Domov Najnovšie Na dovoz Nové autá Predajcovia Vývoj cien Fórum Dokumenty Magazín Overenie vozidla
Novinka
Online overenie Kontrola nájazdu km, poškodení a pôvodu vozidla Novinka Komplexné preverenie vozidla Kontrola fyzického stavu, vykonanie diagnostiky, skúšobná jazda

Kia ukázala EV3, menšieho súrodenca EV9

Automobilka Kia ukázala najnovšiu verziu svojho elektrického vozidla. Máme pocit, že Kia e-Niro doma trochu zrátané, keď sa pozrieme na proporcie nového modelu Kia EV3. Automobilka príde zvolila približne rovnaký prístup dizajnu ako aj pri už niekoľkými cenami ovenčenom modeli EV9. Kacírska myšlienka hovorí, že kontrastom k faktu, že je auto tak dobré, je ich na cestách relatívne málo. Ale Pozrime sa na tú Kiu EV3 ako najnovší elektromobil výrobcu.

JozefM v Auto-moto zaujímavosti
10.06.2024
Diskusia:
Sledujte nás na:
Zdroj: Kia

Kia ukázala EV3, menšieho...

Auto-moto zaujímavosti

Kia EV3 prichádza s dizajnom, ktorý sa prinajmenšom inšpiroval výrazne väčším modelom EV9. Vidno to na masívnych lemoch karosérie zospodu, ale tiež na prednej a zadnej maske. Toto sú súrodenci, ktorých mater nezaprie. Rovnako je to aj s prístupom k prednej časti, kde Kia EV3 využíva veľmi podobný štýl ako má aj EV9. 

Znamená to vertikálnu stavbu predných svetiel s horizontálnou líniou smerom k stredu masky. Našťastie je tu iba časť svetelného pasu, čiže ku spojeniu nedochádza. Výrazné línie však jasne hovoria o rodinnej príbuznosti. A rovnako je to aj vzadu s podobnými svetlami a líniou spodnej časti nárazníka kopírujúceho práve spodnú líniu svetiel. Takto auto pôsobí kompaktne a vyvážene. Kompaktne aj vďaka rozumným rozmerom s dĺžkou 4,3 metra. Práve toto môže byť elektromobil, ktorý bude mať ešte väčší úspech ako EV9, lebo je menší a použiteľnejší v meste.

Kia ukázala EV3, menšieho súrodenca EV9Zdroj: Kia

Pre výbavu GT line si automobilka prichystala špeciálne 19-palcové zliatinové disky s brúseným povrchom, ale model celkovo predvedie dve samostatné a unikátne farby, ktoré budú exkluzívne pre EV3. Jednou bude Avanturine Green a druhou má byť hnedý, až oranžový odtieň Terracota.

EV3 bude mať celkom rozumný priestor vďaka rázvoru 2680 mm, ale hlavne vďaka veľkej rovnej ploche podlahy.

Kia ukázala EV3, menšieho súrodenca EV9Zdroj: Kia

Priestor sa teda teda rozhodne dá nazvať rozumným, ale zaujímavé bude aj prispôsobenie stredovej konzoly, ktorá bude vraj posuvná. To by mohlo znamenať, že sa bude dať posunúť až k zadným sedadlám. Niektoré automobilky to tak už majú, napríklad Hyundai to dokáže. Hyundai dokáže v modely Ioniq 5 posúvať stredovú konzolu, čoho myšlienkou bola určite aj Kia EV3 ovplyvnená.

Interiér sa spolieha na veľmi jednoduché ovládanie bez tlačidiel. Tlačidlá sú vlastne iba na volante a na volante je aj excentricky umiestnený znak automobilky. Znak automobilky je už nejakú dobu logotyp Kia s trochu mätúcim spojením I a A. Na volante sú však tradičné tlačidlá, čo je vynikajúca správa, lebo inde v interiéri ich takmer nenájdete. Pred vodičom je displej s uhlopriečkou 12,3 palca a rovnaký je pod spoločným krycím sklom aj v strede. Stredný ovláda informačno-zábavný systém a ako malý doplnok prichádza menší displej ovládajúci klimatizáciu. Niektoré funkcie nemusíte hľadať hlboko v menu, máte ich dostupné, po prepnutí zobrazenia, omnoho skôr.

Kia ukázala EV3, menšieho súrodenca EV9Zdroj: Kia

Kia oznámila, že ponúkne 2 verzie malého vozidla. Základná alternatíva, ale aj tá s väčšou batériou budú mať spoločný výkon 150 kW (204 k) a krútiaci moment 283 Newton metrov. Rozdiel bude vo veľkosti batérií. Menšia dosiahne kapacitu 58,3 kWh, pričom tá väčšia s kapacitou 81,4 kWh dokáže prejsť na nabitie až 600 kilometrov. Presnejšie technické údaje zatiaľ známe nie sú, vieme len to, že na stovku sa ľahšia verzia s menšou batériou dostane za 7,5 sekundy a nabitie tej väčšej má trvať z 10 na 80 % iba 31 minút.

Kia s modelom EV3 avizuje, že sústrediť sa na veľké elektromobily nemusí byť to správne. Veď do mesta je lepší malý elektromobil s rozumnými rozmermi, ktoré sa dajú použiť aj so súčasnými parkovacími miestami bez problému. Kia pri EV3 dokonca využíva aj diaľkové parkovanie, takže odložiť auto nebude vôbec žiadny problém. Len musíte mať na pamäti, kde máte nabíjací konektor.

Kia ukázala EV3, menšieho súrodenca EV9Zdroj: Kia

Nový mladý automobil od Kie na elektrickú energiu, prinesie mnoho asistenčných systémov, ktoré majú pomáhať vodičovi. Už ich ani netreba menovať, veď určite bude vo výbave prevencia kolíziám, udržiavanie v pruhu, ale aj adaptívny tempomat. Okrem toho bude vozidlo sledovať priestor pri cúvaní, bude priestor za autom monitorovať v oblasti mŕtveho uhla a spraví jazdu ešte bezpečnejšou. Takýto je trend. Vodič už bude odbremenený od mnohých povinností, ktoré mal ešte nedávno.

Cena ešte nie je známa, ale náš odhad je, že by mohla začínať niekde na úrovni 30 000 €, čo by z auta spravilo dostupné a relatívne štýlové vozidlo do mesta a mimo neho. Práve v týchto podmienkach majú elektrické vozidla, čiže aj Kia EV3, absolútne najväčší zmysel. Mať elektrickej auto ako diaľničný krížnik nemusí byť úplne to pravé, ale v meste si uplatnenie elektrické autá nájdu s absolútnym prehľadom.

A komu sa chce teda Kia EV3 postaviť do cesty? Veľkostne je zameraná na Peugeot e-2008, Opel Frontera, či Renault Megane E-tech EV. Možno sa vám zdajú tieto autá málo priestranné. Alebo môžete povedať, že Kia EV3 je skôr konkurentom Renaultu Scenic a tiež budete mať pravdu. Je konkurentom každého elektrického vozidla v segmente B aj C a očividne bude konkurovať aj cenou. Musí. Trh si to predsa žiada a malé elektromobily sú tým, čo bude v blízkej budúcnosti hracím motorom pre sekciu elektrických vozidiel.

Kia ukázala EV3, menšieho súrodenca EV9Zdroj: Kia

Späť na magazín

Diskusia k článku

Pridajte si nás do svojho informačného kanála Google News. SLEDUJ NÁS NA

Podobné zaujímavosti

01Nová Kia K4 : Sedan s priestorom combi!Malé veľké auto pre masy. Tak by sa dala charakterizovať novinka Kie, ktorá má našliapnuté...4. Apríl, 2024
02Slovenská premiéra Fordu Mustang GT v ŽilineNový Ford Mustang si ako miesto slovenskej premiéry vybral areál žilínskeho letiska. Ford...8. Jún, 2024
03Nové BMW radu 1 bude iba s automatom a stratí “i” pre benzínové modelyŽijeme vo zvláštnej dobe. Sme na prelome toho, čo by sa mohlo zdať ako elektrická...5. Jún, 2024