Nezničiteľné pneumatiky excelujú v testoch

Michelin Uptis sú revolučné pneumatiky, ktoré menia pohľad na ideálne vlastnosti pneumatík. Tieto nezničiteľné pneumatiky majú všetky tromfy potrebné na úspech na trhu. V porovnaní s konkurenciou excelujú. Čím sú výnimočné? Ako si počínajú v testoch? 

rufus v Auto-moto zaujímavosti
20.12.2020
Diskusia:

Video: Michelin Uptis

Auto-moto zaujímavosti

Klasické pneumatiky dodnes ťažia z vynálezu Johna Boyd Dunlopa. Ten ako prvý pred viac ako 100 rokmi prišiel s nápadom využitia pneumatík plnených vzduchom. V moderných časoch sa využíva množstvo rozličných druhov pneumatík, ktoré však s revolučným prístupom pneumatík značky Michelin nemožno porovnávať. Prvé testy ukazujú pre toto netradičné riešenie viac ako priaznivé výsledky. Odlišujú sa najmä primárnym rozdielom. Nie sú plnené vzduchom ako klasické pneumatiky. Tweel riešenie je ideálne pre kolesové vozidlá ako štvorkolky, golfové vozidlá či kosačky. Reálne využitie na cestách však prináša ďalšie výzvy, ktorým tento typ obutia čelí. Ak sa majú presadiť na trhu, musia zvládať vysoké nároky z hľadiska zaťaženia a rýchlosti jazdy.

Michelin Uptis - revolučné pneumatikyZdroj: michelinmedia.com

Prelomom sú pneumatiky Michelin Uptis. Uptis ako aj modelový rad Tweel  je výsledkom vývoja špecialistu v obore, Steva Crona. Myšlienka pneumatík bez vzduchu ho nadchla už pred 20 rokmi. Jednotlivé fázy vývoja odstraňujú nedostatky a zlepšujú vlastnosti, čím sú čoraz viac reálnejšou náhradou klasických, vzduchom plnených, pneumatík. Je veľmi pravdepodobné, že túto techológiu budeme využívať na automobiloch už čoskoro.

Čo je z hľadiska reálneho využitia najdôležitejšie? Testy záťaže a výdrže v reálnych podmienkach. V spolupráci Michelinu s koncernom General Motors, vzniká vážna konkurencia súčasných pneumatík. Najväčšia výhoda riešenia? Tieto pneumatiky netreba plniť, kontrolovať ani opravovať. Nie je nutná akákoľvek údržba. Dostatočný dôvod o investovanie peňazí do ich vývoja, čo povieš?

Výrobca taktiež pracuje na 100 % využití recyklovateľných materiálov. Jedinou spoločnou časťou so súčasnými pneumatikami bude stred kolesa vyrobený z hliníkovej zliatiny. Táto časť však bude opäť využiteľná po odstránení starej gumy. Hlavným materiálom bude špeciálna guma so zložkou zo skleného vlákna zosilneného živicou. K dispozícii bude viac verzii, ktoré si zákazník bude vyberať podľa želaného spôsobu využitia.

Michelin Uptis - revolučné pneumatikyZdroj: michelinmedia.com

Ďalšou veľkou výhodou je zníženie hmotnosti. Táto vlastnosť dokáže razantne zlepšiť jazdné vlastnosti vozidla s pneumatikami Michelin Uptis. Výrazne lepšie vlastnosti sa prejavia aj v dynamike. Nevýhodou môže byť zvýšená hlučnosť s dôvodu rozdielnej aerodynamiky pneumatík. Zaujíma ťa cena? Tá bude približne o 60 eur vyššia v porovnaní s bežnou pneumatikou. Čo však hrá do kariet Uptis pneumatikám je odstránenie akýchkoľvek ďalších výdavkov spojených s používaním, údržbou či kontrolou pneumatík.

Michelin Uptis majú za sebou zložité testy, ktoré potvrdili výborné výsledky v porovnaní s klasickými pneumatikami. Riešenie preveril tím odborníkov v náročných terénnych podmienkach za rôznych podmienok počas letnej aj zimnej sezóny. Michelin potvrdil, že aj v extrémnych podmienkach tento typ obutia exceluje. Zaujímavosťou je využitie v bahne. V takom prípade v suchom stave pneumatiky dokázali „striasť“ nánosy blata a tak nie je nutné žiadne špeciálne čistenie lamiel. V spojení s nenáročným použitím bez dofukovania vzduchu ide o bezkonkurenčné riešenie. Michelin Uptis - revolučné pneumatikyZdroj: michelinmedia.com

Na trh sa tieto pneumatiky podľa plánu dostanú už v roku 2024. Už o 4 roky môže väčšina vodičov tieto pneumatiky využívať v bežných podmienkach. Okrem dlhšej životnosti je veľmi priaznivá aj možnosť ich využitia v oblasti zdieľania automobilov. Tento trend má taktiež čoskoro zažiť „boom“ a zmeniť pohľad na využívanie vozidiel jedným majiteľom.

Vzhľad naznačuje, že sa jedná o krehkejšie riešenie. Koncern General Motors v spolupráci s Michelinom však toto zdanie vyvracia. Nezničiteľné vlastnosti dokážu celkom eliminovať nebezpečenstvo kolízie v prípade prepichnutia pneumatiky. Pri nájazde na klinec sa nestane vôbec nič. Plášť je omnoho odolnejší ako akákoľvek moderná pneumatika. Neveríš? Pozri si priložené videá. Ako sa ti tento revolučný prístup nezničiteľných pneumatík, ktoré nie je nutné plniť vzduchom, páči?

Zdroj: michelinmedia.com

Michelin Uptis - revolučné pneumatiky

Video: Michelin Uptis

Späť na magazín

Diskusia k článku

Podobné zaujímavosti

01Prepichnutá pneumatika: Pozor na trik zlodejovNáhoda, ktorá sa občas stane a po výmene pneumatiky odchádzaš z odpočívadla? Ani omylom,...2. December, 2020
02Prevoz obličky policajným Lamborghini: 500 km za 2 h rýchlosťou 230 km/h!Talianska polícia vlastní Lamborghini a minulý mesiac zabezpečila expresný prevoz obličky....12. December, 2020
03Vzácna Škoda na predaj na Ebayi: Nájazd len 49 250 kmNájsť v dnešnej dobe v ponuke áut na predaj starú Škodu Favorit Forman je výnimočnou...8. December, 2020