Jasne a stručne: Kde a odkedy sú zimné pneumatiky povinné
Zrejme vás prekvapíme. Napriek tomu, že európska legislatíva sa stáva do veľkej miery univerzálnou, všetky členské krajiny EÚ si neosvojili rovnaké pravidlá o používaní pnematík. A tak si motoristi pri ceste do zahraničia musia dôsledne overovať, čo majú mať na aute obuté. Prinášame vám prehľad, ktorý toto zisťovanie uľahčí.
Jasne a stručne: Kde a...
Rady a tipy
Sezóna prezúvania pneumatík je už v plnom prúde. Pneuservisy zažívajú každoročný nápor zákazníkov, ktorí si chcú buď nechať auto prezuť, alebo zameniť komplety na vozidle. Takýto frmol zažívajú pravidelne dvakrát ročne. A to napriek neustále rastúcej popularite celosezónnych pneumatík. Vodičov, ktorí stále uprodnostňujú zvlášť letné a zvlášť zimné pneumatiky je dodnes väčšina. Iste, zaplatia daň v podobe času potrebného na výmenu a v konečnom dôsledku aj financie potrebné na túto výmenu, majú však garanciu tých najlepších pneumatík ako v lete, tak aj v zime. Pokiaľ patríte k vodičom, ktorí svoje vozidlo stále prezúvajú sezónne a chystáte sa niekam do zahraničia, určite bude cenný tento prehľad, odkedy a kde musíte mať zimné pneumatike na aute.
Nie všade sú zimné pneumatiky povinné
To, že na zimu musíme použivať zimné pneumatiky už v zásade berieme tak nejako samozrejme. Niekoho možno prekvapí fakt, že zimné pneumatiky nie sú povinné vo všetkých krajinách Európy! Iste, človek by to možno pochopil pri prímorských krajinách, typicky také Taliansko či Španielsko. Lenže tí z vás, ktorí nechýbali na hodinách geografie si okamžite uvedomíte, že aj tieto prímorské krajiny majú vysoké pohoria, kde je snehu viac než dostatok! Portál evz.de sa preto pozrel na to, ako to vlastne s tými zimnými pneumatikami v rámci Európy je naozaj.
Zdroj: Autobazar.EU | Zimné pneumatiky s hrotmi
Krajiny, kde sú zimné pneumatiky povinné
Slovensko - zimné pneumatiky sú povinné v období od 15. novembra do 31. marca v prípade, ak je na ceste súvislá vrstva snehu, námraza alebo ľad. Hĺbka dezénu musí byť najmenej 3 mm.
Česká republika - povinné v období od 1. novembra do 31. marca na cestách, kde sa nachádza dopravná značka “zimná výbava”. Pri osobných vozidlách je nutná hĺbka dezénu aspoň 4 mm.
Rakúsko - vodiči sú povinní od 1. novembra do 15. apríla prispôsobiť svoje vozidlo zimným podmienkam. Znamená to na zasneženej vozovke používať zimné pneumatiky s dezénom aspoň 4 mm, inak hrozí pokuta až do 5 000 € a v prípade nehody môže poisťovňa odmietnuť plnenie. Na niektorých horských prechodoch sa vyžaduje použitie snehových reťazí.
Nemecko - v zásade sú podmienky obdobné ako pri Rakúsku. Nie je tu však ohraničenie dátumom, vodič musí počas celého roka prispôsobiť svoje auto jazde na danom povrchu. Rovnako je tu zo zákona aj pomerne malá minimálna výška dezénu na pneumatike, len 1,6 mm, čo je však na zasneženej ceste naozaj málo a je fajn mať aspoň tie 3 mm.
Taliansko - v krajine ako takej nie je povinnosť na používanie zimných pneumatík s výnimkou oblasti Valle d'Aosta, kde musíte mať zimné pneumatiky medzi 15. novembrom a 15. aprílom. Minimum je dezén 1,6 mm, určite ale odporúčame väčší.
Bielorusko - od 15. novembra do 15. marca podľa stavu vozovky
Bosna a Hercegovina - povinné v období od 15. novembra do 15. apríla s dezénom hlbokým aspoň 4 mm. Zaujímavosťou je, že miestne úrady ako alternatívu pripúšťajú letné pneumatiky so snehovou reťazou.
Čierna Hora, Albánsko, Severné Macedónsko - povinné od 15. novembra do 15. marca pri hĺbke dezénu aspoň 4 mm.
Estónsko - od 1. decembra do 1. apríla s dezénom aspoň 3 mm. V závislosti od počasia sa dĺžka tohto obdobia môže zmeniť
Lotyšstko - od 1. decembra do 29. februára s hĺbkou dezénu aspoň 3 mm
Litva - povinné od 10. novembra do 1. apríla
Fínsko - povinnosť od 1. decembra do 1. marca pri hĺbke dezénu aspoň 3 mm
Island - povinné od 1. novembra do 15. apríla, hĺbka dezénu stačí len 1,6 mm
Moldavsko - od 1. decembra do 1. marca
Srbsko - od 1. novembra do 1. apríla s dezénom aspoň 4 mm
Švédsko - od 1. decembra do 31. marca s dezénom aspoň 3 mm
Toto bol prehľad krajín, kde je podobne ako u nás povinnosť obutia zimných pneumatík.
Nasleduje prekvapujúcejší zoznam krajín, kde povinnosť mať zimné pneumatiky nie je.
Krajiny, kde nie sú zimné pneumatiky povinné, len odporúčané
Belgicko
Holandsko
Bulharsko
Dánsko - v zime sú však často podmienky na zimné pneumatiky, povinné však nie sú
Chorvátsko - zimné pneumatiky sú povinné len na ceste so snehom a ľadom a to s dezénom 4 mm, alternatívou je použitie snehových reťazí na letných pneumatikách
Francúzsko - sú tu však úseky, kde je zákaz vjazdu na letných pneumatikách, celoplošne však zimné nie sú povinné
Írsko
Cyprus
Maďarsko - nie je tu povinnosť zimných pneumatík ale zimných reťazí, ktoré musíte mať v aute
Nórsko - zimné pneumatiky ako také vyžadované nie sú, požadujú sa však pneumatiky s dostatočnou priľnavosťou a hĺbkou dezénu aspoň 3 mm. Takže klasickými zimnými pneumatikami chybu nespravíte.
Poľsko - zimné pneumatiky nie sú povinné, je tu ale viacero oblastí, kde ich iste oceníte
Portugalsko
Španielsko - ani tu nenájdete povinnosť obutia zimných pneumatík, na viacerých miestach ale prídu iste vhod
Rumunsko - zimné pneumatiky mať nemusíte, cestami uprostred hôr v zimných mesiacoch si ale iste poviete, že by bolo lepšie ich mať
Rusko
Ukrajina
Grécko
Turecko
Veľká Británia - taktiež tu zo zákona nie je povinnosť použivania zimných pneumatík, na viacerých miestach je ale jazda s nimi výrazne bezpečnejšia ako len s letnými
Švajčiarsko - toto je krajina, ktorá v celom zozname prekvapí snáď najväčšmi. Táto hornatá krajina uprostred mohutných končiarov legislatívne nevyžaduje použitie zimných pneumatík, ak ale máte letné pneu, prípadne aj zimné s dezénom menším ako 4 mm, za prípadnú škodu zodpovedáte v plnej výške a nepomôže vám ani poisťovňa.
Toto bol základný prehľad, ktorý sa samozrejme v čase môže meniť. Preto pred vycestovaním do zahraničia odporúčame overiť si aktuálne podmienky a prípadne sa im prispôsobiť. Máte však aspoň orientačný prehľad, kde povinnosť zimných pneumatík máte a kde nie. Určite je ale fajn použiť klasický sedliacky rozum a obutie vozidla prispôsobiť podmienkám, v ktorých ho budete používať.