Autá s nízkym nájazdom sa môžu pekne predražiť. Na čo všetko si dať u nich pozor
Pri výbere ojazdeného auta hrajú u slovenských kupujúcich jednu z najväčších rolí jeho vek a čo najmenší kilometrový nájazd. Ideálne ojazdené vozidlo je podľa mnohých také, ktorým jazdil (nemecký) dôchodca cez víkend na nákupy a auto je tak len málo opotrebované a vykazuje podstatne nižší kilometrový nájazd ako ostatné, inak porovnateľné vozidlá. Je ale také auto s nízkym kilometrovým nájazdom naozaj dobrou voľbou, alebo môže práve kvôli nízkemu nájazdu skrývať množstvo nástrah, ktoré môžu kúpu vozidla predražiť?

Autá s nízkym nájazdom sa...
Servis
Prvou vecou, ktorú by si mal u týchto áut každý kupujúci skontrolovať, je, či vozidlo nemá stočený tachometer. Je možné si to overiť rýchlo a online na www.cebia.com, kde sa po zadaní VIN kódu vozidla môže záujemca o vozidlo dozvedieť, či sú dostupné informácie k jeho priebežnému nájazdu, teda či má z hľadiska najazdených kilometrov transparentnú históriu a môže aj priamo odhaliť stočený tachometer.
Pokiaľ auto stočený tachometer nemá a naozaj sa s ním len málo jazdilo, tak to ešte neznamená, že sa jedná o dobrú kúpu. Vozidlá sú konštruované na to, aby sa pravidelne používali a to, že nie sú dostatočne prevádzkované, nerobí dobre niektorým ich súčiastkam. Je preto vždy dôležité si tieto veci skontrolovať, inak môžete následne zaplatiť tisíce eur za opravy.
V prvom rade sa jedná o brzdy. Problém pri kotúčových brzdách vzniká tým, že v mieste, kde nie sú brzdové doštičky, kotúče pri dlhšom státí korodujú. V miestach doštičiek ku korózii na kotúčoch nedochádza, čím sa tieto miesta pri jazde menej opotrebovávajú. Následkom je nesúmerné obrúsenie kotúčov a vibrácie kolies pri brzdení. Kotúče je potom nutné vymeniť a spolu s nimi vždy aj brzdové doštičky. Pri bubnových brzdách, ktoré majú staršie či lacnejšie vozidlá na zadných kolesách, dochádza pri dlhšom státí k prireznutiu brzdového obloženia k brzdovému bubnu, čo môže mať za následok zablokovanie kolesa, prípadne odtrhnutie brzdového obloženia. Nutná je potom kompletná výmena zadných bŕzd vrátane ovládania ručnej brzdy.
Problém sa hrdzou vzniká aj pri ložiskách kolies, ktoré kvôli malému a nepravidelnému nájazdu majú podstatne kratšiu životnosť. Dôležité je skontrolovať aj stav brzdovej kvapaliny, ktorá sa má meniť vždy po dvoch rokoch. Jej zlá kvalita má pritom priamy vplyv na bezpečnosť prevádzky vozidla, pretože môže aj výrazne znížiť účinok bŕzd.
Problém môže byť aj s ručnou brzdou, ktorá sa nepoužíva, alebo je dlhodobo zatiahnutá. Dochádza k poškodeniu jej mechanizmu, čo pri kotúčových brzdách znamená výmenu brzdových strmeňov, pri bubnových brzdách sa musia vymeniť spravidla všetky komponenty vrátane lanovodov. To isté sa vzťahuje aj na elektronickú ručnú brzdu, pretože je to rovnaký princíp, iba je oprava o dosť drahšia.
Pri vozidlách s nízkym nájazdom je nielen vyššie riziko nepravidelnej výmeny brzdovej kvapaliny, ale aj oleja, ktorý sa musí meniť po roku či stanovenom kilometrovom nájazde, podľa toho, ktorá z týchto situácií nastane skôr. Ľudia, ktorí málo najazdia, často nechávajú nevymenený olej dlhšie, nezriedka aj niekoľko rokov a čakajú, až najazdia viac kilometrov. Olej však na seba viaže vzdušnú vlhkosť a degeneruje, čo nesvedčí motoru, ktorému sa tým zásadne znižuje životnosť. Extrémne náchylné na kvalitu oleja sú turbodúchadlá. Pri vozidlách na naftu dochádza tiež k poškodeniu DPF filtra.
Ďalšie, čo treba u vozidla skontrolovať, je stav a vek pneumatík. Pri vozidlách s malým nájazdom ľudia často pneumatiky nemenia, pretože dezén je v zákonnej norme, ale neuvedomujú si, že guma tvrdne a postupne vysychá a degraduje, môžu sa na nej urobiť aj hrče a pri jazde môže dôjsť až k jej prasknutiu.
Prihláste sa na odber nášho newslettera
Novinky zo sveta áut priamo na váš e-mail.
Súhlasím so Všeobecnými obchodnými podmienkami a vyhlasujem, že som sa oboznámil/a s Informáciou o spracúvaní osobných údajov
Najčítanejšie tento týždeň




