Most Valy: Najvyšší most v Strednej Európe je na Slovensku!

Most Valy je diaľničný most na diaľnici D3 v okrese Čadca. Svojou výškou 84 metrov je najvyšším mostom Slovenska aj v Strednej Európe! Aktuálne tu čerstvo skončilo natáčanie amerického filmového trháka Jack Ryan. Nechýbajú helikoptéry a vojenská technika!

rufus v Video sekcia
20.08.2021
Diskusia:
Zdroj: vahostav.sk

Video: Z nakrúcania...

Video sekcia

Pre most je typické mimoriadne veľké rozpätie polí a výška pilierov, ktoré je v jednom bode až 76 metrov. Most je súčasťou až 12 kilometrov dlhého úseku Skalité – Svrčinovec. Nachádza sa v obci Čierne v okrese Čadca, v blízkosti štátnej hranice s Poľskom. Most prechádza údolím Gorilovho potoka a cez kopec Valy, po ktorom dostal svoje meno.

Most Valy (FB Jaroslav Cabadaj - photo & video)Zdroj: Foto kredit/Jaroslav Cabadaj - photo & video

Most Valy - Najvyšší most v Strednej Európe je na SlovenskuZdroj: bung.sk

Európsky unikát - Most Valy na D3 na Kysuciach 

Výstavba Mostu Valy začala v septembri 2015. Odvtedy pohľad z Hrčavy na Čierne dotvára tento most ako nový prvok miestnej krajiny. Tvorí ho jedna nosná konštrukcia komorového prierezu dlhá 591 metrov s deviatimi poľami. Komora mostovky ma premenlivú výšku 2,7 až 5 m. Polia majú rozpätia od 30 do 92 m. Výška najvyššieho piliera mostu a zároveň Slovenska je 78 metrov. Na moste sú osadené vetrolamy, ktoré sa osádzajú len na mostoch Chorvátsku a Francúzsku. Očakávaná intenzita dopravy je 5000 áut. 

Most Valy - Najvyšší most v Strednej Európe je na SlovenskuZdroj: vahostav-sk

Výstavba, dĺžka takmer 600 m

Šírka mostu je 13,41 metra a výška nosnej konštrukcie sa pohybujú od 2,702 do 5,003 metra. Na výstavbu bolo použitých 12 000 kubických metrov betónu a 2 030 ton ocele. Pracovalo na ňom 60 robotníkov. Pri výstavbe sa postupovalo technológiou tzv. letmej betonáže. Most mal byť odovzdaný v roku 2016, s celým úsekom bol v polprofile oficiálne odovzdaný do užívania 10. júna 2017.

Most Valy - Najvyšší most v Strednej Európe je na SlovenskuZdroj: vahostav-sk/J. Mravec

Ťažká technika použitá pri stavbe

Aby mohla stavba vzniknúť bolo nutné využiť špeciálne veľké žeriavy. Bez nich by stavba nebola možná. 5 obrovských žeriavov bolo na stavbe prítomných od začiatku až do konca výstavby. Najvyšší žeriav má neuveriteľných 94,45 metra. Čas potrebný žeriavnikovi na vylezenie naň? Neuveriteľných 15 minút! Na zlezenie z konštrukcie potreboval 8 minút.

Most Valy - Najvyšší most v Strednej Európe je na Slovensku (výstavba)Zdroj: TASR/Pavol Ďurčo

Žeriavnik liezol hore až 15 minút

Ďalšie 2 žeriavy použité pri stavbe merajú 70 metrov, presne 78,5 m a 73,6 m. Ďalšie dva žeriavy merajú 47,9 metra a 46,3 metra. Miesto, kde tento vysoký most vznikol, nie je obyčajné. Názov „Valy“ vychádza z histórie. V minulosti na tomto mieste stálo pohraničné opevnenie. Hraničný val bol vybudovaný pred 18. storočím a rozprestieral sa na celom vrchole kopca a tiež na jeho južnom svahu. Hraničný val s pevnosťami bol tvorený práve z valov a priekop. Strážna funkcia tohto miesta sa teraz presunula do podobného významu mostu. Svojou výškou hrdo „stráži“ naďalej a poskytuje úžasný výhľad na Slovensko, priľahlé dedinky v susednej Českej republike a Poľsku. Neďaleko sa nachádza bod, ktorý spájajú hranice práve týchto 3 štátov, známy ako Trojmedzie. 

Európsky unikát na D3 v okrese Čadca - Najvyšší most na Slovensku a v Strednej Európe (Blízko pri sebe most Valy a Vŕšok)Zdroj: wikipedia.org/SQ9NIT

Armádne vozidlá a helikoptéry - prebieha tu nakrácanie amerického trháku

V týchto dňoch na úseku uzavretej diaľnice D3 končí nakrúcanie úspešnej americkej produkcie, akčného trháku Jack Ryan. Tretia séria sa natáčala u nás a vznikla na základe úspešnej predlohy Toma Clancyho. Nenechaj si ujsť zábery z nakrúcania filmu aj z najvyššieho mosta v Strednej Európe, ktoré nájdeš v ďalšom článku!  

Armádne mašiny a helikoptéry: Natáčanie amerického filmu na D3!

Nakrúcanie amerického trháku na D3 aj na najvyššom moste v Strednej Európe (Foto FB Jana Štetiarová)Zdroj: FB Jana Štetiarová

Tento most poskytuje unikátny pohľad na 3 štáty - Slovensko, Česko a Poľsko. Také niečo na žiadnom inom mieste neuvidíš. Ako sa ti táto obria stavba páči? Podeľ sa s nami o svoj názor v komentároch.

Most Valy - Najvyšší most v Strednej Európe je na SlovenskuZdroj: bung.sk

Zdroj: vahostav-sk.sk, bung.skMost Valy (FB Jaroslav Cabadaj - photo & video)

Nakrúcanie amerického megahitu Jack Ryan na D3 Kysuce

Most Valy - najvyšší most na Slovensku a v Strednej Európe

Video: Most Valy - najvyšší most na Slovensku a v Strednej Európe

Video: D3 Svrčinovec - Skalité, mosty Valy a Vŕšok

Video: Z nakrúcania amerického filmu Jack Ryan na D3 (aj na najvyššom moste v Strednej Európe))

Späť na magazín

Diskusia k článku

Podobné zaujímavosti

01Opitá vodička z Piešťan: 5,67 promile, namiesto osláv R. I. P. vodičák, cela + superrýchle konanie!Kuriózny prípad opitej vodičky s extrémnou hodnotou alkoholu v krvi! Namiesto osláv...16. August, 2021
02Rus pripútal priateľku na strechu auta: Testoval dôveru, hrozí mu trestAko vyzerá test dôvery na ruský spôsob? Áno, predpokladáš správne. Viac ako o dôveru, pôjde...18. August, 2021
03Chiron Super Sport beštia: 440 km/h za 3,2 milióna €!Chiron Super Sport beštia ťa dostane šialenými parametrami, ktoré strhnú nielen Bugatti...8. August, 2021