Domov Najnovšie Na dovoz Nové autá Predajcovia Vývoj cien Fórum Dokumenty Magazín Overenie vozidla
Novinka
Novinka Komplexné preverenie vozidla Kontrola fyzického stavu, vykonanie diagnostiky, skúšobná jazda

Ako funguje radar s umelou inteligenciou?

Radar s umelou inteligenciou. Novinka potrestá nedovolené telefonovanie za volantom. Systém využíva AI a monituruje správanie vodičov za volantom bez obmedzenia 24/7. 

rufus v Spravodajstvo
02.06.2024
Diskusia:
Sledujte nás na:
Ako funguje radar s umelou inteligenciou?

Video: Policajné...

Spravodajstvo

Nový radar výrobca označil názvom Monocam. Pracuje na báze umelej inteligencie a má predpoklady na to, presadiť sa postupne v celej Európe. 

Nový radar výrobca označil názvom Monocam. Pracuje na báze umelej inteligencie a má predpoklady na to, presadiť sa postupne v celej Európe. Zdroj: canva.com

Drony a radary 

Doprava vyžaduje so zvyšujúcim sa počtom áut nové riešenia monitorovania premávky. Toto je najnovší spôsob ako sa bude dohliadať na bezpečnosť na cestách. Po dronoch prichádzajú systémy, ktoré využívajú umelú inteligenciu. Ako systém funguje? Tento typ radaru je väčšinou umiestnený na diaľničných mostoch. Kamera sníma správanie vodičov bez akýchkoľvek obmedzení. Nepretržité dohliadanie na chod premávky 24 hodín denne 7 dní v týždni je nutným krokom, ak chceme zvýšiť bezpečnosť na cestách.

Telefonovanie - mobil za volantom počas jazdy - pokuty nestačia. Prichádzajú radary s AI technológiou. Zdroj: canva.com

Umelá inteligencia rozpozná porušovanie pravidiel 

Vodiči nerešpektujúci zákon po novom budú potrestaní vždy, keď sa dopustia porušenia zákona. Ako Moncam monitoring funguje? Radar nepretržite vyhotovuje snímky a videonahrávky vodičov, ktoré spracúva umelá inteligencia. Systém rozpozná, keď má vodič v ruke  mobilný telefón, tablet alebo porušuje pravidlá spôsobom, ktorý je v rozpore so zákonom. Na základe videozáznamu automaticky nasníma fotografiu vodiča. To nie je všetko. Dôkazový materiál automaticky odošle vyškolenému úradníkovi, ktorý zhodnotí, či skutočne ide o porušenie pravidiel cestnej premávky.

Testovanie v Nemecku

Zaujímavé výsledky prinášajú skúšky z praxe. Pred 2 rokmi testovali tento systém v Nemecku. Nekonalo sa žiadne "tabuľkové hodnotenie" a radar si vyskúšal prácu v hustej premávke na diaľnici neďaleko mesta Mainz. Policajti boli z jeho "zanietenia" nadšení. Každú hodinu radar odhalil okolo 20 nových priestupkov. Išlo pritom o úsek, na ktorom na kontroly vodičov upozorňovala veľká výstražná tabuľa.

Luxembursko taktiež využíva radary založené na podobnom princípe. Zdroj: actu.fr/Ninon Oget

Pokuta 300 eur a zakáz šoférovania na 2 roky nestačí

K najčastejším príčinám dopravných nehôd patrí nevenovanie sa premávke a „hranie sa“ s mobilom za volantom počas jazdy. Na základe údajov zo štatistiky zverejnenej na webovej stránke Ministerstva vnútra Slovenskej republiky (MV SR) je najčastejšou príčinou vzniku dopravných nehôd, pri ktorých bola usmrtená osoba, porušenie povinnosti vodiča (30 %). Napriek tomu varovania vodiči nerešpektujú. Pokuty za telefovanie či používanie mobilu nie sú nastavené zle a ich porušenie počas šoférovania môže rodinný rozpočet zabolieť. U nás na Slovensku aktuálne hrozí podľa sadzobníka pokút sankcia až 300 eur a zakáz šoférovania na 2 roky. 

Mobil za volantom počas jazdy

Po testovacej fáze Nemci neváhali a oznámili zavedenie do praxe. Vláda spolkovej krajiny Porýnie-Falcko oznámila, že chce natrvalo nasadiť na cesty radary Monocam trestajúce nezákonné používanie mobilu za volantom počas jazdy. "Pilotný projekt dokazuje, že Monocam má preventívny vplyv a je vhodný na zvýšenie bezpečnosti na cestách v Porýní-Falcku. Preto chceme byť prvou spolkovou krajinou, ktorá zavedie Monocam," povedal pre  portál Heute.at minister vnútra Michael Ebling.

Umelá inteligencia vyhodnotí dopravné analýzy v reálnom čase.Zdroj: goodvisionlive.com

Monitorovanie vodičov v roku 2024 

Tento radar nevznikol v Nemecku, ale bol vytvorený v Holandsku, kde prebehli aj jeho prvé testy. Až následne sa začali pilotné projekty s testami v Nemecku. Podobný vývoj možno predpokladať postupne aj v ostatných európskych krajinách. K Nemecku sa časom veľmi pravdepodobne pridá susedné Rakúsko a v ďalších rokoch sa určite systém rozšíri aj na slovenské a české cesty. Zatiaľ sa potvrdilo, že dokáže vyhodnocovať správanie vodičov bez väčších omylov a predpokladá sa, že sa postupne dostane na všetky cestné úseky s potrebou zvýšenia bezpečnosti. Ako hodnotíte zavádzanie techonológie s umelou inteligenciou? Osvedčí sa kontrola vodičov na diaľku bez policajných hliadok? 

Zdroj: Heute.at, tageblatt.lu, 

Radar s umelou inteligenciou - systém proti používaniu mobilných telefónov za volantom

Video: Policajné testovanie Monocam radaru, ktorý využíva umelú inteligenciu

Prihláste sa na odber nášho newslettera

Novinky zo sveta áut priamo na váš e-mail.

Súhlasím so Všeobecnými obchodnými podmienkami a vyhlasujem, že som sa oboznámil/a s Informáciou o spracúvaní osobných údajov

Späť na magazín

Diskusia k článku

Pridajte si nás do svojho informačného kanála Google News. SLEDUJ NÁS NA

Podobné zaujímavosti

01Nová značka: Pokuta v Nemecku až 150 eurNová značka: Pokuta v Nemecku až 150 eurKtorú novú značku vodiči nepoznajú? Za jej ignorovanie platí v Nemecku pokuta vo výške 70...28. Máj, 2024
02Prvý Ford Mustang GTD = Beštia od Fordu porazí Porsche aj FerrariPrvý Ford Mustang GTD = Beštia od Fordu porazí Porsche aj FerrariNenechajte si ujsť beštiu, ktorá je určená pre odvážnych fanatikov rýchlosti. Toto je prvý...30. Máj, 2024
03Najtop BMW: Skytop Cabrio berie dych!Najtop BMW: Skytop Cabrio berie dych!Luxus a dokonalosť na druhú. To je všetko, čo možno povedať o novinke z dielne BMW. Jediné...24. Máj, 2024