Európska únia pritvrdzuje proti Číne, opatrenia sa ale dotknú nás, každodenných vodičov
Európska únia sa po elektromobiloch zameriava na ďalší čínsky produkt. V hre sú antidumpingové clá na pneumatiky, ktoré by mohli zdražiť lacné značky obľúbené medzi vodičmi. Prehĺbi to spor medzi Bruselom a Pekingom?

Európska únia pritvrdzuje...
Spravodajstvo
Európska únia plánuje zavedenie ďalších ciel voči čínskym výrobkom, čo môže ovplyvniť mnohých spotrebiteľov. V rámci aktuálne prebiehajúceho obchodného napätia medzi Čínou a Západom sa čoraz viac do popredia dostáva aj Európska únia. Po tom, čo Brusel zaviedol dodatočné clá na elektromobily dovážané z Číny, zvažuje podobný krok aj pri inom, rozšírenom komoditnom segmente, pri pneumatikách.
Podnet od výrobcov
Americký denník The Wall Street Journal na túto skutočnosť upozornil ešte minulý mesiac. Odkazoval sa na informácie od zdrojov z európskych inštitúcií. Európska komisia neskôr potvrdila, že začala antidumpingové vyšetrovanie. Výsledkom môže byť zavedenie prvotných opatrení a ciel už v priebehu nasledujúcich ôsmich mesiacov. Podnet podali zástupcovia európskeho pneumatikárskeho priemyslu. Tvrdia, že čínske pneumatiky sa na európskom trhu predávajú za neférové ceny. Podľa nich za tým stoja rozsiahle štátne dotácie, ktoré čínska vláda poskytuje svojim výrobcom.
Vyšetrovanie cien, ktoré podľa niektorých firiem klesli pod reálne náklady na výrobu a vývoj, potrvá približne 14 mesiacov. Komisia zatiaľ neoznámila, v akej výške by clá mohli byť. Na situáciu už stihla reagovať aj čínska strana. Tamojšie ministerstvo obchodu uviedlo, že bude chrániť práva a záujmy svojich výrobcov. Peking zároveň vyjadril znepokojenie nad krokmi Bruselu. Európsku úniu vyzval, aby viedla konštruktívny dialóg a hľadala riešenie prostredníctvom konzultácií.
Čo to znamená pre bežných vodičov?
Ak EÚ zavedie clá na čínske pneumatiky, ich ceny môžu skokovo vzrásť. Dotkne sa to najmä vodičov, ktorí siahajú po lacnejších značkách. Práve tie čínski výrobcovia ponúkajú vo veľkých množstvách aj na našom trhu napriek tomu, ich kvalita a schopnosti su mnohokrát otázne. Dokazuje to aj test nezávislej organizácie ADAC, kde pneumatiky z Číny úplne pohoreli. Vyššie ceny tak pocítia motoristi, ktorí dvakrát ročne menia celú sadu pneumatík. Na druhej strane môžu európski výrobcovia získať miernu výhodu v konkurencii.
EÚ cieli na Čínu aj v segmente elektromobility
Pripomeňme, že Brusel už koncom minulého roka zaviedol dodatočné clá na elektromobily z Číny. Tieto sadzby sa uplatňujú nad rámec štandardného 10 % cla, ktoré platí pre dovoz áut do EÚ. Výška ciel závisí od konkrétneho výrobcu. Značka BYD čelí dodatočným clám vo výške 17 %, Geely 18,8 % a štátny gigant SAIC až 35,3 %. Tieto opatrenia sa stali súčasťou širšej snahy EÚ obmedziť narúšanie trhu a podporiť domácu výrobu.
Prihláste sa na odber nášho newslettera
Novinky zo sveta áut priamo na váš e-mail.
Súhlasím so Všeobecnými obchodnými podmienkami a vyhlasujem, že som sa oboznámil/a s Informáciou o spracúvaní osobných údajov
Najčítanejšie tento týždeň




