Dali nám vyskúšať čínske rodinné auto, ktoré nahradí Sharan a S-Max. Pozrite si naše dojmy
Kedysi to bola obľúbená kategória, bol to sen mnohých rodín a mnohých remeselníkov. Seat Alhambra a Volkswagen Sharan predstavovali akúsi modlu medzi podobne veľkými vozidlami. Ak nie tieto dve, tak Ford Galaxy a Ford S-Max.
Dongfeng Forthing U-Tour...
Testy áut
Lenže všetky štyri majú niečo spoločné, okrem spoločnej minulosti. Majú spoločné, že už neexistujú. Automobilky na ne zanevreli a venujú sa radšej modelom SUV. Čo teda zvoliť ak chcete MPV so 7 miestami? Veľa toho na výber nie je. Ale svoje želiezko do ohňa prináša čínska automobilka Dongfeng vo forme modelu Forthing U-Tour. My sme sa k nemu dostali vďaka novému dílerovi značky v Trenčíne, požičal nám ho Auto Koiš.
Čo je toto auto?
Pozrime sa na to trochu detailnejšie. Dongfeng je veľký koncern, ktorý združuje pod sebou mnohé značky. Jednou z nich je Forthing, ktorá má byť luxusná a má prinášať niektoré veci, ktoré nie sú úplne bežné. No a U-Tour je meno modelu pre Európu. Nie pre celú. Veď v Taliansku sa volá buď Cirelli 7, alebo EVO Spazio. No a na domácom trhu sa volá honosne Forthing Yacht.
U-Tour je hrdým zástupcom sekcie MPV, ktorá už na našom trhu takmer vymrela. Môžete možno argumentovať tým, že stále existuje možnosť dovozu Chrysleru Pacifica, ale ten bude s podobnou výbavou minimálne dvakrát drahší a bude aj o dobrých 30 cm väčší.
Zdroj: Autobazar.EU
Čínska automobilka pripravila auto veľkosti, ktorá je takmer navlas rovnaká s referenčným Seatom Alhambra z minulosti. Líši sa len v detailoch, napríklad dĺžka je menšia o pár milimetrov a rázvor vynechal 2 centimetre. Nič extrémne! Forthing U-Tour vyzerá ako rozumná voľba rodinného MPV, ktoré ma adekvátnu veľkosť.
Nezapadne do koloritu
Forthing U-Tour môže byť čímkoľvek, ale nie je obvyklým autom. Aspoň zatiaľ, lebo jeho tvary sú prudko excentrické a mimo všetkého, čo si môžete predstaviť. Platí to najmä o prednej časti, kde U-Tour predvádza ešte masívnejší povrch masky ako najnovšie modely BMW a svojím štýlom akoby fušoval do remesla Lexusu. Je to z dôvodu, že predná maska nielen masívna, ale má aj podobný tvar. Vozidlo prináša štandardne LED svetáa, ktoré nie sú vlastne ničím zaujímavé. Svietia a to je asi ich najzásadnejšia charakteristika. Nemajú žiadne výrazné funkcie naviac.
Oproti Alhambre má ale tento model niečo iné. Tým niečím je konkrétne použitie štandardných dverí, čo ho skôr približuje Fordu Galaxy ako španielsko-nemeckému ideálu. Aj tu sa hrá na luxusnejšie auto hliníkovými lemami okolo okien.
Najväčšou zaujímavosťou zboku sú disky, ktoré získali pulkičky do jednotlivých otvorov v lúčoch a tieto pukličky majú medené prvky. Ako budú s trvácnosťou ukáže čas, ale niektoré recenzie užívateľov hovoria, že toto môže byť kameň úrazu z pohľadu vizuálu auta. Ale treba veriť, že automobilka na kritike zapracovala a novšie modely majú aj kvalitnejšie spravený nástrek medených pásikov.
Zdroj: Autobazar.EU
Zadok už je skôr štandardný s výklopným vekom batožinového priestoru ovládaným elektricky. Toto veko je rozmerné a otvára sa absolútne jednoducho. A takisto jednoduché sú aj zadné LED svetlá s prepojením pásom. Zo svetiel je azda najzvláštnejší prístup ku tretiemu brzdovému svetlu, ktoré sa tvári ako z úplne iného auta. Má formu 3 pásikov, pri ktorých je dokonca aj ostrekovač okna pekne skrytý.
Zvonka je Dongfeng Forthing U-Tour hlavne vecou vkusu. Ale vnútri to je o niečom inom.
Luxusnejší ako Alhambra kedy mohla byť
Forthing U-Tour ťaží z toho, že Forthing je vlastne luxusná odnož automobilky Dongfeng. Znamená to, že interiér na dve možnosti. Buď zvolíte svetlý, alebo tmavý, ale odporúčame svetlý a v takom prípade je auto reálne pekné. Aspoň väčšina z neho. Vlastne jedinou chybičkou krásy môže byť spracovanie dreveného obkladu prístrojovej dosky, ktorý vyzerá celkom lacno a má aj taký trochu lacný držiak na mobilný telefón strede medzi výduchmi. Inak sú výduchy akoby priamo prevzaté z Mercedesu a sedadlá majú odvetrávanie v prvom aj druhom rade.
Poďme sa pozrieť dozadu. Toto auto má nezvyklé usporiadanie 2+2+3, pričom v treťom rade sú práve 3 sedadlá, z ktorých to stredné je skôr priemerné a pre malých spolujazdcov. Najlepšie miesta sú v prvom a druhom rade, pričom v strednom rade sú dve samostatné kreslá s elektrickým nastavením a možnosťou posúvania k sebe a od seba. U-Tour je veľmi špecifické a zaujímavé auto z tohto pohľadu a viac sa mu hodí bledá farba, ktorá ho robí ešte luxusnejším a vzdušnejším. Netreba zabudnúť ani na výšivky leva na opierkach hlavy.
Zdroj: Autobazar.EU
No ak sa bojíte informačno-zábavného systému a rôznych funkcií, tak práve ten je trošku zvláštny. Ale nebojte sa až tak, ovládanie klimatizácie ostalo stále samostatné, aj keď má iba jednu zónu. Ešte viac zaujme, že tento systém je príplatkový a ponúka viacero možností ako ten základný. Ponúka aj rôzne prednastavené scenáre pre vozidlo ako napríklad konferenčná miestnosť, či fajčiarska pauza.
Inak sa Dongfeng Forthing U-Tour používa ako každé iné auto a na niektoré špecifiká si stačí jednoducho zvyknúť. Ak chcete adaptívny tempomat, tak ten nenájdete v základnej výbave, musíte si zaň priplatiť.
Vyberte si aký chcete motor!
Na výber pre toto auto sú dve verzie pohonu. Buď to je to hybridný systém s 1,5-litrovým štvorvalcom, alebo 1,5-litrový štvorvalec samotný. Je to 4A95TD, ktorý má základ v podniku kooperujúcom s Mitsubishi. Jeho výkon je 130 kW (177 k) a cez dvojspojkovú automatickú prevodovku od Magna Steyr poháňa výlučne predné kolesá. Zrýchlenie na stovku je záležitosťou približne 10 sekúnd a najväčšie obavy sme mali zo spotreby.
Ale ani spotreba nie je zásadným problémom. V kľude sa dá jazdiť s diaľnicami do 8,5 litra a mimo diaľnic sa viete dostať kľudne aj ku sedmičke. Vzhľadom na absenciu akejkoľvek elektrifikácie je to veľmi konkurencieschopná spotreba. Jasné, Alhambra s motorom 1,4 TSI bola možno o niečo úspornejšia, ale ani Dongfeng Forthing U-Tour sa nedá považovať za extrémneho žrúta.
Zdroj: Autobazar.EU
Podvozok ale dokáže prekvapiť viac ako spotreba. Takto uhúpaný a komfortný setup sme dlho nezažili v akomkoľvek inom vozidle. Pri tomto sa aj autá od Citroënu zdajú ako pevné a použiteľné na rýchlu jazdu. Dongfeng jednoducho vytvoril auto, ktoré pri nesprávnom zaobchádzaní môže priviesť morskú nemoc pasažierov vzadu. Vodičovi zle určite nebude, ale pasažieri vzadu nemusia mať také šťastie, najmä v treťom rade, ktorý húpanie sprostredkuje najväčšmi.
Konkurencia
Zo zavedených konkurentov už žiadny neexistuje. Vymenovali a spomíname ich stále dokola. Najväčším konkurentom zo súčasných áut sú modely SUV. Ale tie zase nemôžu konkurovať výbavu a cenou. Vlastne by sa mohlo zdať, že Dongfeng Forthing U-Tour je vynikajúce auto pre toho, kto chce jednoducho odviezť siedmich, alebo aspoň šiestich bez klaustrofobických tendencií a nechce Multivan Bulli. Veď aj tí v poslednom rade majú držiaky na nápoje a výduch klimatizácie.
Zdroj: Autobazar.EU
Odporúčaná verzia
Odporúčaná verzia je veľmi jednoduchá na výber. Dongfeng Forthing U-Tour má totiž iba jednu jedinú alternatívu výbavy. Na poli pohonu sú na výber dva systémy, ale aj tu väčšina asi siahne po obyčajnom a lacnom štandardnom benzínovom agregáte.
Cena je extrémnym lákadlom
Ak by ste argumentovali tým, že stále existuje ako konkurencia Chrysler Pacifica, tak vedzte, že s podobnou výbavou bude stáť dvakrát toľko. Ako je to možné? Dongfeng Forthing U-Tour stojí totiž veľmi príjemných 36 000 eur aj so všetkou výbavou ako má testované vozidlo. Veď má príplatok aj za informačno-zábavný systém. Tých 590 € sa určite oplatí investovať, budete mať spokojnejší život. Alebo vám na tom nebude záležať a pôjdete len po cene, čo sa dá tiež pochopiť. Základné prevedenie Dongfeng Forthing U-Tour s iba zadnými parkovacími senzormi totiž stojí 33 890 eur a v interiéri je takmer navlas rovnaký ako toto.
Zdroj: Autobazar.EU
Plusy a mínusy
+cena
+pocit luxusu
+rozumné prevedenie
-uhúpaný podvozok
-hodilo by sa mu viac výkonu
Detailné technické údaje
Dongfeng Forthing U-Tour FR
|
Motor |
R4 benzín |
|
Objem |
1481 cm3 |
|
Výkon |
130 kW (177 k) pri 5600 ot/min |
|
Krútiaci moment |
240 Nm pri 1500-4000 ot/min |
|
Prevodovka |
Automatická 7-stupňová, dvojspojková |
|
Dynamické parametre |
|
|
Maximálna rýchlosť |
- km/h |
|
Zrýchlenie 0-100 km/h |
Cca 10 s |
|
Spotreba (WLTP) |
7,3 l/100km |
|
Emisie |
- g CO2/km |
|
Rozmery a hmotnosti |
|
|
Dĺžka |
4850 mm |
|
Šírka |
1900 mm |
|
Výška |
1715 mm |
|
Rázvor osí kolies |
2900 mm |
|
Objem batožinového priestoru |
234 l pre 7 miest/1056 l pre 4 miesta |
|
Objem palivovej nádrže |
55 l |
|
Pohotovostná/užitočná hmotnosť |
-/- kg |
Zdroj: Autobazar.EU
Zdroj foto: Autobazar.EU
Dongfeng Forthing U-Tour (Yacht)
Prihláste sa na odber nášho newslettera
Novinky zo sveta áut priamo na váš e-mail.
Súhlasím so Všeobecnými obchodnými podmienkami a vyhlasujem, že som sa oboznámil/a s Informáciou o spracúvaní osobných údajov