Domov Najnovšie Na dovoz Nové autá Predajcovia Vývoj cien Fórum Dokumenty Magazín Overenie vozidla
Novinka
Online overenie Kontrola nájazdu km, poškodení a pôvodu vozidla Novinka Komplexné preverenie vozidla Kontrola fyzického stavu, vykonanie diagnostiky, skúšobná jazda

Volkswagen Golf je spotrebový šampión fleetov

Triedy áut sa už sa menia a postupne rastú. Preto aj firemné parky pristupujú k obmenám veľmi zaujímavo. To čo kedysi bolo záležitosťou Passatu, teraz už to zvláda Golf. Teda ak sa bavíme o kombi s názvom Variant. Volkswageny dokážu stále zaujať aj spotrebou, ale celkovo rozumnými prevádzkovými nákladmi.

JozefM v Auto-moto zaujímavosti
23.05.2023
Diskusia:
Sledujte nás na:
Zdroj: Autobazar.EU

Volkswagen Golf je...

Auto-moto zaujímavosti

Pozreli sme sa preto na fleetového miláčika, na Golf Variant, s najviac manažérskou špecifikáciou aká sa dá spraviť. Je to dvojliter so spaľovaním nafty doplnený o sedemstupňovú automatickú prevodovku s pohonom prednej nápravy a samozrejme slovo Variant znamená karosériu kombi. Bonusom už je len strieborná farba a veľmi korporátne zliatinové disky. Keď na takomto aute nezaujme exteriér, čo môže zaujať?

Priestor

Tým najzaujímavejším atribútom v ponuke súčasnej generácie Golfu Variant, teda ôsmej generácie Golfu celkovo a šiestej generácie verzie kombi je určite priestor. Ten jeho najväčšou devízou. Nie je to len o priestore pre pasažierov, ale aj o priestore pre batožinu. Batožinový priestor má totiž objem až 611 litrov, čo je naozaj masívne miesto na všetko, čo tam potrebujete aj nepotrebujete voziť. V porovnaní so Škodou Octavia to je síce menej, ale presnejšie iba o 29 litrov. Pri takýchto objemoch je to už však jedno. obe autá majú v tomto bode priestoru habadej.

Veľmi pozitívna správa je, že ani cestujúci v zadnom rade, teda na zadných sedadlách netrpia nedostatkom. Karoséria kombi má možno ešte o kúsok väčší priestor nad hlavou ako hatchback a na kolená sa bude sťažovať naozaj málokto. Ak máte 2 metre, prípadne sedíte za dvojmetrovým vodičom, tak môžete mať jemný problém. Ale inak určite nie. Jediný horší pohľad bude na trojicu pasažierov vzadu. Tí budú mať naozaj trochu stiesnenejšie stavy. Ale povedzme si to na rovinu, toto vôbec nevadí, lebo rovnaký problém bol aj v Passate. Toto auto, táto generácia Golfu Variant je podobne veľká ako Passat Variant označený kódovým číslom B7. A viac priestoru naozaj nepotrebujete. Teda potrebujete naozaj málokedy. Golf je preto, s karosériou kombi, naozaj vítaným osviežením firemných vozových parkov.

Volkswagen Golf je spotrebový šampión fleetovZdroj: Autobazar.EU

Technológie

Pri pohľade na technológie tiež jasné, že tu je z čoho vyberať. Golf môže byť vybavený adaptívnymi svetlami, čiže systémom IQ.Lights, ktorý s maticovým usporiadaním dokáže prispôsobiť lúče požiadavkám na dobré osvetlenie cesty a zároveň na neoslňovanie, či skôr neoslepovanie ostatných účastníkov cestnej premávky. Zadné svetla sú tiež LEDkové a oba konce auta môžu byť dokonca vybavené parkovacími senzormi, automatickým parkovaním, ale tiež armádou zdatných ochrancov. Či už vezmeme do úvahy udržiavanie v pruhu, adaptívny tempomat, alebo núdzové brzdenie, všetko je v ponuke. Tieto veci sú však až sekundárne, primárny je samotný pocit z auta.

Vodič má v rukách volant s tradičnými tlačidlami, ktoré zatiaľ nestihli nahradiť dotykové plochy ako napríklad v modeloch GTI. A to je len dobre. Tieto volanty sa jednoducho ovládajú lepšie, intuitívnejšie a dokonca aj potme. Ďalším technologickým vybavením sa prezentuje prístrojová doska. Je na nej až príliš málo klasických tlačidiel, všetko predsa zabrali dotykové plochy v rámci displeja. Pred vodičom je druhý displej, ktorý zobrazuje rýchlosť, otáčky a hlavne palubný počítač. Ten je extrémne dôležitý, lebo, okrem iného, zobrazuje údaje spotreby. A tie chcete pri naftovou aute určite vidieť, lebo podľa nich dokážete kontrolovať, či nemáte nadspotrebu a nebudete mať od zamestnávateľa pokuty.

Volkswagen Golf je spotrebový šampión fleetovZdroj: Autobazar.EU

Spotreba

Čo je dôležitejšie na služobnom aute ako spotreba? Tá musí byť nízka v základe, aby aj pri drsnom používaní ostala relatívne prijateľná. No a ako je to s Volskwagenom Golf? Ten môže mať rôzne motory. Tento konkrétny kus má dvojlitrový turbodiesel, ktorý na výkon 110 kW (150 k), pričom spolupracuje so sedemstupňovou automatickou prevodovkou s dvomi spojkami a poháňa predné kolesá. Tu nič viac netreba, toto je taký zlatý štandard a predné kolesa niekedy, najmä na mokre, majú čo robiť s krútiacim momentom 360 Nm.

Keď s autom jazdíte v rozumnom rýchlostnom nastavení, tak dokážete držať spotrebu výrazne pod 6 litrov. Pri ostrejších jazdách sa dostáva maximálne do sedmičky. Reálne však môžete jazdiť aj za menej. Nám sa podarilo, s absenciou diaľnic a relatívne ľahkou nohou udržať spotrebu na hodnote 3,4 litra. Nie, nemala tam byť päťka, je to naozaj takáto cifra. Na auto tejto veľkosti až šokujúco nízka. Celková realita aj s diaľnicami je však taká, že hodnoty budú skôr na úrovni 5,2 až 5,5 litra. To však znamená aj rozumný dojazd na naplnenie nádrže. Keď sa posnažíte, tak stále dokážete prejsť takmer 1 000 km medzi jednotlivými čerpačkami. Stačí aby ste nešli až tak dynamicky, ale skôr výrazne defenzívne.

Volkswagen Golf je spotrebový šampión fleetovZdroj: Autobazar.EU

Cena

Časy kedy sa dali pekne vybavené Passaty kúpiť pod 40 000 € sú už zjavne nenávratne preč. Teraz sú Passaty skôr, s rozumnou výbavou, bližšie k 50 000 € a rozhodne prekračujú 40 000 €-ovú bariéru. Koľko teraz stojí Golf Variant, ktorý dokonca veľkostne supluje podobné vozidla? Tento kus, na ktorý sa pozeráte je za 35 000 €. Ak sa vám to zdá veľa, tak je to približne toľko, za koľko kúpite Focus Combi s litrovým trojvalcom. A napríklad Hyundai už s naftovým motorom ani nekúpite. Myslíme i30 kombi. Tento trh sa tiež pomaly scvrkáva a presúva ku SUV. Aj napriek tomu je kombi na rovnakej platforme ako je práve tento Golf jedným z najpredávanejších kombi vôbec. Nebudeme menovať český výrobok, ale ten sa umiestnil celkom zaujímavo.

Poďme na to ale pekne poporiadku. Minulý rok sa predalo až 43 400 kusov Volkswagenu Golf Variant a spriaznená Octavia Combi skončila celkovo treťom mieste medzi kombíkmi s počtom 88 700 kusov celosvetovo. Golf je stále ale trochu v tieni Passatu, ktorého šlo do sveta až 65 500 kusov s karosériou Variant. Kombíky teda ešte rozhodne nepovedali posledné slovo a stále sa tešia reálne veľkej obľube. Ale keď si pozrieme najpredávanejší kombík, ktorým je Subaru Outback a porovnáme ho napríklad s predajmi Toyoty RAV4, tak zistíme, že kým Subaru predalo 190 000 kusov modelu Outback, Toyota za ten čas predala až Takmer 6-násobok tohoto počtu len s jedným modelom.

Ale naspäť ku Golfu Variant. Ak ho budete na cestách stretávať čím ďalej, tým viac, tak je to z dôvodu, že ma rozumnú cenu, rozumnú spotrebu a k tomu veľmi slušnú výbavu. Veď navigáciu viete bezdrôtovo zrkadliť z telefónu, tú nepotrebujete vstavanú.

Volkswagen Golf je spotrebový šampión fleetovZdroj: Autobazar.EU

Späť na magazín

Diskusia k článku

Pridajte si nás do svojho informačného kanála Google News. SLEDUJ NÁS NA

Podobné zaujímavosti

01Škoda Enyaq 80 zájde najďalejOtázka ako konfigurovať Enyaq má viacero odpovedí. Buď si zvolíte absolútny výkon a...9. Máj, 2023
02Škoda Octavia Sportline s dvojlitrovým benzínom je najlepšie z viac svetovZamyslite sa. Aké verzie Škody Octavia ste v ostatnej dobe videli na cestách? Štvrtá...18. Apríl, 2023
03Čo vylepšil Volkswagen na elektrickom ID.3?Volkswagen ID.3 je ten elektrický automobil, ktorý spôsobil malú revolúciu v prípade...3. Marec, 2023