Domov Najnovšie Na dovoz Nové autá Predajcovia Vývoj cien Fórum Dokumenty Magazín Overenie vozidla
Novinka
Online overenie Kontrola nájazdu km, poškodení a pôvodu vozidla Novinka Komplexné preverenie vozidla Kontrola fyzického stavu, vykonanie diagnostiky, skúšobná jazda

Ford Tourneo Courier už nie je tak malý, ale stále je šikovný

Ford postupne obvinenia svoju ponuku úžitkových vozidiel a tie, ktoré sú označené slovom Tourneo už majú byť rodinnými autami. Tourneo Courier môže slúžiť ako náhrada nielen Fordu C-Max, ale takmer aj Grand C-Max, akurát nemá 7 miest. Práve Tourneo Courier je najväčšou novinkou a bude určite zaujímavým kompaktným rodinným automobilom.

JozefM v Auto-moto zaujímavosti
11.06.2024
Diskusia:
Sledujte nás na:
Zdroj: Autobazar.EU

Ford Tourneo Courier už...

Auto-moto zaujímavosti

Automobilka postavila nový model úplne samostatný, na rozdiel od niektorých väčších áut. Podpis vidno vôkol celého vozidla a Tourneo Courier má svojský a neprehliadnuteľný štýl. Aký je Courier ako rodinné auto, za ktorý ho automobilka pasuje? Pozrime sa spolu na niektoré najväčšie a najzásadnejšie atribúty.

Má kompaktné rozmery

Minulá generácia Ford Tourneo Courier bola naozaj maličká. Predchádzajúci model má dĺžku iba 4 157 milimetrov, čo znamená, že novinka je výrazne väčšia. Narástla priam enormne ale stále má dostatok kompaktnosti na používanie v bežných parkovacích miestach veľkomiest. Veď na dĺžku má nové Tourneo Courier iba 4 343 milimetrov a na šírku 1 813 milimetrov, čo ho pasuje za ideálneho hráča v parkoviskových hrách. Tieto rozmery platia pre verziu Active.

Ford ale zvolil štýl, ktorý prezentuje rozmery väčšie ako reálne sú. Veď to hovorí predná maska chladiča s výrazne vertikálnymi svetlometmi, ktoré pripomínajú niektoré veľké vozidlá z americkej produkcie. Z produkcie s modrým oválnom. Ford pre toto auto nachystal iba halogénové svetlomety. Hovoríme si iba, ale aj toto má svoje výhody. Pozrite sa koľko by stála výmena Full LED svetlometu, nebodaj ešte s adaptívnymi lúčmi a maticovým usporiadaním a pozrite sa koľko stoja halogénové svetlomety.

Ford Tourneo Courier už nie je tak malý, ale stále je šikovnýZdroj: Autobazar.EU

Veľkou výhodou modelu je možnosť voľby z dvoch výbav. Výbava Active, ktorú vidíte na fotkách, je tá dobrodružnejšia a terénnejšie vyzerajúca. Pod to sa podpisujú väčšie zliatinové disky, ale aj plastové lemovanie spodnej časti karosérie a, v tomto prípade, aj dvojfarebné lakovanie, tiež pripomínajúce jedno terénne veľké vozidlo. Tiež s oválnom, ale skôr zeleným.

Má priestranný interiér

Ford pri tomto aute stavil na kompaktné rozmery zvonka a príjemné rozmery zvnútra. Toto je naozaj rodinné auto, ktoré sa dá použiť všestranne. Veď má základný batožinový priestor s objemom 570 litrov a možnosť sklápania zadných sedadiel až na 2 162 litrov. Tie sú delené na jednu tretinu a dve tretiny. To je možno najväčšia smola auta. No a ešte vlastne v kufri je jedno prekvapenie. Kým základný Transit Courier dokáže medzi zadné blatníky vtesnať aj 120 cm širokú paletu, Tourneo Courier získal obloženie plastami, ktoré toto znemožňujú. Reálny rozmer znamená šírku len 117 cm.

Zadné sedadlá sú priestranné, ale záleží z akého uhla sa na Tourneo Courier pozeráme. Ak sa pozeráme z pohľadu výšky nad hlavou, tak nejedno menšie dieťa ani na strop nedočiahne. Malým deťom, prípadne mládeži do približne 15 rokov budú tieto miesta adekvátne veľké, dospelí si tiež sadnú, ale nebudú mať až takú priestorovú pohodu v oblasti nôh. Tu vidno menší rázvor a celkovo menšie rozmery najviac. Možno by bola fajn posuvná zadná lavica, ktorá by trocha ubrala z batožinového priestoru, ale tá v aute nie je. V prednej časti je ale miesta dosť a jediným zádrhlom môže byť použitie iba jedinej opierky lakťov. Tú má vodič na svojom sedadle. A spolujazdec? Má smolu, alebo sa môže so šoférom pobiť. To neodporúčame, možno by spolujazdec nebol zrazu spolujazdcom, ale len peším kráčajúcim do určitého bodu.

Ford Tourneo Courier už nie je tak malý, ale stále je šikovnýZdroj: Autobazar.EU

Je moderným autom

Automobilka pripravila auto, ktoré je moderné. Vlastne, niektoré detaily si musíte priplatiť, ale štandardne máte digitálny kokpit, takmer kompletný, pred vodičom, a ideálny je veľký dotykový displej v strede. Pod ním je zopár tlačidiel schovaných do jedného pásu so snímaním polohy prsta. Zaujímavé riešenie, relatívne jednoduché a čisté. Nám sa veľmi páči vrúbkovaný povrch prístrojovej dosky s vertikálnymi líniami od stredovej displejovej sekcie až po spolujazdcov výduch. Toto je akýmsi retro detailom.

Aby bolo jasné, Tourneo Courier je vybavené viacerými podpornými systémami vodiča, ktoré dokážu zachrániť nejednu situáciu. Ale to už sa dá čakať azda od každého nového auta. Tourneo Courier chce byť predsa plnohodnotnou náhradou za niekdajšie slávne modely MPV, ktoré sa z ponuky vytratili. Teraz sa vracajú, ale v úplne inej forme. Ako vozidlá využívajúce úžitkové know-how.

Ford Tourneo Courier už nie je tak malý, ale stále je šikovnýZdroj: Autobazar.EU

Motor ukazuje výkon, ale…

Ford má v modeli Transit Courier viacero možností agregátov. Má aj naftový motor, o čom svedčí aj v Tourneo Courier náznak kontrolky žeravenia. Ale v Tourneo Courier bude iba jediný motor. Ako v Pánovi prsteňov prsteň. Jeden všetkým vládne, jeden je pod kapotou, ale môže mať dvoch pomocníkov. Na výber je zo šesťstupňovej manuálnej prevodovky a sedemstupňovej automatickej prevodovky. My sme sa pozreli na zúbky fungovaniu automatického radenia. Chýba mu síce možnosť prepínať prevody páčkami pod volantom, ale ku štýlu auta sa pádla ani veľmi nehodia. Vlastne hodia, ale do kufra s kajakmi na streche.

Litrový trojvalec má výkon 92 kW (125 k), čo síce stačí na relatívne dynamickú jazdu, ale problém nastáva pri ostrejšej a rýchlejšej forme presunov. Vtedy si karoséria s masívnou čelnou plochou a nie práve optimálnym koeficientom odporu vzduchu jednoducho vypýta viac paliva. Po diaľnici sa viete dostať takmer na 8 litrov, pri dodržiavaní štandardných rýchlostných limitov. Ak tieto limity prekročíte, tak v Nemecku môžete mať spotrebu kľudne aj viac ako 10 litrov. Ale ak sa budete motať do 90-kilometrovej rýchlosti mimo mesta a v meste, tak spotrebu udržíte niekde medzi 5 až 6 litrami benzínu na 100 km.

Ford Tourneo Courier už nie je tak malý, ale stále je šikovnýZdroj: Autobazar.EU

Má vôbec konkurentov? A koľko stojí?

Aj keď sa to nezdá, Ford Tourneo Courier má niekoľko zaujímavých konkurentov. Veď napríklad Citroën oživil spaľovacie Berlingo a rovnako tak všetky ostatné značky Stellantisu nasledujú tento trend. Ak by ste argumentovali, že tieto autá sú väčšie, tak máte pravdu, ale na dĺžku je to o nejakých 13,5 centimetra. Čiže o toľko väčšie nie sú. A rovnako je to ale v prípade Fordu Tourneo Connect. Je väčší, ale len o kúsok. Hlavným rozdielom bude použitie motorov. Veď Connect môže mať aj naftový agregát a tiež predvádza dve dĺžky.

Takže podtrhnuté zrátané, Tourneo Courier je kategóriou takmer samostatnou, ktorú vyrába málokto iný. Je náhradou za stredne veľké MPV a túto úlohu zvládla bravúrne. Bravúrne zvláda úlohu rodinného auta aj vďaka priaznivej cene. Plne vybavený kus, teda podobný tomu, čo vidíte na fotkách, ktorému chýba iba zopár prvkov výbavy, môžete mať za necelých 29 000 € s DPH.

Ford Tourneo Courier už nie je tak malý, ale stále je šikovnýZdroj: Autobazar.EU

Späť na magazín

Diskusia k článku

Pridajte si nás do svojho informačného kanála Google News. SLEDUJ NÁS NA

Podobné zaujímavosti

01Ford Kuga Mk2: Aká je a na čo si dať pozor pri kúpe?Ford Kuga bol svojho času priekopníkom medzi SUV značky Ford. Prišiel s novou koncepciou a...24. Máj, 2024
02Slovenská premiéra Fordu Mustang GT v ŽilineNový Ford Mustang si ako miesto slovenskej premiéry vybral areál žilínskeho letiska. Ford...8. Jún, 2024
03Test: Ford Bronco - Štipka šialenstva na každý deňNiektoré slová sa z angličtiny ťažko prekladajú do nášho jazyka. Madness je síce...8. Máj, 2024