pripravená pneumatika GoodYear Vector 4 Seasons, ktorá jasne dominovala v troch zo štyroch disciplín. Druhý bol Continental AllSeason Contact a tretia Yokohama BlueEarth. Prekvapením boli veľmi slabé výkony na snehu prémiového zástupcu Bridgestone WeatherControl. 


Test pokračoval na suchom povrchu, kde prví dvaja z predošlej série disciplín, teda GoodYear a Continental pohoreli v brzdách a reputáciu si potom zachraňovali v handlingu, komforte jazdy, odhlučnení aj valivom odpore. Na Michelin a Bridgestone, ktorí sa na suchu podelili o víťazstvo s rovnakým skóre to však nestačilo. 


Rozhodnúť teda opäť mala voda a disciplíny na mokrom povrchu, kde zabodoval Continental, ktorý vyhral priečny aj pozdĺžny aquaplaning a v ostatných troch disciplínach skončil druhý, tretí a štvrtý a pripísal si aj celkové víťazstvo medzi celoročkami, tesne sledovaný druhým Michelinom a tretím GoodYearom.

 

Záverečné hodnotenie
Skončili lepšie tradičné zimné, alebo naopak celoročné pneumatiky?
V absolútnom poradí preukázali najlepšiu pripravenosť na všetky druhy povrchov prémiové zimné plášte Bridgestone Blizzak a GoodYear Ultra Grip 9. Tesne nasledované tromi celoročnými prémiovými pneumatikami od značiek Continental, Michelin a GoodYear. Pričom nastala aj jedna veľmi zaujímavá situácia, keď celoročný Michelin CrossClimate porazil svojho zimného súrodenca Alpin 6. Rozdiel vidieť aj na celkových známkach. Hodnotenie „veľmi dobrý“ získali len prvé štyri plášte so ziskom minimálne 99 bodov.

Zhrnuté a podčiarknuté ….. Náš test potvrdil, že investícia do prémiových zimných pneumatík má stále zmysel. A pokiaľ by ste mali pokušenie nahradiť ich celoročnými, tak odporúčame opäť len prémiovými, pretože preukázali lepšie vlastnosti na rôznych povrchoch než lacnejšie zimné plášte.

Ako čítať výsledkovú tabuľku?
Aby ste sa lepšie vyznali v celkovej výsledkovej tabuľke, pridávame vysvetlenie ako ju čítať. Kľúčom k porozumeniu je referenčná pneumatika, s ktorou sa porovnávajú všetky ostatné - zimné aj celoročné pneumatiky v teste.
Referenčná pneumatika je testovaná viackrát. Vždy po dvoch až troch konkurentoch. Vďaka tomu sme schopní monitorovať meniace sa testovacie podmienky na trati, keďže referenčná sada pneumatík sa využíva na elimináciu trendu vo vyhodnocovacích nástrojoch.
Za referenčnú pneumatiku sme tento raz vybrali zimný plášť GoodYear Ultra Grip 9, ktorý prepája oba testy. Vo všetkých disciplínach má preto 100%, ako hodnotu, známku, od ktorej sa potom odvíja hodnotenie ďalších. Pneumatiky, ktoré boli v niektorých disciplínach lepšie než GoodYear majú potom hodnotenie nad 100%, iné ktoré boli horšie zase pod 100%.

Výsledky celoročné pneumatiky:

Video špeciál: Test pneumatík- Zimné pneumatiky takmer dostali na frak od celoročných

 

Výsledky zimné pneumatiky:

Video špeciál: Test pneumatík- Zimné pneumatiky takmer dostali na frak od celoročných

 

Celkové hodnotenie:

Video špeciál: Test pneumatík- Zimné pneumatiky takmer dostali na frak od celoročných

Pneumatiky v teste:

Bridgestone
Blizzak LM005 91H

Bridgestone
WeatherControl A005 91H

Continental
AllSeasonContact 91H

Debica
Frigo HP2 91H

Dunlop
Winter Sport 5 91H

Goodyear
Ultra Grip 9+ 91H

Goodyear
Vector 4 Seasons GEN- 91H

Hankook
2 Kinergy 4S2 94V

Imperial
Snowdragon UHP 91H

Kormoran
ALL SEASON 94V

Maxxis
Premitra Snow WP6 91H

Michelin
CrossClimate + 91H

Michelin
Alpin 6 91H

Nokian
WR Snowproof 91H

Yokohama
BlueEarth-4S AW21 91V

Video špeciál: Test pneumatík- Zimné pneumatiky takmer dostali na frak od celoročných

Galéria test pneumatík

Späť na magazín

Diskusia k článku

Pridajte si nás do svojho informačného kanála Google News. SLEDUJ NÁS NA