Domov Najnovšie Na dovoz Nové autá Predajcovia Vývoj cien Fórum Dokumenty Magazín Overenie vozidla
Novinka
Online overenie Kontrola nájazdu km, poškodení a pôvodu vozidla Novinka Komplexné preverenie vozidla Kontrola fyzického stavu, vykonanie diagnostiky, skúšobná jazda

Zoznam áut na LPG na Slovensku: Dacia vedie

Rumunská automobilka Dacia, ktorá patrí do koncernu Renault je lídrom európskeho trhu z pohľadu vozidiel s fabrickým zariadením na spaľovanie plynu. Jedinou ďalšou značkou, ktorá ešte systém LPG používa je materský Renault. Dôvody? Ostatné automobilky, ktoré ešte systém donedávna využívali smerujú vývojové peniaze úplne iným smerom. Aké sú teda autá, ktoré sú aktuálne dostupné na našom trhu s fabrickým zariadením na LPG? A čím sú ich agregáty odlišne od štandardnejšej dodatočnej montáže?

JozefM v Auto-moto zaujímavosti
07.04.2023
Diskusia:
Sledujte nás na:
Zdroj: Dacia

Zoznam áut na LPG na...

Auto-moto zaujímavosti

Dacia Sandero/Sandero Stepway/Logan/Jogger/Duster

Prečo sú všetky Dácie s LPG v jednom odstavci? Kvôli tomu, že používajú rovnakú technológiu. Je to osvedčený litrový trojvalec, ktorý využíva nepriame vstrekovanie a je pre plynový agregát optimálne pripravený. Zmien je relatívne veľa, celý motor je oproti pôvodnému TCe 90 spevnený a zároveň má vstrekovanie optimalizované pre použitie oboch palív. Kým v bežnom svete dodatočného montovania je LPG jazda s nižším výkonom, teda z pohľadu aftermarketových zariadení, tu bolo vďaka optimalizácii možné pre jazdu na LPG výkon ešte zvýšiť. Na štandardné benzínové spaľovanie dokáže motor ponúknuť výkon 67 kW (90 k), ale na LPG zvládne až 74 kW (100 k). To isté je pri krútiacom momente, ktorý je pri jazde na benzín 160 Nm a pri jazde na LPG až 170 Nm.

Dôležitou správou pri vozidlách Dacia, využívajúcich plynový doplnok je, že nádrž na plyn je miesto rezervného kolesa, miesto ktorého je zase sada na opravenie defektu a dofúknutie kolesa. Reálne to znamená, že dojazd áut môže byť až 1200 km. Nádrž samotná nemá obmedzenú životnosť, ako tomu býva pri doplnkových montážach a to znamená, že ju netreba po niekoľkých rokoch vymieňať, ak to nevyžaduje legislatíva. Napríklad v Taliansku je zo zákona dané, že nádrž na LPG treba vymeniť každých 5 rokov. Napríklad pri modeli Jogger je veľkosť plynovej nádrže až 40 litrov a benzínová stále ostáva rovnaká ako vo výlučne benzínovej alternatíve, má rovnakých 50 litrov.

Zoznam áut na LPG na Slovensku: Dacia vedieZdroj: Dacia

Výhodou modelov so spaľovaním LPG teda nie je iba samotné lacnejšie cestovanie, ale aj technologický pokrok, ak je to alternatíva od výroby. Vo všetkých prípadoch má Dacia motor s objemom jeden liter a s tromi valcami, ktorý cez šesťstupňovú prevodovku poháňa predné kolesá. Rovnaký systém využíva všetko od Sandera až po Duster. Zatiaľ v pláne väčšie motory na LPG pre tieto vozidla nie sú, ale pre nadchádzajúce väčšie SUV Bigster sa väčší agregát určite očakávať dá.

Veľmi zaujímavé sú štatistiky predajov jednotlivých vozidiel značky Dacia s pohonom práve na skvapalnený propánový plyn. V Európe je podiel Dacie na trhu vozidiel s LPG až 62 %. V rámci portfólia značky je to v Európe 34 % predaných Dacii práve s LPG. Ak by ste rozmýšľali že kto má zvyšných 38 % v celoeurópskom predaji vozidiel na plyn, tak je to práve Renault ako materská značka, ktorý tiež tento systém montuje do niektorých svojich modelov. Je zaujímavé, že Fiat sa vzdal LPG alternatívy, lebo práve Taliansko je jeden z troch najdôležitejších LPG trhov. Vedie stále Poľsko.

Zoznam áut na LPG na Slovensku: Dacia vedieZdroj: Dacia

Slovenské štatistiky hovoria o tom, že 2,2 % všetkých predaných vozidiel na Slovensku je práve s LPG a od Dacie. Na Slovensku máme predsa 405 tankovacích staníc, čo je veľmi slušné rozšírenie a u nás je produktový mix jednotlivých modelov podobný ako v Európe. Tiež, aj u nás, je 34-percentný podiel LPG na predaj všetkých vozidiel značky. Najvyššie čísla dosahuje Jogger, ktorý má práve pohon na LPG ako najlacnejšiu alternatívu. Zvolí si ho až 57 % zákazníkov. S LPG. Pri Sandere je podiel LPG 37 % a pri Sandere Stepway 38 %. Najmenší podiel LPG dosahuje model Duster, ktorý je ostatným v ponuke s naftovým motorom. Žiadna iná alternatíva z portfólia tento motor nemá. Podiel 26 % je však stále dosť vzhľadom na to, že pri Dustri ľudia často siahajú po štvorkolke, s ktorou plynový pohon kompatibilný zatiaľ nie je. Je to z jednoduchého dôvodu, vozidlo by bolo drahšie a bol by trochu problém s umiestnením takto veľkej nádrže kvôli využitiu zadného diferenciálu.

Zoznam áut na LPG na Slovensku: Dacia vedieZdroj: Dacia

Ďalšou z výhod pohonu na plyn je aj nižší podiel emisií. Tie klesajú až o 10 % oproti jazde na benzín. Automobilka teda stavila na tento druh hybridu, ktorý kombinuje dva druhy paliva v jednom spaľovacom motore. Slovensko je však trochu v úzadí za niektorými inými trhmi dokonca aj v našom regióne, lebo napríklad v Poľsku je až polovica všetkých predaných nových Dacii na plyn, pričom najväčší podiel znova dosahuje Jogger so 77 %. V susednej Českej republike je rozdelenie podobné tomu nášmu. A aký je výhľad do budúcnosti, najmä pre normu Euro 7? Veľmi jednoduchý. Ak cez čoraz prísnejšie pravidlá prejde verzia na benzín, alternatíva, ktorá spaľuje LPG a je čistejšia musí prejsť určite.

Základné ceny Dacii na LPG sú nasledovné:
Jogger je od 16 200 eur (je lacnejší ako benzínové TCe 110 o 400 eur v rovnakej úrovni výbavy)
Duster je od 16 390 eur (od TCe 90 je o 700 eur drahší)
Sandero stojí od 12 650 eur (od TCe 90 je o 600 drahší, od atmosférického SCe 65 je to nárast o 1 400 eur)
Sandero Stepway je s LPG od 14 250 eur (oproti TCe je nárast o 600 eur)

Zoznam áut na LPG na Slovensku: Dacia vedieZdroj: Dacia

Renault Captur a Clio

Keďže všetci ostatní sa zbavili technológie LPG, Aliancia Renault je v Európe jediným z dodávateľov týchto vozidiel z prvovýroby. V praxi to znamená, že kým Dacia má teda 62-percentný podiel na trhu s vozidlami využívajúcimi na pohon LPG, 38 % ukrajuje Renault. Ten ponúka rovnaký litrový trojvalec a rovnaké úžitkové vlastnosti ako modely Dacie. Dokonca majú aj presne rovnaký systém pohonu s litrovým trojvalcom aj s rovnakými výkonmi ako má Dacia. Rozdielom sú len veľkosti nádrží. Nádrž na LPG má v Renaultoch objem 32 litrov.

Tento pohon je použitý v modeloch Clio a Captur. Oba sú v aktuálnej ponuke automobilky na základných priečkach cenníkov. Sú dostupné výhradne so základnou výbavou Equilibre. Základná cena Renaultu Clio TCe 100 LPG je 15 250 eur, čo je o 800 eur viac ako stojí TCe 90. Pri Capture je základná cena 18 400 eur a cenový rozdiel v porovnaní so štandardným modelom je rovnaký ako v prípade Clia.

Zoznam áut na LPG na Slovensku: Dacia vedieZdroj: Dacia

Ak by ste hľadali pohon LPG u akéhokoľvek iného výrobcu, tak by ste mali smolu. Kedysi bol na tomto poli veľkým hráčom Fiat, ktorý ale prešiel aj fázou CNG a potom zostal vo fáze nula. V tej je doteraz. Na CNG stavil aj koncernu Volkswagen, ale aj tam ide už plynový pohon do úzadia. Ostáva teda naozaj iba Renault a Dacia, ak berieme do úvahy fabrické riešenia na použitie LPG.

Späť na magazín

Diskusia k článku

Pridajte si nás do svojho informačného kanála Google News. SLEDUJ NÁS NA

Podobné zaujímavosti

01Škoda Enyaq iV: Špeciálna verzia s obytnou kanceláriou!Práca na cestách? S týmto konceptom žiaden problém. Nielen digitálni nomádi ocenia kvality...4. Apríl, 2023
02Dacia Duster má viac zmien, nie je to iba nové logoOstatná generácia modelu Dacia Duster zažíva nebývalú popularitu medzi zákazníkmi. Vozidla...14. Február, 2023
03Test: Dacia Sandero Stepway - Veľa hudbyAutomobilka Dacia zmenila logá všade a už aj na samotných autmobiloch. Modely dostali...15. Február, 2023