Domov Najnovšie Na dovoz Nové autá Predajcovia Vývoj cien Fórum Dokumenty Magazín Overenie vozidla
Novinka
Online overenie Kontrola nájazdu km, poškodení a pôvodu vozidla Novinka Komplexné preverenie vozidla Kontrola fyzického stavu, vykonanie diagnostiky, skúšobná jazda
Magazín Autobazar.EU Legislatíva

Legislatíva

PZP vs. havarijné poistenie: Kompletný postup na preplatenie škody

V tomto článku nájdete kompletný postup ako nahlásiť škodu a získať preplatenie z PZP. Aké kroky vykonať v prípade nehody? Aký je rozdiel medzi PZP a havarijným poistením? Kedy sa oplatia? 

Bulharsko autom: Daň, poplatky, pokuty + kde kúpiť diaľničnú známku?

Dovolenka s autom pri mori v Bulharsku je populárnou témou. Čo treba vedieť, kde kúpiť diaľničnú známku a aké sú poplatky, dane a pokuty za jazdu bez diaľničnej známky? 

Alkozámok aj čierna skrinka: Monitovanie únavy + zmeny platné od 1. 7. 2024

Záznamové zariadenie, ktoré má anonymne zbierať údaje o jazde kvôli prípadnej dopravnej nehode. Od 1.7.2024 pribudnú aj nové povinnosti monitorovania rýchlosti, šmyku alebo stavu asistenčných systémov.


Alkozámok a iné asistenty: Toto sú povinné novinky od júla 2024

Každé nové auto bude musieť podľa nariadení EÚ od júla 2024 disponovať novými prvkami - napríklad alkoholovým "fúkačom" či asistentom pri prechádzaní z pruhu do pruhu. Kompletný zoznam povinných prvkov v článku. 

Zvýšenie limitu na diaľnici: Budeme v SR jazdiť 150 km/h?

Niektoré úseky po zvýšení povolenej rýchlosti doslova volajú. Budeme po vzore z ČR jazdiť po diaľniciach vyššou rýchlosťou?  

Alkozámky od 07/2024: Nové auto bez fúkania nenaštartuje!

Čoraz viac vodičov jazdí pod vplyvom alkoholu. Vyrieši nový bič v podobe alkozámkov v autách tento problém? S alkoholom v krvi opitý vodič nenaštartuje. 

Škodová udalosť - Čo robiť? Kedy volať 158?

Aké povinnosti musí vodič splniť v prípade, že narazí do iného vozidla? Kedy (ne)volať 158? Čo určite nerobiť? Všetko zrozumiteľne vysvetlené v článku. 

Zmeny pre vodičov: Platnosť od apríla 2024 sa ruší!

Od apríla 2024 malo dôjsť k veľmi výrazným zmenám v dopravnej vyhláške. Zavedenie oznámených zmien sa ruší. Šutaj Eštok informoval o novom termíne. Ktoré zmeny a na kedy sa odkladajú?

Novinka: 1-dňová diaľničná známka v SR, pozor na platnosť!

U susedov stojí 1-dňová diaľničná známka 8,6 eura, u nás zaplatíme v roku 2024 za 1-dňovú známku len 5,40 eura! Pozor na platnosť, nie je 24-hodinová!

Navštívte aj naše Autobazar.EU fórum

S viac ako 55 tisíc témami

Neriskuj zadržanie dokladov: Kedy vymeniť pneumatiky za nové?

Na veku nezáleží, ale na technickom stave áno. Ak policajt zistí, že stav pneu je nevyhovujúci, môže vodičovi zadržať doklady od vozidla. Ako správne skontrolovať stav pneumatík?

Super radary v Rakúsku: Pokuta až 5 000 €!

Ako fungujú super radary? Menia polohu, pokutujú už prekročenie rýchlostného limitu o 1 km/h a nie sú označené značkami. Prečo nepodceňovať pokuty v Rakúsku? Vodič zaplatí za priestupok od 35 do 5 000 eur!

279 nových radarov: Pozor na rýchlosť, stopku a červenú!

Štát oznámil zmenu, ktorá vodičov nepoteší. Na území Slovenskej republiky pribudne 279 radarov a analytických kamier. Budú kontrolovať rýchlosť, STOPku a červenú. Ako sa vyhnúť pokutám?

Zmeny nielen pre SUV: Vodičák B+ pre autá nad 1,8 tony?

Budeme v EÚ jazdiť max. rýchlosťou 130 km/h? Okrem maximálnej rýchlosti sa majú presadiť obmedzenia podľa hmotnosti áut. Upraviť sa majú možnosti šoférovania na bežné vodičské oprávnenie. Bude na jazdu v SUV potrebný „vodičák“ B+? 

Zákaz parkovania áut na chodníkoch: Aké sú pokuty?

Od 1. 10. 2023 bude v platnosti zákon, ktorý zakáže častú praxe vodičov. Zákaz parkovania áut na chodníkoch potrestá každého vodiča, ktorý nebude rešpektovať novinku v platnosti. Aké zmeny prinesie nová legislatíva? Koľko zaplatíš za pokutu?

V ČR budeme jazdiť 150 km/h rýchlosťou!

V období, keď viaceré krajiny zvažujú sprísnenie rýchlostných limitov, naši susedia idú opačnou cestou. V Česku budeme jazdiť až 150 km/h rýchlosťou!

Strata vodičáku: Bez lekárskej prehliadky raz za 5 rokov nad 70 rokov!

Spôsobilosť viesť motorové vozidlo je pravidlo, ktoré je nutné preukazovať v súvislosti s vyšším vekom. Overenie schopností riadenia vozidla bude nutné dodržiavať z dôvodu udržania vodičského oprávnenia. Bez lekárskeho vyšetrenia hrozí strata vodičáku!

Diaľnice zadarmo: V Poľsku jazdia osobné autá od leta bez poplatkov

Diaľnice pre osobné autá zadarmo. Zatiaľ, čo iné krajiny razia politiku zdražovania cestných poplatkov a zavadzania nových dani pre vodičov a zavádzania sankcii a emisných limitov pre spaľovacie motory, Poľsko ide na to inak. 

Poplatok za prepis auta nižší o 70 %: Ak sa nemení EČV, iba majiteľ

Poplatok za prepis auta v prípade, že sa mení len majiteľ sa má zmeniť. Do čítania sa v parlamente dostal nový návrh, ktorý zníži súčasný poplatok za prepis auta pri vozidlách, ktoré nemenia EČV. Platili by sme tak poplatok za prepis auta nižší o 70 %!

Koniec platnosti: Výmena vodičáku čaká v roku 2023 viac ako 400 000 Slovákov!

Nutná výmena vodičského preukazu sa týka viac ako 400 000 vodičov. Výmena sa nevzťahuje len na staré "ružové" vodičáky bez dátumu platnosti. Ktoré vodičské preukazy stratia v roku 2023 platnosť? 5 aktuálne platných typov v článku!

Diaľničné známky budú drahšie, koľko za ne zaplatíme?

Ministerstvo dopravy už dávnejšie avizovalo, že plánuje zdražovanie diaľničných známok. Návrh sa pravidelne odkladal, no včera vláda odsúhlasila zvýšenie cien diaľničných známok. Nové ceny budú platiť od 1. januára 2023.

Najčítanejšie

Odoberanie noviniek z magazínu

Chcete dostávať krátky prehľad s novinkami na našom magazíne?
Stačí sa jednoducho prihlásiť so svojou e-mailovou adresou:

Odoslaním formuláru súhlasím so spracovaním osobných údajov v nasledovnom znení.