Domov Najnovšie Na dovoz Nové autá Predajcovia Vývoj cien Fórum Dokumenty Magazín Overenie vozidla
Novinka
Online overenie Kontrola nájazdu km, poškodení a pôvodu vozidla Novinka Komplexné preverenie vozidla Kontrola fyzického stavu, vykonanie diagnostiky, skúšobná jazda

Vyskúšali sme si nový Ford Mustang na štvrť míle

Ak ste v životnej situácii, kedy potrebujete športové auto a nechcete za nové dať extrémne veľa peňazí, tak nemáte veľa možností. Máte možno niekoľko dvojlitrových štvordverových kupé, prípadne nejaké ostré hatchbacky. Ale pritom viete, že pravá náplasť na krízu stredného veku a všetky podobné potreby dospelákov je výlučne kupé. A práve nový Ford Mustang môže plniť aj túto úlohu.

JozefM v Auto-moto zaujímavosti
04.06.2024
Diskusia:
Sledujte nás na:
Zdroj: Autobazar.EU

Vyskúšali sme si nový Ford...

Auto-moto zaujímavosti

Aké iné úlohy môže plniť Mustang ako kupé? Ja až prekvapivé, koľko miesta je aj na zadných sedadlách, takže ak máte deti do 15 rokov, tak ho môžete mať, teoreticky, aj ako športové rodinné vozidlo. Takisto máte dostupný batožinový priestor s objemom až 381 litrov, ktorý má síce menší otvor nakladania, ale stále ponúka dostatok priestoru na zbalenie.

Nový Ford Mustang prináša na náš trh osemvalec, ktorý bude mať zatiaľ dve verzie. Tá základná GT, bude mať výkon 328 kW (446 k) a krútiaci moment 540 Newton metrov. Môžete si zvoliť buď manuálnu prevodovku so šiestimi prevodovými stupňami, alebo desaťstupňový automat. GT môžete mať dokonca aj ako kabriolet so základnou cenou 64 500 eur, pričom je to príplatok 4 600 eur oproti kupé. Pre kabriolet zase môžete zvoliť výbavu California Special za 2 550 eur, ktorá pridáva modré akcenty a robí z auta trochu iného koníka. Pre kupé je zase dostupný Nite Pony balík s čiernymi doplnkami za 1 350 eur.

Lenže vy viete, že sa chcete pozrieť aj na verziu Dark Horse, ktorá má výkon o kúsok zvýšený, na 334 kW (453 k) a tiež ponuka na výber z dvoch alternatív radenia prevodov. Mustang Dark Horse s manuálom Tremec bude stáť 72 300 eur a do rovnice pridá ešte podvozok Magneride a ďalšiu výbavu. Mustang Dark Horse ako kabrio mať nemôžete.

Vyskúšali sme si nový Ford Mustang na štvrť míleZdroj: Autobazar.EU

Pozrite sa na novinku na fotkách! Stále je to Mustang, stále má dlhú kapotu, stále má charakteristickú líniu strechy. Všetko je na svojom mieste a Ford určite bude ťažiť z povesti modelu. Predná časť získala agresívne prvky a výrazné detaily, pričom bočný profil karosérie ukazuje pozvoľne padajúcu strechu do zadného okna a veka batožinového priestoru.

Predok aj bok sú typické pre Mustang a sú vlastne ideálnymi a charakteristickými prevedeniami vozidla. Trochu zvláštne to môže byť vzadu, kde je síce masívny difúzor, ale potreboval by o kúsok lepšie materiály. Niekomu nemusí sedieť ani samotné stvárnenie zadnej časti. Je to akoby Hot Wheels zobrali pôvodné vozidlo a trošku ho vyšperkovali. Svetlá sú menšie ako mal predchodca a odteraz sú pre všetky trhy červené. Takže na základe svetiel už nerozoznáte jednotlivé prevedenia pre konkrétne kontinenty.

Vyskúšali sme si nový Ford Mustang na štvrť míleZdroj: Autobazar.EU

Interiér auta ale neutrpel. Neutrpel z pohľadu sedadiel. Šoférove aj spolujazdcove sú pohodlné, toto nie sú príplatkové najšportovejšie fotelky Recaro. Za prednými sedadlami je ešte naviac priestor pre malých pasažierov, prípadne pred tínedžerov. Ako zaujímavosť prichádza špeciálna ručná brzda, ale páka na radenie automatu akoby z oka vypadla predchodcovi.

Ford stavil pri novom modeli Mustang na prevedenie s dvomi masívnymi displejmi a výduchmi až pod displejmi. To je v ostrom kontraste s predchádzajúcou generáciou, ktorá mala dva oddelené displeje, ktoré nemuseli byť v zásade až také veľké a výduchy boli pekne na vrchu prístrojovej dosky. Displejom ovládate kompletne všetko a jemnú kritiku si zaslúži malý panel na prepínanie jednotlivých funkcií. Má dotykové snímanie polohy prstu a celý sa stláča. Nestláčate konkrétne tlačidlo, stláčate celý panel a funkcia je zvolená na základe konkrétneho umiestnenia prstu. Aspoň na volante ostali štandardné prepínače a pod ľavým palcom máte šípky meniace režim.

Vyskúšali sme si nový Ford Mustang na štvrť míleZdroj: Autobazar.EU

Nám sa podarilo zariadiť režim Dragstrip a vyraziť na klasický šprint na štvrť míle z obyčajnejšou verziou GT. Systému Line lock umožňuje prepnúť pohon a nakonfigurovať ho tak, že pri úplne stlačenej brzde sa zadné kolesá pretláčajú na mieste a zohrievajú pneumatiky. Neverím, že toto bude niekto používať často, ale na občasné šialenstvá je systém ako stavaný. Ale mal ho aj predchodca pre modely s motorom V8.

Slečna s vlajkou štartuje. Nevidíme ju cez masívny prvý stĺpik vpravo, lebo máme pomalšiu ľavú dráhu Žilinského letiska. Preto štartujeme trošku oneskorene a dostávam sa na druhé miesto. Nevadí, aj tak si Mustang GT vybojoval úctyhodný čas 12,7 sekundy. Na štvrť míle, pričom finálna rýchlosť bola takmer 190 km/h.

Ktorá verzia bola teda reálne rýchlejšia? Ťažko povedať, keďže sa striedaním dráh menili výsledky. Niektorí hovorili, že červené GT, niektorí, že Dark Horse. Ale jedno bolo jasné. Spomedzi všetkých 140 súčasných Mustangov, keďže toto nebolo len prezentácia pre novinárov, ale aj pre potenciálnych zákazníkov a vlastne aj oslava 60. výročia modelu, bol najrýchlejší práve jeden zo starších kúskov, ktorý mal ale celkom ďaleko od sériovej produkcie.

Vyskúšali sme si nový Ford Mustang na štvrť míleZdroj: Autobazar.EU

Toto konštatovanie vytvára tiež potenciál pre budúcnosť najnovšieho Mustangu. Existuje totiž veľa firiem, ktoré dokážu posunúť na iné úrovne vzhľad, ale aj výkony.

No a teraz prichádza tá zásadná otázka, Kto môže byť v súčasnosti konkurentom osemvalcového kúpe? Možno by to mohol byť Lexus LC500, akurát ten už svoju púť pomaly, ale isto končí. Sú možno niektoré skladové kusy, ale tých je relatívne málo a predávajú sa za takmer 1,5-násobok toho, čo stojí Mustang Dark Horse. Ak ako konkurenta budeme brať BMW M850i, tak pri ňom sa dostávame na dvojnásobnú cenu a pri Mercedese-AMG GT radšej ani cenu hovoriť netreba. Z domácich konkurentov, ktorí by sa tiež dali nazvať pojmom muscle car, sa môžeme pozrieť na Camaro, ale to už pomaly do dýchava a Challenger už skončil úplne.

Vyskúšali sme si nový Ford Mustang na štvrť míleZdroj: Autobazar.EU

Ford oznámil, že motor V8 v Mustangu udrží, pokiaľ to bude čo i len trochu možné. A zatiaľ to možné je, takže sa určite máme na čo tešiť. Veď Mustang má, okrem týchto základných alternatív, aj verziu GTD, ktorá má úplne iné zavesenia, ale aj absolútne prestavaný motor. K nám sa však nemá veľkú šancu dostať, aj kvôli cene, ktorá je niekde okolo 300 000 €. Za takú sumu môžete mať predsa štyri kusy Dark Horse a prenajať si okruh s kamarátmi.

Ford Mustang naďalej ťaží zo svojho ikonického charakteru a aj do novej generácie prináša dostatočne jedinečný vzhľad, pričom rešpektuje odkazy do minulosti nielen zvonka, ale aj vnútri. Veď pred vodičom môžu byť prístroje pripomínajúci tie, ktoré malo rovnomenné vozidlo v prevedení Fox Body na prelome osemdesiatych rokov. Akurát odvtedy sa trochu posunul výkon.

Vyskúšali sme si nový Ford Mustang na štvrť míleZdroj: Autobazar.EU

Späť na magazín

Diskusia k článku

Pridajte si nás do svojho informačného kanála Google News. SLEDUJ NÁS NA

Podobné zaujímavosti

01Ford Kuga Mk2: Aká je a na čo si dať pozor pri kúpe?Ford Kuga bol svojho času priekopníkom medzi SUV značky Ford. Prišiel s novou koncepciou a...24. Máj, 2024
02Prvý Ford Mustang GTD = Beštia od Fordu porazí Porsche aj FerrariNenechajte si ujsť beštiu, ktorá je určená pre odvážnych fanatikov rýchlosti. Toto je prvý...30. Máj, 2024
03Extrémny Ford Mustang napína svaly ako Shelby Super SnakeFord Mustang ponúka už aj v novej generácii hneď niekoľko zaujímavých verzií aj štandardne....23. Apríl, 2024