Ako bezpečne jazdiť v zime

S teplejšími zimami vo väčších mestách už toľko snehu ako v minulosti sotva nájdete. Niekedy sa nečakane vyskytne kalamita a šmykľavé a zasnežené cesty so sebou prinesú dopravný chaos, ale nie je to také, ako kedysi. To ale neznamená, že by sme mali bezpečnosť v zime podceniť, pretože vo vyšších polohách je situácia stále „snehová“ a nenecháva priestor na chyby.

admin v Reklamné články
02.01.2018
Diskusia:

Ako bezpečne jazdiť v zime

Reklamné články

S teplejšími zimami vo väčších mestách už toľko snehu ako v minulosti sotva nájdete. Niekedy sa nečakane vyskytne kalamita a šmykľavé a zasnežené cesty so sebou prinesú dopravný chaos, ale nie je to také, ako kedysi. To ale neznamená, že by sme mali bezpečnosť v zime podceniť, pretože vo vyšších polohách je situácia stále „snehová“ a nenecháva priestor na chyby.

Ako bezpečne jazdiť v zime

Našťastie, bezpečnosť na cestách je vďaka technológiám z roka na rok vyššia nielen na zimných cestách.

Adaptívne predné svetlá

So skoršími západmi Slnka a pri hustom snežení môže byť viditeľnosť veľkým problémom na cestách. Tradičné svetlá smerujú dopredu. Adaptívne reagujú na točenie volantom a natočia sa buď vľavo alebo vpravo, čím zvyšujú viditeľnosť

Systém kolízneho varovania a automatické brzdenie

Čo sa týka ľudskej možností vnímania a rýchleho reagovania, máme zvieratám čo závidieť. Hady dokážu pri útoku zaútočiť so zrýchlením až 279 metrov za sekundu. Človek by pri tom nestihol ani zareagovať. Nikdy sme nepotrebovali takéto rýchle reakcie k prežitiu. Nanešťastie, nehody sa často stávajú tak rýchlo, že nestihneme ani reagovať. A ak áno, tak je veľakrát už neskoro.

Za týmto účelom bol vyvinutý systém kolízneho varovania a automatického brzdenia. Ide o systém radarov, kamier a laserov, ktoré monitorujú premávku pred vami a dokážu vás včas varovať napríklad v prípade, že auto pred vami prudko zníži rýchlosť.

Silný výkon SUV s pohonom 4x4

SUV dokáže vďaka svojmu výkonu, bezpochýb, zvládnuť náročnejšie podmienky, vrátane zasneženej vozovky. Dajte si však pozor, pretože niektoré SUV majú štandardný pohon predných kolies, a niektoré zasa pohon iba zadných kolies.

To k dostatočnej bezpečnosti nestačí, a dostatočnú bezpečnosť vám vie zabezpečiť iba pohon 4x4. Prečo? Pretože iba predný pohon v klzších podmienkach nemá dostatočný ťah a pohon iba so zadnými kolesami má tendenciu zaseknúť sa, keď zapadne.

Regulácia preklzovania kolies

Táto technológia, ktorá sa používa už desaťročia, je menej známa, avšak v zimných podmienkach veľmi dôležitá. Zabraňuje pretáčaniu kolies pri akcelerácii na šmykľavom povrchu, vrátane snehu a zľadovatelej vozovky.

 

Článok pre vás pripravili špecialisti na prenájom áut z autopožičovne Rai.

V prípade potreby si auto s vhodnou výbavou môžete požičať na www.rai.sk/sk/prenajom-aut-suv-terenne.
Späť na magazín

Diskusia k článku

Podobné zaujímavosti

01Video: 845-koňový Mustang Kena Blocka rozbíja londýnske cesty!Ken Block je najlepší jazdec planéty, ktorého rozbíjanie ciest sa teší obrovskej...26. December, 2016
02Je to Bugatti Veyron? Nenechajte sa napáliť!!!Bugatti Veyron patrí s neuveriteľným výkonom 1001 konských síl k najrýchlejším sériovo...22. Júl, 2014
03Test: Bezpečnosť vozidla po opraveŠkoda zaujala v Bratislave projektom Fair Repair. Ako uvádza na svojej oficiálnej stránke,...23. Apríl, 2014