Domov Najnovšie Na dovoz Nové autá Predajcovia Vývoj cien Fórum Dokumenty Magazín Overenie vozidla
Novinka
Online overenie Kontrola nájazdu km, poškodení a pôvodu vozidla Novinka Komplexné preverenie vozidla Kontrola fyzického stavu, vykonanie diagnostiky, skúšobná jazda

Životnosť 600 000 km: Slovenské batérie pre elektromobily valcujú svet!

Elektrobatérie budúcnosti sú zo Slovenska! Slovenský patent InoBat Auto prekonal top svetového výrobcu. Batérie pre elektromobily od slovenského výrobcu vynikajú životnosťou až 600 000 km! Nenechaj si ujsť mimoriadne zaujímavé výsledky testov prvých slovenských batérií do elektroáut od spoločnosti InoBat Auto!

rufus v Auto-moto zaujímavosti
18.09.2021
Diskusia:
Sledujte nás na:
Zdroj: inobatauto.eu

Video: InoBat Auto

Auto-moto zaujímavosti

Životnosť 600 000 km: Slovenské batérie pre elektromobily valcujú svet!Testy batérií do elektromobilov od slovenskej firmy InoBat Auto dopadli prekvapivo. Prekvapená ostala najmä konkurencia. Súčasný líder na trhu sa nepoteší. 1. slovenské batérie do elektroáut od spoločnosti InoBat Auto spôsobili rozruch nielen v kategórii elektromobilov.

Batéria Inobat - detailZdroj: inobat.eu

Skvelé výsledky v testoch

Výsledky testov ukazujú dosiahnutie lepších výsledkov oproti porovnávanej batérií ázijského výrobcu v parametroch energetickej hustoty, životnosti, dojazdu a dobíjania. A to nie je všetko. Postupne uvoľňujúce sa informácie o spoločnosti naznačujú, že o tejto spoločnosti so sídlom na Slovensku budeme ešte počuť.

Marián Boček, generálny riaditeľ InoBat Auto, počas oficiálneho spustenia rekonštrukčných prác nového zariadenia. Zdroj: inobat.eu

Lepšie ako batérie Samsung?

InoBat Auto dosahuje nečakane dobré výsledky na poli inovačných technológií a má veľký potenciál na to, aby prerazila vo svete elektromobility. Potvrdením svojej pozície na trhu sú už aj najnovšie výsledky testov od uznávaného kórejského testovacieho centra NCT, ktoré sa zaoberá testovaním značiek a zvučných mien ako Samsung a LG Chem. Testovacie centrum NCT spolupracuje aj s uznávanými inštitútmi ako TÜV SÜD či TÜV Rheinland.

InoBat Auto – elektrobatérie budúcnosti sú zo Slovenska

Testovanie odštartovalo už v marci tohto roku. Pavol Krokoš, člen predstavenstva spoločnosti InoBat, pre médiá potvrdil, že namerané hodnoty z testov boli porovnané aj s výkonom aktuálne jednej z najpoužívanejších batérií, ktorá sa dnes nachádza v mnohých elektromobiloch. Skóre? Lepšie výsledky InoBat riešenia ako u vyhláseného lídra! Skúšky prebiehali počas niekoľkých mesiacov. Spoločnosť InoBat Auto má za sebou bezpečnostné a výkonnostné testy batérií NMC622 so skvelým výsledkom!

Kvalitné batérie pre elektromobily zo Slovenska

Výsledky testov potvrdzujú kvalitu batérií, výdrž a odolnosť. Ako prebiehali testy výkonu? Batérie boli  cyklované 600x. Práve v tejto „disciplíne“ sú batérie v parametroch energetickej hustoty, životnosti, dojazdu a dobíjania lepšie ako tie od popredného ázijského výrobcu. Batérie sa osvedčili, čo sa týka rýchlosti nabíjania, životnosti batérie, kapacity a tiež výborným výsledkom v odolávaní teplotným výkyvom.

InoBat Auto - ilustračný obrázokZdroj: inobat.eu

Nabitie na 85 % za 30 minút!

Najväčším prekvapením je rýchlosť nabíjania. Slovenská batéria NMC622 od InoBat sa nabije za 30 minút až na 85 %! Pri nízkej teplote -20 °C je ešte k dispozícii 77 % jej kapacity. Najlepšia vlastnosť číslo 2 – aj po 600 cykloch disponuje batéria stále 91 % životnosti! Batéria končí „svoj život“ až po prekonaní 1300 – 1350 cyklov batérie.

InoBat Auto - ilustračný obrázokZdroj: inobat.eu

Z histórie

InoBat je na trhu nový hráč. Spoločnosť pôsobí len od septembra 2019. Už za pár rokov sa jej podarilo dosahovať úspech celosvetového významu. Okrem výroby a vývoja prvej batérie, získala prvého zákazníka. Ďalším krokom je prestavba výskumno-vývojového a výrobného centra vo Voderadoch. Tu plány InoBatu nekončia. Slováci vyvinuli prototyp v spolupráci s americkou výskumno-vývojárskou spoločnosťou Wildcat. Testovať ich poslali do spomínaného juhokórejského testovacieho centra NCT.

Batériové centrum - nabíjacia stanicaZdroj: inobat.eu

Na 1 nabitie 490 kilometrov

Už dnes sú patentovo účinnejšie ako dnes bežne používané batérie v dosahu energetickej kapacity, rýchlosti dobíjania, dojazde elektromobilov aj v životnosti. Testy preukázali, že ak by batéria poháňala , na 1 nabitie by prešlo 490 kilometrov a štartovanie by nebol problém ani v chladných, severne položených kútoch Slovenska. Štartovať pri 20 stupňoch pod nulou s 77 % kapacity je viac ako splnený sen.

Automobilový priemysel a elektromobilita vs. Slovensko

Slovensko je už dlhodobo automobilovou veľmocou. Vyrábame množstvo značiek a dodávame súčiastky do celého sveta. Excelujeme vo výrobe automomobilov aj v súvisiacich kategóriách. Dodnes mnohí o eletromobilite pochybujú. Je na čase pochopiť, že rozvoj tejto oblasti, môže znamenať skvelú konkurenčnú výhodu pre Slovensko.

Životnosť 600 000 km

Výdrž je viac ako šialená. Batéria na základe testov dokázala, že zvládne za svoj život nájazd až 600 000 km. To je skutočne výnimočná schopnosť aj podľa Andrey Strakovej Fedorkovej z Ústavu chemických vied Univerzity Pavla Jozefa Šafárika v Košiciach. Najbližším krokom bude dostať batérie do elektrických autobusov na Slovensku a v Česku už na budúci rok. V roku 2023 by už využitie batérií malo byť bežné tak ako dnes spaľovacie motory.  

Závod spoločnosti InoBat VoderadyZdroj: inobat.eu

Investori

Firma InoBat Auto je podporovaná silným konzorciom investorov a technologických spoločností. Hlavným investorom je IPM Group – 1 z najrýchlejšie rastúcich správcov aktív, prinášajúci prelomové technológie do Európy. Ďalšími strategickými investormi a partnermi su spoločnosti ČEZ, Matador, AEN, MSM Group a Wildcat Discovery Technologies

Rozvoj elektromobility, štátne dotácie na elektromobily

Údaje naznačujú, že to môže byť výzva. V roku 2020 bolo podľa štatistík ministerstva hospodárstva na Slovensku len 1 582 klasických batériových elektromobilov a 1 021 plug-in hybridov. Nie je to však také zlé. Ešte v roku 2015 bolo na Slovensku evidovaných len 224 elektromobilov  a 86 hybridov. Slovenská asociácia pre elektromobilitu chce dosiahnuť, že v roku 2030 bude na Slovensku jazdiť až 140 000 elektroáut. Podarí sa splniť tento odvážny plán? Aj vďaka InoBatu to nemusí byť nemožné. Slováci budú potrebovať zlepšenie podmienok možností využitia. Dnes elektromobilom pomáhajú najmä hlavne štátne dotácie. Okrem ceny elektromobilov, ktorá len tak neklesne pod 20 000 eur, bude výzvou aj chýbajúca infraštruktúra. Bude treba postaviť 30-násobne viac nabíjacích staníc. Túto stratégiu podporí aj Európska únia. Očakáva, že do roku 2030 bude na cestách 30 000 000 automobilov s elektrickým alebo iným pohonom.

Závod InoBat pri Trnave Zdroj: energie-portal.sk

Pri Bratislave rastie sídlo výskumu – začiatok výroby batérií už o rok

Firma si vybrala miesto neďaleko Bratislavy. Ešte začiatkom júna sa začalo s prestavbou priestorov výskumno-vývojového centra vo Voderadoch.  Súčasťou je aj pilotná linka na výrobu prémiových batérií. Výška celkovej investície do prestavby je v hodnote 50 miliónov eur. Prvé batérie budú vyrábať vo Voderadoch už o rok! V tomto čase práve prebieha aktuálne  testovanie ďalšej série batérií od InoBat NMC 811 (811G a 811 Si Gen2). Ako hodnotíš dosiahnuté úspechy? Myslíš si, že sa pobijeme o naše miesto v tejto oblasti a prerazíme s batériami pre elektromobily v celosvetovom meradle v ešte väčšom rozsahu? Podeľ sa s nami o svoj názor v komentároch.

Zdroj: TASR, SITA, inobatauto.eusystemylogistiky.skaktuality.sk

InoBat Auto - Slovenské batérie pre elektromobily valcujú svet, životnosť 600 000 km

Video: InoBat Auto

Späť na magazín

Diskusia k článku

Pridajte si nás do svojho informačného kanála Google News. SLEDUJ NÁS NA

Podobné zaujímavosti

01BMW M3 E46 delo s nájazdom 278 500 km: Ešte vyšší výkon po 20 rokoch!Je možné dosiahnuť ešte vyšší výkon vozidla po 2 desaťročiach používania? BMW M3 E46 s...14. September, 2021
02Rimac Nevera - nový najrýchlejší hyperšport: Maximálka 412 km/h, 100 km/h za 1,85 s!Elektrická revolúcia. Toto je najrýchlejšie sériové auto, aké kedy bolo vyrobené. Okrem...10. September, 2021
03Pokuta 184 000 €: Za prekročenie rýchlosti o 45 km/h!V zahraničí často vyhodnocujú výšku pokuty na základe príjmov porušiteľa rýchlosti. Čo to...8. September, 2021