Domov Najnovšie Na dovoz Nové autá Predajcovia Vývoj cien Fórum Dokumenty Magazín Overenie vozidla
Novinka
Online overenie Kontrola nájazdu km, poškodení a pôvodu vozidla Novinka Komplexné preverenie vozidla Kontrola fyzického stavu, vykonanie diagnostiky, skúšobná jazda

Ford Ranger Platinum má V6, luxus a vyzerá trochu inak

Ford už svoj model Ranger postupne ponúka aj v Európe, na náš trh sa dostane už vo februári 2023. Vtedy automobilka oznámi aj presnejšie ceny vozidla. Je však jasné, že v ponuke bude šialený Ranger Raptor a postupne pribudne aj menej šialený a skôr luxusne zameraný Ranger Platinum.

JozefM v Auto-moto zaujímavosti
02.12.2022
Diskusia:
Sledujte nás na:
Zdroj: Ford

Ford Ranger Platinum má...

Auto-moto zaujímavosti

Hovorí sa, že práve Ranger Platinum bude najluxusnejšou alternatívu v ponuke modelu počas celého jeho životného cyklu. Bude tak kopírovať ponuku amerických pick-upov s označením F-150. Ford tak bude mať aj najširšiu ponuku výbav medzi podobnými autami. To ale nie je až tak vážny problém, keďže ponúka pick-upov je u nás celkom oklieštená.

Pod kapotou modelu bude fungovať motor s objemom 3 litre a so šiestimi valcami umiestnenými do V. Pre Platinum bude základnou výbavou a ponúkne výkon 184 kW (250 k). Ten však nie je až tak dôležitý ako krútiaci moment 600 Nm. Vidlicový 6-valec bude spolupracovať s automatickou prevodovkou s desiatimi stupňami, ktorá bude posielať výkon na elektronicky kontrolovanú sústavu pohonu všetkých štyroch kolies. Pre model Platinum automobilka upravila uchytenia motora, ktoré zaručujú redukciu hluku a vibrácií. Ford hovorí, že model s touto výbavou má byť lepší vo všetkých smeroch, ale má byť hlavne kultivovanejší ako ktorýkoľvek doteraz a aj ako ostatné výbavy v ponuke.

Ford Ranger Platinum má V6, luxus a vyzerá trochu inakZdroj: Ford

Ranger Platinum sa bude od ostatných Rangerov líšiť aj zaujímavejšími exteriérovými prvkami. Prinesie 20-palcové zliatinové disky, ktoré budú mať brúsenú vrchnú časť. Ďalším sériovým prvkom budú špeciálne tvarované denné LED svetlá, ktoré sú v hlavných svetlách. Tie zase prinesú adaptívne lúče. Zaujímavým prvkom, ktotý bude mať Ranger Platinum, bude dovieranie veka nákladného priestoru. Veci ako kožené čalúnenie, či zatmavené sklá už oproti tomu vyzerajú úplne štandardne. Vnútri však bude ešte jedna zaujímavosť vo forme sedadiel s elektricky nastaviteľnými až desiatimi charakteristikami. Predné sedadlá budú mať štandardne vyhrievanie, ale aj ventiláciu a vodič si bude môcť užívať aj novú možnosť nepriameho osvetlenia. O informačno-zábavnom systéme na portrétovo umiestnenom veľkom displeji asi ani netreba hovoriť. Ranger Platinum tiež ponúkne aj ozvučenie Bang & Olufsen a pred vodičom bude digitálny panel miesto klasického ručičkového prístrojového štítu. Aj tu bude zaujímavo tvarovaný prepínač prevodovky. Už to predsa nie je radiaca páka, lebo prepínanie jednotlivých chodov je už elektronicky systémom Shift by wire.

Ford Ranger Platinum má V6, luxus a vyzerá trochu inakZdroj: Ford

Pre všetky Rangery, bez rozdielu výbavy, však bude dostupný rovnaký systém asistenčných prvkov, ktorý združuje aktívneho parkovacieho asistenta, varovanie pred vozidlom v mŕtvom uhle, či aj varovanie pred prechádzajúcou premávkou za vozidlom aj s pokrytím prívesu, či tristošesťdesiatstupňovou kamerou. Bezpečnostná výbava bude štandardom, možno v základe v trochu oklieštenom rozsahu. Tak ako ostatné verzie aj verzie s výbavou Platinum dostupné od spomenutého februára budúceho roka, 2023.

Ford Ranger Platinum má V6, luxus a vyzerá trochu inakZdroj: Ford

A ako je to s konkurenciu? Najzákladnejším konkurentom bude určite Volkswagen Amarok, ktorý je ale aj sesterským modelom, lebo automobilky vyvíjali pick-up spoločne. Vlastne, ak rátame vozidlá s motorom V6, tak sú títo dvaja takmer bez konkurencie. Mercedes už predsa svoj pick-up z kooperácie s Nissanom pochoval, aj napriek tomu, že práve tento mal v ponuke aj motor V6. Môžeme hovoriť aj o Mitsubishi L200, ale to určite nebude siahať Rangeru Platinum ani po základné skrutky na 20-palcových zliatinových diskoch. Ten ostáva primárne pracovným nástrojom a nie luxusným krížnikom. Má iba štvorvalec, podobne ako Nissan Navara a veľmi podobne ako Isuzu, či Toyota. Z tohoto vyplýva, že zaujímavé modely pick-upov sa dostávajú v prijateľnej veľkosti aj na náš trh. Práve Ranger, aj s výbavou Platinum, či Ranger Raptor, prípadne sesterský model od tradičného nemeckého výrobcu sú toho žiarivým príkladom.

Ford Ranger Platinum má V6, luxus a vyzerá trochu inakZdroj: Ford

Ford má teda s modelom Ranger nachystanú brutálnu stratégiu, ktorá hovorí na jednej strane o rozumných prevádzkových nákladoch vďaka naftovým agregátom, ale má aj šialený Ranger Raptor s benzínovým motorom EcoBoost so šiestimi valcami. Práve tu môže pôsobiť Ranger Platinum ako najvhodnejšia alternatíva pre tých, ktorí neplánujú s vozidlom chodiť na preteky a tiež chcú mať komfort pri cestovaní. Keby bolo BMW X7 s karosériou pick-up, tak by bolo presne týmto vozidlom.

Ford Ranger Platinum má V6, luxus a vyzerá trochu inakZdroj: Ford

Späť na magazín

Diskusia k článku

Pridajte si nás do svojho informačného kanála Google News. SLEDUJ NÁS NA

Podobné zaujímavosti

01Video špeciál: Za volantom indických modelov Škoda Kushaq a Slavia: Šoférovanie v Indii je poriadny adrenalínNa pozvanie českej automobilky Škoda sme vycestovali do druhej najľudnatejšej krajiny...28. November, 2022
02Citroën ë-Berlingo: Pomaly ďalej zájdeš, doslovaPrvá správa znela hrozivo. Citroën Berlingo už nebude mať spaľovacie motory a bude iba...1. December, 2022
03Chcete Ford Ranger Raptor s V6? Od februára bude u násAutomobilka Ford už dávnejšie predstavila pre americký trh model Ranger Raptor, ktorý...16. November, 2022