Domov Najnovšie Na dovoz Nové autá Predajcovia Vývoj cien Fórum Dokumenty Magazín Overenie vozidla
Novinka
Online overenie Kontrola nájazdu km, poškodení a pôvodu vozidla Novinka Komplexné preverenie vozidla Kontrola fyzického stavu, vykonanie diagnostiky, skúšobná jazda

Najvzácnejší Mustang a predsa prepadák! Cena?

Nie je všetko zlato, čo sa blyští. Príkladom je tento vzácny stroj, ktorý ani zďaleka nenaplnil víziu svojho potenciálu. Toto je jeden z najvzácnejších Mustangov! Na celom svete je len 10 vyrobených kusov. 

rufus v Auto-moto zaujímavosti
08.11.2022
Diskusia:
Sledujte nás na:
Zdroj: mustangspecs.com

Video: 1980 Ford Mustang...

Auto-moto zaujímavosti

Ako tento unikát vznikol? Ford spojil sily s konkurenciou, aby vytvoril špeciálny Ford McLaren spájajúci silné stránky oboch výrobcov. Takýchto nápadov a spojení bolo v automobilovom svete veľa. Niektoré skutočne stáli za to. Napríklad spojenie BMW a Toyoty na modeloch Z4 a Supra sa vyplatilo. Podobný príbeh stojí aj za vznikom Mercedesu-Benz SLR McLaren alebo McLarenu F1. Mimoriadne úspešné mašiny.

1980 Ford 381 McLaren MustangZdroj: mustangspecs.com

Nie je všetko zlato, čo sa blyští

Ak sa hovorí A, treba povedať aj B. Tieto snahy neboli vždy úspešné. V 80. rokoch minulého storočia sa práve spolupráca na výrobe McLarenu a Fordu nepodarila. Predpokladaná limitovaná edícia mala predstavovať 250 vyrobených kusov. Pre nezáujem zákazníkov vzniklo na celom svete celkom len 10 kusov. Spolupráca Fordu s McLarenom nedopadla podľa predstáv. Očakávaný boom a extrémny záujem o výnimočnú mašinu sa nekonal. Prepojenie McLarenu s americkým Fordom bolo failom. V automobilovom svete ani rodokmeň nezaručí úspech na trhu.

Spojenie 2 značiek áut

Ford Mustang je legendou. Či je tomu tak aj v prípade tohto modelu, to už necháme na osobnom posúdení. Jedno, čo nemožno tomuto vozidlu vytknúť, je zaujímavý príbeh. Tak zaujímavý, že celkom zatieni parametre vozidla. Aj keď charizmu rozhodne má, to mu nemožno vytýkať.

Ford McLaren Mustang SVP M81 Zdroj: mustangspecs.com

Ford McLaren Mustang SVP M81

Éra šetrenia sa podpísala aj na použitom agregáte. Namiesto 8-valca použil Ford alternatívny pohonný agregát. Pod kapotu sa dostal 2,3-litrový štvorvalec Lima OHC s výkonom 130 koní. Áno, máš pravdu, 130-koňový Mustang má veľmi slabé šance na úspech.

Ford McLaren Mustang SVP M81 sedadláZdroj: mustangspecs.com

Mustang s McLarenom

Tu prichádza do cesty v príbehu McLaren. Špecialisti dostali do rúk techniku, aby dokázali z vozidla spraviť, čo najlepšie vylepšenú verziu. Meniteľný tlak a nové podporné systémy dokázali dostať do kolies konečne vyšší výkon. Ten sa vyšplhal na 175 koní a krútiaci moment 210 Nm pri 3000 otáčkach za minútu. Výkon bol na zadné kolesá prenášaný 4-stupňovou manuálnou prevodovkou.

Najvzácnejší Mustang a presa prepadákZdroj: mustangspecs.com

Akcelerácia Fordu McLaren Mustang SVP M81

Z 0 na 100 km/h zrýchlil za 9,7 sekundy. McLaren sa pohral s výkonom. Ford zas dokázal implementovať užitočné zmeny podvozku a karosérie. Už upravený stroj dostal celkovo nastaviteľný podvozok Koni, výkyvné stabilizátory a moderné brzdy. Tu už možno hovoriť o parametroch, ktoré sú lepšie ako u konkurencie.

Ford McLaren Mustang SVP M81 motorZdroj: mustangspecs.com

Dizajn

Čím ešte tento model vyniká? Dizajnom s názvom Fox Body. Kapota s 2 vzduchovými výduchmi. Široký postoj zabezpečili rozšírené blatníky, ktoré vytvárali priestor pre 15-palcové retro disky. To sú strohé detaily, ani nízky počet vyrobených kusov nič nemení na fakte, že model SVP M81 patrí medzi tie Mustangy, ktoré si zapamätáš.

Ford McLaren Mustang SVP M81_2.jpgZdroj: mustangspecs.com

Cena

Nízky záujem verejnosti bol spôsobený aj vysokou cenou. Táto mašina sa predávala za 25 000 amerických dolárov. Aj napriek všetkých nepríjemným skutočnostiam, patrí táto SVP M81 rarita medzi najvzácnejšie Mustangy na svete. Určite stojí za pozornosť.

Základné špecifikácie:

Motor: 2,3-litrový preplňovaný 4-valcový motor
Výkon: 175 koní
Krútiaci moment: 210 Nm/3 000 ot.za min.
Prevodovka: 4-stupňová manuálna prevodovka
Hmotnosť: 1171 kg
Najvyššia rýchlosť: 95 mph = 153 km/h
0-97 km/h: 9,76 sekundy
Štvrť míle: za 17,37 sekundy 

Zdroj: mustangspecs.com

Ford McLaren Mustang SVP M81

Video: 1980 Ford Mustang McLaren M81

Späť na magazín

Diskusia k článku

Pridajte si nás do svojho informačného kanála Google News. SLEDUJ NÁS NA

Podobné zaujímavosti

01Combi rýchle ako športiak: Volvo, BMW aj Volkswagen! Sen mnohých vodičov. Praktické a priestorné auto, ktoré dokáže držať krok s rýchlymi...6. November, 2022
02Extrémna mini dodávka: 600 koní + 1000 Nm krútiaceho momentu!Nová mini elektrická dodávka s extrémnym výkonom! S elektrickým pohonom dokáže podľa...30. Október, 2022
03Poruchové motory: Audí, BMW aj ToyotaAudíny, Passaty aj Škody Superb nemusia byť kúpou, ktorú neoľutuješ. Subaru, VW, Toyota a...2. November, 2022