Dopravný znalec Holéci: Nechať odkaz na aute, ktoré ste poškodili? Všade sú kamery (136. podcast Autobazar.EU)
PODCAST DOPRAVNÁ PORADŇA - V rozhovore so znalcom cestnej dopravy si pripomenieme aj to, ako sa správať pri menších aj vážnejších nehodách. Okrem toho objasňujeme, čo je nové v tuneli Višňové a dozvieme sa finalistov ankety Európske auto roka 2025.
Dopravný znalec Holéci:...
Podcasty
Určite si hovoríte, že viete, čo robiť pri nehode a nepotrebujete už žiadne informácie. Keď sa však stanete účastníkom dopravnej nehody, nemusíte vždy reagovať chladnokrvne a s jasnou hlavou, preto je fajn si niektoré informácie pripomenúť.
V 136. epizóde podcastu Autobazar.EU s Ďurom Sabom je hosťom znalec cestnej dopravy Ing. Bc. Milan Holéci. Nielen o jazdenkách vieme všetko.
Hneď na úvod notoricky opakovaná otázka, kedy nemusíte k nehode volať políciu?
Políciu nevoláme v tom prípade, ak sa obaja účastníci nehody dohodnú, ak sa stane škoda len obom účastníkom, alebo ak nedôjde k škode cudzej. Nemusíte volať políciu, ak sa obaja dohodnú, ak majú obaja zákonné poistky, obaja vypíšu správu o nehode a tieto v dostatočnej časovej lehote pošlú do poisťovní. V jednotlivých kolónkach správy o nehode, je vždy napísané kto sa cíti a necíti byť vinníkom. Ak obaja pošlú súhlasné správy o nehode, tak s tým poisťovne nemajú problém, až na drobné výnimky.
Kedy voláme políciu k dopravnej nehode?
Ak sa obaja účastníci nedohodnú kto z nich je vinný, alebo kto má aký podiel viny, tak volajú políciu, aby to zdokumentovala a rozhodla. Ďalej voláme políciu, ak pri nehode dôjde k poškodeniu nejakého verejnoprospešného zariadenia, napríklad semafor, alebo značka, poprípade nejaké oplotenie, ak bolo poškodené všetko, čo je cudzí majetok. A policajtov samozrejme voláme k nehode, keď príde k zraneniu, alebo úmrtiu účastníka nehody.
Čo robiť pri malom „ťuknutí“ na parkovisku?
Problém je, že sa nám vracia veľa prípadov malého „ťuknutia“ na parkovisku. Účastníci sa dohodli, ale napríklad za týždeň si to jeden z nich rozmyslel a išiel na políciu nahlásiť, že sa stala dopravná nehoda a že on sa necíti byť vinný. Tým pádom to polícia ide dokumentovať, pretože je povinná to urobiť, ale už zadokumentuje len to, čo tí dvaja povedia a tým pádom nastáva nejasná situácia, ktorá sa môže skončiť na súde.
Ak niekomu „ťuknem“ auto na parkovisku a nie je tam majiteľ auta, čo mám urobiť?
Ideálne je nechať nejaký odkaz, ktorý bude obsahovať kontakt na vás. Pokojne tam napíšte: „Stalo sa toto a toto, ponáhľal som sa, prepáčte.“ Je to trošku diskutabilné, pretože to vychádza z občianskeho zákonníka, ale mohlo by to stačiť, ak tam napíšete to čo treba, hlavne kontakt na vás. Často ľudom neskôr vysvetľujeme, že v súčasnosti má takmer každý objekt nejakú kameru, ktorá sleduje nejaký priestor, alebo majú autá svoje kamery a zaznamenávajú čo sa deje okolo nich. Vy urobíte drobné „ťuknutie“, máte pocit, že sa nič zlého nestalo a za tri týždne vám príde papier, kde bude napísané, čo ste urobili na parkovisku s informáciou, že polícia má aj videozáznam a už v tom máte odchod z miesta dopravnej nehody, alebo nejaký úmysel. Takže sa neoplatí nikdy odísť bez toho, aby ste sa nesnažili aj takúto drobnosť nejako vyriešiť.
Pri nehode na diaľnici, ak nie som zranený, tak si dám vestu, výstražný trojuholník a okrem policajtov volám aj diaľničnú patrolu?
Ak ste na diaľnici a prídete k nejakej úhone, auto je nepojazdné a vy stojíte na kraji vozovky, alebo v poli pri diaľnici, tak vždy volajte diaľničnú políciu, lebo akonáhle sa deje takáto situácia, tak diaľničná polícia musí korigovať pohyb vozidiel na diaľnici. Diaľničná patrola patrí Národnej diaľničnej spoločnosti a ona vám pomáha riešiť nejaký problém na diaľnici a v spolupráci s políciou pomáha aj pri riešení nehôd. Keď polícia povie, že treba uzavrieť diaľnicu v tomto úseku, urobí to diaľničná patrola, ktorá umožní policajtom na danom úseku pracovať. Vždy volajte diaľničnú políciu. Oblečiete si vestu, dajte 100 metrov za auto výstražný trojuholník, čakajte niekde v kríkoch, ale to neznamená, že nepríde iný nepozorný vodič a vletí do vášho odstaveného auta. Diaľničná polícia je skoro vždy skôr pri vás a zavolá diaľničnú patrolu, pošlú ju za vami a neskôr skontrolujú, že ste v poriadku a nechajú vás pod jej dozorom.
Ako to je pri zrážke s divokou zverou?
Tam je to to isté. Pretože, vy zrazíte zviera, ale neviete komu toto zviera patrí. Aké poľovné združenie obhospodaruje okolie nehody. To zistia policajti, ktorých privoláte. Oni zabezpečia, aby nedošlo aj k iným škodám a iným nebezpečným kontaktom a vyrozumejú správcu poľovného revíru, ktorý je povinný si prísť zobrať zrazené zviera a odviesť mimo miesto nehody. Keď zmizne z vozovky zviera a odstráni sa z nej aj vaše poškodené auto, až vtedy sú policajti oprávnení opustiť tento priestor.
Vypočujte si celý Manuál účastníka dopravnej nehody v podcaste Autobazar.EU a dozviete sa aj:
- Čo robiť keď po nehode na križovatke jeden z účastníkov miesto opustí.
- Či je stále trestné neposkytnutie pomoci pri dopravnej nehode
- A na začiatku zimy sa dozvieme, či nás čaká nehodovejšie obdobie.