Koronavírus: Čo robiť pri cestovaní zo zahraničia/Ak sa objaví teplota, kašeľ alebo dýchavičnosť?

Na Slovensku je potvrdených viac ako 61 prípadov. *Aktualizácia k 16.3 o 13:30 celkom 63 potvrdených prípadov. Osôb nakazených koronavírusom pribúda nielen na Slovensku. Nemecko uzavrelo hranice. Aké sú odporúčania pre osoby, ktoré sa vrátili zo zasiahnutých/rizikových oblastí? Aké obmedzenia platia pre ľudí, ktorí cestovali do zahraničia? Čo robiť pri kontakte s nakazeným alebo v prípade, ak sa objaví teplota, kašeľ alebo dýchavičnosť pri cestovaní/po návrate zo zahraničia?


rufus v Moto svet a koronavírus (COVID-19)
16.03.2020
Diskusia:

Koronavírus -...

Moto svet a koronavírus (COVID-19)

Nákaza Covid-19 sa šíri celou Európou a vlna potvrdených prípadov nákazy sa nevyhla ani Slovensku. Viac ako čokoľvek iné môže zvráteniu scenára z Talianska pomôcť osveta a prevencia. Žiaden štát nevie predpovedať ako sa celá situácia vyvinie. 

Koronavírus - Aké ďalšie núdzové opatrenia v oblasti dopravy a cestovania nás čakajú? Zdroj: pixabay.com

Momentálna situácia - dôležitosť prevencie a zodpovedného prístupu

Celkový počet nakazených pacientov rastie zo dňa na deň a nám aj okolitým štátom hrozí, že nákaza prerastie do nezvládnuteľných rozmerov a skolabuje zdravotníctvo. V nepretržitom prúde informácií o novom koronavíruse je stále ťažšie sa zorientovať. Je dôležité vyhnúť sa hazardovaniu s vlastným zdravím a zdravím ostatných. Situácia je vážna, ale netreba podliehať panike. 

Korona vírus odporúčaniaZdroj: uvzsr.sk

*Zozbierané informácie a najčastejšie otázky a odpovede sú zostavené na základe odporúčaní a poznatkov Svetovej zdravotníckej organizácieÚradu verejného zdravotníctva Slovenskej republikyeurópskeho, ako aj amerického centra na kontrolu a prevenciu chorôb.

Potvrdené prípady nákazy v SR  

Na Slovensku je k 15.3.2019 potvrdených viac ako 61 prípadov nákazy koronavírusom. *Aktualizácia. Na tlačovej besede premiér Slovenskej republiky Peter Pellegrini potvrdil k 16,3.2020 o 13:30 celkom 63 potvrdených prípadov. Ide o rapídne nižší počet nových prípadov oproti posledným dňom. Podľa mapy krajín, už potvrdené prípady evidujú väčšina štátov na svete. Vírus prerástol do pandemických rozmerov. Ohrozuje ľudí všetkých vekových skupín, pričom mimoriadne ohrození sú starší ľudia a ľudia s oslabenou imunitou. Európske krajiny zatvárajú školy a bary. Od piatka platia nové pravidlá obmedzenej medzištátnej dopravy na Slovensku.

Peter Pellegrini - Jarovce Zdroj: aktuality.sk

Dopad na automobilový priemysel a nielen

Predaj osobných áut v Číne sa v prvej polovici februára prepadol o viac ako 90 %. Informovala o tom Čínska automobilová asociácia. Dôvodom bola práve epidémia nového koronavírus. Možno očakávať, že bez ohľadu na ďalší vývoj, sa kritická situácia postará o prepad predaja automobilov a poškodí tak situáciu na domácom aj zahraničnom, nielen automobilovom trhu. Tá v Číne, postupne v rôznych krajinách Európy a u nás, povedie k zatvoreniu veľkého počtu automobiliek, firiem, obchodov.


Všetky aktuálne informácie o koronavíruse nájdete na špeciálnej stránke portálu Aktuality.sk

Prepad predaja áut v Číne - kríza na trhu spôsobená koronavírusomZdroj: bloomberg.com" data-image="https://pbs.twimg.com/media/ERR2jqkVUAAsq6H" data-image-format="jpg

Dopad na ekonomiku

Rakúsko sa zaviazalo poskytnúť vládnu pomoc vo výške 4 miliardy eur na riešenie ekonomického dopadu, ktorý je vyvolaný opatreniami na zabránenie šírenia koronavírusu. Agentúra DPA informovala, že Rakúsko už teraz vyhodnocuje možný dopad na ekonomiku krajiny a podniká potrebné kroky, ktoré majú zmierniť dopad krízového obdobia. 

Dopad na každodenný život

Postupne dochádza k obmedzeniu režimu predaja, fungovania úradov a pohybu obyvateľstva. Táto situácia kriticky ohrozí zdravotníctvo. Preťaží zdravotnícke zariadenia a dotkne sa aj všetkých oblasti života občanov. Viac ako kedykoľvek predtým je dôležité zodpovedne pristupovať k momentálnej situácii a rešpektovať platné nariadenia núdzového stavu. 

Mapa krajín zasiahnutých koronavírusomZdroj: public.flourish.studio

Odporúčania pre osoby, ktoré sa vrátili zo zasiahnutých oblastí

Riziko šírenia ochorenia v EÚ aj mimo EÚ je reálnou hrozbou. Cestovateľom, ktorí vycestovali do rizikových oblastí v poslednom čase/vrátili sa na Slovensko sa odporúčalo:

 1. Dať sa zaočkovať proti chrípke najmenej dva týždne pred cestou.
 2. Vyhýbať sa miestnym trhom s predajom rýb a živých zvierat.
 3. Vyhýbať sa priamemu kontaktu so zvieratami pri prípadnej návšteve miestnych trhov.
 4. Dodržiavať prísnu osobnú hygienu a hygienu potravín.
 5. Kontrolovať svoj zdravotný stav 14 dní od príchodu z postihnutej oblasti (horúčka, kašeľ, bolesť hrdla, dýchavičnosť).
 6. V prípade klinických príznakov po návrate okamžite vyhľadať lekára a informovať ho o cestovateľskej anamnéze. 

*Aktualizácia. Odvtedy už platí povinná 14 dňová karantéra pre všetkých, ktorí sa vracajú zo zahraničia. Pre všetkých, ktorí sa vrátia zo zahraničia, platí 14-dňová karanténa, za jej nedodržanie hrozí pokuta do výšky 1650 eur, Rovnako platí karanténa pre všetkých členov domácnosti, do ktorej sa osoba vrátila. 

Peter Pellegrini - JarovceZdroj: aktuality.sk

Čo robiť v prípade podozrenia nákazy koronavírusom počas cestovania? 

Ak sa u Vás v priebehu cestovania vyskytnú príznaky respiračného ochorenia, okamžite začnite konať. Čo robiť pri kontakte s nakazeným alebo v prípade, ak sa objaví teplota, kašeľ alebo dýchavičnosť pri cestovaní/počas cestovania/po návrate zo zahraničia? Nezastavujte s posádkou na čerpacích staniciach a snažte sa vyhýbať kontaktu s inými ľuďmi. Dôležité je úplne zamedziť možnosti prenosu vírusu a nakazeniu iných osôb.

 1. Neopúšťajte priestor automobilu a vyhľadajte stálu lekársku službu, ktorú informujete o podozrení.
 2. Telefonicky oznámte podozrenie z nákazy a vyžiadajte si informácie na príslušnom telefónnom čísle. *Je uvedené na konci článku
 3. Ak už ste doma, nikam nechoďte. Vyhnite sa kontaktu s ostatnými ľuďmi. 
 4. Telefonicky kontaktujte svojho lekára alebo lekársku pohotovostnú službu. Informujte ich o svojom pobyte, cestovateľskej anamnéze a pravdivo informujte o pobyte v rizikových oblastiach. 
 5. Často si umývajte ruky mydlom a vodou. Ak nie sú dostupné, používajte dezinfekčné prostriedky na báze alkoholu. 
 6. Nedotýkajte sa tváre, obmedzte akýkoľvek zbytočný kontakt s predmetmi na miestach, kde sa pohybuje veľa ľudí. Pri kašli si zakrývajte ústa a nos vreckovkou alebo použite rukáv, nikdy nie ruky.
 7. Noste rúška a ochranné rukavice.

*Zozbierané informácie a najčastejšie otázky a odpovede sú zostavené na základe odporúčaní a poznatkov Svetovej zdravotníckej organizácieÚradu verejného zdravotníctva Slovenskej republikyeurópskeho, ako aj amerického centra na kontrolu a prevenciu chorôb.

Všetky informácie nájdete na infolinke 0800 221 234, komunikovať môžete aj prostredníctvom mailu novykoronavirus@uvzsr.sk

Slováci žijú po celom svete, aj v miestach, kde je situácia  ešte dramatickejšia. Aké tam majú opatrenia? Viac informácii a nové skutočnosti z hľadiska dopravnej situácie a návrate Slovákov zo zahrančia nájdete v ďalšom článku 18.3.2019. O aktuálnej situácii budú rozprávať Slováci žijúci/pracujúci v zahraničí. Podeľ sa s nami o ďalšie informácie k téme a tvoj postoj k situácii v komentároch pod článkom. 

Zdroj: aktuaity.skhttps://www.mzv.sk/aktuality/koronavirus-2019http://www.uvzsr.sk/consilium.europa.euhttps://www.rtvs.sk/koronavirushttps://www.bloomberg.com/

Koronavírus - Cestovanie/Podozrenie na nákazu/Čo robiť

Späť na magazín

Diskusia k článku

Podobné zaujímavosti

01Prerábka za 126 000 €: 37-ročný VW Golf na predaj za zlomok ceny!Najväčší fanatici starých strojov sú pripravení utopiť vo svojej vášni množstvo peňazí....8. Marec, 2020
02Mercedes CLS AMG Shooting Brake: Beštia za 100 000 € na predaj za 39 980 €!Mercedes CLS AMG Shooting Brake beštia sa pred 6 rokmi predávala za 100 000 eur. Dnes môže...14. Marec, 2020
03Koľko stojí 1 rok prevádzky drahého superšportu? 60 % strata hodnoty + reálne náklady FerrariGTC4 Lusso - luxusná nie je nielen cena, ale aj ročné náklady na prevádzku. Kiež by...10. Marec, 2020